Skocz do zawartości
wolan91

Zeovit a reaktor wapnia typu DaStaCo

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, sith114 napisał:

Na logike jak zmniejszych PH bedziesz mial wieksze KH odcieku i z biegiem czasu zmniejszysc jego ilosc ;) Ogolnie na logike i chlopski rozum najlepiej bawić się 1 parametrem na raz i wtedy obserwować co się dzieje.

Niby tak i logikę działania reaktora rozumie. Zastanawia mnie jednak fakt  że u mnie jest tak niskie KH odcieku w porównaniu z tym co pisali wcześnie przedmówcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego wszystkiego to mi sie wydaje że te super uber kh na poziomie 80 faktycznie mają tylko ludzie co mają same korale miękkie , leją 100ml/h odcieku na godzinę i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Raffy14 napisał:

To niemożliwe, żeby odciek mi 17kh przy ph 6.3 ale może się mylę, w reaktorze jestem świeżynką :D

 

Ostatnio knopa odpaliłem, ph 6.3 czy 6.4 nie pamiętam dokładnie i kh wyszlo ponad 40 :) (jakies 3 pelne strzykawki kh i jeszcze kawałek chyba musiałem dolać)

 

Najważniejsze, że w baniaku się trzymają parametry!

Może płyny kalibracyjne mam do bani. Elektroda źle skalibrowana. hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, szutarek78 napisał:

Może płyny kalibracyjne mam do bani. Elektroda źle skalibrowana. hmm

A ile gazu dajesz? Tzn. na oko jak szybko bąbelki lecą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na oko to tak, seria z 10 bombli, 5s przerwa znów seria itd tak kolo minuty. Histereza ustawiona na 0.1 stopnia ph. Czyli z 6.3 spada do 6.2 i rosnie do 6.3 wtedy wlacza sie elektrozawór. I tak w kółko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak u mnie.... podobna ilość gazu.

Dobrze zrobiles z tym kh? 4ml odcieku bierzesz i 4 krople saliferta kh i dalej ze strzykawy walisz az zarózowi? Moze test do bani juz :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Raffy14 napisał:

No to jak u mnie.... podobna ilość gazu.

Dobrze zrobiles z tym kh? 4ml odcieku bierzesz i 4 krople saliferta kh i dalej ze strzykawy walisz az zarózowi? Moze test do bani juz :(

Test mam AF. Na pewno jest ok. Wartość moich pomiarów KH w zbiorniku potwierdzona w ICP. Wyszło mi 1 cała strzykawka i trochę drugiej. Zastanawia mnie czy ma to jakieś znaczenia że teoretycznie mam wyższe ph w reaktorze za to duży odciek. Czy są jakieś przeciw wskazania.  Tak samo w odwrotną stronę. Co by się stało jakby odniżyć PH w raktorze do powiedzmy 5PH (abstrahuję :) ) i dać minimalny odciek ? Czy działo by się coś złego z zasypem.

Jak wspomniałem wcześniej .Parametry w zbiorniku trzymają się idealnie. Zarówno KH jak i CA. Jeżeli widzę jakiś delikatny spadek lub wzrost KH to delikatnie podkręcam lub rozkręcam odciek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, szutarek78 napisał:

Test mam AF. Na pewno jest ok. Wartość moich pomiarów KH w zbiorniku potwierdzona w ICP. Wyszło mi 1 cała strzykawka i trochę drugiej. Zastanawia mnie czy ma to jakieś znaczenia że teoretycznie mam wyższe ph w reaktorze za to duży odciek. Czy są jakieś przeciw wskazania.  Tak samo w odwrotną stronę. Co by się stało jakby odniżyć PH w raktorze do powiedzmy 5PH (abstrahuję :) ) i dać minimalny odciek ? Czy działo by się coś złego z zasypem.

Jak wspomniałem wcześniej .Parametry w zbiorniku trzymają się idealnie. Zarówno KH jak i CA. Jeżeli widzę jakiś delikatny spadek lub wzrost KH to delikatnie podkręcam lub rozkręcam odciek. 

