Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów.

Planuje wystartować z nowym projektem akwarium morskiego o pojemności 360l + 180l (sump). Jak większość z Was do projektu przygotowywałem się od dłuższego czasu, więc decyzja jest przemyślana i świadoma. Forum przestudiowane, choć bogactwo wiedzy z jednej strony pomaga a z drugiej potrafi przeszkadzać przez dozowanie wielu sprawdzonych rozwiązań jednocześnie i wtedy pojawia się dylemat. Doświadczenie w akwarystyce słodkowodnej mam spore (kilkanaście lat w tym różne zbiorniki: ogólne, holenderskie, malawi), ale czytając Wasze posty to i tak będzie mało :) .

 Poniżej znajdziecie moją planowaną konfigurację zbiornika. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze, jak również konstruktywną krytykę.

1. Zbiornik - 120x50x60 OptiWhite przód i boki. Komin po prawej stronie wew. z otworami 45/45/35. tło + komin czarne. Szkło zamawiane będziez e-rybki.

2. Sump - 100x40x45. 3 komory (spływ - odpieniacz, ceramika + żywa skała, powrót) - tu chętnie wysłucham Waszych rad i uwag. Dolewka w zbiorniku osobno lub jeszcze pomyśle o dodatkowej komorze w sumpie poszerzając go trochę. Projekt e-rybka

3. Stelaż aluminiowy o wysokości 120 cm - akwarium będzie oglądane na stojąco w salonie).

4. Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCP-8000

5. Cyrkulacja - Jebao/Jecod SOW-8 x 2 lub Blau Wave Motion 8000 x 2 - doradźcie proszę która opcja lepsza

6. Odpieniacz - Aqua Medic Skimmer K2 lub Deltec SC 1660 - tutaj też proszę o radę.

7. Oświetlenie - TMC V2 iLumen Air 1200 Connect - czy ktoś używa tej lampy? Mało informacji o niej w necie. Ewentualnie coś ze stajni Maxspect (Maxspect RSX R5 lub MAXSPECT RAZOR LED R4-F175)

8. Grzałka - Eheim Jager 300 W

9. Dolewka - Aqua Trend Levelautomatic Eye

10. Żywa skała ok 30kg.

11. Piasek - ReeFlowers Pearl White Sand 0,5-1 mm 25 kg

Projekt rusza w Wieliczce, wiec jeżeli ktoś jest z okolic to bardzo chętnie nawiąże kontakt.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta wysokość 120 cm no nie wiem większość czasu w salonie się siedzi i wtedy trochę słabo będzie oglądać z dołu


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło będzie oglądane na stojąco, ale może faktycznie obniżę stelaż o 20 cm.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario82– my co prawda nie Wieliczka ale Proszówki przed Bochnią. Może kiedyś powymieniamy się jakimiś szczepkami. Wystartowalismy ok 2 miesiące temu także dopiero wszystko pomału rośnie. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Oczywiście chętnie. Jak tylko wystartuje i wszystko się uda to się odezwę. Może ktoś jeszcze z Krakowa I okolic?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W między czasie zrobiłem projekt Sumpa, który będzie zapleczem technicznym w zbiorniku. Ponieważ szafkę będę miał dość wysoką to miejsce nad sumpem do zagospodarowania jeszcze się znajdzie. jednak chciałem zostawić trochę miejsca obok, żeby postawić tam docelowo zbiorniki do balinga.  Jak tylko skończę projekt szafki podzielę się również z Wami. 

Prośba o uwagi i wszelkie podpowiedzi co do modyfikacji lub zmian. Cały projekt zamierzam dokumentować na forum, więc jak tylko zakończę setup, poproszę o przeniesienie do innego działu. 

Puki co dylematy mam trzy: 

1. Czy nie zrobić lustrzanego odbicia, bo skoro spływ będzie z prawej strony to może lepiej od razu do komory odpieniacza.

2. Co załadować do komory środkowej (myślałem o skale i glonach).

3. Jaka filtracja mechaniczna (i czy w ogóle).

Ponadto, jak zacząłem rysować projekt już całości zestawu to na wizualizacji zobaczyłem, że otwory w kominie jakie zaproponowała e-rybka są strasznie duże (2 x 45 + 35). Może je zmniejszyć?

