Skocz do zawartości
atk

Dzień dobry :)

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, 

Jak u wielu, którzy czytają to wspaniałe forum przychodzi czas na założenie konta, przywitanie się oraz ewentualna prośba o pomoc.

Dwa tygodnie temu stałem się szczęśliwym posiadaczem używanej solniczki i każdego dnia odkrywam coś nowego, gdzie jeszcze bardziej potwierdza mi się, że to była dobra decyzja. 

Poza plagą aiptasi, która mam nadzieję Brzydal w końcu się zajmie (jest dopiero tydzień), zmartwiła mnie kondycja lobophyton i małego grzybka na dole chyba sarcopython. Od 3 dni cnie pokazuje tak jak zawsze dużych polipów i nie się nie pompuje - czy to normalne? Doczytałem że potrafią zrzucać skórę ale czy to aby na pewno to? 

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu :)

IMG_20190310_133730.jpg.6e0cfef94be7d1bcb1d3971f57977c54.jpgIMG_20190310_132705.jpg.3cfd6643a0d5fd3b2698cec2f1e8d2a5.jpgIMG_20190310_132555.jpg.674185321dd857b0f47a90d41845fcbe.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, dostałem taki od poprzedniego właściciela... Niby czarny piasek... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bardzo bym chciała poznać byłego właściciela tej solniczki,wiele pytań bym miała.

Ile to kosztowalo jak to nie tajemnica?

 

:)

No ale cóż stalo się kupiłeś i teraz to trzeba ogarnąć

może zacznij od czyszczenia szyby tylniej..

grzybki tak mają daj im czasu 

Aiptasie się pojawiły masz brzydala ale nie licz że będą znikać to wielka niewiadoma.

Żwirek to raczej żwirek nic nie ma wspólnego z żywym podłożem.

 

Ps. gdzie ty byłeś 6lat :D

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontakt do byłego właściciela mam bez problemu więc pytać mogę :)

Z tego co udało mi się zaobserwować, to akwa kosztowało mnie bardzo mało, jak na komplet z zyciem, przywiezieniem do Torunia i uruchomieniem. 

Tylna szyba wiem że do czyszczenia czekam już 5ty dzień na Paczkomat i zabawki do czyszczenia :(

...a 6 lat... hmm rozważałem własną solniczke i żyłem z nastawieniem że w końcu będzie moja... :)

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten żwir to nawet niespecjalnie się prezentuje, ale podobają mi się te żółte gąbeczki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie można pomyśleć o zmianie tego żwirku na ładny biały piasek, ale obawiam się na nowo dojrzewania... 

Zresztą po przenosinach weszło mi cyjano (ten fioletowy nalot na skalę) chyba że się mylę...? 

A żółtej gąbki wszędzie dużo rośnie i pompuje sie :)

Tylko ten lobophyton tak zmarniał :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisz jak przeniosłeś zbiornik,co robiłeś czy wyjmowałeś skałę,woda jak została w zbiorniku czy odlana itd...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przenosił i przewoził były właściciel, skała i wszystko było w pierwotnej wodzie z akwa w dużym baniaku 50L + 5L banki, woda zlana w 90% po czym wstawione i zalane z powrotem ta woda co było i zrobiona podmian 10L wody z nową solą aquaforest reef salt. 

W ciągu 2 tyg wymienione z 6x wkłady z filtrem wstępnym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robiłeś przenosiny,więc biologię ruszyleś więc się nie dziw że masz cyjano i korale muszą dojść do siebie,troche czasu,wstrzymaj podmiany na jakiś czas aż zejdzie cyjano.

Będzie ponowne dojrzewanie choć objawy juz widać,wcale nie powiedziane ze będzie długie.

a co do piasku to bym wyssała stary i nasypala np argonit,i tak akwarium ma ponowne dojrzewanie.

Trzymaj zasolenie stałe:)

zrobisz jak uważasz to tylko moja sugestia:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten argonit to rozumiem że kupić... Przepłukać w ro/di i powoli sypać? :)

Jakieś dodatkowe uwagi i spostrzeżenia? 

Z tego co się dowiedziałem to mam "szczęśliwie" rybkę nadymke, które lubi żywic się krewetkami i innymi kopiącymi... Czy przy takim jasnym piasku da radę to utrzymać w czystości? :)

 

IMG_20190310_194311.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, atk napisał:

Z tego co się dowiedziałem to mam "szczęśliwie" rybkę nadymke, które lubi żywic się krewetkami i innymi kopiącymi... Czy przy takim jasnym piasku da radę to utrzymać w czystości

ryba to rozdymka a nie nadymka :) Canthigaster valentini,piasek prawdopodobnie z czasem nie badzie taki bialy jak kupiony ,jeśli masz male ślimaki to Ci będzie je wyjadać,slimaki osiadle tez ...swoja droga bardzo fajna i ciekawska rybcia ...tylko sie zastanawiam czy nie za duzo masz tam rybek bo akwa to takie jakies malutkie ze zdjecia ....

masz odpieniacz ? 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefmax 105L podobno... 

