Skocz do zawartości
Placek

112l bez sumpa moje pierwsze

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

3 lutego zasoliłem swoje akwarium - jako początkujący.

Sprzęt:

Odpieniacz Tunze 9004
Grzałka 100W
Cyrkulacja: Aquael 4000 + Koralia 1600
Autodolewka Tunze 3152
Światło 4x24 T5

Ok. 8 kg skały suchej
ok. 2,5 kg skały ożywionej Real Reef Rock
Piasek żywy
woda w całości RO produkcji własnej

Fiolka baterii na start: BioDigest

Dojrzewanie przeczekałem cierpliwie. Mierzyłem NO3, to po ok 1-2 tyg. było 100+; po czym systematycznie spadało. No2 i NH3/4 nie mierzyłem. Wyszedłem z założenia, że systematyczny spadek i dążenie NO3 do 0 oznacza zerowanie się najpierw NH3/4 potem NO2.

W akwarium po ok 2 tyg. pojawił się rudy nalot + bąbelki powietrza w piasku. Zniknęło samo. Później zrobiło się zielono, bardzo. W związku z tym ok. 10 dni temu (przy NO3 ok. 15) wpuściłem kraba elegansa i 2xślimak trochus (albo 1 x tecuts; 1 x trochus). Wkurzony, że nie miałem jak oglądać zwierzaków przez zielone szyby, wyczyściłem je i przy okazji oskubałem trochę skały z glonów nitkowatych. Zielono jest dalej ale mniej, glony na szybach powoli odrastają. Na początku świeciłem zdecydowanie za dużo. Teraz, w ramach walki z zieleniną ograniczyłem mocno świecenie. Glony rosną głównie na skale ożywionej. Na suchej jest ich mniej i nie są takie nitkowate - jak wpuszczę ryby to jeszcze pewnie coś się na tej skale zadzieje.

Krab ma się dobrze, ciężko pracuje, 1 ślimak też ma się dobrze i lata sporo. Drugi ślimak na początku miał się dobrze i dzielnie czyścił szybkę, ale przedwczoraj opadł sił i zaczął odpadać od szyby i przewracać się. Wczoraj dwa razy go odwracałem i parę razy przykładałem do szyby, żeby się przyssał. Udawało się, pochodził trochę i dalej spadał. Dziś póki co ani razu nie poruszył się - to już pewnie czas go wyciągnąć i powąchać... Nie sądzę, żeby to była sprawka kraba, bo nie jest nimi zainteresowany. Z jednym ślimakiem łeb w łeb kosili nawet tę samą skałkę i obywalo się bez  bójek - krab tylko raz przeszedł ślimakowi po głowie nie pchając nigdzie swoich macek.

Podmianek jeszcze nie rozpocząłem.

Dziś zrobiłem testy:

NO3 ok. 5
ph ok. 8,15
PO4 ok. 0,25-0,5
Mg ok. 1230
kH ok. 8

Testu na Ca jeszcze nie mam. NO2 i NH3/4 nie kupowałem, dlaczego pisałem wyżej.

Teraz miałbym pytanka do doświadczonych kolegów:
1) Parametry chyba wyglądają w miarę OK? Prośba o ocenę. NO3 redukuje się systematycznie cały czas w kierunku 0 - nie ma co tutaj przeszkadzać. Z tego co wyczytałem: Mg trochę za nisko. PO4 trochę za wysoko, ale może unormuje się jeszcze w ramach dojrzewania...?

2) Czy przy takich parametrach i po takim czasie dojrzewania mogę faktycznie bezpiecznie założyć, że NO2 i NH3/4 mam zerowe? Czy lepiej nie ryzykować i sprawdzić?

3) Moja subiektywna ocena jest taka, że parametry pozwalają już na zasiedlanie akwarium. Co sądzicie?

Chętnie przyjmę inne uwagi/wskazówki.

Poniżej linki do aktualnych zdjęć.

https://ibb.co/Gkt3ccf
https://ibb.co/PrzVZMs
https://ibb.co/mzw2xRQ
https://ibb.co/cvdJjkc

 

Dzięki i pozdrawiam,

Kuba

 

Edytowane przez Placek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Placek napisał:

przedwczoraj opadł sił i zaczął odpadać od szyby i przewracać się. Wczoraj dwa razy go odwracałem i parę razy przykładałem do szyby

zostaw dziada w spokoju, ewentualnie przewróć na drugą stronę jak spadł na złą nażarty to i odetchnąć chce a ty go na siłę do roboty pędzisz umowa zlecenie czy co :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.