Skocz do zawartości
akwarystyczny24

NOWOŚĆ: Akwaria VIV z panelem filtracyjnym

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Miło nam jest poinformować, ze mamy już w stałej ofercie 2 wymiary akwarium z  panelem tylnym, w którym, to można zmieścić pompę, media a nawet odpieniacz.

Na chwilę obecna 2 wymiary

IMG_5441.JPG

IMG_5461.JPG

top.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, akwarystyczny24 napisał:

IMG_5441.JPG

można wybrać prawe / lewe ? (z której strony zbiornika grzebień) ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze widzę że wlot jest w pierwszej komorze dołem i górą? Oraz miejsce na pompę obiegową posiada wlot do jej komory od dołu? Jeśli tak, jaki jest cel takiej konstrukcji? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, dla syna napisał:

Dobrze widzę że wlot jest w pierwszej komorze dołem i górą?

dołem pewno po to by zasysało piasek ...

Godzinę temu, dla syna napisał:

Oraz miejsce na pompę obiegową posiada wlot do jej komory od dołu?

Jeśli tak, jaki jest cel takiej konstrukcji? 

by dolewka dolewała większe porcje wody :P

a ewent. odpieniacz w środkowej ... szalał wraz ze zmianami poziomu ...

tak samo można po prostu wywalić pierwszą przegrodę przy grzebieniu - bo absolutnie NIC nie robi

panel powinien wyglądać tak

panel1.JPG.2661d843d705ed3dc9f22d2391560b12.JPG

jest stały poziom w środkowej - dla odpieniacza

a w ostatniej (koło pompy) spokojnie montujemy dolewkę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Inny feler polega na tym że z malej kostki robią się jeszcze mniejsze bo przestrzeń akwarium zabiera panel.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"Felerem" większości paneli, w porównaniu do kaskad, jest sposób czyszczenia ich. Mianowicie tylko niewielkie akwaria można obrócić tak by mieć swobodny dostęp do panelu, trudno jest wyciągnąć media, czy dokładnie wymyć komorę, często nawet nie da się prosto, dokładnie usunąć całego detrytusu.

Panele zaś często wykonane są z tworzyw sztucznych które ulegają porysowaniu na sam widok czyścika....

To tak z praktyki...

Ale akwaria fajne - jeśli panele były by doliczane do wielkości zbiornika (np. 30x30x30 plus 8x30x30) to bym brał taki zestaw zamiast np. zestawu aquaela z kaskadą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, dale napisał:

Ale akwaria fajne - jeśli panele były by doliczane do wielkości zbiornika (np. 30x30x30 plus 8x30x30) to bym brał taki zestaw zamiast np. zestawu aquaela z kaskadą.

i o to chodzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, dale napisał:

Felerem" większości paneli, w porównaniu do kaskad, jest sposób czyszczenia ich.

To ja przekornie zapytam, jak często wyciąga się z szafki i czyści się sumpa? Wg mnie to jest właśnie przewaga panela nad kaskadą, że nieczyszczoną kaskadę szlak trafi szybko, a z panela wystarczy syf z dna odciągnąć czasem. Media to zakładam, że masz w siatce czy koszyku, więc wystarczy je wstrząsnąć w panelu, nie potrzebujesz ich wyciągać co chwile jak w kaskadzie. No oczywiście pod warunkiem, że ten panel to nie jest jakieś cudo o 5 cm głębokości, z dziesięcioma przegrodami co centymetr nie wiadomo po co. Sensowny panel to coś jak @silvia wkleił, minimum 10cm głębokości.

Fajnym rozwiązaniem by był taki panel dostawiany z tyłu akwarium, coś jak kaskada, tylko o większej pojemności. Pompa jak w kaskadzie (zasysająca wodę z akwarium, najlepiej przez skimer jakiś), powrót do akwarium "wodospadem" jak z kaskady. Dodatkowo, można by to w razie czego włożyć pod kran jak kaskadę i umyć, jakby się ktoś uparł. Kilka osób coś takiego robiło, ale gotowca w sklepie nie widziałem, a szkoda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, silvia napisał:

można wybrać prawe / lewe ? (z której strony zbiornika grzebień) ?

