Skocz do zawartości
Słony leszcz

wentylatory

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Słony leszcz napisał:

Ja mam takie https://allegro.pl/oferta/aab-silent-force-14-15-lopatek-50-mocniejszy-8db-7495597662

Im mniejszy, tym będzie miał większe obroty nominalne. Te "silent" wydają się spoko. A rozmiar to taki, jaki Ci się zmieści po prostu. Zapas też dobra rzecz, tak jak pisze @Sygen. Ale zapas można mieć też na cichych wentylatorach. Generalnie, wiatrak nie karabin, strzelał z tego nie będziesz. Weź co Ci się wydaje ok i będzie dobrze:-)

można również mniejsze jeśli większe się nie mieszczą np takie

https://allegro.pl/oferta/bestfan-wentylator-120x120x25mm-3pin-12v-127-5m3-7147124186

pod taki zasilacz podpinasz ze 4-5 sztuk

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-uniwersalny-3-12v-regulowany-ibox-1000ma-8109140429

jesli chcesz aby chodziły cicho to ustawiasz na zasilaczu 7 v i są ciche a jeśli trzeba podkręcić to na 12 volt 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam AAB super silent fan 12 pro, wydajność 90 m3, cena 18,60 zł, do tego zasilacz z regulacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również zrobiłem ostatnio chłodzenie. Użyłem wiatraka ze zbędnej podstawki chłodzącej pod laptopa i ładowarki od starej Nokii. Wiatrak o średnicy 16 cm, firma nieznana, prędkość obrotów również (ale raczej wolno ;) ). Za to chodzi cicho i w godzinę potrafi obniżyć temperaturę w 120 litrach o 1 stopień przy pełnym oświetleniu na T5. Koszt: 0 zł :)
Do tego dokupię termoregulator (odwrotny rt-2 za niecałe 30 zł) i chłodzenie gotowe :)


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatorki chłodzą super. Te 0.5 stopnia, które mi wzrasta powyżej założonych 27 przy obecnych upałach, schładza momentalnie, dosłownie "w oczach" temperatura spada. Tylko jeszcze ten regulator wymienić, ale dziś powinien już dotrzeć kolejny stc-1000, tym razem z zakresem regulacji histerezy 0.3-10 (przynajmniej wg opisu). A tego może użyję do sterowania chłodzeniem lampy... bo termostat z allegro od dareltek'a okazał się porażką. Strona wizualna chłodzenia pozostawia wiele do życzenia, ale to z pełną świadomością zignorowałem zupełnie, bo i tak mnie czeka budowa wyższej korony ( w obecnej już mi się cała graciarnia nie mieści). Z tym, że na koronę nie ma czasu, a chłodzenie trzeba było wreszcie zrobić.

Także, te wentylatorki 14-o centymetrowe robią robotę. Praktycznie ich nie słychać, jakiegoś specjalnego ruchu powietrza też nie czuć (nie ma efektu jak z suszarki), ale efekty pracy widać wyraźnie, temperatura spada szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu moje:

Uchwytyzaprojektowane i wydrukoane  przez @Paragon

Wentyle 2x 140mm, ustawione na 12V. Podłączyłem jak temperatura przekroczyła 27 stopni i zbiły do 25 do wieczora. na razie on/off manualnie, ale podłączę chyba na sterownik czasowy.

20190613_171406

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.06.2019 o 17:30, katani napisał:

Tu moje:

2 wiatraczki na 800 litrów starczają? No to u mnie duży zapas jest:-)

W moim przypadku montaż na trytytki i izolację. Wygląda to tak:

5BvMdlRAjL2BZrKKY-ivwzDXhqZkIrCwAy9Ow3Wi

rjFnCpAVXbRMv8lvrls_yYXUxsVb_3heoFaPU9rn

A jak już przy regulatorze... przyszedł ten nowy stc-1000. Już po wzięciu go do ręki czuć, że inna jakość wykonania. No i oczywiście histereza od 0.3 stopni, więc wszystko cacy. I jeszcze czujnik temperatury taki w plastiku zalany od razu, więc z żadnym silikonem się nie trzeba pierniczyć.

jakby ktoś coś, to teraz ten kupiłem https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-sterownik-stc-1000-230v-7763868497

Także może dziś uda się zrobić do końca, ze sterowaniem automatycznym.

