Skocz do zawartości
karol86

Wysokie po4 po rodi

Rekomendowane odpowiedzi

tylko jaka jest przyczyna?

cały czas likwiduje skutki .

jeśli jest chętny na rozwiązanie zagadki to zapraszam na kawę. bo może coś mi umyka. 


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, karol86 napisał:

tylko jaka jest przyczyna?

cały czas likwiduje skutki .

jeśli jest chętny na rozwiązanie zagadki to zapraszam na kawę. bo może coś mi umyka. 

Masz może możliwość pożyczenia od kogoś zestaw rodi żeby podłączyć je pod swoje źródło i sprawdzić efekt? Może membrama jest strzelona albo coś korpusy dobrze nie trzymają. Sprawny zestaw powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko czy jeśli z zestawu rodi jest za duży dopływ po4 to czy zbiornik nie jest w stanie pochłonąć fosforanów?

może mam walniętą hankę?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje dodać do sumpa matrixa ok 3l. I zamiast rowy dam gfo z saechema


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zweryfikować poziom po4 w sklepie jakimś, niech testy zrobią. Weź solankę ze zbiornika i wodę rodi. Jeśli wynik Ci potwierdzi wysokie po4 to spróbuj opanować to tak jak mówisz gfo, i kombinować z osmozą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze może taki wysoki wynik był spowodowany zejściem lobophyli i wędrującym ukwiałem


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 dni temu dodałem do filtra przepływowego 125g gfo od  seachema . fosforany zeszły minimalnie z 047 do 0.40.


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedys to samo. Też filtrowałem przez pochłaniacz PO4 i nie pomagało.

Nawet podejrzewałem, że Hanka wykrywa również inne związki niż fosforany.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Tester napisał:

Miałem kiedys to samo. Też filtrowałem przez pochłaniacz PO4 i nie pomagało.

Nawet podejrzewałem, że Hanka wykrywa również inne związki niż fosforany.

 

jak ci sie udało zejść z wysokich fosforanów? ja już nie mam pomysłu coś oddaje mi po4 do wody


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie mierzyłem , myślisz że membrana przepuszcza fosforany?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na salifetcie wyszło miedzy 0,1 a 0,25 . 

zamówię nową membranę bo już z rok chodzi a na 500 l w obiegu to sporo


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy może po4 rosnąć od balinga? Używam kupnych składników, tylko sbs mam od af.

Jakoś tak mi z notatek wychodzi. 

Który może podnosić fosforany?

Jest jakis chemik?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie miał takiego przypadku?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbe do wszystkich kolegów i koleżanek . nie chce zaczynać nowego tematu bo wcześniej jest wszystko opisane. Czy jest ktoś chetny na pomoc w wyjściu z moich kłopotów bo juz nie mam pomysłu.  Oczywiście odwdzicze sie. Moze ktoś ma czas podjechać lub zna kogoś kto obsługuje akwaria

A widze że korale zaczynają cierpieć. W sobote dołożyłem gfo z seachema i po4 zeszło z 0,60 do 0,40. A dziś jest znowu 0,64.

Po dołorzeniu 4l matrixa no3 spadło do 0


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi PO4 skoczyło jak chciałem rozruszać cykl azotowy i wrzuciłem krewetkę, jak ją wyjąłem to spadło dość szybko.

Może coś z odpieniaczem, bo to on zbiera resztki, może za dużo karmisz ?

Chyba to jest głównym powodem wysokiego PO4, karmienie, coś się rozkłada, słabo pracujący lub za słaby odpieniacz, może obsada zbyt duża.

Mówisz, że coś Ci wychodzi z notatek, jak masz coś np. w Excelu to wrzuć, ja od początku robię pomiary, zapisuję w Excelu i z boku uwagi, jakie robiłem zmiany, kiedy leję bakterie, może w ten sposób komuś będzie łatwiej pomóc.

Póki co jeśli membrana może być winna, to zmierz PO4 w wodzie RoDi, mi np. dość szybko padła żywica i nie zerowała wody bo puszczałem od razu przez cały zestaw i na początku od razu dostawała ostro, bo z membrany szła woda dość "brudna", zrobiłem obejście żywicy i puszczam dopiero wtedy przez żywicę jak spadnie do 1-2, max 3 po membranie a już podejrzewałem pękniętą obudowę czy uszczelkę.

Może jak Kolega pisał zakwitła.

Generalnie napisz jak najwięcej szczegółów albo co wynika z Twojego wpisu moment w którym to się stało, bo masz jakieś podejrzenia co do Ballinga, ja się na tym nie znam póki co.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry zapisuje w zeszycie. Dziś mam dostać nową membrane i porobie testy .

Co do karmienia może masz racje wczoraj korale dostały 2 kostki mrożonek ( czerwony plankton) s czesto dostają taką papkę .

Odpieniacz dość durzo wyrzuca breji jest na pompie jebao 6000 mysle że powinien dawać radę. 

Zmniejszyłem karmienie algami bo suche pokarmy podnoszą po4


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na obecnym zestawie zmierzył PO4 po tej membranie co masz i po żywicy i wtedy będziesz wiedział, czy to membrana czy żywica i czy to na pewno po RoDi.

