Skocz do zawartości
maateusz

BUDOWA ZESTAWU DLA AKWARIUM 170 CM NA 60 CM NA 50 CM WYSOKOŚCI

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie zabieram się za budowę zestawu dla akwarium 170/60/50h

Wszystko chciałbym wykonać sam - co mogę oczywiście - dla swojej własnej satysfakcji.

Akwarium mam zamówione rzecz jasna.

Szafkę wykonam sam - nie zdecydowałem jeszcze tylko czy ze sklejki czy z płyty jednak.

Mam nierówną podłogę więc szafkę musiałbym wypoziomować - czyli postawić ją na jakiś regulowanych nóżkach --- nie potrafię nic solidnego znaleźć ? może ktoś wie gdzie mozna jakieś solidne regulowane nóżki dostać.

pokrywa na akwarium - zawsze miałem alu i teraz tez chciałbym tak zrobić - lakierowanie proszkowe już ogarnąłem...ale nie potrafię znaleźć profila -- chodzi mi o coś takiego jak tutaj:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do szafki pod taki litraż to podstawa to stelaż zespawany lub drewniany obłożony płytami.Po co pokrywa z aluminium?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nogi są choćby takie na gwincie m10:

https://allegro.pl/oferta/a271-stopka-meblowa-regulowana-wkrecana-noga-m10-7824939231

Pokrywa Ci nie jest potrzeba jak juz korona. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sith114 napisał:

Jeśli chodzi o nogi są choćby takie na gwincie m10:

https://allegro.pl/oferta/a271-stopka-meblowa-regulowana-wkrecana-noga-m10-7824939231

Pokrywa Ci nie jest potrzeba jak juz korona. ;) 

takie nóżki znalazłem... ale obawiam się, że one są za słabe i wpadną raz dwa w płytę pod takim obciążeniem...dla tego chciałbym coś solidniejszego znaleźć.

chciałbym mieć przykrycie akwarium -- więc to chyba wtedy pokrywa już się nazywa ?

 

11 minut temu, Sygen napisał:

Co do szafki pod taki litraż to podstawa to stelaż zespawany lub drewniany obłożony płytami.Po co pokrywa z aluminium?

teraz miałem podobne akwarium na szafce robionej przez stolarza - z płyt - dużo punktów podparcia - ja dodatkowo na dole zrobiłem stelaż drewniany i pięknie wytrzymała - więc myślę, że jeszcze nie trzeba stelaż spawać, albo całego drewnianego - ważne aby plecy pełne były i solidne punkty podparcia.

Pokrywa po to aby akwarium było przykryte - zastanawiałem się nad sklejką...ale aluminium lepiej odprowadzi ciepło - pomalowane proszkowo będzie bardzo estetycznie wyglądać jeśli znajdę odpowiedni profil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, maateusz napisał:

takie nóżki znalazłem... ale obawiam się, że one są za słabe i wpadną raz dwa w płytę pod takim obciążeniem...dla tego chciałbym coś solidniejszego znaleźć.

chciałbym mieć przykrycie akwarium -- więc to chyba wtedy pokrywa już się nazywa ?

 

teraz miałem podobne akwarium na szafce robionej przez stolarza - z płyt - dużo punktów podparcia - ja dodatkowo na dole zrobiłem stelaż drewniany i pięknie wytrzymała - więc myślę, że jeszcze nie trzeba stelaż spawać, albo całego drewnianego - ważne aby plecy pełne były i solidne punkty podparcia.

Pokrywa po to aby akwarium było przykryte - zastanawiałem się nad sklejką...ale aluminium lepiej odprowadzi ciepło - pomalowane proszkowo będzie bardzo estetycznie wyglądać jeśli znajdę odpowiedni profil.

Nozki same w sobie nie sa za słabe ale muszą być solidnie zamocowane w szafce najlepiej jakbyś zrobił stealaż po Bozemu z profilu ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, maateusz napisał:

takie nóżki znalazłem... ale obawiam się, że one są za słabe i wpadną raz dwa w płytę pod takim obciążeniem...dla tego chciałbym coś solidniejszego znaleźć.

chciałbym mieć przykrycie akwarium -- więc to chyba wtedy pokrywa już się nazywa ?