 

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 godziny temu, katani napisał:

Uchwytyzaprojektowane i wydrukoane  przez @Paragon

hej Michał a jak się sprawuje chłodzenie dobry kat dobraliśmy?

2 godziny temu, katani napisał:

a razie on/off manualnie, ale podłączę chyba na sterownik czasowy.

termoregulator 12V za pare groszy u mnie sprawował się swietnie z wiatrakami

https://pl.aliexpress.com/item/32906391621.html?spm=a2g17.search0604.3.112.2e6d46ebezgSHF&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_4_10065_10068_10843_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_453_10084_454_10083_10103_10618_10304_10307_10820_10301_10821_537_536%2Csearchweb201603_52%2CppcSwitch_0&algo_expid=89b43062-bf21-41db-a9ea-d1d1d73ffd06-17&algo_pvid=89b43062-bf21-41db-a9ea-d1d1d73ffd06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 wiatrakowy zestaw Blau z małymi wiatrakami. Jak jestem poza domem wyłączam klimę i odpalam te wiatraczki. W zupełności wystarczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja się pochwalę. Wraz ze zmianą baniaka dobrałem nowe wentylatorki. Dziś zamontowane, podłączone pod STC-1000 - grzałka pomimo że ma termostat również jest podpięta pod STC.
Tym razem chciałem estetycznie to zrobić i dobrze. Zamówiłem Grotech cool breeze 8 - łącznie 8 wiatraków z regulacją prędkości na zasilaczu. Są ustawione tak, by powietrze leciało przez całą długość zbiornika i robią robotę. Chwilowo na maxa - trochę hałasują, ale jak zbiją temp to ustawię je tak na połowę prędkości i będzie spoko! Polecam :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam odwrotny problem. Zimą woda waha się od 25-25,2 wg czujnika w at1+. Latem nie przekracza 24,8 st C a grzałka chodzi non stop (100w sera). Powodem tego zachowania jest ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni (nie przewidziałem tego aby pomniejszyć powierzchnię ogrzewania o miejsce pod akwarium) w lecie zaś chodzi klima. Ze względu na ruch powietrza w domu, ciepło z akwarium jest dużo szybciej odprowadzane i grzałka nie nadąża. Żeby było ciekawiej, temperatura cały rok w domu wynosi 23st C. Różnica polega na źródle ciepła/zimna oraz na cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Patrząc na zachowanie koralowców, lepiej mają się w zimie niż w lecie (niższa temperatura im nie bardzo odpowiada, ale tragedii nie ma). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zmontowałem ostatecznie elektrykę. Ufff:-) STC-1000, podpięte wentylatory i grzałka (jako dodatkowe zabezpieczenie). Grzałka ustawiona na 27 st, regulator na 27.3 +/-0.3. Założenie jest takie, żeby regulator nie przeszkadzał termostatowi w grzałce, który działa bardzo dobrze. Jak długo temperatura nie wzrośnie powyżej 27.3, grzałka będzie cały czas zasilana. Ale jeśli termostat zeświruje, to przy 27.3 regulator odetnie grzałce zasilanie. I o to chodzi. Natomiast wentylatory wystartują przy 27.6 (0.6 stopnia górki to nie wiele) i będą chłodziły do 27.3. Jednocześnie w tych zakresach temperatur grzałka będzie cały czas wyłączona, więc grzałka nie będzie dostawała po d.... ciągłym włączaniem i wyłączaniem. Zobaczymy jak w praktyce się sprawdzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