Wlot w dwóch zbiornikach po lewej, otwór wylotu po prawej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja czyszczę sump dosyć często - znaczy komorę zrzutową, z odpieniaczem. Tak raz na miesiąc - odsysam z dna detrytus.

Kaskadę mam w kostce słodkiej, jeszcze jej nie czyściłem, ale będę musiał wkrótce - przy okazji dołożenia mediów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, dla syna napisał:

Dobrze widzę że wlot jest w pierwszej komorze dołem i górą?

Tak dołem i górą.

Nie odpalaliśmy jeszcze kostki, mamy w planach odpalić dwie czterdziestki.

Podejrzewamy, że jest to w połączeniu z szybą wklejoną w zbiorniku technicznym tuż poniżej dolnej krawędzi górnego przelewu system wyrównujący wodę w zbiorniku i zbiorniku technicznym właśnie do wysokości niemal krawędzi dołu przelewu górnego  aby "może" uniknąć ewentualnego hałasu przelewającej się wody przy jej ciut niższym poziomie. Jak będzie chwila czasu a o nią ciężko to odpalimy i dodamy spostrzeżenia w opisie.

9 godzin temu, dla syna napisał:

Oraz miejsce na pompę obiegową posiada wlot do jej komory od dołu?

tak

Nieco inaczej wykonano tył kostki 30 a nieco inaczej 40. W 30 wlot do pompy jest dołem w 40 było nie było górą.

30x30x30

wymiary44.JPG

40x40x40

wymiar222.jpg

8 godzin temu, silvia napisał:

panel1.JPG.2661d843d705ed3dc9f22d2391560b12.JPG

jest stały poziom w środkowej - dla odpieniacza

a w ostatniej (koło pompy) spokojnie montujemy dolewkę

Uwagi. System Twój dziala ale wylacznie na idealnym poziomie wody :) Co jak kot wypije 2 litry ?

• GRZEBIEŃ - Grzebień na górze bez wlotów wyrównujących na dole sprawia ze w momencie jak zbraknie wody czyli nie bedzie jej idealny poziom pompa sie wypompuje i nie dostanie wody. Dolny wlot to taka pseudo rewizja, dajaca dodatkowy centymetr w tych rozwiażaniach.
  • KOMORA POMPY - Znów to samo, brak wlotu dołem i wysoka przegroda sprawia, zę pompa w niższym poziomie wody może sie udusić i wypompować całą wodę bo ma ją dostępną wyłacznie z 1 komory a przegroda przelewopwa z drugiej jest wysoko pod samym grzebieniem

Co do VIV

Ta niższa przegroda w komorze pompy w 40x40x40 daje więcej czasu pompie przy niższym poziomie wody.

Wlot dołem w mniejszej kostce 30x30x30 daje pompie swobodę bo woda jest dostępna z dwóch przegród.

To takie luźne nasze przemyślenia :)

Miłego dnia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, akwarystyczny24 napisał:

Wlot dołem w mniejszej kostce 30x30x30 daje pompie swobodę bo woda jest dostępna z dwóch przegród.

Z tego co widzę, w obu projektach jest wklejona szyba wymuszająca wodzie wlanej z dołu przelew przez górną krawędź umieszczoną na wysokości dołu górnego grzebienia, więc woda, tak czy inaczej będzie musiała w zbiorniku sięgać do wysokości górnego przelewu.

Zaś co do rozwiązania z "30" - takie ustawienie przegrody w komorach przy pompie sprawi że będzie ruchomy poziom wody, więc media mogą zostać narażone na wyschnięcie, co zwykle jest mocno niekorzystne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
46 minut temu, dale napisał:

