Skocz do zawartości
Tester

Licznik wody RO

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zastanawiam się nad założeniem przepływowego licznika wody na filtr RO. Ja wiem, ze ostatecznie i tak płacę za całą konsumpcję wody, ale chciałbym wiedzieć ile samo akwarium pożera wody. I jesli to możliwe, znać wydajność samego filtra.

Znalazłem taki miernik:

https://www.vyair.com/6710m-32-digital-flow-meter.html?gclid=CjwKCAiAwojkBRBbEiwAeRcJZAoBPQMWUkB6PrjkxSX4wlQDM1tD7FqrQwkICl6MaZW8M1IpJ2EHIRoC5mEQAvD_BwE

Według specyfikacji, minimalna ilość wody to 0,2L na minutę czyli zapewne mając membrane 50GPD nie mogę założyć tego czujnika na wyjsciu wody czystej bo zwyczjnie produkcja może byc za mała. Myślałem więc żeby założyć dwa takie filtry - jeden na wejściu a drugi na ścieku. Wtedy mógłbym obliczyć stosunek wody czystej do ścieku. Wiem, że można to zrobić mierząc ilość zebranej wody w czasie, ale chciałbym mieć podgląd "na zywo"

Ktoś z Was stosuje taki miernik?

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz troche miejsca to zaloz sobie zwykly wodomierz przed zaworem do RO

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a na olx taki używany nawet 15 zł więc po taniości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, niwre37 napisał:

Jezeli masz troche miejsca to zaloz sobie zwykly wodomierz przed zaworem do RO

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
 

Zwykły wodomierz może pomarzyć o zmierzeniu czegokolwiek na membranie 50GPD. Ja mam membranę 75 GPD,  i żaden z wodomierzy skrzydełkowych które miałem do tej pory (włączając najnowszy z odczytem radiowym) nie jest w stanie zliczyć czegokolwiek. A mówię o sumie ściek + czysta. One mają za duży punkt rozruchu.

Bartek, ten co podałeś chyba nie da rady, z tego co policzyłem to on nawet na 75GPD na czystą nie wiadomo czy by zadziałał (0,197 l/min). Musiałbyś rozglądnąć się za wodomierzami ultradźwiękowymi - one mają próg rozruchu poniżej 1l/h, tyle że są bardzo drogie.

http://www.apator.com/pl/oferta/pomiar-wody-i-ciepla/wodomierze/wodomierze-ultradzwiekowe-ultrimis/ultrimis-w

https://www.flowmeters.co.uk/low-flow-meters-sensors-indicators/


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe...hmm w takim razie powiedz mi dlaczego jak masz kapiaca/saczaca sie wode z kranu wodomierz ladnie nabija zuzycie? Nie twierdze ze sie mylisz ale cos jest w takim razie nie halo?

Ja mowie o wodomierzu przed membrana a nie po niej.


Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodomierz nie zliczy kapiącej wody, chyba że masz w tym czasie inny pobór który przekracza próg rozruchu wodomierza.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, premiero napisał:

Wodomierz nie zliczy kapiącej wody,

te nowe liczą każdą kroplę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wodomierz nie zliczy kapiącej wody, chyba że masz w tym czasie inny pobór który przekracza próg rozruchu wodomierza.
Czyli to tak mniej wiecej wyglada jak z dystrybutorem paliwa ze mozna nakropic sobie bak paliwa za darmo bo kropla nic nie kosztuje [emoji16][emoji39]

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz głowy nie dam uciąć ale jak z instalacji CO ucieknie nieco wody to ze 2 razy na sezon przy dopuszczaniu niewielkiej ilości (polega to na minimalnym otwarciu zaworu) aby podbić ciśnienie do 1.5 ta wskazówka pokaże nawet minimalne ilości.

 

RED_LICZNIK_WODY_WODOMIERZ_3_4_-_3_4_ZIMNA_WODA312.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O   '"zazdroszczę " takiego wodomierza co go osmoza nie uruchamia . Mój niestety widzi każdą kroplę , zaznaczyłem miejsce na wskaźniku z litrami  (podziałka co 1/10 L ) i puściłem po kropelce do szklanki , kropla co około 2 s . I zmierzył idealnie . 