A ja zmontowałem ostatecznie elektrykę. Ufff:-) STC-1000, podpięte wentylatory i grzałka (jako dodatkowe zabezpieczenie). Grzałka ustawiona na 27 st, regulator na 27.3 +/-0.3. Założenie jest takie, żeby regulator nie przeszkadzał termostatowi w grzałce, który działa bardzo dobrze. Jak długo temperatura nie wzrośnie powyżej 27.3, grzałka będzie cały czas zasilana. Ale jeśli termostat zeświruje, to przy 27.3 regulator odetnie grzałce zasilanie. I o to chodzi. Natomiast wentylatory wystartują przy 27.6 (0.6 stopnia górki to nie wiele) i będą chłodziły do 27.3. Jednocześnie w tych zakresach temperatur grzałka będzie cały czas wyłączona, więc grzałka nie będzie dostawała po d.... ciągłym włączaniem i wyłączaniem. Zobaczymy jak w praktyce się sprawdzi.

a czemu aż 27,3 stopnie?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Sygen napisał:

a czemu aż 27,3 stopnie?

Bo obecnie trzymam w akwarium 27 stopni. Taki eksperyment, żeby zweryfikować różne teorie mądrych ludzi o tym, że zwierzaki ogólnie lubią ciepło, że są to dla nich naturalne warunki, w których po prostu lepiej się rozwijają. Zobaczymy. Jak na razie pozytywnie, wszystko napompowane aż miło patrzeć.

A konkretnie 27.3 to po to, żeby co chwilę nie włączać i wyłączać grzałki przy oscylacjach temperatury w okół 27 stopni. Wydaje mi się, że to nie zrobiło by jej dobrze. Chodzi o to, żeby w chłodniejsze dni (kiedy wodę trzeba dogrzewać) grzałka była cały czas zasilana (i żeby temperatury wtedy pilnował termostat grzałki, który działa super), a jak zrobi się cieplej - cały czas wyłączona i żeby regulację temperatury przejmował wtedy stc1000 i wentylatory. Wentylatory wystartują przy 27.6, co jeszcze jest ok. O ich wydajność (że nie dadzą rady schłodzić) się nie boję - te 0.3 (przy 27.3 się wyłączą) stopnia schładzają w kilka minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Paragon napisał:

hej Michał a jak się sprawuje chłodzenie dobry kat dobraliśmy?

Cześć,

Bardzo dobry kąt. 45 stopni, jak podejrzewałem będzie dobrze na wodę dmuchał.

12 godzin temu, Słony leszcz napisał:

2 wiatraczki na 800 litrów starczają? No to u mnie duży zapas jest:-)

No u mnie jest jakieś 650l w obiegu i przy upałach 2 dni temu, otwartych oknach i wyłączonej klimatyzacji wiatraki były w stanie obniżać temperaturę wody, co znaczy, że mają zapas, bo wystarczyłoby utrzymanie stałej temperatury.

 

9 godzin temu, dla syna napisał:

A ja mam odwrotny problem. Zimą woda waha się od 25-25,2 wg czujnika w at1+. Latem nie przekracza 24,8 st C a grzałka chodzi non stop (100w sera). Powodem tego zachowania jest ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni (nie przewidziałem tego aby pomniejszyć powierzchnię ogrzewania o miejsce pod akwarium) w lecie zaś chodzi klima. Ze względu na ruch powietrza w domu, ciepło z akwarium jest dużo szybciej odprowadzane i grzałka nie nadąża. Żeby było ciekawiej, temperatura cały rok w domu wynosi 23st C. Różnica polega na źródle ciepła/zimna oraz na cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Patrząc na zachowanie koralowców, lepiej mają się w zimie niż w lecie (niższa temperatura im nie bardzo odpowiada, ale tragedii nie ma). 

U mnie lampa i pompy podnoszą temp w akwarium. W ogóle nie włączam grzałki od chyba roku.

Kupiłem właśnie ten STC 1000 na alledrogo. Drożej niż na alli, ale będzie w poniedziałek a nie we wrześniu. W sumie to rozwiąże kwestie sterowania. Automatyka przodem wszędzie, gdzie się da.

9 godzin temu, Sygen napisał:

a czemu aż 27,3 stopnie? 

