Skocz do zawartości
Słony leszcz

wentylatory

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Arturro napisał:

Ja mam wstępne odczucie, że acropory ładniej wyglądają w temperaturze niższej ok. 25,5 niż 26,5-27,0.

Wiesz, o acroporach to ja wiem tyle co nic, to też mądrzyć się za bardzo nie chcę. Mam jedną malutką szczepkę, która kiedyś była fioletowa (potem oczywiście zbeżowiała kompletnie) i w sumie nie wiele urosła u mnie. Ale ciekawe jest, że odkąd podniosłem temperaturę, to nawet ta szczepka zaczęła kolorek odzyskiwać, polipuje non stop i znów widać jakiś wzrost (patyczki zgrubiały, pojawiają się zalążki nowych gałązek wszędzie). Może to nie kwestia temperatury, może zbieg okoliczności, że akurat baniak wreszcie mi jako tako zaskoczył, ale takie obserwacje mam.

Głownie to chodziło mi o to, że jak w jakiejś tabelce niewiadomo jak starej i skąd wziętej, na stronie sklepu, jest info, że można trzymać temperaturę od 22 stopni, to nie znaczy jeszcze, że to na pewno jest dobry pomysł tak niską temperaturę w akwarium trzymać. Ja przygodę z morskim zacząłem właśnie od wizyty w tym sklepie i "na żywo" panowie zalecali mi trzymać 25 stopni, a nie niższą. Nie mam zamiaru nikogo przekonywać do wyższości temperatur wyższych, sam eksperymentuję dopiero i patrzę, co z tego wyniknie. Ale warto wiedzieć, że są różne drogi, różne szkoły, często posiadające dość dobre uzasadnienie. Z resztą, nawet w tej tabelce jest, że średnia temperatura na rafie to 27 stopni, nie 25, ani tym bardziej nie 22.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.06.2019 o 09:51, Słony leszcz napisał:

Coś mi to nie zgadza się do końca. Minimalna histereza w stc to 0.3 stopnia. Jak masz ustawione 25.5, to grzałka "najwcześniej" włączy się przy 25.2, a wiatraki przy 25.8. No chyba że masz jeszcze inny STC-1000, który ma możliwość ustawienia jeszcze mniejszej histerezy.

Tak czy inaczej, fajna zabawka:-) Ten pierwszy, z histerezą 1 stopień to porażka była (choć do czegoś go wykorzystam na pewno), ale ten z 0.3 to już całkiem spoko. Temperatura +/- 0.3 to już całkiem niezły wynik.

temperatura spadła więc 3 fotki dla potwierdzenia o czym pisałem wcześniej,histereza ustawiona 0,3 stopnia a temperatura 25,5

bez załączenia wentylatorów i grzałki

IMG_20190617_062835761.jpg.3a748858d89b4290b36994b78c69c1c5.jpg

załączenie grzałki

IMG_20190705_105234827.jpg.2613171cd3cb53b4c92814300c610fcb.jpg

załączenie wentylatorów

IMG_20190617_151710271.jpg.f759b045d21249548e771e196f982110.jpg

 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Sygen napisał:

temperatura spadła więc 3 fotki dla potwierdzenia o czym pisałem wcześniej,histereza ustawiona 0,3 stopnia a temperatura 25,5

Spoko, spoko, wierzę że tak jest u Ciebie. W końcu to żaden sprzęt laboratoryjny:-) Grunt że działa. Pewnie to efekt jakichś drobnych wahań odczytu temperatury, w sumie nie istotne.

A skoro już przy tym jesteśmy, to kilka może słów o tym, jak połączenie stc-1000, grzałki aquael ultra i wiatraczków aab 14cm się sprawdza u mnie. Grzałka ustawiona na 27st, stc na 27.3 +/-0.3. Wiadomo, że tam pewnie minimalne różnice w odczycie temperatury przez termostat grzałki i stc są, ale się o to nie zabijałem, żeby super idealnie zestroić. Jest tak "mniej więcej" zgrane. Efekt - temperatura zmienia się w zakresie 27.1 - 27.5 (wg mnie wynik super), a sterowanie działa dokładnie tak jak chciałem, czyli:

- przy upale grzałka stale odłączona, a od czasu do czasu włączają się wentylatory;

- w chłodniejsze dni grzałka jest praktycznie cały czas zasilana (stc nie odcina zasilania grzałce) i regulacja temperatury opiera się o termostat grzałki.

Podsumowując - pełen sukces:-) Tylko jeszcze kiedyś trochę to ogarnąć estetycznie i jakoś sprytnie wmontować wiatraki w koronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem wreszcie sterowanie wentylatorami , jest przekaźnik i sterowanie PWM.

