Skocz do zawartości
Słony leszcz

Czy światło UV jest bezpieczne dla ryb?

Rekomendowane odpowiedzi

Jest trochę o szkodliwości dla ludzi, ale nigdzie za bardzo nie znalazłem info, czy ledy UV A, montowane powszechnie w lampach dla podbicia efektu fluo korali jakoś poważnie szkodzą rybom? U ludzi UV A jest o tyle niebezpieczne dla oka, że - w przeciwieństwie do niby bardziej szkodliwego UV B - swobodnie przenika przez rogówkę oka i niszczy soczewkę przy dłuższej ekspozycji. Ciekawy efekt uboczny operacji wymiany soczewki na sztuczną jest taki, że zaczyna się widzieć światło UV A. Więc wiadomo, nie patrzymy bezpośrednio na lampę (przy przejściu przez wodę i szybę większość światła UV A powinna zostać zatrzymana).

A jak jest u ryb? Czy moja rybka nie oślepnie od ciągłego przebywania pod światłem UV A? Trochę po fakcie refleksja mnie naszła, bo właśnie zmontowałem lampę led, w której, idąc za przykładem innych, wrzuciłem 2x1W UV 369nm. Ktoś coś...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz nakleić folię "anty UV " na lampę. Jeśli jak producent pisze zatrzymuje promieniowanie UV to w teorii powinno coś takiego działać  (tylko żeby koloru nie zatrzymało) :p

 


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

promienie UV również zabijają bakterie, ale nie wiem jak to się ma do lamp, które wieszamy nad  naszymi zbiornikami, czy montowane w nich światło UV może nam wybić również baterie, które po nie kąt są pożyteczne  dla zbiornika?    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Nexor4 napisał:

Zawsze możesz nakleić folię "anty UV " na lampę

Mogę też po prostu wywalić diody UV i wlutować na ich miejsce RB lub fiolet. Ale nie o to chodzi przecież:-)

Bardziej chodzi mi o obserwacje osób, co mają diody UV w lampach i używają ich już od dłuższego czasu, czy jakoś rybom to nie szkodzi.

15 minut temu, waski01 napisał:

czy montowane w nich światło UV może nam wybić również baterie

Bakterie zabija UV C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze to uv po przejściu przez plekse szkło wodę jest bezpieczne. Na uczelni mieliśmy lampe uv do oglądania żeli i tam ochroną była właśnie pleksa co prawda pewnie nie taka zwykła.

Co do bakterii to taka lampka nic im nie zrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

z ciekawości zapytałem o zabijanie bakterii lampami UV, ponieważ jakiś czas temu kupiłem baterie do morskiego (nie pamiętam firmy) i tam w instrukcji pisało, że lampa UV zabija bakterie dlatego tez trzeba  dozować dodatkowe bakterie  - pewnie to ściema marketingowa.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, fannadil napisał:

Wydaje mi sie ze to uv po przejściu przez plekse szkło wodę jest bezpieczne

Jakby pleksa pochłaniała UV, to by korale nie świeciły pod tym światłem, tak sobie przynajmniej myślę.

Teraz, waski01 napisał:

że lampa UV zabija bakterie

Ale to chodzi o filtr UV, taki do sterylizacji, z UV C. Led z zakresu 360-400nm to UV A, i to raczej bardzo bliski ultrafiolet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie używa lampy z diodami UV na tyle długo (rok?), żeby ocenić wpływ tego światła na zdrowie rybek? Bo teoretyzować to można długo, ale fajnie by było jakby się ktoś własnymi doświadczeniami pochwalił.

Taki trochę "up", ale gryzie mnie ta kwestia, a odzew jakiś marny:-(

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natężenie "słonecznego" UV-A na poziomie morza to około 2,5W/m^2 powierzchni. Twoje diody (zakładając, że maja prawdziwe parametry mocy i nie sieją jakimiś dziwnymi długościami ) są bezpieczne.

Co do pochłaniania przez wodę, to 20cm głębokości zmniejsza natężenie światła ponad 10x. Jeżeli faktycznie masz przy tych diodach efekt "WOW"  - OK. Sprawdź za czas jakiś czy plastiki wokół  diod ci nie żółkną i nie zaczynają się sypać :)  

Decrease-of-average-solar-UV-365-irradia

Edytowane przez Leel00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Leel00 napisał:

Natężenie "słonecznego" UV-A na poziomie morza

Niby tak, ale z drugiej strony, w oceanie ryby nie pływają raczej non stop przy samej powierzchni wody, tylko powiedzmy metry czy dwa głębiej, gdzie UV naturalnego już praktycznie nie ma. A w każdym razie, mają możliwość schować się głębiej, jak im nie pasuje. W akwarium są skazane na pływanie cały czas na małej głębokości, gdzie coś tam tego UV dociera jednak. No ale to znów teorie, natężenia światła w naturze itd... Ciężko to przenieść na warunki akwariowe. Dlatego próbuję (bezskutecznie na razie) skłonić praktyków do podzielenia się doświadczeniami.

12 godzin temu, Leel00 napisał:

Jeżeli faktycznie masz przy tych diodach efekt "WOW"  - OK. Sprawdź za czas jakiś czy plastiki wokół  diod ci nie żółkną i nie zaczynają się sypać 

Korale świecą ładnie, choć przy samym niebieskim świetle świecą identycznie. Różnica tylko taka, że przy UV w akwarium jest ciemniej (przynajmniej wizualnie), więc to fluo bardziej się w oczy "rzuca". Ale intensywności świecenia większej niż przy niebieskim nie zauważyłem. Kolimatorów nie mam, tylko profil aluminiowy i osłona z pleksy na całości. No ale to nie tyle chodzi, czy w ogóle jest sens stosować UV (sam już mam trochę wątpliwości), ale czy to UV szkodzi rybom jakoś wymiernie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak lekko odkopię temat, może jednak ktoś się podzieli doświadczeniami.

@Paragon, UV A też jest szkodliwe. Może nie rakotwórcze, ale nadal szkodliwe dla wzroku, przynajmniej dla ludzi.

Podejrzewam, że bezkręgowce na tyle różnią się biologicznie od ludzi, że nie ma tam żadnych analogi. Ale ryby to już trochę inaczej. Oko ryby jest zbudowane podobnie do oka ludzkiego (siatkówka, soczewka, rogówka, tęczówka itd...). Skoro nadmiar UV A może powodować uszkodzenia wzroku u ludzi, to czy podobnie jest u ryb? Liczyłem trochę na to, że osoby które świeca UV od dłuższego czasu się wypowiedzą, czy zdarzyło im się jakieś negatywne oznaki u ryb zaobserwować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.