 

teraz miałem podobne akwarium na szafce robionej przez stolarza - z płyt - dużo punktów podparcia - ja dodatkowo na dole zrobiłem stelaż drewniany i pięknie wytrzymała - więc myślę, że jeszcze nie trzeba stelaż spawać, albo całego drewnianego - ważne aby plecy pełne były i solidne punkty podparcia.

Pokrywa po to aby akwarium było przykryte - zastanawiałem się nad sklejką...ale aluminium lepiej odprowadzi ciepło - pomalowane proszkowo będzie bardzo estetycznie wyglądać jeśli znajdę odpowiedni profil.

Twoje decyzje ja tylko Tobie radzę aby był jakiś stelaż i pewnie 90% ludzi na tym forum również tak uważa jak ja ale to tylko propozycja.Jaką będziesz miał lampę?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Sygen napisał:

Twoje decyzje ja tylko Tobie radzę aby był jakiś stelaż i pewnie 90% ludzi na tym forum również tak uważa jak ja ale to tylko propozycja.Jaką będziesz miał lampę? 

 

13 minut temu, Sygen napisał:

Twoje decyzje ja tylko Tobie radzę aby był jakiś stelaż i pewnie 90% ludzi na tym forum również tak uważa jak ja ale to tylko propozycja.Jaką będziesz miał lampę? 

 

Jak patrzę na gotowe zestawy nowe czy uzywki to wszystko stoi na szafkach z plyty wlasnie... niektore wizualnie takie,ze strach się bać... sam taką miałem tylko o niebo solidniejszą - dla tego pomysł aby zrobić z płyty ew sklejki wodoszczelnej.

Co do lampy to mam świetlówki t5 w oprawach bryzgoszczelnych zrobione już - stateczniki będą schowane w szafce - w pokrywie tylko swietlówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, maateusz napisał:

 

 

Jak patrzę na gotowe zestawy nowe czy uzywki to wszystko stoi na szafkach z plyty wlasnie... niektore wizualnie takie,ze strach się bać... sam taką miałem tylko o niebo solidniejszą - dla tego pomysł aby zrobić z płyty ew sklejki wodoszczelnej.

Co do lampy to mam świetlówki t5 w oprawach bryzgoszczelnych zrobione już - stateczniki będą schowane w szafce - w pokrywie tylko swietlówki.

to jak zabudujesz pokrywą to latem ugotujesz tam wodę,będzie problem schłodzić a musi mieć okolice 25 stopni


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Sygen napisał:

to jak zabudujesz pokrywą to latem ugotujesz tam wodę,będzie problem schłodzić a musi mieć okolice 25 stopni 

teraz miałem 4 takie swietlowki i nie bylo w lecie problemu z tym nie grzało się zbytnio, alternatywnie testowałem dwie swietlowki t8 - ale nie zauwazylem roznicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, maateusz napisał:

teraz miałem 4 takie swietlowki i nie bylo w lecie problemu z tym nie grzało się zbytnio, alternatywnie testowałem dwie swietlowki t8 - ale nie zauwazylem roznicy.

ilu watowe te świetlówki miałeś?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, maateusz napisał:

54w

więc miałeś 216 wat a teraz będziesz potrzebował minimum 2 razy tyle a jeśli spsy to około 500 wat a to naprawdę grzeje wodę


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen ma rację. Jeżeli już, to korona z amelinium, a jak chcesz już tak bardzo zakryć lustro wody, to pokrywy z plexi nad lustrem wody. Ale,z tego co wiem, to lepiej nie stosować takich wynalazkow, no chyba, że masz chłodziarke na lato.

Jeśli chodzi o szafke, to sam mam dwie szafki, które sam wykonałem. Tyle, że mają solidny szkielet z listew (chyba 7cmX5cm w akwarium 400l z sumpem), a podstawki regulowane zrobiłem ze śrub 12 z nakrętkami - śruby wkręcają sie w nakrętki umieszczone w stelażu. Całość oklejona karbonem.