Obsada już w max a może nawet przekroczona 5 sztuk, 2x blazenek, 1x rozdymka, 1x żółto niebieska rybka, 1x srebrna i nowy nabytek na aiptasie brzydal. 

Odpieniacz oryginalny z reefmax po małym upgrade m. In podniesienie komina. Wydaje mi się że pieni w miarę ok... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, atk napisał:

1x żółto niebieska rybka, 1x srebrna

Chrysiptera hemicyanea i chromis viridis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)

Pięknie brzmią te łacińskie nazwy :)

W ogóle jest gdzieś jakiś spis rybek i miękasów/sps/lps? :)

Zastanawiam się również nad parametrami po przenosinach... To podobno powinno się unormować... 

PH 7,5 / KH 8,5 / CA 480 / NO3 ok. 15/20 może 25 / PO4 0,5 / MG 1500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wszędzie jest napisane że PH winno byc 8,0 - 8,4...a ja mam od 7,3 do 7,5... Coś z tym robić? Czekać na stabilizację? Jeden kolega wspomniał że można zamontować zewnętrzny napowietrzacz tylko czy faktycznie coś to zmieni... 

A tak poza tym to co 2 dni daje aquaforest AF vit + aminomix + Fish V + phytomix oraz codziennie bakterie zeostart3 i 2x w tyg zeobak. 

Karmię rano suchym (formuła one/two pellets s), a około 17 mrożonki (mysis/kryll/czerwony i zielony plankton/artemia/krewetki). 

Do tego dostałem od poprzedniego właściciela, że przy podmianie wody z którą teraz się wstrzymuje mam lać zestaw aquaforest component A/B/C... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się ze reefmax ma realnie około 80 litrów nie licząc panelu.

Można trzymać takie okazy? Jak kolega ma w takim małym zbiorniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, atk napisał:

A ten argonit to rozumiem że kupić... Przepłukać w ro/di i powoli sypać? :)

no kupić darmo chyba nie dają:D

dobrze wyplukaj moze byc pierw kranówka (bardzo pyli szkoda Ro)potem faza końcowa woda Ro akwarium trochę czasu ma więc bakterie są,same zasiedlą nowe podłoże.

Są różne frakcje grubości,albo żywy piasek to juz kwestia gustu.

Po4 jesli jest 0.5 to dużo! ale to efekt przenosin,możesz zastosować coś na zbicie ale stopniowo nie gwaltownie.

Będzie ladne akwarium tylko to trzeba ogarnąć:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, atk napisał:

No właśnie wszędzie jest napisane że PH winno byc 8,0 - 8,4...a ja mam od 7,3 do 7,5... Coś z tym robić? Czekać na stabilizację? Jeden kolega wspomniał że można zamontować zewnętrzny napowietrzacz tylko czy faktycznie coś to zmieni... 

A tak poza tym to co 2 dni daje aquaforest AF vit + aminomix + Fish V + phytomix oraz codziennie bakterie zeostart3 i 2x w tyg zeobak. 

Karmię rano suchym (formuła one/two pellets s), a około 17 mrożonki (mysis/kryll/czerwony i zielony plankton/artemia/krewetki). 

Do tego dostałem od poprzedniego właściciela, że przy podmianie wody z którą teraz się wstrzymuje mam lać zestaw aquaforest component A/B/C... 

podnieś kh to powinno sie też podnieść ph

11 minut temu, @Beti napisał:

no kupić darmo chyba nie dają:D

dobrze wyplukaj moze byc pierw kranówka (bardzo pyli szkoda Ro)potem faza końcowa woda Ro akwarium trochę czasu ma więc bakterie są,same zasiedlą nowe podłoże.

Są różne frakcje grubości,albo żywy piasek to juz kwestia gustu.

Po4 jesli jest 0.5 to dużo! ale to efekt przenosin,możesz zastosować coś na zbicie ale stopniowo nie gwaltownie.

Będzie ladne akwarium tylko to trzeba ogarnąć:)

taniej wyjdzie kwarcowy i nie rozpuszcza się w słonej wodzie. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, piotrs napisał:

taniej wyjdzie kwarcowy i nie rozpuszcza się w słonej wodzie. 

Pomijając kwestie kosztów (nie chcę oszczędzać na morskich dzieciach), czy nie lepiej np. coś takiego: Nature's Ocean Live Natural White, chyba że możecie polecić coś innego lepszego?

Czy taki żywy piasek też należy przepłukiwać? Co z "życiem" w nim zawartym, czy się nie wypłucze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywego piasku nie płucze się, chodzi właśnie o to życie w nim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak kwestia "dojrzewania" ?
W praktyce mam zamiar odsączyć/wybrać ten czarny piasek i powolutku sypać taki "żywy"...
Można jakoś dopomóc w dojrzewaniu lub zatrzymać je, aby nie zrobić sobie i życiu krzywdy?
Jakieś uwagi spostrzeżenia?

Pozdrawiam i życzę miłego dnia wszystkim ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalam ci o suchym,bo to suchy piach,żywy idzie prosto do akwarium bez płukania

Dojrzewanie będzie i tak 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na dojrzewanie najlepsza jest...cierpliwość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.