Dobre pytanie. Ten STC 1000 ma 1 stopień błędu, to możesz mieć zakres 26-28 w akwarium. Imo trochę wysoko. Ja ustawię 25.5 i zakres 0,5 stopnia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Bo obecnie trzymam w akwarium 27 stopni. Taki eksperyment, żeby zweryfikować różne teorie mądrych ludzi o tym, że zwierzaki ogólnie lubią ciepło, że są to dla nich naturalne warunki, w których po prostu lepiej się rozwijają. Zobaczymy. Jak na razie pozytywnie, wszystko napompowane aż miło patrzeć.

A konkretnie 27.3 to po to, żeby co chwilę nie włączać i wyłączać grzałki przy oscylacjach temperatury w okół 27 stopni. Wydaje mi się, że to nie zrobiło by jej dobrze. Chodzi o to, żeby w chłodniejsze dni (kiedy wodę trzeba dogrzewać) grzałka była cały czas zasilana (i żeby temperatury wtedy pilnował termostat grzałki, który działa super), a jak zrobi się cieplej - cały czas wyłączona i żeby regulację temperatury przejmował wtedy stc1000 i wentylatory. Wentylatory wystartują przy 27.6, co jeszcze jest ok. O ich wydajność (że nie dadzą rady schłodzić) się nie boję - te 0.3 (przy 27.3 się wyłączą) stopnia schładzają w kilka minut.

też mam stc 1000 i ustawioną temperaturę 25,5,wentylatory włączają się przy 25,6 a grzałka przy 25,3


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, katani napisał:

Dobre pytanie. Ten STC 1000 ma 1 stopień błędu, to możesz mieć zakres 26-28 w akwarium. Imo trochę wysoko. Ja ustawię 25.5 i zakres 0,5 stopnia.

No niby tak z ta dokładnością 1 stopien. Ale ma też regulator możliwość kalibracji, czyli ustawiania korekty temperatury mierzonej. Więc ja zrobiłem tak, że na STC skorygowałem temperaturę tak, żeby się dokładnie zgadzało z termostatem grzałki (który z kolei swego czasu sprawdziłem, dość dokładnie trzyma temperaturę). Niby teoretycznie nadal może regulator robić 1 stopień błędu w pomiarach, ale jednak zakładam, że w okolicach 27 stopni powinien mierzyć dość dokładnie. Czyli, że błąd 1 stopień to raczej błąd systematyczny, a nie losowy i że kalibracją go można zminimalizować. Inna sprawa, to że 28 nie powinno być jeszcze problemem, tym bardziej że to nie będzie nagły skok (25 -> 28 w ciągu dnia czy dwóch).

25 minut temu, Sygen napisał:

eż mam stc 1000 i ustawioną temperaturę 25,5,wentylatory włączają się przy 25,6 a grzałka przy 25,3

Coś mi to nie zgadza się do końca. Minimalna histereza w stc to 0.3 stopnia. Jak masz ustawione 25.5, to grzałka "najwcześniej" włączy się przy 25.2, a wiatraki przy 25.8. No chyba że masz jeszcze inny STC-1000, który ma możliwość ustawienia jeszcze mniejszej histerezy.

Tak czy inaczej, fajna zabawka:-) Ten pierwszy, z histerezą 1 stopień to porażka była (choć do czegoś go wykorzystam na pewno), ale ten z 0.3 to już całkiem spoko. Temperatura +/- 0.3 to już całkiem niezły wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Słony leszcz napisał:

 

Coś mi to nie zgadza się do końca. Minimalna histereza w stc to 0.3 stopnia. Jak masz ustawione 25.5, to grzałka "najwcześniej" włączy się przy 25.2, a wiatraki przy 25.8. No chyba że masz jeszcze inny STC-1000, który ma możliwość ustawienia jeszcze mniejszej histerezy.

Tak czy inaczej, fajna zabawka:-) Ten pierwszy, z histerezą 1 stopień to porażka była (choć do czegoś go wykorzystam na pewno), ale ten z 0.3 to już całkiem spoko. Temperatura +/- 0.3 to już całkiem niezły wynik.

Histereza ustawiona jest u mnie na 0,3 i temperatura 25,5 docelowa.Wentylatory jak pisałem 25,6 a grzałka 25,3 się załączają taką temperaturę wtedy pokazuje sterownik.Nie wiem czemu tak jest ale tak u mnie to działa.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie idzie kolejna fala upałów a ja skończyłem panel.