Znajac zycie może być pkt krytyczny w którym zasyp mógłby się zacząć błyskawicznie rozpuszczać. Z drugiej strony niskie ph odcieku też może stanowić problem obniżania PH w zbiorniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sith114 napisał:

Znajac zycie może być pkt krytyczny w którym zasyp mógłby się zacząć błyskawicznie rozpuszczać. Z drugiej strony niskie ph odcieku też może stanowić problem obniżania PH w zbiorniku?

Za szybkie rozpuszczanie wkładu przy ekstremalnie niskim PH w reaktorze ma sens. Co do spadku PH w zbiorniku to chyba nie, ponieważ odciek również się zmniejsza przez to do zbiornika spada mniej roztworu o niskim PH. A co z wyższym PH w reaktorze i dużym odciekiem ? Macie jakieś przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak rozumiem. Ale czy duży odciek ma jakiś negatywny wpływ na zasyp lub na zbiornik. I dlaczego mówi się żeby odciek z reaktora ma mieć  40 Kh ?  A nie np 18 Kh lub 25Kh 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wolan91 napisał:

z tego wszystkiego to mi sie wydaje że te super uber kh na poziomie 80 faktycznie mają tylko ludzie co mają same korale miękkie , leją 100ml/h odcieku na godzinę i tyle

Zamknij odciek - pozwól się nasycić wkładowi do momentu jak już CO2 nie będzie dobijane do komory reakcyjnej i pompa będzie mieliła tylko wodę w reaktorze i sprawdź wtedy kH odcieku. Nawet na jednej komorze. I wtedy puść dopiero odciek - obserwując kH.  Osobiście tak bym zrobił startując reaktor.

Co do ph  - to zdaje się, że na DASTACO schodzili z PH do 6,1.
W ogóle sporo ostatnio na temat reaktorów czytałem i idea Dastaco jest bazowanie na nasyceniu się wody morskiej CO2. Jeśli prawdą jest, że woda morska maksymalnie nasycona ma ph około 6,1 i dobijanie CO2 nie powoduje dalszego spadku PH to zastanawiam się czemu w innych reaktorach teoretycznie ponizej 6 mozna zejsc ? Przeciez tam również jest ta sama woda.
W Dastaco role dobijania gazu pełni pływak i elektrozawór, ale nie ma żadnej przeszkody by dołożyć elektrodę która będzie sterować elektrozaworem zamiast pływaka (w PS - zamiast czujnika optycznego poziomu wody) tak jak w "klasycznym" reaktorze.

@szutarek78 - jesli reaktor jest w stanie pokryć dobowe zapotrzebowanie to chyba nie ma znaczenia jaki masz odciek. Większe kH odcieku tym mniej musisz podawać do baniaka. Jesli jeszcze to kH odcieku jestes w stanie utrzymac przy zwiekszonym odcieku - to masz jakis zapas jak Ci konsumpcja w baniaku wzrosnie.
Tak na prawdę wiekszosc osob patrzy na zbiornik i na parametry nie przejmując się w ogole co tam w odcieku mają. 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można za bardzo zejść z pH w reaktorze - jak to zrobimy, to wkład może zamienić się w masło a w akwarium będzie mleko.

Większość reaktorów pracuje w zakresie 6.2-6.5(takie są zalecane ustawienia pH w komoerze raktora). Idea działania naszego CalcFeedera oraz Dastaco jest taka sama - nasycenie wody CO2 do maksymalnego poziomu który możliwy jest do osiągnięcia bez "rozstrzepywania" co2 przez wirnik pompy(co potrafi zjechać z CO2 nawet do ph poniżej 4.0).

Co do wydajności reaktora  - oczywiście, im wolniejszy przepływ przy całkowicie nasyconym reaktorze tym większe kH w odcieku.

Jak weźmiemi złoże i zalejemy wodą o pH 6.0 na q0 minut i zlejemy to kH skoczy nieznacznie. Jak to samo zrobimy i wkład pomoczymy dobę - wyniki będą zupełnie inne.