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli świetlówki będą pod pokrywą to słona woda sobie z nimi raz dwa poradzi, nawet bryzgoszczelne weź też pod uwagę ograniczenia długości przewodów od statecznika do oprawki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, maateusz napisał:

Pokrywa po to aby akwarium było przykryte

i utrudniała wymianę gazową ... zrób koronę albo BARDZO DOBRZE wentylowaną pokrywę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tylko ja chciałbym słodkowodne akwarium
Niestety słodkowodnego się już nie da. 49 punkt regulaminu tego forum mówi, że logując się na tym forum solil bedziesz nawet herbatę, nie mówiąc o akwariach.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem pokrywe pod nia bryzgoszczelne oprawki. Ani oprawki ani kable nie byly zniszczone... wymiane gazowa zapewnila za pomoca regulatora temperatury i 4 wiatrakow ktore zalaczaly sie przy podniesionej temperaturze i wszystko bylo ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:

Niestety słodkowodnego się już nie da. 49 punkt regulaminu tego forum mówi, że logując się na tym forum solil bedziesz nawet herbatę, nie mówiąc o akwariach

Tak naprawdę teraz nie będzie miało dużego znaczenia, bo kto wie :D

Najbardziej zalezy mi na znalezieniu odpowiednich nózek do szafki oraz profilu na pokrywę aluminiową?

 

16 godzin temu, wiesiektbg napisał:

a podstawki regulowane zrobiłem ze śrub 12 z nakrętkami - śruby wkręcają sie w nakrętki umieszczone w stelażu

to jest jakiś pomysł - tylko łeb sruby ma małą podstawę...przez co ciężar rozkłada się punktowo bardzo i wbija w podłogę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, maateusz napisał:

Tak naprawdę teraz nie będzie miało dużego znaczenia, bo kto wie :D

 

Ma to duże znaczenie :) W morskim automatycznie do szafki wjeżdża sump i nie ma tam miejsca na jakieś dodatkowe podpory. Dlatego wszyscy wyżej piszą o stelażach, i mają rację :) 

2 godziny temu, maateusz napisał:

Najbardziej zalezy mi na znalezieniu odpowiednich nózek do szafki oraz profilu na pokrywę aluminiową?

 

to jest jakiś pomysł - tylko łeb sruby ma małą podstawę...przez co ciężar rozkłada się punktowo bardzo i wbija w podłogę ?

Na tym forum też może być problem, aby ktoś dał Ci odpowiedź na te pytania- ponieważ robi się w morskich inaczej. Nóżki są przyspawane/przykręcone do porządnego stelaża i nie ma najmniejszego problemu z nimi. Jak już ktoś robi "pokrywę" to jest to korona, także trochę inna szkoła niż pokazana na filmie.

Jeszcze czytając komentarze na youtubie pod tym filmem to będzie bardzo ciężko z takim profilem.


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, kris88 napisał:

Ma to duże znaczenie :) W morskim automatycznie do szafki wjeżdża sump i nie ma tam miejsca na jakieś dodatkowe podpory. Dlatego wszyscy wyżej piszą o stelażach, i mają rację :) 

Na tym forum też może być problem, aby ktoś dał Ci odpowiedź na te pytania- ponieważ robi się w morskich inaczej. Nóżki są przyspawane/przykręcone do porządnego stelaża i nie ma najmniejszego problemu z nimi. Jak już ktoś robi "pokrywę" to jest to korona, także trochę inna szkoła niż pokazana na filmie.

Jeszcze czytając komentarze na youtubie pod tym filmem to będzie bardzo ciężko z takim profilem.

Zgadza sie, różnice są i nawet nie wiedziałem, że takie duże...

10 godzin temu, kris88 napisał:

Jeszcze czytając komentarze na youtubie pod tym filmem to będzie bardzo ciężko z takim profilem. 

czytałem, faktycznie nie ma tam nic pocieszającego....ale jednak ktoś to znalazł..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.