Początkowo wentylatory miałem zamontować na plexi ale płyta z plexi zasłania akwarium i powoduje brak ruchu powietrza, więc zamontowałem je na listewkach plastikowych, połączyłem 3 wentylatory AAB Super Silent PWM , podłączyłem do zasilacza 12V a sterowanie PWM do Arduino.

W samym sterowaniu sprawdzam temperaturę akwarium z czujnika , ustaliłem , że chcę mieć 25.0 stopni i jeśli temperatura zostanie przekroczona o 0.1 stopnia to sygnał pwm zwiększam o 30 , czyli dla 25.1 - 30 , 25.2 - 60 , 25.3 - 90 i tak do 26 stopni i więcej ma 255.

Proste, eleganckie rozwiązanie a wentylatory choć drogie to zastosowałem 3 sztuki zamiast standardowych 5 jak planowałem, cenowo podobnie a 3 sztuki mniej zasłaniają lustro wody niż 5 sztuk.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, pdz napisał:

W samym sterowaniu sprawdzam temperaturę akwarium z czujnika , ustaliłem , że chcę mieć 25.0 stopni i jeśli temperatura zostanie przekroczona o 0.1 stopnia to sygnał pwm zwiększam o 30 , czyli dla 25.1 - 30 , 25.2 - 60 , 25.3 - 90 i tak do 26 stopni i więcej ma 255.

Daj jakąś histerezę, choćby te 0.5 stopnia, żeby nie było sytuacji, że grzałka będzie grzała, a wentylatory chłodziły, i jedyny efekt to zużycie energii i wody na dolewkę.

No i bez zdjęcia się nie liczy:-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jedna sztukę na klipsie podlaczona wyłącznikiem czasowym do świetlówek (8h ledy 15h) i efekt taki ze zastanawiam się czy grzałki nie włączyć:lol: w pokoju często grubo ponad 30° ,na balkonie +50° a w akwarim najczęściej 23° chętnie wylaczal bym ręcznie wentylator przyciskiem ale niestety zazwyczaj nie ma komu być w domu i obserwować. Zdecydowanie wolę 23-24° niż +28


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji wychodzi, że w akwarium jest dość równo 25.0 , chyba , że robi się cieplej a wentylatory załączają się od 25.1 , zaobserwuję w upały jak będzie to wyglądać, najwyżej zrobię załączanie od 25.2 albo 25.3 od razu z większą prędkością obrotową.

Żeby się liczyło dołączam fotkę ;-)

p.s. Na lampie mam bałagan , różne gadżety , na niej też rozmrażam mrożonki do karmienia ;-)

wentylatory.jpg

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pdz napisał:

p.s. Na lampie mam bałagan , różne gadżety , na niej też rozmrażam mrożonki do karmienia ;-)

Od tego jest lampa:-) Grunt że już kręcą, bo ponoć po 36 ma być w okolicach środy.

14 minut temu, Rezus napisał:

Zdecydowanie wolę 23-24° niż +28

Tyle, że korale w zasadzie wolą 28 niż 23. 25 to już raczej niska temperatura. Także z grzałki bym nie rezygnował, a raczej poszukał termoregulatora do wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tyle, że korale w zasadzie wolą 28 niż 23. 25 to już raczej niska temperatura. Także z grzałki bym nie rezygnował, a raczej poszukał termoregulatora do wentylatorów.
Biorę regulator pod uwage[emoji846]

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

@Słony leszcz http://korale.pl/webpage/idealne-parametry-wody-w-akwarium-morskim.html

Tu jest napisane że najlepsza temp to 22-25.5°


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Rezus napisał:

@Słony leszcz http://korale.pl/webpage/idealne-parametry-wody-w-akwarium-morskim.html

Tu jest napisane że najlepsza temp to 22-25.5° 

A tu (http://www.ronshimek.com/salinity_temperature.html) jest napisane, że wcale nie koniecznie tak jest. Ja obecnie trzymam 27 i korale nigdy nie wyglądały lepiej. Także, szkoły są różne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.