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

projekt_akwa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy odpieniaczem a mediami zrób sobie przegrode ok 6 cm na watę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz startować na kranówce, sól masz w okolicy ;-)

A tak serio ... pierwsze morskie, więc cały czas czytam i czekam na dostawę 90x55x55 , sump 80x45x40 i stelaż zabudowany.

Byłem osobiście w Erybce i polecono mi aby spływ i rewizja były po prawej czyli prosto w dół , natomiast pompa po lewej , tak podobno jest lepiej i mniej rur niż gdyby było odwrotnie, komin także po prawej.

Szkło przód i boki OW , silikon transparentny , tył i komin czarny , tam silikon czarny.

Sump prosty , 3 komory spływ i odpieniacz , siporax , powrót i pompa.

Co do cyrkulacji mam ten sam dylemat ale chyba wezmę 2 x SOW8 , chyba łatwiej ustawić tak aby nie było martwych stref ale może się mylę.

Polecono mi odpieniacz Skimz 127 lub 147 , wstepnie wybrałem ten drugi ale z czytanych materiałów rozważam Bubble magus A8 , Deltec 600i

Skała i piasek suchy , ze względu na to , ze mogę sobie jako świeżak nie poradzić z problemami , dojrzewanie potrwa dłużej ale trudno.

Zamiast jednej dużej grzałki wezmę 2 x 150W na wszelki wypadek jakby padła jedna.

Dolewka - rozważałem Eye ale chyba zrobię sam grawitacyjną na zaworku podobnym do tych w WC, zbiorniczek będzie powyżej sumpa , w moim sumpie po przeliczeniu komór nie starczyło miejsca.

Lampa DIY , wyszła znacznie taniej ale jak będzie świecić to się okaże.

Stelaż chyba zrobiłeś zbyt wysoki, też będę miał zbiornik w salonie i oglądany z kanapy lub na stojąco.

Wybrałem chyba 70 lub 80 cm co przy sumpie 40 cm da dość sporo miejsca.

Obserwuję i kibicuję :-)

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl o szreszej przegrodzie na siporax. Raz że malo Ci tam wejdzie a dwa strasznie ciasno na manipulacje. Komore przed siporaksem tez bym poszerzył żeby troche mediow zmieścić. Ja mam dodatkowa komore na zrzucie wody 7 cm szeroka w której jest na dnie gąbka, na niej silikate i siporax a na górze wata ktora zbiera syfy z komina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, smoczek napisał:

Pomysl o szreszej przegrodzie na siporax. Raz że malo Ci tam wejdzie a dwa strasznie ciasno na manipulacje. Komore przed siporaksem tez bym poszerzył żeby troche mediow zmieścić. Ja mam dodatkowa komore na zrzucie wody 7 cm szeroka w której jest na dnie gąbka, na niej silikate i siporax a na górze wata ktora zbiera syfy z komina.

Szersza komora to dobry pomysł. Wiecie może jakiej wielkości jest Siporax? Wtedy ustawię tak szerokość, żeby mi ładnie w koszyku wszedł w komorę.

Godzinę temu, qwas138 napisał:

Pomiędzy odpieniaczem a mediami zrób sobie przegrode ok 6 cm na watę

Masz na myśli poszerzenie tej, która już jest, czy wstawienie nowej?

Godzinę temu, pdz napisał:

Możesz startować na kranówce, sól masz w okolicy ;-)

...

Stelaż chyba zrobiłeś zbyt wysoki, też będę miał zbiornik w salonie i oglądany z kanapy lub na stojąco.

...

Obserwuję i kibicuję :-)

Kranówka i sól z kopalni - no tak nie pomyślałem, mam przecież pod nosem ;)

Co do wysokości to obecne akwa mam na takiej wysokości i jest to w takim miejscu, że tylko na stojąco, więc tu decyzja jest już podjęta.