Z tego co widzę, w obu projektach jest wklejona szyba wymuszająca wodzie wlanej z dołu przelew przez górną krawędź umieszczoną na wysokości dołu górnego grzebienia, więc woda, tak czy inaczej będzie musiała w zbiorniku sięgać do wysokości górnego przelewu.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem i to miałeś na myśli. Ale w obydwu kostkach - poziom wody powinnien ustabilizować się na wysokości przegród wklejonych od samego dna. W 40 będą dwa poziomy bo przegrody mają różna wysokość. Oprócz tego w 40 jest dodatkowy bubble stop przed komorą pompy. Tyle, że to przy założeniu, że będzie odpowiednia ilość wody w obiegu i woda będzie się przelewała łagodnie. Jeśli pozbawimy obieg pewnej części wody to poziomy będą niższe tylko my będziemy musieli przywyknąć do szumu,chlupania spadającej wody ;) 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, akwarystyczny24 napisał:

Uwagi. System Twój dziala ale wylacznie na idealnym poziomie wody :)

bez przesady ... działa tak już kilka lat - zaznaczam że w komorze pompy mam automat dolewkę

w każdym panelu "jak kot wypije" to pompa się ... o ile nie ma zabezpieczenia przed pracą ca sucho :P

2 godziny temu, dale napisał:

"Felerem" większości paneli, w porównaniu do kaskad, jest sposób czyszczenia ich. Mianowicie tylko niewielkie akwaria można obrócić tak by mieć swobodny dostęp do panelu, trudno jest wyciągnąć media, czy dokładnie wymyć komorę,

Marku : wystarczy mieć media w koszykach czy siatkach (to tak z praktyki)

dokładnie wnętrza panelu NIGDY nie myłem a "procedura" u mnie wygląda tak:

przy podmianie wyjmuje "magazynek" czyli media typu siporax / martix wsypane do koszyka (zrobionego z siatki na krety i trytytek :) ), węgiel czy coś drobniejszego jest w woreczkach - długa pęseta czy manipulator / szczypce do roślin spokojnie wystarczają by sięgnąć do dna

szczypce-manipulator-do-rosli_15996.jpg

z "pustej" komory spuszczając wodę jednocześnie odsysam rurką śmieci / detrytus , czasem przecieram wnętrze komory zmywakiem z rączką  (taki z kuchni )

1250eab542e883141ff279660319

ot cała filozofia ...

3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

taki panel dostawiany z tyłu akwarium,

Pompa jak w kaskadzie (zasysająca wodę z akwarium, najlepiej przez skimer jakiś), powrót do akwarium "wodospadem" jak z kaskady.

jesli "dostawka" jest tej samej wysokości to lepiej na odwrót

zasys wystarcza wtedy zwykła U rurka (najlepiej 2 w razie przytkana jednej z nich) a pompa wypompowuje wodę z "panela" - jak pompa stanie (brak prądu) to poziomy wody w obu się wyrównają (naczynia połączone)  sprawdzone w praktyce :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, silvia napisał:

jesli "dostawka" jest tej samej wysokości to lepiej na odwrót

To ja wiem, że lepiej by było na odwrót:-) Tyle, że wtedy właśnie musisz kombinować u-rurki, a opinie o nich są różne. Zapowietrzanie się, ograniczona wydajność przepływu... Sam nie próbowałem, piszę co przeczytałem gdzie indziej. A jak pompa zasysa wodę z akwarium, to przepływ zależy tylko od mocy pompy. No ale dałeś do myślenia, bo bardzo chętnie bym się pozbył kaskady, a nie jestem jeszcze gotowy na przesiadkę na większe z sumpem czy panelem normalnym, albo i nie normalnym jak tu :P:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

u-rurki, a opinie o nich są różne. Zapowietrzanie się, ograniczona wydajność przepływu...

używałem takiej AquaEl (zwykła rurka sprzedawana z rożnymi filtrami lub osobno)

370029994bdebd6aff217f7a8f9a

na górze nawierciłem otwór i wkleiłem kawałek rurki od powietrza i dałem zaworek przeciwzwrotny

oczywiście dałem też koszyk zasysający (Aquael Rurka Zasysająca L77)

c0047f66474ea8a2b2a145a1acf0

przy pompie 600l/h sama się odpowietrza bo woda wypycha bąble powietrza (jak spadnie poziom wody w "dostawce/panelu")

co do przepływu .. zależy od mocy pompy i średnicy rurki (lub ilości rurek :) )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego pisałem że felerem większości, a nie wszystkich paneli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, dale napisał:

Tak,a le ta szyba jest i tak około 1cm niżej niż dół górnego grzebienia wiec w przypadku kiedy woda nie przelatuje przez górny grzebień mamy jescze 1cm zapasu aby wyrównały się poziomy w zbiorniku głównym i tylnym-technicznym.

