Skocz do zawartości
pdz

275l spod Kampinosu

Rekomendowane odpowiedzi

Tak to jest jak się nie czyta instrukcji dokładnie, szczególnie test NO2 i NO3 , chodzi o patrzenie z góry lub z boku i nie dzieli przez 10 ;-)

Od założenia minęły 3 tygodnie i tym samym 3 pomiary , parametry odpowiednio.

Zasolenie 1.024 , temperatura 25-25.5

NH3 - 0 ; 0 ; 0.25

NO2 - 0 ; 0.1 ; 0.1

NO3 - 0 ; 0.25 ; 2

PO4 - x ; 0.46 ; 0.37 (wyjąłem kilka dni temu krewetkę)

PH - niezmiennie 8.2

KH - 11 ; 8.6 ; 7.5 - dość szybko spada , muszę poszukać info dlaczego

Ca - 320 ; 370 ; 390 - czy to normalne , że rośnie ? chodzi o to, że dolewa się świeża RO a nie ma życia , które zużywa Ca ?

Mg - 1250 ; 1200 ; 1185 - lekko spada , nie wiem czy to jest ok ale pewnie chodzi o to, że nie podmieniam wody na etapie dojrzewania

Pojawił się gdzieniegdzie zielony nalot na skale , szyby czyste.

Leję co 2 tygodnie (na starcie i dzisiaj) Biodigest (ampułka) + co tydzień Microbe Lift Special Blend (82 , 49 , 49 ml - dla 330 l w obiegu).

Co o tym sądzicie ? popełniam jakiś błąd czy wszystko ok ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy życie zamieszka w baniaku? ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dojrzeje :-)


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem obejście żywicy, tak, żeby na starcie nie katować jej niezbyt czystą wodą po membranie i jest rewelacja, puszczam przez membranę bez żywicy do spadu, czekam aż woda po membranie spadnie do 1 lub 2 i wtedy przełączam na żywicę, niemal od razu idzie 0 a wcześniej żywica dostawała ostro w kość i szybko się skończyła a podejrzewałem, że to wina uszczelki czy obudowy, jak miał to jeden z Forumowiczów.

Reasumując kawałek wężyka , 2 zaworki i kilka złączek kosztują grosze a zysk spory.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pomierzyłem PO4, NO2, NO3, NH3/NH4 i jest tak jak w weekend, przybyło nieco zieleniny, na jednej płaskiej skałce mam takie jakby nitki, które się odrywają pewnie na skutek cyrkulacji, która ma zmienny przepływ 10-30%, na odpieniaczu zmniejszyłem moc pompy o jedną jednostkę, bo w kubku miałem sporo wody, teraz jest tylko pianka.

Czy coś należy zrobić, czy cierpliwie czekać ?

48 zielenina.jpg

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zbliża się koniec cyklu azotowego ?

 

az1.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś ten test na nh3 Ci lipnie wychodzi - powinien byc wzrost i spadek do  0. Sprawdz na RO czy tez Ci nie wyjdzie 0,25. Fosforany dalej za duze, ale spadaja i to jest plus. Przy zerach na NH3 i NO2 i PO4 <0,1 zasiedlalbym zbiornik rybami i mniejszymi zwierzakami. I obserwowal czy nh3/no2 nie będzie się pojawiać.
 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku źle mierzyłem, pooglądałem na YT jak się to powinno robić i chyba jest ok.

KH i PO4 mierzę Hanką , tutaj ciężko o pomyłkę , reagent naciągam wg. instrukcji , drugi jest w saszetce i zawartość wysypuję na papier i wsypuję do fiolki.

NO3 i NO2 są najgorsze od odczytu, więc robię to z boku przy świetle dziennym i dzielę przez 10 ale w zasadzie ignoruję to, bo istotne jest aby spadły do zera czyli biały kolor.

NH3 - skala jest < 0.25 białe lub przeźroczyste, 0.25 to lekko żółty i dalej w pomarańcz czy też brąz , jak mi zasugerowałeś to moooooże faktycznie jest bardzo lekko żółty czyi 0.25 ale bliżej mu do białego czy przeźroczystego.

Jak pospada co trzeba do odpowiednich poziomów to zasiedlę na razie glonożerców, żeby mi zieleninę zjadły.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 nie musi spasc do 0 - chyba ze chcesz jechac z trudnymi SPSami metoda ULNS ;) Najważniejszy jest IMHO amoniak i azotyny - głównie by nie podtruwać zwierzaków. NO3 przy takim poziomie jak masz to jakby go nie było. PO4 jedynie za wysoko - choć miewałem wyższe w działającym zbiorniku z korali i rybami ;)
 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem i pewnie jakieś miękkasy , zoa , ryby mało wymagające , chyba najbardziej wymagający będzie żółtek albo niebieski.