Dzięki za poparcie i wzajemnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszerzenie ja mam 4cm ale to mało na wate teraz zamówiłem sump i mam 6cm pomierz sobie dokładnie pompy odpieniacz  bez pośpiechu 

Jak chcesz do tygodnia będę miał do sprzedania 3 miesieczna na gwarancji lampę maxspect rsx 200 w sam raz na twój zbiornik lps sps super pod nią rosną masz niedaleko do Myślenic mógłbyś sobie odebrać pisz pw

Edytowane przez qwas138 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario82 podstawą budowy sumpa jest docelowa filtracja jaką chcesz w nim mieć. Ja robilem sumpa ze starego 300l akwarium które nam kiedyś pękło, poklejone jest w sposób masakryczne popaćkany:D ale funkcje spelnia, podstawa filtracji duze komory na siporax, maxpecta i pokruszona skała. Komore na odpieniacz masz za wysoka, bedziesz musial pod odpieniacz podstawke zrobić, 28cm za wysoki poziom wody. Jak bedziesz w okolicy Bochni to wpadaj do nas (Arashi_) na kawę.

Edytowane przez smoczek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smoczek dzięki za podpowiedź - taki właśnie mam plan, aby jak największą powierzchnię na filtracje zapewnić. Komora na odpieniacz jest celowo wyższa (odpieniek będzie na podstawce), aby podnieść poziom 2 komory, gdzie wtedy zmieści się więcej gruzu, czy ceramiki. Nie wiem czy dobrze myślę, jeżeli nie to faktycznie obniżę komory wtedy pewnie cały sump. 

Co do filtracji to koncepcja jest. Będzie oparta na skale, ceramice i glonach.

Dzięki też za zaproszenie. Jak tylko wystartuję to na pewno wtedy będę szukał kontaktów bezpośrednio i wtedy skorzystam na pewno :) . 

1 godzinę temu, qwas138 napisał:

Poszerzenie ja mam 4cm ale to mało na wate teraz zamówiłem sump i mam 6cm pomierz sobie dokładnie pompy odpieniacz  bez pośpiechu 

Jak chcesz do tygodnia będę miał do sprzedania 3 miesieczna na gwarancji lampę maxspect rsx 200 w sam raz na twój zbiornik lps sps super pod nią rosną masz niedaleko do Myślenic mógłbyś sobie odebrać pisz pw

Poszła wiadomość na PW.

Co do sprzętu to jest pomierzony i na projekcie naniesione są faktyczne wielkości. Puki co to odpieniacz będzie AquaMedic i jego wymiary są spore (podstawa to 35x24cm). Więc komora odpieniacza jest na styk.

Edytowane przez Mario82 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duże komory na media filtracyjne ale nie za duże tzn pamiętaj żeby przeplyw był przez cale złoże, żeby syf sie nie gromadzil bo kiedys moze oddać.  Pomyśl o miejscu na ewentualnie filtr przeplywowy, reaktor glonowy. Ja tego nie przewidzialem, ale ostatnia komore z pompą mam na tyle dużą, że powinien sie zmieścić. 

Im  wiecej zobaczysz na żywo projektów to bedziesz mógł sobie "dopasowac" sumpa do swoich potrzeb i mniejsze ryzyko strzalu w stopę...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smoczek - masz rację. Musze pojechać coś pooglądać na żywca. Podobnie jak ty w komorze z pompą zarezerwuje trochę miejsca na dodatkowy sprzęt na przyszłość.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem projekt sumpa na podstawie Waszych podpowiedzi, oraz kilku innych postów.

Temat sumpa będę kontynuował w oddzielnym wątku  miejscu bardziej odpowiednim. Tutaj prośba w dalszym ciągu o spr. konfiguracji, w której pojawiły się dwie zmiany - odpieniacz zdecydowałem się na Deltec 1500i, grzałkę muszę wziąć nieco słabszą (200W) bo nie wejdzie do komory z odpieniaczem.

projekt_akwa_sump_v2.jpg

Edytowane przez Mario82 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma uwagi do tego projektu? Jutro idzie zamówienie na całość więc chciałbym potwierdzić czy wszysyko ok.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.