Skocz do zawartości
dale

Projekt "Stajnia" - wybieg dla koników

Rekomendowane odpowiedzi

Projekt konikarium ruszył pełną parą - obecnie jestem na etapie kompletowania sprzętu. Akwarium będzie podpięte pod obieg główny. Prosił bym o zerknięcie na projekt "z boku" i wyłapanie ewentualnych wad.

Akwarium o wymiarach 50x40x45 wysokości (raczej wymiary ostateczne), opti, tył lacobell, komin zewnętrzny na całej tylnej ścianie.

Hydraulika na pvc 20 mm - z uwagi na niewielki ruch wody większa chyba nie będzie potrzebna - wylot w kilku punktach, żeby nie robić pralki.

Oświetlenie - oparte na słodkim module od razora plus dwa moduły 5x royal blue cree, sterowane: dwa kanały razora plus trzeci royal blue

Obieg głowny zasilany jest jecod 6000, powrót ma obecnie bypass na filtr zraszany ze złożem. Zastanawiam się czy nie zwiększyć pompy, bo nie wiem czy ta obecna uciągnie dwa zbiorniki i filtr.

W środku - szkielet ze skały mocno symboliczny i ażurowy, glony, ok. 5 cm piasku. Z życia, koniki (te mniejsze) - ile szt? Nie wiem, popytam fachowców. Korale niefoto, może jakiś boxfish, może zoantusy, na pewno krewetki, ślimaki i jakiś pustelnik.

 

W sumpie mam refugium, odpieniacz i filtr złoża z siporaxem. Przez chwilę miałem koncepcję żeby zlikwidować filtr z siporaxem i wrzucić cały siporax do kominów, ale powstał by idealny akumulator detrytusu. Myślałem też żeby skasować refugium z sumpa, żeby nie robiło konkurencji glonom w konikarium, ale zostawię je chyba jednak bo w końcu wzrośnie obciążenie systemu.

Prosił bym o uwagi, zwłaszcza w temacie średnicy hydrauliki, bo jeszcze mogę to zmienić.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O hippocampus zosterae myślisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Tyle że nazwy nie miałem pod ręką :)  Kiedyś nieopatrznie obiecałem Synowi, a teraz myślę że warunki techniczne pozwolą na realizację pomysłu.

Dostałem info że konie potrafią w pewnym zakresie dopasować się tonacją do otoczenia, co może być ciekawym zjawiskiem. Niestety te najbardziej kolorowe konie raczej nie wejdą mi do baniaka :) Bo będą się źle czuły w takim małym zbiorniku. Ale może to też jest "miejska legenda" jak z pokolcami - może wystarczy zapewnić im pokarm i brak stresu?

Zobaczymy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chcesz trzymać parę.. więc trochę ciasno.

Rozmawiałem z zawodowym hodowcą koni Tomem Hornsby - autorem ksiazek o hodowli koni. Według niego - na pierwszą parę absolutne minimum to 130L plus na każdą następną 40L. Do tego wysokość zbiornika powinna być conajmniej 3 razy wysokość konia ponieważ pływają w pionie.

Sam stawiam stajnie więc będę obserwował zmagania :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale te koniki dorastają do 5 cm ... to jeśli by przeliczać na standardy ludzkie, niejedna rodzina ma mniejszą kubaturę, że o akademikach nie wspomnę :)

Poza tym, wydaje mi się że wiele zależy od aranżacji wnętrza, przestrzeni do pływania, uchwytów, cyrkulacji ... Jak również dostępności pokarmu. Fajnie było by trafić parę z różnych miotów/źródeł. Zobaczymy jak wyjdzie, jak przygotuję zbiornik.

Jak zaleję całość, konkretnie popytam hodowców o możliwości zakupu, a przypuszczam że i przy odbiorze wiele się dowiem.

