Skocz do zawartości
wally

Pierwsza kostka 64l z sumpem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciał bym się pochwalić moimi małymi postepami w zakładaniu pierwszej małej kostki. Na początek sprzęt:

Akwarium 40x40x40 z kominem zewnętrznym trzy otwory 2x 20 i raz 25

Sump o wymiarach 35x45 dwie komory

lampa Led diy

Obieg jebao dcs1200

Falownik jebao sow4

Odpieniacz redstar Fish na pompie atman 1100

Wszystko to stoi na szafce z płyty meblowej 18mm diy.

Akwarium zalane woda z kranu w celu sprawdzenie jak to działa :)

Narazie jestem w miarę zadowolony z efektu choć pewnie dcs1200 będzie do wymiany na coś mocniejszego bo na testach za mocno coś nie ducha. Ale narazie musi być teraz w planach zakup skały soli i podłoża żeby można było wystartować.

Mam pytanie jaki powinien być prawidłowy poziom wody w sumpie.

 

2c646b9676350de11a78518e5d28c6e2.jpg75b1c15fd7f0454bfa4e701c45ee9529.jpge6f272623192a727050a171a784f2e4f.jpg78cba8071468ff46b2515b4da5e3db7f.jpg24603287164a217a3da0e472321ef2e8.jpgb1f1779b77ce890715ba06d98b38d46b.jpgb85678b5aea07d5c294bc8d82bc31f58.jpg

 

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

Pytałem o poziom wody a nie dodałem zdjęcie przepraszam 55b0f2f312e867acdc79638a05589581.jpg

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, wally napisał:

Mam pytanie jaki powinien być prawidłowy poziom wody w sumpie.

moim skromnym zdaniem,to ten sump jest spierniczony,juz nic nie zrobisz z poziomem wody bo przegrody masz tak niskie,chyba że będziesz wklejać wyższe.

Spokojnie ten sump mógł miec o 6-8cm wyżej przegrody weszlo by wiecej wody w obieg,a tak to widac ze nawet w połowie nie ma wody.

Wiadomo ze przy braku zasilania sump musi przyjąć  wodę ale z takiej kostki to nie jest az potrzebne połowa zapasu sumpa.

Ps.do sumpa nie dawaj gąbki,wlókline się daje,wczesniej przepłukać w Ro:)

Pytałeś o pompę obiegową,mysle że DCP 2500:)

https://allegro.pl/oferta/jebao-dcp-2500-pompa-z-kontrolerem-max-2500l-h-7246670692?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, @Beti napisał:

moim skromnym zdaniem,to ten sump jest spierniczony

moim też - bo np. komora pompy jest za duża - dolewka będzie dolewała duże porcje wody

zamiast gąbki dałbym "ściankę" z siporaxu (najlepiej w "magazynku" z siatki na krety .. o ile się zmieści

 

podwyższyć przegrody

a do komory pompy można by np. wstawić jakiś plastikowy pojemnik z piaskiem .. coś jak mini DSB - jak się nie sprawdzi to łatwo skasować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za porady coś będę musiał z tym pomyśleć i zmienić. Gąbka tylko tak jest wsadzona na chwilę docelowo jej nie będzie. Planowalem do komory pompy wzucuc kulki MAXSPECT właśnie w jakimś koszyku. Sump nie do końca jest taki jaki chciałem ale teraz już z tym nic nie zrobię

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, wally napisał:

Sump nie do końca jest taki jaki chciałem ale teraz już z tym nic nie zrobię

Jak nie teraz, to kiedy? Jak załadujesz życia za kilka tysięcy do zbiornika i plagi zaczną je gnębić? Przecież przegrody są na silikon, można je wyciąć i wkleić lepiej/lepsze. To samo z pompą. Jak do wymiany, to ją wymień, zanim wystartujesz. W działającym akwarium każda operacja skomplikuje się x10. Lepiej się wstrzymać miesiąc ze startem i mieć wszystko na tip-top, niż popełnić fallstart. Bo wtedy i tak pewnie w końcu czeka Cię restart, więc czasu (i środków) stracisz jeszcze więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Przecież przegrody są na silikon, można je wyciąć i wkleić lepiej/lepsze.

albo po prostu dokleić paski szkła - bez wycinania starych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj na spływie w kominie sitko. Co by ślimor się nie wpakował. Ogólnie bardzo ładny projekt:thumbup:. Zrób jak koledzy radzą. Wyższe przegrody. Komora pompy mniejsza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie i rady. Mam tylko jakieś opory jeśli chodzi o zabawę że szkłem o ile przedłużyć te przegrody wolał bym je przedłużyć i wklejac od nowa. W szafce dorobiłem cztery otwory wentylacyjne przepusty na kable i zamontowalem listwy zasilające. I fakt lepiej miesiąc poczekać niż płacić dwa razy. fb2a8af199a46f3ab84d7286f6609f9a.jpg7b5169f1c3584f9f00ead21ff766e024.jpg

