Skocz do zawartości
pdz

275l spod Kampinosu

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, pdz napisał:

NO3 ciężko odczytać , z boku wygląda na 50 , z góry na 100 czyli dzielone na 10 , więc 10.

Jeśli odczytujesz z góry to już nic nie dzielisz...dzielisz dla niskiego zakresu tj poniżej 10 ale wynik odczytywany z boku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pdz napisał:

Po zmianie na karmienie 1 x dziennie

Nie przesadź z tą dietą. Azot azotem (to raczej z dojrzewania wynika i dołożenia zwierzaków do zbiornika), a ryb nie głódź. Głodówka to raz na tydzień wskazana tylko. Jak masz możliwość, to karm częściej a mniejszymi porcjami. Przy jednorazowym karmieniu, i to jeszcze niedostatecznym, może się okazać, że bardziej agresywne ryby najedzą się do syta, a bardziej płochliwe pozostaną głodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, NAP napisał:

Jeśli odczytujesz z góry to już nic nie dzielisz...dzielisz dla niskiego zakresu tj poniżej 10 ale wynik odczytywany z boku

Muszę to sprawdzić, dotąd NO3 miałem na 0 lub blisko.

43 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Nie przesadź z tą dietą. Azot azotem (to raczej z dojrzewania wynika i dołożenia zwierzaków do zbiornika), a ryb nie głódź. Głodówka to raz na tydzień wskazana tylko. Jak masz możliwość, to karm częściej a mniejszymi porcjami. Przy jednorazowym karmieniu, i to jeszcze niedostatecznym, może się okazać, że bardziej agresywne ryby najedzą się do syta, a bardziej płochliwe pozostaną głodne.

Ok, wrócę do karmienia 2x dziennie ale mniej.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brunatny nalot jest nadal ale NO2 i NO3 spadły, PO4 lekko poszło w górę, korale wyglądają ładnie, ryby ruchliwe, wesołe, przedtem pływały za jedzeniem leniwie, teraz przy karmieniu są jakby nachalne, agresywnie pływają za nim ale siebie nie atakują nawzajem.

Sarco jest kapryśny i traktuję go jak "miernik", jak NO2 i NO3 były wysokie to był goły, teraz wysuwa polipy.

Karmię małymi porcjami 2 x dziennie , leję bakterie Biodigest co 2 tygodnie , Microlift co tydzień wg. zaleceń, dodaję fito ok. 0.5 ml dziennie.

Nic nie dodawałem do akwarium, lampa świeci tak samo po zmianach, nie reguluję kolorów i mocy, świeci ok. 10h dziennie mocą ok. 110W + wschody i zachody dają dodatkowe ok. 1-1.5 h

Podmiany regularnie co tydzień ok. 30l

Jak to interpretować ? Jest ok ?

image.png.ce80e29f6a13d2ef2f20739cb32c8406.png

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj 29.06 , czyli Pawła , więc trzeba sobie zrobić prezent ;-)

Zakupiłem więc :

Lysmata amboinensis - to druga w akwarium, widać jak poprzednia urosła.

Lysmata debelius

Alpheus randalli

Valenciennea puellaris

Halichoeres chloropterus

 

Spadło mi kH , więc podniosłem nieco sodą , magnez też nieco spadł , czy już czas na Ballinga czy to efekto dojrzewania ?

Mam brązowy nalot na tylnej szybie i kominie oraz na skale, głównie w górnych warstwach.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu doszedł puelaris i zaczął swoje porządki, czy podniesienie się niektórych parametrów to jego zasługa czyli poruszenia piasku ? Widziałem jedno "coś" jakby wężowidło, małe, dało się łapać więc wywaliłem.

Cinctus i Randalli zrobiły sobie pod briareum jamkę i siedzą w niej , Ocelarisy popłynęły dzisiaj (pierwszy raz to widziałem) do drugiej pompy Gyre , wcześniej nie widziałem u nich takich wypraw, pilnują jednej , Parasema goniłą na początku Cjloropterusa a teraz jakby razem pływały, Salarias standardowo łazi po koralach, żagłowka i pidżamka razem w tym samym rewirze, jedynie Debelius chyba zszedł i chyba nie byłsa to wylinka, nie widzę go nadal, chyba, że się ukrył.

Załączam parametry i ogólny wygląd akwarium.

Korale wyglądają ładnie poza zoa , ostatnio miałem awarię lampy i 2-3 dni świeciłem ręcznie bardzo krótko po pracy.

image.png.aa010f9ab808267c6aaa1f55caf4f0b0.png

76_akwa.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.07.2019 o 16:54, pdz napisał:

Tydzień temu doszedł puelaris i zaczął swoje porządki, czy podniesienie się niektórych parametrów to jego zasługa czyli poruszenia piasku ? Widziałem jedno "coś" jakby wężowidło, małe, dało się łapać więc wywaliłem.

Cinctus i Randalli zrobiły sobie pod briareum jamkę i siedzą w niej , Ocelarisy popłynęły dzisiaj (pierwszy raz to widziałem) do drugiej pompy Gyre , wcześniej nie widziałem u nich takich wypraw, pilnują jednej , Parasema goniłą na początku Cjloropterusa a teraz jakby razem pływały, Salarias standardowo łazi po koralach, żagłowka i pidżamka razem w tym samym rewirze, jedynie Debelius chyba zszedł i chyba nie byłsa to wylinka, nie widzę go nadal, chyba, że się ukrył.

