Skocz do zawartości
12dot12

Jakie PO4 dla makroglonów? (i miękkich korali)

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja jest taka: muszę zbić PO4, bo Hanka pokazała (wstyd się przyznać) górną granicę skali. Ale że mam akwarium nietypowe - same miękkasy i makroglony - nie chciałabym też parametrów za bardzo wyzerować, żeby nie załatwić sobie przy okazji caulerpy taxifolii, która mi pięknie zżera azotany (mam prawie zerowe przy kilku średnich rybkach, średniej cyrkulacji i braku odpieniacza).

Ktokolwiek wie, jakie poziomy nutrientów są najlepsze dla makroalg, i czy może warto coś suplementować dla dokarmienia ich i miękkasów, będę bardzo wdzięczna za podpowiedź :) korali twardych nie mam i nie planuję w tym baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź tabele Redfielda. Masz tam stosunek azotanów do fosforanow przy którym rosną zielone glony.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do makroglonów przedewszystkim potrzebne są azotany, fosforany I potas (czyli NPK). Należy jednak przy tym pamiętać, że pozostałe pierwiastki też mają znaczenie jak chociaż by żelazo, a w mniejszym znaczeniu nawet I jod. Poprostu trzeba obserwować glony czy się nie rozpuszczają I czy mają odpowiednią barwę. Uwaga z tymi makroglonami bo mogą bardzo szybko wypompować potas, żelazo I azotany I fosforany. Bez którego kolwiek z tych czterech bardzo szybko mogą zginąć. Reszta pierwiastków jest do opanowania za pomocą obserwacji I na suplementację będzie dużo więcej czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, 12dot12 napisał:

Sytuacja jest taka: muszę zbić PO4, bo Hanka pokazała (wstyd się przyznać) górną granicę skali.

Rozumiem, że chcesz dać adsorber na fosforany jakiś. Bym się nie przejmował specjalnie, bo żaden adsorber nie wyciągnie Ci do zera fosforanów, raczej zostawi ok 0.02. Dwa - nie ładuj od razu dużej ilości, tylko włóż trochę i po kilku dniach (w kilka dni adsorber się nasyci przy wysokim poziomie) sprawdź poziom. Jak nadal będzie wysoko, stary wywal i włóż kolejną mała dawkę. Trzy - jak masz wysokie fosforany i nie masz za niskiego KH, to pewnie cześć tego fosforu już Ci się odłożyła w skale i piasku. Jak obniżysz poziom w wodzie, to zaczną się depozyty uwalniać ze skały. A już na pewno glony są w stanie sobie taki fosfor skutecznie wyciągnąć. Także, raczej bym się nie martwił, że glonom zabraknie fosforu. Jedyne co, to żeby nie zbijać go zbyt gwałtownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Rozumiem, że chcesz dać adsorber na fosforany jakiś.

Daję Phos-Out 4 w płynie :) Mam test PO4 Saliferta, nie wiem, na ile jest miarodajny, ale Hanka za droga - raz na miesiąc pomiar w sklepie wystarczy. Jeżeli ten płyn się nie sprawdzi, pomyślę nad adsorberem. KH z tego co pamiętam mam w normie - może się szarpnę na test, dawno nie robiłam. PH mam 8,3.

W sumie jak tak się  zastanowiłam, detrytus zawsze jakiś będzie przy mojej obsadzie, więc ryzyko wyzerowania jest małe. Musi być naprawdę porządna "produkcja" fosforanów, skoro glony i korale nie nadążają z ich zjadaniem - tak to jest, jak się chce dobrze dokarmić ryby :) (chyba przejdę całkowicie na mrożonki Ocean Nutrition, wydają mi się czystsze niż te z Katrinexu).

Najbardziej się obawiam padnięcia caulerpy, bo już 2 razy racemosa mi się rozpuściła. Taxifolia odpukać jest cały czas, nie padła ani razu, rośnie sobie spokojnie, od czasu do czasu ją przycinam. Muszę dokupić Codium i coś jeszcze "nierozpuszczalnego" na wszelki wypadek. Szkoda, że w solniczce nie da się utrzymać roślin wyższych, byłyby pewniejsze od makroalg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozuj potas i żelazo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.04.2019 o 16:05, 12dot12 napisał:

Szkoda, że w solniczce nie da się utrzymać roślin wyższych

Da się. Trawa morska na przykład. Albo mangrowiec, który podobno wyciąga nutrienty lepiej niż jakikolwiek glon glon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi mangrowcami to chyba mit. Żeby efektywnie wyciągać azotany czy fosforany z wody muszą być spore przyrosty biomasy, a mangrowcami wcale tak szybko nie rosną. Tu rekordy biją prolifera czy chaetomorpha


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prolifera mówisz - muszę ją dołączyć do listy zakupów.

A trawa morska? trochę o niej czytałam, podobno bardzo trudno ją utrzymać w zbiorniku (i w ogóle kupić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.