Skocz do zawartości
VDR

Projekt Radomskie Maleństwo wersja 2.0

Rekomendowane odpowiedzi

Niektórzy widzieli zapewne podobny wpis gdzieś indziej, ale jak to mówią co trzy głowy to nie dwie więc i tutaj postanowiłem zasięgnąć opinii wśród starych wyjadaczy ;)

Powoli zbliżam się do dnia kiedy trzeba będzie zamówić szkło i coraz bardziej intensywnie zaczynam myśleć nad zbiornikiem. Ponieważ pojawiły się dwie koncepcje i nie mogę się na żadną zdecydować, piszę ten post :/
Ale może od początku. Tak wygląda miejsce pod przyszły baniak. Niestety architekt tak to spierdolił, że to jedyne miejsce gdzie byłem cokolwiek wstawić :/
Ścianka krótsza ma 80cm, ścianka dłuższa ma 225cm. Planowane akwarium 170x75x60 (zapas wysokości dla ewentualnego waveboxa.



6.jpg

Jak widać mam przygotowane 3 rury PE fi 45 dla pompy, powrotu i rewizji. Nie bardzo wiem czy z rewizja to dobry pomysł bo jak tam nie będzie wody to będzie syf "kwitł". Rury zostaną skrócone i zostaną założone przejściówki do normalnej hydrualiki.

3.jpg

Sumpownia jest jakies 10-15 m dalej w pomieszczeniu przy garażu. Szerokość pomieszczenia 1,93m o ile pamiętam czy coś koło 2m.
Sump będzie stał na stelażu - niestety podłoga w salonie jest 30cm wyżej niż podłoga tego pomieszczenia. Dwa w pomieszczeniu będzie centrala rekuperacji więc tez nie będę mógł dzwignąć sumpa jakoś specjalnie wysoko.

2.jpg

Wyjście rur PE z salonu, odpływ do kanalizy i inne takie tam.

1.jpg

Pompa jaką chcę zasilić - na tą chwilę mam Jebao DCP-15000 i ją chcę wykorzystać do kręcenie obiegiem.

Wracając do zbiornika. Niestety jak widzicie w pobliżu są okna, więc pewnie pojawią sie tam jakieś firany czy zasłony. Do wykorzystania zostaje więc te 170cm max. Pierwszy pomysł jaki mi się zrodził to trójkątny komin w lewym rogu. Podłączenie od PE na "miękkich rurach".  Zalety: Wszystko ukryte w rogu. Wady - cokolwiek wyjąć z komina to trzeba stawiać rusztowanie. W szczególności żywe życie w postaci ryb. Drugi pomysł - dorobić jakiś 8cm komin na lewej bocznej stronie akwarium. Nie koniecznie w sumie musi być aż do samego dna. Zaleta - łatwiejsza obsługa. Minus - estetyka. Trzeba by wymyślić jakąś zabudowę, która ukryła by komin, dwa - jest niestety duże prawdopodobieństwo, że musiałbym skrócić długość baniaka do np. 165-162cm.

A co szanowne grono sądzi na ten temat ? Osobiście najbardziej optuję za wersja z trójkątnym kominem w rogu. Niezbyt dużym - tyle, żeby ukryć rurki. Jest tu jakiś specjalista od hydrauliki, aby przeliczyć jak długi powinien być grzebień by odebrał wodę z pompy 15k ewentualnie 20k gdyby ta okazała się za słaba ? A może jednak opcja druga ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, VDR napisał:

A co szanowne grono sądzi na ten temat ?

Tu na razie jest ściernisko ale będzie San Francisco :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...sory za wpis

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem:

1. Akwarium zrób wyższe, przy tej długości 60 cm samej wody robi robotę. Dolicza 2cm piachu i 5cm do góry. Łatwość operowania będzie, bo stelaż z racji braku sumpa może być niższy. 