Z karmieniem to nie wiem czy to dużo czy mało, może się ktoś wypowie, pewnie dobrze byłoby wiedzieć też ile litrów ma zbiornik i ile jakich korali, ryb, gdzieś mi się przewinęło 1 kostka co 2-3 dni dla korali ale nie pamiętam dokładnie szczegółów, tyle tego przejrzałem.

Jeżeli odpieniacz wyrzuca sporo, to może jednak za dużo karmisz , może coś się rozkłada , może coś puszcza skała , może obsada czyszcząca zbyt mała , naczytałem się wszystkiego sporo odkąd postanowiłem założyć akwarium, jednak to tylko teoria, w sobotę wpuszczę pierwsze życie.

Jak pisałem malutka krewetka wrzucona do akwarium żeby przyspieszyć nieco cykl azotowy dość mocno mi podbiła w krótkim czasie PO4, byłem w lekkim szoku.

Napisz co dokładnie masz w akwarium, korale, ryby, ile tego, jaka skała, piasek, generalnie z tego co czytałem to źródłem PO4 jest coś co się rozkłada, poprawcie mnie jeśli się mylę.

Jakie masz pozostałe parametry ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pomierzymy membrane i żywice. Co do obsady to mam ok 14 ryb w ty 4 pokolce na 500l w obiegu. 

Parametry

Kh 8

Ca 390

Ph 8.15

Zas 1.027

Temp 26'C

No3 było cały czas 5-10 teraz 0

 


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh, teraz zerknąłem, bo jestem po wczorajszym padnięty, że to temat "wysokie PO4 po RoDi', więc po prostu pomierzyłbym wodę z kranu, po prefiltrach, po membranie i po żywicy, żeby wiedzieć co jest powodem.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku był temat taki nie chciałem zaczynać nowego po żywicy leci mi 0.12 po4 przy 000 tds. A w akwarium mam już 0,64 


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzyłem u siebie po RoDi ale w akwarium mierzyłem wczoraj Hanką i mam tak jak poniżej , przy bodajże 0.46 wyjąłem krewetkę , która miała ruszyć cykl azotowy i zaczęło spadać.

Teraz mam zielone glony i odpieniacz produkuje zielona pianę , jest także woda w kubku jak się to pewnie odstoi.

Sprawdziłbym zatem wodę po prefiltrach, po membranie i po żywicy, nie znam się ale żeby nie było tak, że dasz nową żywicę i membranę a okaże się, że to prefiltry i będzie znowu do wymiany.

Wyższe PO4 w akwarium to wg. tego co czytałem, to coś rozkłada się a źródeł może być wiele, więc jako świeżak dałem skałę i piasek suchy, żeby te elementy chociaż wyeliminować, może u Ciebie coś oddaje skała, może przekarmiasz, może coś o czym nie wiesz padło i się rozkłada  (pisałeś, że coś padło, może coś więcej) , bo odpieniacz jak piszesz robi sporo brudnej piany, może też obsada zbyt duża, może oprócz karmienia i Ballinga dajesz coś jeszcze, np. bakterie lub coś innego.

Pisze to jako świeżak, więc może jak napiszę jakieś bzdury to mnie ktoś poprawi ;-) a im więcej czytam, tym więcej widzę zależności i pytań.

image.png.a100227b0a352f779ed31511e505c07c.png

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 0,12 na wyjściu i lejesz to do baniaka to nie dziwne że ci się będzie kumulować. Do tematu trzeba podejść metodycznie bo tak to można szukać i szukać. zrobił bym tak jak poleca przedmówca, test kranówki która wchodzi na RODi, test kranówki w domu dowolny inny kran, test po prefiltrach, test po membramie, test po żywicy. Dodatkowo sprawdził bym czy test jest ok. Tzn kup w aptece 10-50 ml wody do receptury może dostaniesz w gratisie lub wodę destylowana na stacji, sprawdź czy na teście masz zero. Podaj wyniki może coś się wymyśli. Co do absorberów na PO4 to polecam inwestycje w Rowe jest droga ale szybka i skuteczna.


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko skoro na wyjściu jest 0.12 a w akwarium wyższe to nie powinno się kumulować, mieć co najwyżej 0.12 lub blisko 0.12, jak jest sporo wyższe to coś chyba się dzieje w akwarium.

U mnie wspomniana krewetka mocno podbiła, niestety na początku Hanna wysłała mi zły miernik i nie mierzyłem PO4, jak się okazało było dość wysokie , więc wyjąłem i odpieniacz zrobił swoje a na oko ta krewetka nie była jakoś masakrycznie rozłożona, więc u Kolegi może coś padło, nie widać tego a oddaje do wody.

14 ryb, 4 pokolce, więc spore, dodatkowo inne ryby, swoje oddają do wody, może także nie są małe, może Kolega przekarmia.

Jak dużo korali, 2 kostki to także nie jest chyba mało.

Jaka obsada do czyszczenia ?

Jak wrócę do domu to z ciekawości zmierzę PO4 w wodzie RoDi którą robiłem wczoraj.

Autor wątku ma tester Hankę i Salifert, skoro oba pokazują podobny wynik to raczej nie kłamią oba ale dla pewności można od kogoś wziąć inny tester lub test albo wodę RoDi.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.