Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o pomoc przy projektowaniu sumpa 30x35x30h.

Na chwilę obecną wymyśliłem coś jak na zdjęciu poniżej:

1. Komora na odpieniacz Tunze 9004

2. Komora na siporax

3. Komora z pompą powrotu

Według obliczeń woda z komin i rur powinna zmieścić się w razie awarii prądu - wychodzi mi jakieś 11 litrów.

Proszę o opinie czy taki projektu sumpa ma sens

sump.jpg


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z komory odpieniacza wywal te podwojne szklo, a z drugiej komory do trzeciej zrob scianke takiej samej wysokosci jak ta za odpieniaczem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, vunpepic napisał:

Z komory odpieniacza wywal te podwojne szklo, a z drugiej komory do trzeciej zrob scianke takiej samej wysokosci jak ta za odpieniaczem

Tylko wtedy niestety nie zmieści się woda z zrzutu...
 

Moim zdaniem nie trać miejsca na podwójne szyby, w tak małym sumpie nie mają one żadnych plusów. 
Tunze wymaga wysokiego poziomu wody co niestety utrudnia znacznie sprawę, jeśli jeszcze go nie masz, poszukaj czegoś pierwotnie do sumpa, Twistmana 100 albo czegoś podobnego. Jeśli go masz, to weź pod uwagę, że różnica w poziomach wody spowoduje chlupanie...
 

Przemyśl czy potrzebujesz 3komór, bo wystarczyło by zrobić 2. Jedna na odpieniacz a jedna na siporax z pompą obiegową...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 godziny temu, arczi886 napisał:

Witam,

Proszę o pomoc przy projektowaniu sumpa 30x35x30h.

Na chwilę obecną wymyśliłem coś jak na zdjęciu poniżej:

1. Komora na odpieniacz Tunze 9004

2. Komora na siporax

3. Komora z pompą powrotu

Według obliczeń woda z komin i rur powinna zmieścić się w razie awarii prądu - wychodzi mi jakieś 11 litrów.

Proszę o opinie czy taki projektu sumpa ma sens

sump.jpg

Pierwsza komora bez tej drugiej szybki, ona nic nie daje tylko zabiera miejsce będziesz miał więcej na odpieniacz i na jakąs filtrację mechaniczną typu skarpety komora powrotu musi pomieścic pompę oraz autodolewkę, jak pompa będzi miała niski poziom wody to będzie miała "pływająca wydajność", oraz tendencję do zaciągania powietrz, przez co mokro bąble w displajuuuu :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz już mam także 1 komora musi tak zostać.

Co do ostatniej to wchodzi tam pompa i autodolewka. 

Jeśli zrezygnować ze środkowej komory jak wtedy sump powinien wyglądać Waszym zdaniem ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, arczi886 napisał:

Odpieniacz już mam także 1 komora musi tak zostać.

?? przecież powiększasz komorę a nie pomniejszasz ta szyba jest do niczego nie potrzebna zabiera tylko miejsce

 

1 minutę temu, arczi886 napisał:

Co do ostatniej to wchodzi tam pompa i autodolewka. 

przy poziomie minimum wody w tej komorze jak wysoko jest woda nad pompą?

2 minuty temu, arczi886 napisał:

Jeśli zrezygnować ze środkowej komory jak wtedy sump powinien wyglądać Waszym zdaniem ?

ja bym środkowa zostawił jak jest przy takim małym sumpie nie wykorzystasz tej przestrzeni do niczego innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze aby nie chlupalo zastosowac rure z pompka rura 150, zatkana z jednej strony, zasilana dodatkowa mala pompka a w to odpieniacz. Tunze ma to nawet w ofercie tylko drogo.

Przy taki rozwiazaniu jedna przegroda na wysokosc 17 cm.

Edytowane przez tmt (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Paragon napisał:

 

przy poziomie minimum wody w tej komorze jak wysoko jest woda nad pompą?

ja bym środkowa zostawił jak jest przy takim małym sumpie nie wykorzystasz tej przestrzeni do niczego innego

Poziom minimum zakładam 8cm, górna krawędź pompy jest wtedy "na 0" z poziomem wody. Zaznaczam, że nie wiem czy założenia są prawidłowe, dlatego też zwracam się o pomoc  :(

 


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 minut temu, arczi886 napisał:

Poziom minimum zakładam 8cm, górna krawędź pompy jest wtedy "na 0" z poziomem wody. Zaznaczam, że nie wiem czy założenia są prawidłowe, dlatego też zwracam się o pomoc  :(

 

pomppa powinna być z 5 cm pod wodą przy najniższym poziomie wody, według mnie poziom 0 z górną krawędzią pompy przy minimalnym poziomie jest złym pomysłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Paragon napisał:

pomppa powinna być z 5 cm pod wodą przy najniższym poziomie wody, według mnie poziom 0 z górną krawędzią pompy przy minimalnym poziomie jest złym pomysłem

Czyli proponujesz podnieść poziom wody w ostatniej komorze o jakieś 5 cm. Tylko zaczyna robić się problem pod tytułem za mały sump bo za chwilę nie pomieści całej wody :(

Co myślisz żeby w takiej sytuacji podnieść w kominie zrzut tak żeby przyjąć nie całą wodę z komina a połowę?

