Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zupełnie niedawno startowałem z "jamnikiem" a jego dni są już policzone. Będę chyba jednym z niewielu  który nie zarybił pierwszego zbiornika a już kombinuje z nowym.

Nowe szkiełko będzie o wymiarach 100x45x45 (ok 180l netto) plus sump.

Pierwsze pytanie dotyczy wielkości komina pod hydraulikę 32mm x 2 + 25mm...jakie muszą być jego wymiary ? (profil 40mm,komin w rogu)

Sump o wymiarach 90x40x43h. (prośba o ocenę projektu)

Komory od lewej...

1 Zbiornik dolewki. Pomysł na niższą przegrodę zaczerpnięty od @big daddy .

2 Komora pompy i grzałki.

3 Miejsce na siporax i watę (doraźnie)

4 DSB i gloniska. Na widocznych wklejkach chcę umieścić kosz z kratki rastrowej na glony.

5 Komora odpieniacza . Najprawdopodobniej coś ze stajni Delteca. 600i lub 1000i chyba że macie inne , lepsze pomysły.

711205174_Sump2.thumb.png.a20e43cc1bd7f3ca0c565d6d167cd49e.png

Ostatnie pytanie dotyczy samej operacji startu bo opcje są dwie.

1. Odpalam zbiornik w salonie a we wrześniu (po zakończeniu remontu) przenoszę do pokoju córki. Waga całego zestawu będzie spora i nie wiem czy uda się to przenieść nawet po zlaniu połowy wody.

2. Wstrzymuje się ze wszystkim do września. Szkoda trochę tylu straconych miesięcy :(

Z góry dziękuję za wszystkie rady.

 

Edytowane przez przemas8888 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej konfiguracji każdy kawałek nie przyczepionego glona przedostanie się do odpieniacza i pompy. W projektach jakie tu widziałem rozwiązanie jest odwrotne. Najpierw jest szczelina a potem przelew górą do pompy.
Do tego jak woda przestanie spływać do sumpa to pompa przepompuje do zbiornika prawie całą wodę z DSB i wszytko ze swojej komory.
W czym robiłeś taki fajny projekt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, rmatysiak napisał:

W tej konfiguracji każdy kawałek nie przyczepionego glona przedostanie się do odpieniacza i pompy. W projektach jakie tu widziałem rozwiązanie jest odwrotne. Najpierw jest szczelina a potem przelew górą do pompy.

Pompa będzie w drugiej komorze od lewej a więc przelew z DSB będzie właśnie górą :)

Projekt dłubałem w google sketchup. Pierwszy raz miałem do czynienia z takim programem i pół dnia rzucałem soczystym mięsiwem ale wreszcie się udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś? ;)

Najbardziej zależy mi na odpowiedzi jakiej wielkości kominy macie przy takiej hydraulice. Sump mógłby być odrobinę niższy ale nie wiem jak dużo wody zejdzie z komina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat i zapytam tych którzy to stosują. Czy komora na złoże filtracyjne (siporax- duża ilość na której w większości będzie oparta filtracja), lepiej aby znajdowała się przed czy po DSB-refugium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj najpierw odpieniacza, zobacz jakie ma wymiary, w 18 cm ciężko będzie wstawić coś sensownego. Zbiornik na dolewke stanowczo za mały,  miałem podobny projekt, porażka, będziesz musiał uzupełniać co 3 dni wodę RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.