Jak temperatura podniesie się powyżej zadanej, to włącza się przekaźnik i PWM zostaje zwiększone stosownie do tego o ile została przekroczona, jak spadnie, PWM na 0 i przekaźnik zostaje wyłączony.

Wiem, że można pewnie prościej ale lubię czasami pogrzebać i zrobić samemu ;-)


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, pdz napisał:

jest przekaźnik

A po co przekaźnik? Sam PWM by nie wystarczył?

A tak z innej beczki nieco (ale nie do końca)... Czym Ty te arduino programujesz? AVR studiu, czy jakieś inne narzedzia? A jakiś programator jest potrzeby, czy zwykłe USB starcza? Kiedyś tam się trochę bawiłem ATmegami, nawet inżyniera na nich zrobiłem, to kusi trochę to arduino (na powrót do programowania kontrolerów w asemblerze to już jednak pary brakuje;-), tym bardziej że zaje...te rzeczy widzę ludzie robią na tym.

No i jak już mówiłem, jeśli nie planujesz jakoś zarobkowo z tego korzystać, to się pochwal tymi swoimi sterownikami, w sensie kodem:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość wentylatorów PWM ma zakres obrotów, te moje bodajże 400-1600, więc jak wentylator jest podłączony do zasilania a PWM wynosi 0, to i tak się obraca.

Nie jestem programistą, więc wstyd pokazać kod , programuję przez USB standardową aplikacją od Arduino.

Sterowanie przekaźnikiem jest proste, jeden IF i ELSE , jeżeli temperatura z czujnika jest np. < 27 to przekaźnik jest wyłączony a jeżeli wyższa to załączam.

W tej sekcji gdzie jest włączony daję kilka IF i w zależności czy temperatura ma 27.1 , 27.2 , 27.3 itd. daję wyższą wartość PWM.

Sterowanie lampą podobnie, joystikiem ustawiam sobie moc kolorów 5 kanałów dzień i noc , na sztywno mam ustawione wschód i zachód i jak powyżej , jeżeli czas ma odpowiednią wartość to robi się wschód lub zachód przy czym nie włączam od razu na zadaną wartość lamy tylko stopniowo, trwa to ok. 0.5 h

Planuję drugi LCD , bo obecnie wyświetlam zawartość na 2 ekranach, które się zmieniają co 10 sekund, czyli wartość kolorów lamp, pora dnia, wentylatry, temperatura sumpa, akwarium, lampy, może także sterowanie grzałką aby wyeliminować ewentualne skutki awarii termostatu.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko o sterownik STC 1000.

Ustawiłem temperaturę na 25 stopni, histerezę na 0,5. Sterownik pokazuje 26 stopni, więc powinien załączyć chłodzenie, ale nie włącza. Nie podłączyłem wyjścia na grzałkę i nie podłączyłem grzałki na razie. Sprawdziłem próbnikiem i na wyjściu nie ma prądu.

Jakieś pomysły?

Jeszcze jedno, niby światełko od chłodzenia się świeci.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak podłączyłeś zasilanie wentylatora? Ze sterownika masz wyjście z przekaźnikiem, czyli np. minus podłączasz z zasilacza do wentylatora, plus z zasilacza do sterownika i przez sterownik do wentylatora. Możesz sprawdzić działanie przekaźnika omomierzem. Przy załączonym chłodzeniu opór powinien być zerowy(bliski zera), przy wyłączonym nieskończenie duży, w praktyce multimetr wyświetli 1. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba coś nie bardzo. Patrzę na youtube i ludzie tam wtykają znacznie wiecej kabli.

Ja podłączyłem fazę i neutralny do wejścia power supply, potem czujnik temperatury. i potem do 7/8 - cooling po prostu kabelki od wtyczki. Nic nie mostkowałem między power supply do heating i cooling.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Czyli ten schemat na urządzeniu jest o kant d. rozbić ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To źle podłączyłeś. Rozumiem, że masz zasilacz do wentylatorów i przez sterownik chcesz podpić gniazdko w którym jest wtyczka zasilacza.

Sugeruję kabel z gniazdka zasilacza 0 podpiąć do 0 instalacji ogólnej, może być z tego samego miejsca co zasilanie sterownika, a fazę z sieci podpiąć do złącza 7 i ze złącza 8 podpiąć drugi kabel do gniazdka zasilacza. 

Schemat na urządzeniu jest dobry :)

Możesz też ze złącza zasilania "power suply" 0(N) podpiąć do gniazdka zasilacza, fazę(L) do złącza 7, a ze złącza 8 poprowadzić kabel do gniazdka zasilacza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, katani napisał:

No właśnie chyba coś nie bardzo. Patrzę na youtube i ludzie tam wtykają znacznie wiecej kabli.