I wytłumacz proszę dlaczego nie jest to dobry pomysł

Edytowane przez arczi886 (wyświetl historię edycji)

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 godziny temu, arczi886 napisał:

Czyli proponujesz podnieść poziom wody w ostatniej komorze o jakieś 5 cm. Tylko zaczyna robić się problem pod tytułem za mały sump bo za chwilę nie pomieści całej wody :(

moim zdanie to za mało wody nad pompę, raz że to niebezpieczne i niekorzystne dla pompy dwa, ze pompa będzie miała tendencję przy poziomie min zaciągania powietrza,

3 godziny temu, arczi886 napisał:

Co myślisz żeby w takiej sytuacji podnieść w kominie zrzut tak żeby przyjąć nie całą wodę z komina a połowę? 

I wytłumacz proszę dlaczego nie jest to dobry pomysł

to jest jakieś rozwiązanie na pewno lepiej niż pozwolić pompie pracować przy takim niskim poziomie wody

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Paragon napisał:

pomppa powinna być z 5 cm pod wodą przy najniższym poziomie wody, według mnie poziom 0 z górną krawędzią pompy przy minimalnym poziomie jest złym pomysłem

Nie wiem skąd takie wnioski   wyciągasz , mam kilka pomp pracujących od lat z smokiem poniżej pompy , dzięki czemu wystają nad wodę . Bzdura totalna.tym bardziej że większość obiegowych ma w opisie prace poza zbiornikiem  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, SU1 napisał:

Nie wiem skąd takie wnioski   wyciągasz , mam kilka pomp pracujących od lat z smokiem poniżej pompy , dzięki czemu wystają nad wodę . Bzdura totalna.tym bardziej że większość obiegowych ma w opisie prace poza zbiornikiem  . 

a z tąd mam te bzdurne wnioski że pisałem z ludzmi którzy mieli problemy z zaciąganiem powietrza mowię o mikrobablach i potem wszystko to latało w akwarium głównym, to że u Ciebie jest ok nie znaczy że u wszystkich jest ok, jest ryzyko ja też miałem tak samo bąble zniknęły jak pompa znalazła się kilka dobrych cm pod wodą, więc ta bzdura jest na podstawie doswiadczeń innych i własnych Grzegorzu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem  , już się przyzwyczajam że ludzie czasem maja problemy o których innym się nie śniło  i nie wiedzieli że są możliwe . I na podstawie swoich doświadczeń i innych mogę stwierdzić że są ludzie którym i twoja i moja i "boska" pomoc nie pomoże  . :clowning 
Co nie zmienia faktu że pompa może wystawać nad wodę w 100 %  chyba że producent twierdzi inaczej , a zasysanie powietrza jest uzależnione od położenia smoka a nie pompy Leszku . 
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo jest jeszcze kawitacja :)

Jak jest za małej średnicy, albo jest wykonany z elastycznego węża, który ma tendencję do załamywania się to możemy mieć problem. Z pomp, które znam wszystkie mają możliwość pracy nad lustrem wody i zasysania wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
28 minut temu, SU1 napisał:

Tak wiem  , już się przyzwyczajam że ludzie czasem maja problemy o których innym się nie śniło  i nie wiedzieli że są możliwe . I na podstawie swoich doświadczeń i innych mogę stwierdzić że są ludzie którym i twoja i moja i "boska" pomoc nie pomoże  . :clowning 
Co nie zmienia faktu że pompa może wystawać nad wodę w 100 %  chyba że producent twierdzi inaczej , a zasysanie powietrza jest uzależnione od położenia smoka a nie pompy Leszku . 
 

Tak Grzegorzu wiem co nie zmienia faktu o istnieniu takiego problemu i jak ktos robi od nowa sumpa warto aby wiedzial, jak jest niż potem myslał nad rozwiązaniem problemu po sklejonym sumpie

 

13 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Bo jest jeszcze kawitacja :) 

brawo :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.03.2019 o 21:55, dadario napisał:

Tylko wtedy niestety nie zmieści się woda z zrzutu...
 

Moim zdaniem nie trać miejsca na podwójne szyby, w tak małym sumpie nie mają one żadnych plusów. 
Tunze wymaga wysokiego poziomu wody co niestety utrudnia znacznie sprawę, jeśli jeszcze go nie masz, poszukaj czegoś pierwotnie do sumpa, Twistmana 100 albo czegoś podobnego. Jeśli go masz, to weź pod uwagę, że różnica w poziomach wody spowoduje chlupanie...
 

Przemyśl czy potrzebujesz 3komór, bo wystarczyło by zrobić 2. Jedna na odpieniacz a jedna na siporax z pompą obiegową...

A dlaczego ma nie przyjac ?, woda splynie do ostatniej komory. Mam 2 zbiorniki jeden 450l a drugi 220l i nie mam problemu z przyjeciem wody. Ustawiasz odpowiedni poziom wody w ostaniej komorze i po sprawie.

Edytowane przez vunpepic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.