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja dobra rada. Tych otworów zrób więcej. Przy zamkniętych drzwiach w szafce wilgoć a tu elektryka, sterowniki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że cztery otwory to mało? Jeśli tak to muszę dokupić maskownica i najwyżej wywierce dodatkowa wentylację w drzwiach

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne są te szafki, które mają wycięte prawie połowę tyłu. Możesz sobie teraz sprawdzić parowanie. Wstaw do szafki sump, nalej wody, włącz cyrkulator i grzałkę. Zobaczysz już na drugi dzień. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie wentylatory pc powinny załatwić sprawę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, fannadil napisał:

Ewentualnie wentylatory pc powinny załatwić sprawę

a dokładniej ze dwa wolnoobrotowe - by dmuchały do środka suche powietrze (wyciągające wilgoć dość szybko padną)

co do zasilania - lepiej dać listwy z wyłącznikami

s.jpg

jak chcesz coś wyłączyc na chwilę nie trzeba wyciągać wtyczki - co przy "pełnej" szafce może być dość upierdliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gapię się na ten sump i gapię, wychodzi mi, że obie przegrody są przyklejone do dna.

Jeżeli tak to to się w ogóle do niczego nie nadaje.

No chyba, że coś źle widzę.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając wasze opinie coraz bardziej boję się o tego sumpa. Jak to ogarnąć żeby miało ręce i nogi i działało tak jak ma. Jest to mój pierwszy projekt z sumpem i pomimo czytania widzę że coś poszło nie tak. 60dccfea90e07104a404e0b13c76b0f1.jpgff3219959dc957321a2f53a590918177.jpg120c2e2caf08641582fd64bf13dbee18.jpgbb514b1984d530b1826eea98b08b49dd.jpg

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasada jest taka, że jak woda do komory wpada górą to powinna wypływać dołem i na odwrót. U Ciebie w pierwszej komorze tak nie jest. Lewa przegroda jest do usunięcia.

P


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, piotr7 napisał:

zasada jest taka, że jak woda do komory wpada górą to powinna wypływać dołem i na odwrót. U Ciebie w pierwszej komorze tak nie jest. Lewa przegroda jest do usunięcia.

P

Hej.

ale jak możesz co w tym jest nie tak?

bo jeśli będzie przeplywala dolem i tak wróci do poziomu wyjścia na to samo,chyba że ja też to źle widzę,nie upieram się,ale ja tez mam tak przegrody zrobione tylko większy sump (wiadomo)

1.komora z lewej spływ wody

Wydaje mi się że to rozwiązanie nie ma wiekszego znaczenia,ale się nie upieram:P

20190316_062505.jpg


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja też tak mam i sump działa.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, @Beti napisał:

Hej.

ale jak możesz co w tym jest nie tak?

20190316_062505.jpg

martwa strefa na dnie pierwszej komory no chyba, że sprowadzisz rury powrotu do samego dna

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak martwa strefa? 

1.rury są w połowie f32 siła spływu wody nie sądzę:)

2. faliwnik w sumpie mam

3. odpieniacz tam pracuje

Edit nie twierdzę ze twój pomysl jest zły,ale to rozwiazanie nie jest gorsze,tak mi sie wydaje

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupielm skalę i piasek narazie na szybko coś takiego wyszło muszę z tym pokombinować. Do zbiornika trafiło 8 kg. Jakieś sugestie co do układania? bc7b1f76d19e3615b2f3ec16a473e9d5.jpg

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym potrzebował młotek i inne narzedzia żeby mnie to odpowiadało


a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po małej przerwie dwa tygodnie temu udało mi się zalać akwarium woda rodi posolona aquaforest Reef salt do tego leje bakterie pro bio s i np pro też z aquaforest. Woda na chwilę obecną jest krystaliczna skala czysta zero oznak dojrzewania. Dzisjaj zrobiłem testy dla sprawdzenia jak się je wykonuje i wyszło mi coś takiego
No2 0 test salifert
No3 0,25 test colombo
Po4 0.03 test colombo
Nh3 0.25 test colombo
Ph 8 jbl do tego sprawdziłem jeszcze raz elektrycznym i pokazywał 7,97 czyli mniej więcej by się pokrywalo
Zasilenie 1,025
Tem 25
Co sądzicie o tych parametrach można po nich stwierdzić że cykl azotowy się zaczol i akwarium zaczęło dojrzewa? Odrazu dodam że nie mam zamiaru jutro jechać do sklepu po życie. Dorzucam fotki jak to wygląda. Plastikowa butelka to chwilowa prowizoryczna dolewka z zestawu do kroplowki. c25017e3049a92249ef5486b8c9ad80b.jpg8519bbfbcb715520d0522b701a49e88e.jpg

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle miejsca na szafce zmarnowane.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wyszło trochę przesadziłem z szerokością blatu

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.