Wszystko można (mniej więcej) policzyć musimy znać tylko dzienne zapotrzebowanie zbiornika (dobowy spadek kH jeśli nic nie jest dozowane). Załóżmy że jest to 1.5dKH.

Mamy akwarium 300 litrów. kH w akwarium 8.0

Mamy reaktor ustawiony na 125ml/h - 3 litry na dobę. kH na wyjściu - 60dkH.

W ciągu doby zostanie "wymieniony" 1% wody w akwarium na tą o twardości 60dkH - dobowy wzrost kH powinien więc wynosić około 0.6dKh. Jeśli mamy spadek dobowy na poziomie 1.5dKh - dość łątwo policzyć że dobowy wydatek z pompy reaktora powinien wynosić około 320-350ml(aby utrzymać parametry stabilne).

Mamy wielu Klientów (także sklepy) które używają naszych reaktorów i w zależności od wkładu - bez problemu można otrzymać kH na poziomie ok. 80dKH( a także więcej).

Jeśli w reaktorze jest pH 6.3(stabilne) to tak naprawdę - nie ma znaczenia czy działa on tak czy siak - czy nazywa się deltec, dastaco czy CalcFeeder. Złoże tego "nie wie" przecież :-)

W tym samym pH , w tych wszystkich reaktorach będzie rozpuszczało się tak samo. Co do kalkulowanej wydajności. W naszych reaktorach jest ona skalkulowana bardzo ostrożnie.

Dla przykładu - AC Mini, kolumnie 130mm przeznaczony jest do akwariów do 600 litrów. Podobny reaktor Delteca CR Twin Tech 1500 - zrobiony na rurze 125mm - przeznaczony jest do akwariów do 1500 litrów(mniejsza pojemność złoża...). Oczywiście, "papier wszystko przyjmie". Podobnie np, Shuran Jet stream - pojemność wkładu 3 litry(!):

https://www.aquapro2000.de/en/schuran-jetstream-1-calcium-reactor.html

- przeznaczony jest do akwariów o pojemności do ..... 3000 litrów.. :)

Proszę porównać pojemności na media naszych reaktorów oraz innych - tu nie ma "downsizingu" - i piszemy tak jak powinno być, nawet z zapasem.

Wg opinii w internecie Carib Sea powinien rozpuszczać się w pH nawet 7.2-7.1(wg opinii Klientów z linka poniżej):

https://www.bulkreefsupply.com/caribsea-arm-reactor-media-extra-coarse.html

więc jeśli Dawid masz 6.3 to na pewno nie jest to wina reaktora. Jeśli ten wkład a tak zapewnia producent i przedstawia to jako zaletę) zaczyna rozpuszczać się w dużo wyższym pH to znaczy że coś jest nie halo - kiedy pisałeś do producenta? Czy coś Ci odpisali?

 

PS. W Dastaco mają swój specjalny wkład gdyż w reaktorze pH może spaść poniżej 6.0(5.9) - i wtedy z normalnym wkładem jest problem. Dodatkowo, przy dużym odcieku drastycznie spada pH w akwarium.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do producenta pisałem z 2 dni temu ale nikt się nie odzywa , znajomy ostatnio do mnie  pisał że używał zwykły zasyp w reaktorze i  wszystko było  ok a jak wymienił na ARM extra coarse to reaktor nie wyrabia .

Pokombinuje jeszcze trochę i wymienię złożę na Knopa albo KZ

Efendi niedługo odpala reaktor a ma zakupionego nowego Extra Coarse  z tego samego źródła co ja . Zobaczymy co powie , podobno używał tylko ARM od 8 lat w Dastaco

 

 

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek o tym rozbijaniu przez pompę nie pomyślałem - fakt, skupiłem się w zasadzie tylko na konstrukcjach ala DASTACO. Co do tego ze to działa, to ja nie mam wątpliwości ;)
@wolan91 W Twoich okolicach masz jeszcze Jacka. On też jedzie na konstrukcji ala Dastaco  więc możesz jego podpytać czym teraz ma zasypane.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.