2. Akwarium 160cm długie a przy ścianie z lewej strony komin zewnętrzny i miejsce na pierdoły (testy, pipety, manipulator) żeby nie musieć się schylać. 

3. Pompa może być potrzebna trochę mocniejsza... 15m rur 45mm będzie powodowało straty w przepływie. Ale to już wyjdzie raczej w praniu. 

4. Możesz zastosować mały sump pod akwarium z pompą do obiegu z górą, a jego podłączyć do sumpa głównego w garażu. Plus masz więcej wody i dodatkowe miejsce na np refugium. 

Powodzenia!!! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl temat zasłon i firan, szczególnie na krótszym boku. Mam u siebie akwarium w rogu, z obu stron do szkła przylegają zasłony i nie wygląda to super:/ ja bym zdjął ale nie mam żadnych rolet czy żaluzji więc odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A szanowne grono twierdzi że architekt niczego nie śpie... Projekt projektem a w trakcie budowy i tak zmieniasz wiele rzeczy bo np.masz nowe wizje :) Kierownik budowy koryguje wszystkie zmiany i nie ma problemu. Moja chata z przodu jest przeinaczona i nawet nie przypomina tej z projektu:D

Powodzenia.:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VDRczemu sądzisz że w rurach będzie kwitł syf? Coś tam zawsze będzie ale jaki jest tego minis? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. W kwestii komina - szkoda by mi było długości zbiornika, kosztem komina zewnętrznego, no chyba że wszystko musi być super-duper schowane i sterylne. W kominie też kwitnie życie. Ja tam swego czasu miałem w kominie nawet młodego pterapogona, który przetrwał kilka godzin po wypuszczeniu przez ojca, wpadł tam, sam się żywił i rósł. Dlatego dałbym komin po prawej i już. Jest swobodny dostęp i nie potrzeba tłumaczyć wszelkiej maści inkasentom jak działa zrzut, powrót i rewizja, bo może to sobie zobaczyć.

2. Co do wysokości to to, co napisał dadario popieram całym serduchem - 65-70 cm byłoby super. Sump w piwnicy stelaż nie musi być wysoki.

Ale my tu o pierdołach, a jest najważniejsza rzecz do zaplanowania. To jakiś ogranicznik na prawe skrzydło drzwi na krótszej ścianie. Bo jak klamka pizgnie w baniak, woda pójdzie na podłogę, to się Barbara wk....wi. I wtedy zobaczysz baniak po kilku tygodniach...jak Ci opuchlizna z oczu zejdzie.:rofl:

 

PS> W Rzeszowie nie spałem.:no

3 minuty temu, dla syna napisał:

@VDRczemu sądzisz że w rurach będzie kwitł syf? Coś tam zawsze będzie ale jaki jest tego minis? 

Bo rury bardzo długie, przepływ wody minimalny w rewizji i nie wypłucze na bieżąco dobrze rur. A jak zakwitnie tam wspomniany syf i kiedyś pójdzie większa ilość wody rewizją (jak się przytka z jakiegoś powodu spływ, a rewizja po to właśnie jest), to może ten syf spłukać do sumpa i z niego powrotem trafi do baniaka. I to jest ten minus.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No 15 m do sumpa ,to sporo myślę, że 20tys.będzie za mała sam się przekonasz jak uruchomisz

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Ironista napisał:

 zakwitnie tam wspomniany syf i kiedyś pójdzie większa ilość wody rewizją (jak się przytka z jakiegoś powodu spływ, a rewizja po to właśnie jest), to może ten syf spłukać do sumpa i z niego powrotem trafi do baniaka. I to jest ten minus.

No ale coś tam rewizją zawsze powinno się coś sączyć. Na rewizję też można skarpetę dać. A żeby nie było woni można rewizję zasyfonować na krótkim odcinku ze śrubunkiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadzaj jak największe akwarium jakie wejdzie !!!...ja mam 200cm długości a weszło by 250cm i mam niedosy!