Owszem puste akwarium jest nudne ale i nie chcę męczyć zwierzaków.

W tygodniu i pod koniec zrobię testy, jak będą dobre to pojadę coś kupić, zielenina się rozprzestrzenia ...


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie wybrałem obsadę docelową.

 

Ślimaki :

- glony : tectus, trochus, turbo

- detrytus : strombus , nassarius

Krewetki :

- lysmata amboinensis

- lysmata debelius

- lysmata kuekenthali

- alpheus bellulus

Babki :

- valenciennea puellaris - zastanawiam się, bo podobno może robić niezły bałagan

- signigobius biocellatus

- cryptocentrus leptocephalus

- ptereleotris evides

Kraby :

- clibanarius tricolor

- mitrax

- neopetrolisthes oshimai

- paguristes cadenati

- dardanus megistos

 

Inne :

- linckia laevigata

- mespilla globulus

- tripneustes gratilla

 

Ryby :

- amphirion ocellaris

- sphaeramia nematoptera

- acreichthys tomentosus

- salarias fasciatus

- pterapogon kauderni

- labroides dimitiatus

- wargacz : halichoeres chrysus lub pseudocheilinus hexataenia

- garbik : chrysiptera parasema lub chrysiptera cyanea lub chrysiptera springeri

- wiem, że rośnie duży ale na 1000% jeden pokolec, najprawdopodobniej zebrasoma flavescens lub zebrasoma xanthurum one rosną do 20-22 cm, pozostałe dwa jakie miałem na liście wg. opisów znacznie większe, więc od razu usunąłem) jak urośnie , zamienię na mniejszego

Korale :

miękkie, zoa, może jakiś lps, bez sps, może jeden ukwiał dla błazenków albo coś w zamian za ukwiał

 

Teraz mam prośbę do Was , bo oczywiście nie wszystko z tej listy trafi do zbiornika :

- co ewentualnie z tej listy usunąć , z czym przesadziłem, co nie pasuje ?

- ile docelowo (oczywiście nie wszystko zasiedlę na raz) dać ślimaków , krewetek , krabów, ryb do tego zbiornika ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba można będzie się wybrać w sobotę po jakieś życie.

test_2019_05_01.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie robiłem podmiany ale pytanie o przygotowanie solanki na podmianę.

Mam pojemniki jak ten :

https://allegro.pl/oferta/kanister-plastikowy-30l-naturalny-na-wode-benzyn-7888400577

zbieram w nie wodę RoDi , tylko pytanie jak to zasolić ?

W akwarium nie było problemu , włączony obieg , dosypałem tyle ile w instrukcji minus 500 gramów i powoli dodawałem resztę a tutaj ?

Kupiłem małą pompkę , żeby mieszała ale się nie zmieściła do środka przez otwór.

Jaki macie pomysł ? Cy jednak najprościej będzie kupić większy otwarty pojemnik ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe, że tak się wszystko wyzerowało , szczególnie PO4 ?

W akwarium zielone glony ale jakby stanęły, może nawet jakby mniej i tylko tam gdzie jest światło, w zacienionych miejscach jest czysto.

Świecę tak jak docelowo po ok. 10 godzin

 

image.png.24530365edf584c2d88bd1630fdadb52.png


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem na początek 23 ślimaki i na dobry początek Sarcophyton.

Póki co aklimatyzują się , za godzinkę-dwie trafią do zbiornika.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy mieszkaniec , nie licząc ślimaków , mały ale cieszy oko , rozwinął się nawet lepiej niż w sklepie.

49_sarco.jpg

50_sarco.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło - lampa pobiera ok. 100W , niebieskie oba kanały na max , białe na PWM 220.

Cyrkulacja 10-30%, pompy na przeciwko siebie.

Sarco mimo iż mały, ładnie wysuwa polipy, tak jak w sklepie, jednak kładzie się jak na fotkach , stał na środkowej (fotki powyżej) półce, teraz na dolnej (załączona fotka) .

Co może być powodem a może to normalne, że ustawia się tak jak mu pasuje ?

51_sarco.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że cykl azotowy Ci się zamknął choć to NH3 jest zastanawiające. Natomiast dojrzewanie to Ci dopiero rusza ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, dojrzewanie w trakcie.

