Skocz do zawartości
atk

Prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, walcze z wysokim no3 i po4, a przy okazji nawiedzają mnie jakieś niezidentyfikowane plagi. 

Fioletowy nalot to chyba cyjano, potem pojawił się zielony do fioletowego, a teraz skały pokrywają się czarnym kolorem... 

Proszę bardzo o pomoc w zidentyfikowaniu co to jest oraz o informacje jak dalej żyć i co zrobić aby żyło się wszystkim lepiej? 

Z góry dziękuję... 

Poniżej foto :

 

IMG_20190402_073928.jpg.2e260ba516d245eb415bc2d18eff072f.jpgIMG_20190402_073918.jpg.d009da46e8c0db4ca5b7d5258afc1433.jpgIMG_20190402_073955.jpg.c7e4e10a3545165fbafbeee4a681493f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten czarny nalot to chyba pozostałość po cyjano. Miałem u siebie kępkę cyjano na skale, a po jej zniknięciu pozostał właśnie czarny nalot, który powoli zanika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisz setup i podaj parametry stwierdzenie wysokie jest zbyt ogólne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma conajmniej 2 lata, jak nie 4.

Przeniesione 1,5 miesiąca temu do nowej lokalizacji 150km dalej, z zachowaniem możliwie jak najlepszych warunków przeniesienia (spuszczona woda, skała w wodzie, etc.).

Ostatnie mierzone parametry:

e133f5bf4f92eaa23f9f2b1ab1cb1713u1853a16 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry do tak zwanego pipla. 

Dopóki ich nie wyrównasz, trudno cokolwiek innego radzić. 

Dobrze by było je zrestetować jakąś prostą solą bez organiki, 2-3 większe podmiany.

I weź napisz porządnie o akwarium bo w ostatnim poście się chyba nie wysiliłeś. Nawet nie wiadomo ile ma litrów ( choć mam wrażenie że to Reefmax 105.

Zrób zdjecia całości i sumpa jak jest. Napisz jakiej chemii uzywasz, jakie robisz podmiany etc. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, pisałem na szybko w pracy.

Generalnie Reefmax 105L posiadam od 24.02.2019, ostatnio odessany czarny piasek/bazalt/diabeł wie co to było (30.03.2019), w którym było mnóstwo śmieci/trupów po koralach podstawkach muszlach.
Odpieniacz ma zmienioną pompę na Newa Jet 1200 i wydaje mi się, że dość sensownie pieni, nie to co pierwotny.

W pierwszej komorze w dwóch koszykach siporax oraz na górze wata filtracyjna, w drugiej odpieniacz z pompą, w trzeciej grzałka i 11 szt. kulek maxspect nano-tech biosphere.
Dzisiaj mam zamiar włożyć phosguard oraz purigen w osobnych workach w trzeciej komorze.

Ryby karmione ON Formula One/Two oraz mrożonki ON Mysis/Krill/Super Shrimp/Artemia.

Bakterie ZeoBak 2x w tygodniu 1 kropka i ZeoStart codziennie 3 krople. Teraz 2 dni przerwy i podałem połowę ampułki BioDigest.
Dotychczas podawałem jeszcze co 2 dni: AF VItality/Amino Mix/ Fish V/ Phyto Mix. Przy podmianie wody AF Component A/B/C.

Tydzień temu wymienione 3x lampy T5 na ATI Blue+ / Coral Plus / Purple Plus.

Pisali, żeby nie robić podmian, niestety przy odsysaniu piasku, trzeba było uzupełnić wodę/sól i podmiana zrobiona (AF Reef Mineral Salt).
Zastanawiam się, czy aby na pewno cyrkulację mam dobrą bo to stare cyrkulatory, :( jutro będę miał nowego Jebao OW-10, więc może się polepszy, pytanie tylko gdzie go najlepiej w Reefmax umieścić ??

Tak było:

IMG_20190323_181417-1488x1984.thumb.jpg.2aba01d5657a9861da66bf3740b774cb.jpgIMG_20190324_204820-1984x1488.thumb.jpg.27a25cad732e456b723ca62c04cc9a94.jpg

Tak jest od soboty 30.03.2019:

IMG_20190330_194417.jpg.433563dd86887a4472d21e4ea4a725f8.jpg

IMG_20190403_174515.jpg.616877177fb8a547ee4eb6dccd223e4f.jpg

 

Jeszcze raz z góry dziękować za pomoc ;)

Pozdrawiam
G.

Edytowane przez atk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O! - Teraz juz coś wiemy :)

Moja opinia jest taka: akwarium jest przeżyźnione. Odstaw pożywki i aminokwasy. Przy tak wysokich azotanach to nie ma sensu.