Edytowane przez Herman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A szanowne grono twierdzi że architekt niczego nie śpie... Projekt projektem a w trakcie budowy i tak zmieniasz wiele rzeczy bo np.masz nowe wizje [emoji4] Kierownik budowy koryguje wszystkie zmiany i nie ma problemu. Moja chata z przodu jest przeinaczona i nawet nie przypomina tej z projektu[emoji3]. 

Powodzenia.:thumbup:

Oczywiscie, ze zmieniłem wiele rzeczy, ktore byly w projekcie. Jak mury rosły to myslalem ze gdzies dokleje to akwa krotszym bokiem ale..... jak już sciany nosne powstaly okazalo się, że nie ma gdzie :/ Zresztą ta krótsza ścianka powiększyła się do 80cm na etapie projektu bo miałem przeczucie ze moze sie przydac.  Na kartce mozna wyrysowac wszystko. :/ Symulacja akwarium w postaci murka z cegly w miejscu wskazanym przez projektanta wykazaly dobitnie, że zycie codzienne będzie lekko mowiac przeje..... wiadomo jakie [emoji6] Obawialem się, że jeśli akwa będzie meblem o ktory się bedziemy potykac to kiedyś ktoś w koncu wejdzie w nie i będzie problem. To jest kompromis niestety - w lewą strone od tego okna przy krotszej sciane jest może z 70cm scianki i zaczyna się wykusz jadalni z 3 duzymi oknami :/  Cóż jak to mówia - trzeci wybudowany dom jest dopiero idealny [emoji6]

 

[mention=31303]Konrad_Wwa[/mention] wrzucisz mi na priv zdjecie jak to u Ciebie wyglada ? Też mi się te zaslony nie podobaja, mam rolety ale zewnetrzne. Szukalem inspiracji dla takich okien ale nic ciekawego nie znalazlem poza zaluzjami. Rolety mi sie kojarza z biurami. Okna mam wysuniete bo sa montowane w ociepleniu więc firana jesli sie pojawi będzie blisko sciany, a zaslone bardzo mozliwe ze dam tylko w przeciwlegly rog - tak by front i prawa strona byla maksymalnie odslonieta. Chyba, że znajdę jakieś ciekawe rozwiązanie. 

 

3. Pompa może być potrzebna trochę mocniejsza... 15m rur 45mm będzie powodowało straty w przepływie. Ale to już wyjdzie raczej w praniu. 

4. Możesz zastosować mały sump pod akwarium z pompą do obiegu z górą, a jego podłączyć do sumpa głównego w garażu. Plus masz więcej wody i dodatkowe miejsce na np refugium.  

 

No 15 m do sumpa ,to sporo myślę, że 20tys.będzie za mała sam się przekonasz jak uruchomisz

Może tak być .  Sump nie będzie stał na podłodze.  Znalazlem taka stronke swego czasu:

https://www.aquatechnika.com.pl/pl/Poradnik/dobor-pompy-lub-hydroforu/dobor-pompy-i-obliczanie-parametrow-hydraulicznych-pomp

według której dla 15k przy 100m rury w poziomie dla fi50 należy dodać sobie 8,1 m wysokości.  8,1/100*15 - czyli dla 15m nalezy dodac 1,2m. To jeszcze jest do przyjecia ale dochodza zawory, kolanka itd :/. Z drugiej strony licząc sobie V przepływu to wychodzi mi, że większość z nas i tak nie ma 10x ilość wody w układzie na godzinę. Dla fi 45 przy 15k wychodzi wychodzi jakieś 2,62 m/s prędkość przepływu.  W baniaku pewnie byłaby pralka [emoji6] Myślę, że 5tys/h realnego przepływu z tej DCP-15k powinienem mieć ale to się okaże w praktyce. Test prędkości napełniania beczki da odpowiedź na ile wydajna jest pompa i ile realnie z niej litrów na h jestem w stanie uzyskać.