IMG_5441.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, akwarystyczny24 napisał:

Tak,a le ta szyba jest i tak około 1cm niżej niż dół górnego grzebienia wiec w przypadku kiedy woda nie przelatuje przez górny grzebień mamy jescze 1cm zapasu

zgoda - tyle że w takim układnie odpieniacz dany do środkowej komory będzie pracował nierówno

np. mój tune 9001 przy 1 cm różnicy poziomu / zanurzenia  oznacza że pieni / nie pieni ...

wracając do "mojego projektu"  nie jest mój :) ale mam właśnie tak zrobiony panel

gdyby nawiercić ze 2 otwory

panel1.JPG.JPG.76765261a6f5f528ede3b308822b999b.JPG

lub zrobić przegrodę z 2 szybek z małym prześwitem to też będzie zabezpieczenie dla pompy (o ile nie ma zabezpieczenia przed pracą na sucho)

tylko .. wtedy w środkowej komorze poziom będzie falował (dolewka) .. więc odpieniacz ..

co do zasysu dołem - w/g mnie to bez sensu bo będzie zasysał piasek i wszelkie "robactwo" (kiełże itp.) - zwłaszcza jak spadnie poziom wody w zbiorniku  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wkładasz od środka gąbkę i masz problem z głowy, kiełży nie puści a piaskiem się zapcha... Tyle że wtedy woda będzie stała i całość będzie gniła.... Ale jak by piasek się nie dostawał (np. kawałek skałki), to z gąbką będzie działało - jakoś.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, silvia napisał:

co do zasysu dołem - w/g mnie to bez sensu bo będzie zasysał piasek i wszelkie "robactwo" (kiełże itp.) - zwłaszcza jak spadnie poziom wody w zbiorniku  

Zasys dołem też można zrobić 2 otworami a nawet trzema :) Nieważne jak ale daje to chwilę dłużej jak zabraknie wody a taki zasys możesz zatkać nieszczelnie gąbką paskiem i na to dać piasek, piasek nie przejdzie ale woda tak. Musi być to istotne skoro producent tak produkuje te zbiorniki i to nie od dziś.

Co do poziomu odpieniacza pełna zgoda, poziom musi być jak niema regulacji.

VIV 30 wydaje się przystosowany być na media w drugiej komorze aniżeli na odpieniacz. W 40 jest lepiej

1 minutę temu, dale napisał:

Wkładasz od środka gąbkę i masz problem z głowy, kiełży nie puści a piaskiem się zapcha... Tyle że wtedy woda będzie stała i całość będzie gniła.... Ale jak by piasek się nie dostawał (np. kawałek skałki), to z gąbką będzie działało - jakoś.

dokładnie to napisaliśmy wyzej, zanim kliknęliśmy wyślij usłyszeliśmy klik Twojego posta :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, dale napisał:

Wkładasz od środka gąbkę i masz problem z głowy, kiełży nie puści a piaskiem się zapcha... T

miałem kiedyś taki mały zbiorniczek

530c71c233df9.jpg

jak się dobrze przypatrzyć to na fotce widać małe otwory (awaryjne) nawiercone w około 1/3 wysokości w ściance przedniej panelu - są wyżej więc nie ssają piasku

8 minut temu, akwarystyczny24 napisał:

Musi być to istotne skoro producent tak produkuje te zbiorniki i to nie od dziś.

nic nie musi :)

inni producencie dają takie "przelewy" wyżej (lub nie daje wcale) i nic nie trzeba zatykać

przy rozmiarach zbiornika i panela to w komorze z pompą wchodzi ( z zamontowaną pompą i grzałką) dobrze ponad 2 litry wody? - nawet w lato przy dużym parowaniu to jakieś 2-3 dni na ręczne dolanie więc pompa raczej jest bezpieczna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi