Skocz do zawartości
karol86

Wysokie po4 po rodi

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu walcze z wysokim po4. Pomimo używania rowy w filtrze przepływowym .ostatni pomiar wykazał 0.40. Dziś zmierzyłem wode po rodi i wyszło 0.13 . a po tds jest 000. Co może być przyczyną?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica mogła zakwitnąć. Dzieje się tak na wskutek zużycia lub była rzadko używana. Przynajmniej u mnie tak było. Używałem rodi raz na trzy tygodnie i coś w niej się "wykluło" jakieś życie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze trzecia opcja,może być coś nie tak z testem na PO4,co wcale do rzadkości nie należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzę hanką i salifertem. Wyniki są zbliżone. Coś z tą żywicą może być na rzeczy mam wężyk wrzucony do sumpa i kiedyś zazsało wodę . potem tds zwariował i chwilę leciała biała śmierdząca woda


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z tym "kwitnięciem" żywicy to musiała być rzadko używana i (nie "lub") zużyta. Woda zalegająca w działającej żywicy z definicji ma 000, wiec nic tam urosnąć nie ma prawa. Tak samo jak woda RODI w zamkniętym baniaku się nie psuje i nic w niej nie urośnie.

Także, raczej właśnie kwestia testu na PO4 (albo walnięty, albo wykonanie niepoprawne), albo żywica jest już baaaardzo zużyta i oddaje syf do wody. A do tego miernik TDS marny/do kalibracji, skoro pokazuje 000 przy fosforanach 0.13.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie weszło do niej życie i ono sobie produkuje związki które mają wpływ na PO4. Wywal ją bo tylko dolewasz fosforany a absorbenty na dłuższą metę wychodzą drogo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, karol86 napisał:

kiedyś zazsało wodę

No to masz odpowiedź:-) Tylko ten tds pokazujący 000 jest dziwny. Raczej nie powinien się popsuć od syfiastej wody. Może trzeba wyczyścić styki, albo baterię wymienić zwyczajnie.

PS.

Przy okazji wymiany żywicy, warto też puszkę porządnie wyczyścić, żeby się resztek życia z niej pozbyć

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem już prefiltry i wymienię żywicę . dam znać jaki wynik będzie na nowej. A co wy używacie na fosforany ?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma w ro samo po4 poniżej 0,2 to tds może wykazać 000. Mi też trzymał tds 000 przy walniętej żywicy. Aczkolwiek nie jest wykluczone że tds wymaga kalibracji. 

Teraz, karol86 napisał:

Wymieniłem już prefiltry i wymienię żywicę . dam znać jaki wynik będzie na nowej. A co wy używacie na fosforany ?

Ja ostatnio używam gfo od sachema. Niby droższe ale lepiej działa i uzupelnia mi czesciowo żelazo bo jest na bazie tlenku żelaza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, dla syna napisał:

Jak ma w ro samo po4 poniżej 0,2 to tds może wykazać 000

Niby racja. 1ppm ~ 1mg/l. Kolejny powód, żeby dbać o żywicę i wymieniać ją regularnie, nie koniecznie czekając, aż TDS pokaże 001. 0,2 mg/l PO4 w "RODI" to bardzo słaby prezent dla akwarium, szczególnie w przypadku wody dla dolewki. Ostatnio zaszwankowała mi dolewka automatyczna i znów dolewam ręcznie (ech, człowiek się szybko przyzwyczaja do wygody), więc widzę dokładnie ile wody dolewać muszę. Na ok 40L wody netto dolewam 1 litr dziennie. Miesiąc lania takiej "RODI" i zaczyna być problem z fosforanami.

25 minut temu, dla syna napisał:

gfo od sachema

A to nie za mocno wysysa PO4? Na podstawie opisów poszczególnych adsorberów PO4 od seachema jakoś tak ten wydal mi się typowo interwencyjnym środkiem do szybkiego zbicia PO4, nie koniecznie do ciągłego stosowania. Jak się sprawdza w praktyce? Jaką ilość dajesz? Jak często zmieniać musisz? Jaki poziom PO4 pozostaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

No to masz odpowiedź:-) Tylko ten tds pokazujący 000 jest dziwny. Raczej nie powinien się popsuć od syfiastej wody. Może trzeba wyczyścić styki, albo baterię wymienić zwyczajnie.

PS.

Przy okazji wymiany żywicy, warto też puszkę porządnie wyczyścić, żeby się resztek życia z niej pozbyć

czym umyć puszkę ? 


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, karol86 napisał:

czym umyć puszkę ? 

Bo ja wiem... Wrzątkiem wyparzyć, chlorem (jakimś wybielaczem), wodą utlenioną, octem... a potem wypłukać dokładnie, wytrzeć do sucha i zostawić, żeby się wywietrzyło wszystko porządnie. Nigdy takiej akcji nie robiłem. Bym chyba tym octem albo wodą utlenioną spróbował wypłukać. Też się nie ma co zabijać, jakieś pojedyncze bakterie co zostaną po umyciu to pewnie same zdechną w czystej RODI, jak żywice będziesz miał ok.