 

[mention=23836]dla syna[/mention]tak jak napisał [mention=12805]Ironista[/mention] - boję się, że wilgoć jaka w rurze rewizji będzie spowoduje, że "życie" tam będzie kwitło i jak w razie W kiedyś pójdzie tamtędy woda to "wypłuka" wszystko w obieg. Nie wiem, może to na wyrost obawy.

 

Akwa moge zrobic wyzsze - stołka z IKEA już teraz używam wiec przyzwyczajony jestem [emoji3] Choć jak pisał [mention=25004]dadario[/mention] akwa nie musi stać wysoko bo na dole nie będzie sumpa.

Też mi żal powierzchni dna na zewnetrzny komin, z drugiej strony to mega wygoda tym bardziej jak komin nie jest jakiś specjalnie głęboki. [mention=23029]Herman[/mention] niestety co do długości też musi być kompromis. Też chciałbym mieć baniak taki jak Raffy13 czy Snocho w pracy ale .....trzeba to jeszcze później utrzymać.

Jacuś -prawe okno żeby otworzyć to trzeba wpierw lewe. To było pierwsze ustalenie jakie poczyniłem. Żałuję tylko - że nie pomyślałem by to był FIX a nie normalne tarasowe. Przy 75cm głębokości klamka nie powinna dojść do akwarium. Ogranicznik i tak będzie dla świętego spokoju.

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się podobają rolety drewniane, ale wiadomo ile ludzi tyle pomysłów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niektórzy widzieli zapewne podobny wpis gdzieś indziej, ale jak to mówią co trzy głowy to nie dwie więc i tutaj postanowiłem zasięgnąć opinii wśród starych wyjadaczy [emoji6]

Powoli zbliżam się do dnia kiedy trzeba będzie zamówić szkło i coraz bardziej intensywnie zaczynam myśleć nad zbiornikiem. Ponieważ pojawiły się dwie koncepcje i nie mogę się na żadną zdecydować, piszę ten post :/
Ale może od początku. Tak wygląda miejsce pod przyszły baniak. Niestety architekt tak to spierdolił, że to jedyne miejsce gdzie byłem cokolwiek wstawić :/
Ścianka krótsza ma 80cm, ścianka dłuższa ma 225cm. Planowane akwarium 170x75x60 (zapas wysokości dla ewentualnego waveboxa.


6.jpg
Jak widać mam przygotowane 3 rury PE fi 45 dla pompy, powrotu i rewizji. Nie bardzo wiem czy z rewizja to dobry pomysł bo jak tam nie będzie wody to będzie syf "kwitł". Rury zostaną skrócone i zostaną założone przejściówki do normalnej hydrualiki.

3.jpg
Sumpownia jest jakies 10-15 m dalej w pomieszczeniu przy garażu. Szerokość pomieszczenia 1,93m o ile pamiętam czy coś koło 2m.
Sump będzie stał na stelażu - niestety podłoga w salonie jest 30cm wyżej niż podłoga tego pomieszczenia. Dwa w pomieszczeniu będzie centrala rekuperacji więc tez nie będę mógł dzwignąć sumpa jakoś specjalnie wysoko.

2.jpg

Wyjście rur PE z salonu, odpływ do kanalizy i inne takie tam.

1.jpg

Pompa jaką chcę zasilić - na tą chwilę mam Jebao DCP-15000 i ją chcę wykorzystać do kręcenie obiegiem.

Wracając do zbiornika. Niestety jak widzicie w pobliżu są okna, więc pewnie pojawią sie tam jakieś firany czy zasłony. Do wykorzystania zostaje więc te 170cm max. Pierwszy pomysł jaki mi się zrodził to trójkątny komin w lewym rogu. Podłączenie od PE na "miękkich rurach".  Zalety: Wszystko ukryte w rogu. Wady - cokolwiek wyjąć z komina to trzeba stawiać rusztowanie. W szczególności żywe życie w postaci ryb. Drugi pomysł - dorobić jakiś 8cm komin na lewej bocznej stronie akwarium. Nie koniecznie w sumie musi być aż do samego dna. Zaleta - łatwiejsza obsługa. Minus - estetyka. Trzeba by wymyślić jakąś zabudowę, która ukryła by komin, dwa - jest niestety duże prawdopodobieństwo, że musiałbym skrócić długość baniaka do np. 165-162cm.