Załączam parametry i ogólny wygląd akwarium.

Korale wyglądają ładnie poza zoa , ostatnio miałem awarię lampy i 2-3 dni świeciłem ręcznie bardzo krótko po pracy.

image.png.aa010f9ab808267c6aaa1f55caf4f0b0.png

76_akwa.jpg

Mocno różowo ale fajne te miękasy, dodaj coś zielnego i będzie cacuszko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem awarię lampy jak pisałem i nie ma tego złego, zeszło z szyby tylnej to coś brązowe, teraz będę coś kupował, jakieś łatwe i ładne, kolorowe korale, rybek mam w sam raz, jedynie jak już wszystko się unormuje to dojdzie żółtek i doktorek .

Zauważyłem to także u siebie, że jak nieco skoczą parametry leciutko w górę to i życie wygląda lepiej.

Zastanawia mnie jedno, czy kupić coś na kH i lekko je podbijać, bo z jakiegoś powodu spada, bo chyba Ballinga u mnie nie ma sensu stosować.

A jeszcze jedno pytanie odnośnie soli, jadę na Instant Ocean i kończy się, czy przejść na bardziej bogatą, skoro planuję kupić większą ilość korali czy pozostać na niej ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie wpisywałem, więc wklejam kolejne testy i wnioski.

Zwykłą sodę wymieniłem na taką do analiz i sądzę, że po tym PO4 spadło do 0.

NO2 0 , NO3 ledwo wychodzi na teście, chociaż karmię 2 x dziennie więcej niż zwykle.

Ryby wszystkie fajne i zdrowe , korale także, Dunca po rozpoczęciu karmienia rozkłada kwiatki bardzo mocno a Zoasy jakby bardzo powoli odżywały.

Dodaję Red Sea ABC i jod z 0 podniósł się, żelazo na teście ma poziom 0 ale poczekam, co się dalej stanie jak będę dodawał RS ABC, może to także wina testu albo moja.

Po zmianie soli także niektóre parametry poszły w górę, jak chociażby Mg.

Miałem w urlop zakupić więcej korali ale się wstrzymałem, bo szkoda coś kupić po to aby padło.

 

Wyczyściłem pompy, szyby, może macie pomysł jak odessać syf z sumpa ? ten brązowy nalot, bo to chyba nie detrytus itp. ? Sitko tego nie zbiera.

 

image.png.62075791930bec0bdc09b87ce5a70eff.png

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, grzegorz77 napisał:

Szacun, nie wiem co masz za test na NO3,ale że udało ci się z niego odczytać 0,2 mg/l?:D

Z góry pokazuje 0 , z boku pokazuje 2 , dzielę przez 10 i wychodzi coś niezerowego , nie wiem czy to dobrze ale czasami jest to 2/10 , czasami 5/10 ale wiem czy spada, czy rośnie ;-)

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, pdz napisał:

Z góry pokazuje 0 , z boku pokazuje 2 , dzielę przez 10 i wychodzi coś niezerowego , nie wiem czy to dobrze ale czasami jest to 2/10 , czasami 5/10 ale wiem czy spada, czy rośnie ;-)

Zwracam honor,masz rację da się odczytać przynajmniej w teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze testy red sea tam też się da odczytać  np 0.2 mg/l

Test jest od 0.2 do 4


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest się czym martwić ? To jakby bąbelki powietrza , głównie na obu pompach cyrkulacyjnych, gdzie "przesiadują" błazenki". Wcześniej tego nie widziałem.

bable.jpg

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pdz te cyrkulatory to masz jak ustawione? bo widzę, że nakładki kierunkowe masz w stronę szyby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, niedawno je czyściłem i taki lamerski błąd :-)

A co to jest na tych pompach , dino ? czy efekt dolania bakterii przy podmiance ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dość świeżym zbiorniku czekać , filtrować przez watę , lać wodę utlenioną , chemia  ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to czekam :-) jedynie te wyloty przełożę na cyrkulacji ale to jak łapy domyję, bo rowery czyściłem , lepiej takich nie pchać do zbiornika.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino jest ale to co mnie cieszy to woda ... jest kryształowa , jakby szyby nie było , akwarium mimo iż dużo tam nie ma wygląda rewelacyjnie :-)

Czy jest sens teraz, jak jest dino kupować korale ? czy poczekać ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino nadal jest, wszystko ładnie wygląda, Zoasy odżyły a myślałem, że już po nich, Sarco i Dunca rosną jak głupie, od 3-4 tygodni nie mierzę parametrów, jedynie regularnie podmieniam.

Widzę, że to najlepsza metoda, nie pchać łap do zbiornika ;-)


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Powiedzcie co to może być , takie zielono-białe nitki z kulkami oraz taka jakby błona , widoczna na pompie ale jest także na skałach.

02.jpg

01.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pdz napisał:

Hej

Powiedzcie co to może być , takie zielono-białe nitki z kulkami oraz taka jakby błona , widoczna na pompie ale jest także na skałach.

02.jpg

01.jpg

Czy to przypadkiem nie jest to?
https://pl.reeflex.net/tiere/899_Caulerpa_racemosa.htm?fbclid=IwAR1eJvwYFK6ZT9hBo6QfAW2-At8MNGbbHheGe0yuxZEfx2l7JG2uFTt6L8o

Z lampą się uporałeś pokaż jak to wygląda o róznych porach dniach jak dasz radę ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.