Odstaw Componenty. Ca  masz już skrajnie wysokie, Mg też podwyższone. Ewentualnie mozesz lać sam Component B - o ile pamiętam to jest na KH.

Z tym że jak wyrównasz parametry podmianami to i tak KH się ustabilizuje.

Kto Ci kazał to wszystko lać? Lejesz bez zrozumienia a to właśnie powoduje problemy. Nie widzę korali SPS ani LPS z wyjątkiem smutnej Caluastrei, więc Ballinga nie musisz stosować.

5 ryb to troche dużo na 105L. Jak możesz to sie pozbądź Canthigaster valentini. 

Nie wiem ile karmisz, ale wprowadzilbym dietę dla ryb. Conajmniej o połowę mniej tego co dajesz. 0.5-1 kostki na dobe to max

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany to Ty rób i to koniecznie spokojnie możesz zacząć od 20%. Masz same miękkie i wegetującą Caulastrea, a gnojówki im lałeś ile wlezie. Tutaj same podmianki wystarczą ;) Zbij podminami CA przy okazji podniesie się KH. Zeobak niby dobre bakterie, tylko czy to nie przerost formy nad treścią przy miękasach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tester napisał:

Conajmniej o połowę mniej tego co dajesz. 0.5-1 kostki na dobe to max

Rozumiem, że wystarczy 0,5 kostki i nic poza tym? Starałem się rano dawać suche, a około 20:00 mrożonka... schodziło 1... do 1,5 kostki w postaci miksu 1/3 kostki mysis 1/3 kostki kryll 1/3 lub 1/2 kostki artemii. Czy nie będą ryby za bardzo głodować oraz czy krewetka sobie poradzi (co będzie jadła :( ) ?

Mam świadomość, że Walentynka (Canthigaster valentini) jest trochę duża do tego akwa, ale jest wizja w przeciągu pół roku/rok zrobienia porządnego akwa 180x50x60, z tym że chciałem nauczyć się i popełniać ewentualne błędy na małym zbiorniku oraz upewnić się, że to jest "to" co spełni marzenia me ;)  Trafiła się "okazja" i przejąłem tego Reefmaxa...

Lałem co mi przekazano i zgodnie z przekazanymi informacjami - widać, że niezbyt dobrze :( 

42 minuty temu, sith114 napisał:

Podmiany to Ty rób

Jak często te podmiany? Co tydzień? Co dwa? Mówiono mi, że podmiany spowodują pożywkę dla cyjano...Czy sól AF Reef Mineral Salt jest ok? ;)

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób pierwsza, po podmianie dodaj bakterii. Po 2-3 dniach zrob testy i obserwuj. Jedni robią podmianke co tydzien inni co dwa. Są tacy co jak im wpadnie na to chęć. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, atk napisał:

Rozumiem, że wystarczy 0,5 kostki i nic poza tym? Starałem się rano dawać suche, a około 20:00 mrożonka... schodziło 1... do 1,5 kostki w postaci miksu 1/3 kostki mysis 1/3 kostki kryll 1/3 lub 1/2 kostki artemii. Czy nie będą ryby za bardzo głodować oraz czy krewetka sobie poradzi (co będzie jadła :( ) ?

Ryby przegłodują trochę to beda mniejsze kupska walić. Wtedy i woda bedzie czystsza :)

Krewetka to ma szukać pozywienia a nie czekać na karmienie :) 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Tester napisał:

Krewetka to ma szukać pozywienia a nie czekać na karmienie

Moja jest chyba nadwyraz leniwa... :/ 

Do pełni szczęścia i radości w sumie potrzebowałbym jeszcze trzy informacje:

Co to jest taka jakby pajęczyna mleczna na skale: 

IMG_20190404_204631.jpg.4619cbf1f4f3ef833cdb67ed817f9ba5.jpgIMG_20190404_204549.jpg.acde6489f6ba87679d88f83755f7c025.jpg

Co to są te białe kropki (czy to są okrzemki?) i czy należy oraz jak z tym walczyć ? (jest tego dużo) :

IMG_20190404_204649.jpg.da2bbff95b2fe3be690ddd70f004b1cd.jpg

 

Oraz jak najlepiej w reefmax 105L ustawić cyrkulator :)

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 - wygląda na jakąś gąbkę - ale pewności nie mam, bo zbyt mało wyraźna fotka

2 - rurówki wapienne

3- nie mam pojęcia - nie miałem nigdy ReefMaxa


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jeszcze raz dziękuję, pozwolę jeszcze dopytać - jakie jeszcze ewentualnie żyjątka czyszczące skałę i zbiornik polecacie? 

Oraz czy i jaki możliwie bezboleśnie można sypać na puste podłoże piasek ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.