Albo nową puszkę za te niecałe 4 dychy kup, a z tej starej można sobie zrobić filtr przepływowy na coś, np na adsorbery.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po wymianie  żywicy i prefiltrów wyszło 0.12 na hance

 


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie masz tam jakiejś nieszczelności w koszu albo coś? Może woda za szybko przepływa przez złoże i żywica nie nadąża z wyzerowaniem ? A te uszczelki od puszki nie podwinęły Ci się? 


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj swoją żywicę rozebrałem i ponownie skręciłem, bo miałem inny dziwny objaw, że przy mniejszym ciśnieniu było 1 a przy wyższym 0, po skręceniu już nie produkowałem, sprawdzę jak dzisiaj, filtr i żywica nowe, zrobiły niecałe 100 litrów ale przez przeźroczystą obudowę widać lekkie zasyfienie żywicy.

Dzisiaj zamówiłem trójnik, przewody i zaworki, zrobię obejście żywicy przy starcie, żeby nie dostawała tak bardzo.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@karol86 a jakie po4 jest przed żywicą? Czyli wartość po membramie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, mib86 napisał:

A nie masz tam jakiejś nieszczelności w koszu albo coś? Może woda za szybko przepływa przez złoże i żywica nie nadąża z wyzerowaniem ? A te uszczelki od puszki nie podwinęły Ci się? 

sam nie wiem niby wszystko ok . tds 000 . a fosforany wychodzą


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.04.2019 o 10:37, Słony leszcz napisał:

A to nie za mocno wysysa PO4? Na podstawie opisów poszczególnych adsorberów PO4 od seachema jakoś tak ten wydal mi się typowo interwencyjnym środkiem do szybkiego zbicia PO4, nie koniecznie do ciągłego stosowania. Jak się sprawdza w praktyce? Jaką ilość dajesz? Jak często zmieniać musisz? Jaki poziom PO4 pozostaje?

Ja stosuję 1 saszetkę na miesiąc-dwa na 100l w obiegu. Wg producenta jest ona na 200l. U mnie trochę inaczej system działa gdyż nie robię podmian. Praktycznie tylko wrzucam wszystko do zbiornika i po4 jest bardziej kumulowane w wodzie. Po4 utrzymuje na poziomie 0,04-0,05 wg małej hanki. Ważne jest żeby to kontrolować. U autora tematu jest duży zapas po4 do wyciągnięcia więc klopotu nie będzie. Jeśli ma więcej wody niż ja, to był bym całkowite całkowicie spokojny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.04.2019 o 10:05, dla syna napisał:

 

Kupiłem już no3po4 z red sea. Dozuje po 10ml dziennie. jeśli nie będzie poprawy pomyślę nad gfo

Edytowane przez karol86 (wyświetl historię edycji)

140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaje no3po4x ale niestety jest coraz gorzej. Dziś mierzyłem po4 i wyszło 0,69 Na hance. Początkowo po4 spadło z 0.41 do 0.31. Ale dziś jest tragedia. Co mogę jeszcze zrobić?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi pomogło phospate minus z Aquaforesta. Żadne no3po4 nie działało. Z 2 spadło do 0,02

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cały czas rowę. Ale nic nie działa


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@karol86a ile masz azotu? Bo jeśli zero to nopox i tego typu rzeczy nie zadziałają. Wrzuć GFO sachem, zbij te po4. Ja trzymam woreczek już drugi miesiąc i nadal działa. Usunę go dopiero kiedy odpalę rollermat bo mam same farfocle w toni,które u mnie produkują po4. 

Rowa nie jest tak efektywna jak GFO. Może się okazać że jest jej zbyt mało i nie nadąża. 

Najskuteczniejszy i najtańszy jest atrament, ale użył bym go w ostateczności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 mam 5

To jeszcze spróbuje gfo. Ile kupić na 500l w obiegu?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, karol86 napisał:

No3 mam 5

To jeszcze spróbuje gfo. Ile kupić na 500l w obiegu?

50gram jest w woreczkach, ale to trochę za mało. Potem masz 125, 250gram. One są już luzem i tutaj możesz dobrać dawkę idealnie wg zaleceń producenta. Ja bym oscylował jednak coś pomiędzy 100-150 gram, najwyzej dosypiesz. W między czasie będziesz mógł na spokojnie szukać przyczyny, ew rozwiązania problemu, ale skutek będziesz miał opanowany. Ja dałem hardcorowo (50gram na 100l) i trzyma drugi miesiąc. 

Po4 na poziomie 0.04 spadło z 0,25

Popytaj czy są większe pojemności bo przy tym litrażu lepiej mieć wiecej za mniej., 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.