Tester  
Testuj , pewnie nie jedna osoba chciała by wiedzieć jak to wychodzi  . 
Ja założył bym sztukę bo i tak na sprawność zestawu RO mocno wpływa temp wody . I jak wodę pobierasz z przechłodzonej instalacji bo ktoś się kąpał to wydajność inna niż  po dłuższym braku odbioru .Tak samo zmiany zima/lato . U mnie to ponad litr różnicy w uzyskanej wodzie na każde 9 L odpadu .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
33 minuty temu, SU1 napisał:

O   '"zazdroszczę " takiego wodomierza co go osmoza nie uruchamia . Mój niestety widzi każdą kroplę , zaznaczyłem miejsce na wskaźniku z litrami  (podziałka co 1/10 L ) i puściłem po kropelce do szklanki , kropla co około 2 s . I zmierzył idealnie .

Jak miałem stary wodomierz to mogłem sobie "nakapać" do zlewu gorącej wody do mycia naczyń :P dzisiaj przy wodomierzu elektronicznym który wysyła zużycie nawet kropla się nie prześliźnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno popularne wodomierze "wychwytują" działanie filtra, bo sporo osób wypowiada się o kosztach domowej produkcji wody RODi. Jeśli więc filtr RO ma znaczenie to znaczy ze wodomierz wyczuwa jego włączenie. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SU1 napisał:

O   '"zazdroszczę " takiego wodomierza co go osmoza nie uruchamia . Mój niestety widzi każdą kroplę , zaznaczyłem miejsce na wskaźniku z litrami  (podziałka co 1/10 L ) i puściłem po kropelce do szklanki , kropla co około 2 s . I zmierzył idealnie . 

No to rzeczywiście bardzo ciekawe. Kropla co 2 sekundy w najlepszym wypadku da jakieś 0,18 l/h na godzinę. Przeciętny wodomierz skrzydełkowy jednostrumieniowy, o przepływie nominalnym qn = 1,5 m3/h ma próg rozruchu ok. 7 dm3/h. Wodomierze ultradźwiękowe, które wrzuciłem powyżej mają próg rozruchu 0,75l/h. Jest to odpowiednio 35 razy i prawie 4 razy wyższy próg niż wykazany przez Ciebie przepływ. Albo masz błąd w pomiarze, albo wyciek :)

Problem z wodomierzami jest taki, że one owszem mierzą, ale tylko jak uda się je "ruszyć". Czyli przykładowo w punkcie A odkręcasz wodę, w punkcie B zaczynasz sobie "kapać". Zakręcasz pobór w punkcie A - punkt B nadal jest mierzony. Teraz sytuacja odmienna - nie ma żadnych poborów, a ty odkręcasz tylko punkt B - wodomierz stoi. Tak samo jest z większością wentylatorów komputerowych - żeby wystartowały potrzeba więcej niż 5V (niektórym 7V a nawet i 9V), inaczej nie zaczną się kręcić. Ale jak podasz najpierw 12 V, a później zjedziesz poniżej napięcia potrzebnego do startu, to będzie się nadal kręcił.
 


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że wodomierz nie działał płynnie , wyglądało to tak jak by co jakiś czas przeskoczył .Patrzyłem na wskaźnik i mimo że woda płynęła płynnie wskaźnik stał ale co jakiś czas skoczył kawałek .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja teściowa zawsze zostawia kapiący kran :) i wodomierz nawet nie drgnie. Nie wiem czy to coś udowadnia i czy Tester po moim wpisie nie kupi wodomierza ale teściowe tak mają że jak im się coś wgra to nie idzie ich przekonać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
21 godzin temu, Tester napisał:

Cześć,

Zastanawiam się nad założeniem przepływowego licznika wody na filtr RO. Ja wiem, ze ostatecznie i tak płacę za całą konsumpcję wody, ale chciałbym wiedzieć ile samo akwarium pożera wody. I jesli to możliwe, znać wydajność samego filtra.

