Skocz do zawartości
Dareklisc

Dozowanie magnezu

Rekomendowane odpowiedzi

A wiec tak, mój akwen 45L ma 2 miesiące w środku 4 lpsy, 1 Rico. Start na wodzie z spsowego zbiornika od okolicznego morszczaka. Wczoraj pierwszy raz mierzyłem parametry mg i Ca salifertem.

Zasolenie 1.023

Kh-7.7

Ph 7.8

Mg- 870

Ca 320

W weekend robiłem pierwsza podmianę 3 L na soli Red sea, więc pewnie trochę te parametry były nizsze.

No i tu się nasuwa pytanie jak szybko i czym wyrównać magnez ? Czy przy tej obsadzie co jest aktualnie wystarczy że będę robił co tydzień poprostu większą podmianę niż 3 l, czy dobrze by było podnieść to jakaś chemia ? 

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób kolejne pomiary zaraz po podmianie oraz przed kolejną planowaną podmianą i porównaj wyniki. Jeżeli ostatni pomiar wykażę wzrost Ca i Mg, to same podmianki póki co Ci wystarczą. Jeżeli parametry będą spadać, to wtedy możesz zacząć myśleć o jakimkolwiek dozowaniu.

I tak jak mi każdy radził - nie śpiesz się z podnoszeniem czegokolwiek. Gwałtowana zmiana parametrów, to najgorsze co możesz w tym wypadku zrobić.

Edytowane przez eXo (wyświetl historię edycji)

c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dareklisc napisał:

Mg- 870

Wg mnie to albo źle wykonałeś test, albo test jest walnięty jakiś. Jeszcze Ca to można uwierzyć, że woda z podmianki na start i coś tam może jeszcze u Ciebie wyciągnęły te lpsy, i dlatego poziom niski. Ale magnezu nic tak strasznie nie konsumuje, żeby do takiego poziomu dojść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Dareklisc napisał:

Sprawdzałem 2 razy

Ale tym samym testem? Może spróbuj zmierzyć świeżo przygotowaną solankę. Jak pokaże Ci w miarę zgodnie z opisem producenta soli, to będzie znaczyło że test i wykonanie jest ok. Jak pokaże bzdury - będzie to świadczyło, że coś z pomiarem jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świeża solankę mierzyłem to powychodzilo mniej więcej tak jak jest napisane na opakowaniu soli Red sea. Tam odchyłki o 20 jednostek ale to tyle się pomylić można :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Dareklisc napisał:

Świeża solankę mierzyłem to powychodzilo mniej więcej tak jak jest napisane na opakowaniu soli Red sea

No ok. To niezłą wodę trafiłeś na start:-) Ktoś tam całkiem bez podmianek prowadził akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3tys L prawie same spsy :)

co z tym fantem zrobić ? Myślałem że jakieś większe (jak na mój akwen) podmiany starcza, mylę się ? Korali dużo  niema chyba krzywda im się niestanie jak chwilę poczekają na sprostowanie :)

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @eXo pisze, rób podmiany i obserwuj. Jak będzie rosło, to cierpliwie czekaj, ja będzie stało lub spadało to pomyśl o delikatnej suplementacji. Na tyle co ja się orientuję, to kluczowy jest wapń i kH, magnez trzyma się tak na wszelki wypadek na poziomie zbliżonym do NSW. I tak jest go bardzo dużo w wodzie, to te 4 lpsy sobie coś zawsze złapią.

Ale fascynuje mnie nadal ten poziom, jak można taki wynik uzyskać? Do głowy przychodzą mi dwie opcje. 1. prowadzenie bez podmian + brak suplementacji magnezu. 2. Przeholowanie z podbijaniem kH, że się wapń i magnez strąciły, a potem podbicie tylko wapnia. Te 3 tysiące litrów to na wodzie wapiennej prowadzone? Bo na reaktorze to by chyba takiego wyniku się nie uzyskało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.