Myślisz, że to jest powodem takiego zachowania Sarco ?

Na razie wpuściłem 23 ślimaki, niektóre widzę, że leniuchują, w tym samym miejscu siedzą, inne pracują, przed chwilą jeden spadł z półki na piasek ;-)

Za tydzień lub dwa może krewetki/kraby, z koralami i rybami trzeba poczekać.

Co do NH3 to ostatnio na każdym teście woda kryształ, więc takie 100%-owe 0 ale jak sięgnę pamięcią wstecz, to pewnie tak nie było ale i nie pokrywała się z innym kolorem, szczególnie z tym niby żółtym w teście NH3, więc mogę przyjąć, że w pewnym momencie NH3 mogło mieć około 0.25 ale raczej więcej nie.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zamiaru nic kupować ale jeden z Forumowiczów miał ładne Capnelle , więc podjechałem , nie mam kleju , tymczasowo na recepturki.

Sarcophyton ładnie i szybko wysuwa polipy , wnioskuję , że mu dobrze ale jeszcze nie prostuje nogi , leży bokiem , także nie mocowałem na stałe , w nocy fluo ładnie wygląda w niebieskim kolorze ledów.

Glony jakby stanęły, ślimaki nieco więcej się ruszają , wczoraj dwa uparte przyczepiły się do obudowy z tyłu Gyre i tam siedziały cały dzień dzisiaj już ich tam nie ma.

Generalnie małe trochusy pochowały się od spodu pod półki , turbo , astralium pracują , najciekawiej wygląda strombus

Do robienia solanki kupiłem małą pompkę Hydor Nano, jednak także nie mieści się do baniaka przez 45 mm otwór, dokupiłem więc 30l bańkę z 20 cm otworem, przeznaczona do np. kiszenia kapusty, ma atest, powinna być dobra.

To tyle na razie, coś już się rusza, coś świeci, więc powoli cieszy oko :-)

 

Jaki klej polecicie do korali - miękkie stopki , widziałem dwuskładnikowe, żelowe, także niektóre do klejenia skały wg. opisów nadają się do korali ? czy kleić je do skały bezpośrednio czy może do podstawek aby można było przestawić ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, pdz napisał:

 

Jaki klej polecicie do korali - miękkie stopki , widziałem dwuskładnikowe, żelowe, także niektóre do klejenia skały wg. opisów nadają się do korali ? czy kleić je do skały bezpośrednio czy może do podstawek aby można było przestawić ?

Najlepsza jest gumka. Nie zawsze udawało się mi przykleić miękkasa. Czasami na drugi dzień odklejał się i trzeba było go szukać po akwarium :) Kleiłem kropelką w żelu. 

Z podstawką czy bez to zależy od korala. Niektóre zarastają podstawki tak, że ich nie widać. Pozostałe najlepiej przymocować do skały. Podstawki nie są ładne. Przez miesiąc-dwa zostawiam korala na podstawce, aby zobaczyć czy miejsce odpowiada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Też tak zrobię, na razie mam wszystkie z kawałkiem skałki, zobaczę gdzie im będzie dobrze, Sarco już się prostuje, więc go ustawiłem tak aby po wyprostowaniu ładnie się prezentował, pompuje się ładnie i od razu jak się rozjaśni.

Wczoraj przywiozłem Capnelle, kilka szczepek, jak to po transporcie były nieco pokurczone, dzisiaj się już ładnie rozkładają, poustawiałem je w różnych miejscach aby zobaczyć które są dla nich najlepsze.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania z obserwacji, póki co czekam na klej i eksperymentuję z ustawieniem.

Sarco stał na dolnej półce, ładnie polipował, na noc nie chował polipów, świecił ładnie zielono a jak przestawiłem na środkową półkę to podczas dnia ładnie polipuje a na noc chowa polipy, wygląda jak dwa pośladki ;-)

Które z ustawień jest lepsze ?

Mam też Capnellę, która w zależności od lokalizacji ma więcej lub mniej jakby zielonkawego koloru. Czy powinna mieć czy nie ? Malutką szczepkę postawiłem na samej górze na środku i tam cyrkulacja jest najsilniejsza, bardzo ładnie wygląda, większe postawiłem na środkowych półkach i wyglądają ładnie ale mają w niektórych miejscach zielony kolor a może to coś innego ?

Zbiornik dojrzewa, czy coś lać (pokarm) dla Sarco i Capnelli, czy wystarczy to co jest i światło.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.