Znalazłem taki miernik:

https://www.vyair.com/6710m-32-digital-flow-meter.html?gclid=CjwKCAiAwojkBRBbEiwAeRcJZAoBPQMWUkB6PrjkxSX4wlQDM1tD7FqrQwkICl6MaZW8M1IpJ2EHIRoC5mEQAvD_BwE

Według specyfikacji, minimalna ilość wody to 0,2L na minutę czyli zapewne mając membrane 50GPD nie mogę założyć tego czujnika na wyjsciu wody czystej bo zwyczjnie produkcja może byc za mała. Myślałem więc żeby założyć dwa takie filtry - jeden na wejściu a drugi na ścieku. Wtedy mógłbym obliczyć stosunek wody czystej do ścieku. Wiem, że można to zrobić mierząc ilość zebranej wody w czasie, ale chciałbym mieć podgląd "na zywo"

Ktoś z Was stosuje taki miernik?

 

hej mi robiła Pani Chan Chan :) ja kupiłem taki :

https://pl.aliexpress.com/item/US211M-Lite-Cyfrowy-Miernik-Przep-ywu-5-v-Przep-ywu-Czytnik-Kompatybilny-z-wszystkich-naszych-halla/32836228498.html?spm=a2g17.search0604.3.280.188b3526wF7kuJ&transAbTest=ae803_3&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_4_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10304_10307_10820_10821_10301_537_536_10902_10843_10059_10884_10887_321_322_10103%2Csearchweb201603_70%2CppcSwitch_0&algo_pvid=41ddfd76-8699-4017-a3d4-0b3c0397a6a3&algo_expid=41ddfd76-8699-4017-a3d4-0b3c0397a6a3-41

 

ale Pani Chan Chan robiła jakąś modyfikację żeby sprawdzić czy będzie dobrze działało przy małych przepływach i podobno wykrywa przepływ na poziomie 150ml na minutę u mnie było około 300 ml/min, działało ok w zestawie był też czujnik temperatury u mnie było tak:

n6ugi0.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki jak na fotce. Działa doskonale choć z przerażeniem patrzę jak cyferki rosną.

Może lepiej nie wiedzieć...

20190406_225402-01.jpeg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wodomierz zlicza nawet kapiącą wodę w piwnicy. Po dziesiecio dniowych wakacjach udało mu się zmierzyć 400ml odcieku z czego w słoiku było nieco ponad 300ml. Podejrzewam że reszta mogła zwyczajnie odparować. Nie wiem jaki jest koszt zakupu takiego wodomierza, ale za założenie przyszła faktura za koszt licznika 86zl brutto (niby to jego cena a nie usługa bo usługa kosztowała 1 grosz). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 90% nie nadaje się. Prawdopodobnie wymaga większego przepływu, by zaczął działać prawidłowo, jego klasa dokładności też może być niewystarczająca to potrzeb akwarystycznych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Na 90% nie nadaje się. Prawdopodobnie wymaga większego przepływu, by zaczął działać prawidłowo, jego klasa dokładności też może być niewystarczająca to potrzeb akwarystycznych.

Jak przyjadę do domu na święta to będę go musiał przetestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat sprawdziłem sobie zużycie wody po odpaleniu akwarium 6 miesięcy temu i się przeraziłem bo nigdy nie robiłem notatek a teraz spisuję wodomierz od dwóch lat.Przez te pół roku mam większe zużycie o ponad 100 m3.Podmiany co dwa tygodnie po 140 litrów + parowanie robią swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1m^3 = 11,60 zł ? razem ze ściekami. To już zauważalna kwota kosztu stałego się uzbiera.

Marek ile litrów dziennie ci paruje ? tzn orientacyjnie dolewka dzienna = 20 litrów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar strasznie dużo... To jest prawie 17m3 na miesiąc... Niech wydajność RO będzie na poziomie 30%, to 5tyś litrów RODI miesięcznie??? Masz zbiornik dużo większy niż się chwalisz???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam automatyczną dolewkę więc nie znam ilości.Chcę z ciekawości podstawić dwa wiaderka i zbierać wodę z odcieku i z odrzutu i zobaczyć jak to wygląda.Wody netto niecałe 1200 L.Lubię ciepło w domu,mam  23 stopnie i to może też być powodem większego parowania.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.