Choć patrząc obiektywnie, filozofii dużej tam nie powinno być.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dale napisał:

Ale te koniki dorastają do 5 cm ... to jeśli by przeliczać na standardy ludzkie, niejedna rodzina ma mniejszą kubaturę, że o akademikach nie wspomnę :)

No tak. Autor w książce odnosi sie głównie do popularniejszych gatunków


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla kilku par Zosterae taki zbiornik w zupełności wystarczy. Postaraj się o hodowle zróżnicowanego drobnego żywego pokarmu - bez tego ani rusz:) Co do kolorystyki to jak większość dopasowuje się do otoczenia.

Podstawa jest brak konkurencji pokarmowej i brak korali o które mogły by się poparzyć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O zainteresowałeś mnie tymi koralami. Przyznam się że nigdy nie analizowałem tego pod tym kątem. Jak wygląda sprawa z niefotosyntetyzującymi koralami i jakimiś montiporami czy zoantusami?

Hodować trzeba by zacząć coś... do tej pory miałem sporo kiełży w refugium, liczę że uda mi się je zaszczepić w tym zbiorniku.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz mlode Reidi które maja 2 dni. Dosrosłe Zosterae są niewiele większe i wymagają częstego karmienia i systematycznych podmian. Kiełże będą za duże zacząłbym od  wrotki i wylęgania artemii.2hmzrpu.jpg

 

Edytowane przez bullmaster9 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast korali polecam algi najlepiej rozne gatunki, wysyp z 3 cm piachu na dno nie za drobnego i troche skaly najlepiej zywej. Krewetek nie dawaj bo konie nie pojedza przy nich. Rozgwiazda , ogorek, kraby i slimaki mile widziane . Mam koniki i nawet doczekalem sie potomstwa kilka razy, ale nie dalem rady z wykarmieniem i to co przezylo oddalem. Mam Reidi. Pamietaj ze koniki trzeba sporo karmic i jak chcesz jeszcze dac niefoto to musisz uwazac bardzo na parametry bo moga szybko poszybowac w gore.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O parametry się nie martwię, obieg łyknie azot i fosfor bez zająknięcia :) 

Mam większy mętlik w związku z samymi zwierzakami. A mianowicie ich rozmiarami - bo rozumiem, popularne są dwie rodziny - mniejszych hippocampus zosterae - które dorastają do 5 cm długości, przy czym w formie zwiniętej, mają około 2-3 cm oraz inne (między innymi Reidi) które osiągają 18 cm (rozwinięte i około 12 cm zwinięte) i nie ma nic pośredniego....

Zaś co do jedzenia, pojawiła się opinia że dla mniejszych kiełże żywe będą za duże....

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakich rozmiarów kiełże. Małe sztuki jeszcze mogą być, ale taki dorosły egzemplarz już nie przejdzie. Miałem H. Erectus, fajne stworzenia - kiełże to był taki max któremu dawały radę, dorosła artemia raczej im najbardziej rozmiarem pasowała.

Z H. Zosterae jest problem z wykarmieniem faktycznie z tego co widziałem i słyszałem. Jak mają co jeść to nie ma problemu z mnożeniem się, ale one ponoć ciągle muszą jeść (swoją drogą mówi się, że Mandaryny też, karmię raz dziennie a jednak jest ok :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update... i problem jednocześnie...

Dziś zauważyłem że jeden konik ma wyszarpaną ranę - około 4 mm średnicy, rodzinna obserwacja wykazała że konika skubie boxfish - ma obecnie około 6 cm długości i ewidentnie atakował konie. Jak odizolowałem chorego, dziabnął zdrowego za końcówkę ogona...

Dostał eksmisję do głównego zbiornika, nurt tam nie jest typowo sps-owy, widać było że mu nie przeszkadza.

Czy znane sa Wam może jakieś przypadki agresji tej ryby? Wydawała się taka spokojna i pocieszna...  Koniki niby dłuższe gabarytowo od niej, ale ryba zdecydowanie masywniejsza... 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.