Ja podłączyłem fazę i neutralny do wejścia power supply, potem czujnik temperatury. i potem do 7/8 - cooling po prostu kabelki od wtyczki. Nic nie mostkowałem między power supply do heating i cooling.

schemat.jpg

Tu masz schemat. 

wirring-diagram-stc1000-temperature-cont

4 minuty temu, katani napisał:

No dobra. Czyli ten schemat na urządzeniu jest o kant d. rozbić ;]

Schemat jest bardzo dobry. Źle go odczytałeś, urządzenie steruje przekaźnikami, które zamykają lub otwierają obwód. 

stc-1000-temperature-controller-wiring-d

 

Ja zrobiłem sobie takie coś, zdjęcie z neta. Ale mam w puszce z dwoma gniazdkami.

STC-1000.1.JPG

Na tym zdjęciu jest źle podłączone, zrobił gość tak jak ty. :D chodzi mi o konstrukcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobione. Rzeczywiście schemat jest dobry, tylko trzeba umieć go czytać. podłaczyłem, działa jak ta lala. Seneye pokazuje 24,5, zwykły termometr ciut poniżej 25, STC 25,6. Skalibrowałem go pół stopnia w dół.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

zrobione. Rzeczywiście schemat jest dobry, tylko trzeba umieć go czytać. podłaczyłem, działa jak ta lala. Seneye pokazuje 24,5, zwykły termometr ciut poniżej 25, STC 25,6. Skalibrowałem go pół stopnia w dół.

To ja mam podobny problem. To jak to powinno być podłączone? Michał jak możesz to zrób zdjęcie i  w wklej. Dzięki


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja użyłem tego schematu:

19 godzin temu, elespero napisał:

 

stc-1000-temperature-controller-wiring-d

Na razie nie podłączyłem grzałki, bo nie mam gniazdka. Po wakacjach może @Paragonpomyśli nad obudową na sterownik + gniazdka, żeby wszystko było zamknięte w 1 pudełku.

Do zdjęcia wyciągnąłem zza sumpa, normalnie tak nie leży ;]

20190712_161857

Ogólnie to tak:

- z brązowego kabelka (faza) kabla zasilającego (tego co idzie od gniazdka w instalacji domowej) ciągniesz brązowy do portów 1 (zasilanie sterownika) 5 (zasilanie grzania) i 7 (zasilanie chłodzenia).

- z niebieskiego (neutralny) ciągniesz do 2, do niebieskiego z wtyczki od chłodzenia i niebieskiego od wtyczki grzania.

- brązowy z portu 6 do brązowego do wtyczki grzania

- brązowy z portu 8 do brązowego do wtyczki chłodzenia.

- moje grzałki i zasilacz 12V do wiatraków nie mają uziemienia więc uziemienie pominąłem, lub żółtozielony z kabla połączyć z żółtozielonym z wtyczek lub z uziemieniem w gniazdkach.

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Michał. Mój STC służy do pilnowania temperatury w lampie i też tylko wentylatory są podłączone. Myślałem, że jest popsuty i zasilacz podłączyłem bezpośrednio do zasilania, startuje jak zapalą się jarzeniówki, a tu okazało się, że źle podłączyłem. Zaraz pomajsterkuje, może będzie działać tak jak chciałem.

Edycja:

U mnie też już działa:D 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
W dniu 12.07.2019 o 16:43, katani napisał:

Na razie nie podłączyłem grzałki, bo nie mam gniazdka. Po wakacjach może @Paragonpomyśli nad obudową na sterownik + gniazdka, żeby wszystko było zamknięte w 1 pudełku.

tak może jak dożyję i przeżyje ten sezon  :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pytanie o sterownik STC 1000

1. Jaki macie zakres histerezy ?? Bo u mnie jest od 0.0 - 30 stopni. Tak, 0.0 mimo że w instrukcji piszą ze od 0.3.

2. Jaką histereze ustawiacie u siebie ?

pozdrawiam
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeden stopień

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

2 godziny temu, Luk napisał:

2. Jaką histereze ustawiacie u siebie ?

też 1 - czyli 0,5 w każdą stronę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.09.2019 o 18:32, Luk napisał:

1. Jaki macie zakres histerezy ??

0.3 - 10 stopni (górnego zakresu pewien na 100% nie jestem, dawno to ustawiałem). Ale w "innym" stc mam zakres histerezy 1-10, więc jak widać rożnie z tym bywa, pewnie zależy od tego jaka podróbka akurat Ci się trafi.

W dniu 7.09.2019 o 18:32, Luk napisał:

2. Jaką histereze ustawiacie u siebie ?

0.3, czyli najmniej jak było można

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;)

Wysłane z mojego Moto G Play przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.