Skocz do zawartości
Radko

Rozród Koralowców

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję osób, których korale produkują i uwalniają gamety (rozród płciowy). Najbardziej zainteresowany jestem koralowcami twardymi (rodzina Acropora).

Gamety potrzebne są do prowadzenia badań. Mam doświadczenie w rozrodzie koralowców oraz hodowaniu larw a także ich osadzaniu. W arsenale technik mam także kriokonserwacje nasienia (tak by można je wykorzystać wiele razy - ułatwia to krzyżowanie osobników, także innych gatunków). 

Zastanawiam się, czy są w Polsce takie hodowle i czy jest realne prowadzenie z dala od rafy badań zmierzających do jej ochrony (bankownie genów, tworzenie hybryd o mniejszych wymaganiach środowiskowych). 

Serdecznie pozdrawiam pasjonatów i proszę o kontakt osoby zainteresowane współpracą.

Radosław Kowalski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób sprawiasz, ze acropora wypuszcza gamety? Zaobserwowalem u siebie taka sytuację z acropora ale nie znam przyczyny i byl to wyjatek.


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat  ciekawy. Niestety u mnie  zdarzyło się to tylko  w przypadku ukwiała.   A może i stety bo  podobno koralowce robia to stadnie, więc  duże niebezpieczeństwo dla baniaka.

Ratowanie raf przez tworzenie hybryd o mniejszych wymaganiach środowiskowych  przypomina  o wypuszczeniu  królików w Australii. 

Czy takie badania w Polsce są realne?  Myślę, że nie. Ze względu   na położenie geograficzne- będą dużo droższe.   Twoje doświadczenie brzmi imponujaco . Możesz napisać coś wiecej?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acropora wypuszcza gamety najczęściej przy pełni księżyca (tuż przed i do około 10 dni po). Dla naszej szerokości geograficznej dobrym odniesieniem (patrząc na cykl swietlny)  są rafy japońskie (północny skraj występowania koralowców). Tam większość Acropor rozradza się w czasie majowej i czerwcowej pełni, część (jak A. florida) aż do końca lipca. Są także gatunki sierpniowe i wrześniowe. Gamety są uwalniane nocą od około 19 do 24, najczęściej w granicach 21:30-22:30. Towarzyszy temu specyficzny zapach (raczej smród). Ja do tej pory, rozradzałem je tylko w akwariach z wodą morską (w Japonii właśnie), gdzie nie ma problemu z naturalnym rozrodem. Kluczem myślę są tutaj 2 czynniki: wzrost temperatury (do około 26-30C) oraz odpowiednia faza księżyca (pełnia, ale są też gatunki wybierające nów, żeby nie było za łatwo). Myślę, że aby je zastymulować do rozrodu w akwariach, potrzeba by najpierw zimą nieco obniżyć temperaturę (do 20C) po czym od lutego ogrzewać aż do osiągnięcia w okolicach 1-2 tyg przed pełnią czerwcową (lub majową jeżeli wypada pod koniec maja) temp 28C. Potem już obserwować wieczorami czy pojawiają się charakterystyczne, różowawe/ceglaste kuleczki (bandles) - konglomerat kilkunastu oocytów skrywających wewnątrz małą torebeczkę nasienia. Niestety, do rozrodu potrzeba co najmniej 2 kolonii bo nie dochodzi u nich do samozapłodnienia (znaczy może dochodzić, ale nie jest to proces efektywny).

Robienie krzyżówek oczywiście i dla mnie brzmi niebezpiecznie, dlatego wolę to robić w akwariach. Wolę robić cokolwiek, niż nic, bo to co dzieje się na rafach, nie napawa optymizmem ;-(

Do wypuszczenia gamet można też korale zmusić. Jest to niestety proces dla nich śmiertelny. Poddane stresowi oksydacyjnemu (H2O2), przed śmiercią, uwalniają cały potencjał gamet. Nie są to jednak gamety dobrej jakości a sukces rozrodczy z takiego tarła jest poniżej 50%.

Edytowane przez Radko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Radko dzisiaj natrafiłem na fajną wypowiedź pewnej Pani  - pozwolę sobie podkleić ją do Twojego wątku bo z tego co rozumie to zmierzacie do podobnego celu. Co prawda w nieco innej rodzinie koralowców, ale cele chyba są zbliżone. Uzyskanie rozrodu koralowców , pozyskanie informacji. Z wypowiedzi tej pani wynika iż wpływ na wybranie miejsca osadzenia się "zarodników" mają dodatkowo ubarwienie podłoża oraz flora bakteryjna. Wg mnie dość krótka wypowiedź, ale warta obejrzenia gdyż uzmysławia jak ważne są to badania...
link do filmu.
Czy badania dotyczące rozmnożania płciowego acropor również zmierzają w podobnym kierunku co opis zawarty w tymże filmiku? Czy tu również wpływ mają czynniki w stylu kształt, kolor podłoża, oraz flora bakteryjna w miejscu osiedlenia ?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.