Skocz do zawartości
Mini

Niskie kh

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały problem mianowicie kh mi dość mocno spadło. 

Jakieś 2 tygodnie temu było w okolicach 7.5. Dzisiaj smkerzyłem i było 6.4. Czy to powód do niepokoju. Akwarium ma około 300l. W obsadzie są 2 krewetki czyszczące, 4 ślimaki plus zoa oraz miekasy. Zbiornik ma 1.5 miesiąca. 

W refugium jest caulerpa taxifolia która dość mocno urosła przez ostatni miesiąc. Co mogę zrobić z tym kh? Podbijać czy raczej zostawić? I czy to korale tyle tego zużywają czy może glony? Za wszelkie wskazówki bardzo dziękuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianki robisz?,ca mg spadło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, sith114 napisał:

Podmianki robisz?,ca mg spadło

Nie nie robię jeszcze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie spada najpierw kh a potem reszta macro w świeżym baniaku. Jak nie masz korali to koryguj kh plus. Co do wartości to przez miesiąc miałem 5,9kh i nic się nie działo z spsami ale to balansowanie na krawędzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca mg nie sprawdzałem. 

1 minutę temu, dla syna napisał:

Jak nie masz korali

Mam miękasy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Mini napisał:

Ca mg nie sprawdzałem. 

Mam miękasy. 

To jak sprawdzasz jeden parametr z macro to nie dojdziesz do ładu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dla syna napisał:

To jak sprawdzasz jeden parametr z macro to nie dojdziesz do ładu. 

Do tej pory sprawdzałem pozostałe. No3, no2, nh4, po4, kh i ph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ubytku kh musisz robić pomiar ca i mg oraz sprawdzać zasolenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie było w normie. 

Tylko mam same miekasy. One także zużywają wapń? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Mini napisał:

Zasolenie było w normie. 

Tylko mam same miekasy. One także zużywają wapń? 

Ogólnie w systemie będzie "zużywać" się wapń i inne micro/macro. Nie ma tu znaczenia jakie masz koralowce. Różnica polegać będzie tylko na szybkości zużycia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dla syna napisał:

Ogólnie w systemie będzie "zużywać" się wapń i inne micro/macro. Nie ma tu znaczenia jakie masz koralowce. Różnica polegać będzie tylko na szybkości zużycia. 

No to w sumie szybko schodzi to wszystko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Mini napisał:

No to w sumie szybko schodzi to wszystko. 

Może glony wapienne ruszyły, one szybko potrafią wtrącić wapń i stront. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dla syna napisał:

Może glony wapienne ruszyły, one szybko potrafią wtrącić wapń i stront. 

Nie wiem szczerze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Nie wiem szczerze. 
A wiesz jak wyglądają glony wapienne? Czytałeś o podstawach prowadzenia zbiornika? Czytałeś np o ballingu?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy dostałem info że przez pierwsze 2 miesiące nie robi się podmian. Szczerze jeszcze mam glony nitkowate więc nie chciałbym ich wzmacniać dodatkowo. Czy może jednak zrobić podmianę? Ewentualnie zrobić roztwór kh i dozować powoli? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mini pokaż zbiornik,jakieś foto?

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo młody zbiornik, na pewno jeszcze nie skończyło się dojrzewanie a tam już tyle korali. Proponuję nie robić jeszcze podmian. Ja pierwszą podmianę  10 l zrobiłem po 3 miesiącach. Koniecznie musisz ustalić przyczynę co zabiera KH. Jaką masz skałę? Może w niej coś jest co zabiera KH. Jakie masz parametry. Jak pisze @Beti daj jakieś zdjęcia.

Edytowane przez Dawar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Mini napisał:

Znaczy dostałem info że przez pierwsze 2 miesiące nie robi się podmian.

Od kogo ty bierzesz tak "wspaniałe" informację? Są to jakieś wzorce godne naśladowania? Poczytaj forum tak z ręką na sercu (tylko ze zrozumieniem) a zobaczysz, że Twoja wiedza wzrośnie i wielokrotnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH zjadają Ci glony, te w akwa, i te w refugium. Jak w wodzie jest za mało CO2 rozpuszczonego (a pewnie jest mało, bo nie masz tam ryb jeszcze), to glony pobierają węgiel z jonów węglanowych i wodorowęglanowych, obniżając KH. Miałem podobnie. Wysypały mi glony, KH spadło, a ja się głowiłem dlaczego. Z korali miałem wtedy dwie szczepki malutkie miękkich, glonów wapiennych minimalne ilości. Aż kiedyś, dużo już później przeczytałem o tym właśnie, że glony mogą pochłaniać węglany, jak im brakuje CO2 do wzrostu.

Możesz podbijać jakimś buforem kh czy nawet sodą spożywczą, a możesz też zostawić w spokoju, miękkie sobie dadzą radę. Z czasem się samo unormuje, jak włosowate zejdą, a dojdą ryby. No oczywiście, jakby spadało poniżej 6, to warto podbić jednak.

3 minuty temu, sopel_13 napisał:

Poczytaj forum tak z ręką na sercu (tylko ze zrozumieniem) a zobaczysz, że Twoja wiedza wzrośnie i wielokrotnie.

Oj, też nie przesadzajmy też z tą wiedzą z forum. Jak długo sam nie załapie podstaw, to nie będzie w stanie odróżnić wartościowych rad od głupot, a tych też na forom nie brakuje. Pewnie to o braku podmian przez X miesięcy też z forum wzięte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Słony leszcz napisał:

Oj, też nie przesadzajmy też z tą wiedzą z forum. Jak długo sam nie załapie podstaw, to nie będzie w stanie odróżnić wartościowych rad od głupot, a tych też na forom nie brakuje. Pewnie to o braku podmian przez X miesięcy też z forum wzięte.

No właśnie miałem na myśli podstawy. I nie rady forumowych "ZNAFCÓF", tylko ludzi z doświadczeniem. Druga sprawa to obranie jednego kierunku, a nie skakanie z kwiatka na kwiatek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, sopel_13 napisał:

Druga sprawa to obranie jednego kierunku, a nie skakanie z kwiatka na kwiatek. 

Cały czas mam jeden kierunek. 

Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Pewnie to o braku podmian przez X miesięcy też z forum wzięte.

Z forum i od akwarystów którzy już mają doświadczenie. 

Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Możesz podbijać jakimś buforem kh czy nawet sodą spożywczą, a możesz też zostawić w spokoju, miękkie sobie dadzą rad

Chciałem właśnie sobie zrobić roztwór sody oczyszczonej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Mini napisał:

Chciałem właśnie sobie zrobić roztwór sody oczyszczonej.

Tylko przeczytaj skład (rozszyfrowując odpowiednie E). Istotne, żebyś miał wodorowęglan wapnia, a nie węglan wapnia, bo ten drugi Ci pH też popchnie mocno w górę. Prościej kupić kh buffer dedykowany. A ogólnie to bez paniki i nerwowych ruchów. Lepiej 3x przemyśleć niż zrobić coś pochopnie. W dojrzewającym akwarium cuda się dzieją, a jednak w końcu wychodzi to wszystko na prostą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodorowęglan sodu a nie wodorowęglan wapnia.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to narazie poczekam do soboty i zmierzę wtedy kh. Jak będzie spadać znaczy że coś jest nie tak. Po koralach raczej nie widać żeby bylo coś źle, chociaż clavularia zaczęła się zamykać od kilku dni, ale to chyba przez niskie No3. Rhodactis wygląda jak kolowy żelek jak zaświeci słońce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.