A co szanowne grono sądzi na ten temat ? Osobiście najbardziej optuję za wersja z trójkątnym kominem w rogu. Niezbyt dużym - tyle, żeby ukryć rurki. Jest tu jakiś specjalista od hydrauliki, aby przeliczyć jak długi powinien być grzebień by odebrał wodę z pompy 15k ewentualnie 20k gdyby ta okazała się za słaba ? A może jednak opcja druga ?
Darek, zadzwoń jutro to pogadamy na spokojnie. Podpowiem Ci parę rzeczy jak to technicznie ogarnąć.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno wątek nie był aktualizowany ale ..... malutki krok dla człowieka ale wielki skok do tego by projekt ruszył do przodu [emoji6]

 

Ustawienie przypadkowe - łatwiej było tak wnieść ;) docelowo o 180stopni.

 

Front opti i prawy bok opti.

 

Akwarium przyjechało dzisiaj ze Szczecina ;)

 

50ad009a1d010dab4dc44827d8165f1c.jpg4bff342f08809db9e5be4d756b8d6f96.jpg66678dab2b0a4fd451e88a17b8052941.jpg


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, piękne cacko. Jaka finalnie wysokość?

PS> Zobaczyłem na pierwszym zdjęciu ten grill za oknem i tak mi się przypomniało jak taki we Wdzydzach z Jasiem i Kiflem skręcaliśmy nad ranem. Aż  mi się łezka w oku zakręciła.:D


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ironista napisał:

Nie no, piękne cacko. Jaka finalnie wysokość?

PS> Zobaczyłem na pierwszym zdjęciu ten grill za oknem i tak mi się przypomniało jak taki we Wdzydzach z Jasiem i Kiflem skręcaliśmy nad ranem. Aż  mi się łezka w oku zakręciła.:D

Finalnie 60 - niestety wjadą kanapy i akwarium musi być ostatecznie wyżej, żeby siedział nad wyraz i musiałbym z drabiny je obsługiwać ;) Dwa tu literek, tam literek i soli trzeba więcej sypać ;)
Baniak  został też skrócony. Pełny wymiar 160x75x60  + zewnetrzny komin 15 cm pod hydraulike 40. Grzebień na całej długości lewego boku, dojedzie w przyszłym tygodniu.


P.s A grill -  ten model jest niezniszczalny :D Nie wiem ile lat i ile imprez zaliczyl :D Od dwóch lat stoi na dworzu i też nic :D Darmowe mycie miał przez czerwiec :D


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacny rozmiar... Nic tylko czekać na dalsze postępy w pracach. Mam nadzieję, że kolejna aktualizacja będzie miała szybciej miejsce... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:

Akwarium przyjechało dzisiaj ze Szczecina

No... Będzie szkiełko stało i puste w oczy kłuło, to i mobilizacja większa będzie;-) Piękna robota, jednak warto poczekać, jeśli finalnie coś takiego się dostaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki i dodaję do obserwowanych.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@VDR  Jeśli można , jakie grube jest szkło?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne szkiełko i fajne wymiary, czekamy na postępy w pracy. Patrząc na postępy w budowie to i akwarium powinno szybko ruszyć. Za oknem też pięknie zielono, a jeszcze w marcu było klepisko. Gratuluję i akwa i domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Finalnie 60

Według mnie, to jest Max, już przy tej wysokości plus korona, jest ciężko obrabiać dno. Oczywiście bez drabiny.


Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

[mention=8573]VDR[/mention]  Jeśli można , jakie grube jest szkło?

Pozdrawiam

Oczywiście, że można. Szkło 12mm.

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek zalałeś?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.