Skocz do zawartości
ventur86

Co potrzeba do domowej kwarantanny?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcialbym sie dowiedziec co potrzeba zeby zrobic domową kwarantanne? i jak ją potem prowadzić?

Nauczony niestety na swoim bledzie i niewiedzy chcialbym zalozyc taką domową kwarantanne dla nowo zakupionych ryb.

Pytanie jaka wielkosc i jaki sprzet musi tam byc? Pytanie tez czy moze to byc kwarantanna doraźna czyli zalewana tylko wtedy jak potrzebuje? 

Co tam do kwarantanny najlepiej lac i jak z podmianami wody?

Mam u siebie w sumie osobną komore (nie polaczoną z obiegiem-jest przeznaczona do mieszania solanki) ok 40L czy tam moge zrobic kwarantanne? czy moze bezpieczniej zrobić z dala od sumpa i zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja kwarantanna składa się z:

- akwarium 45 litrów 

- mały odpieniacz

- doniczka 

- co dwa dni podmiana wodą z głównego akwarium (15 litrów) + czyszczenie dna

- lampa uv

Jeszcze nie trafiłem na chore ryby, więc nie leczyłem. Po 3-4 tygodniach akwarium likwiduje, a rybki przenoszę do głównego zbiornika.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Litraz zależy od tego, jakiej wielkości rybka ma w niej przebywać i jak długo.   Potrzebne wyposażenie, to zbiornik, zalewany w razie potrzeby woda z podmian (nie mysi byc na stale zalany woda) napowietrzacz i moze byc tez filterek z watą, ktory wylapuje nieczystości  i miesza wode i  jakieś plastikowe kolanko pcv lub kawałek rurki, służące za schronienie. Jeśli filtr ma deszczownice, to można zrezygnować z napowietrzacza  Zamiast napowietrzacza i filtra może być tez mały odpieniacz, jak resun.  Zależnie od temperatury w pomieszczeniu może też być potrzebna grzałka.  

Do kwarantannowego zbiornika nie dajemy podloza, skał ani korali, światło wystarczy takie, jakie dociera z okna. Jeśli niedojedzony pokarm lub odchody zalegają na dnie, to usuwamy je strzykawka czy odmulaczem.

Co do rozmiaru zbiornika, to dokladnie nie potrafie okreslic. Jeśli chcesz kwarantannowac hepatusa 20 cm, to 40l nie wystarczy. Obstawiam, że 25l dla małych rybek do 4 cm na 2 tygodnie wystarczy, 40l dla rybek do 6 cm, a dla większych, ale poniżej 10 cm to 80l minimum. Tak strzelam. Wszystko zależy od tego, co to za rybka i jak długo będzie musiała przebywać na kwarantannie. Myślę, że optymalny czas, to dwa tygodnie, chyba, że rybka wydaje się chora lub nie pobiera pokarmu zastępczego, jak mrożonki czy susz i potrzeba jej więcej czasu.  

 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio naczytałem się na temat chorób tyle że mnie to trochę przeraziło i wymyśliłem coś takiego: Na spływie dałbym trójnik i rozdzieliłbym wodę na sump i na zbiornik do kwarantanny. Zasiliłbym go wodą ze spływu dławiony dodatkowym zaworem. Następnie na odpływ z kwarantanny dałbym lampę UV i woda ostatecznie trafiłaby do odpieniacza. Ma to sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jacekS napisał:

Ostatnio naczytałem się na temat chorób tyle że mnie to trochę przeraziło i wymyśliłem coś takiego: Na spływie dałbym trójnik i rozdzieliłbym wodę na sump i na zbiornik do kwarantanny. Zasiliłbym go wodą ze spływu dławiony dodatkowym zaworem. Następnie na odpływ z kwarantanny dałbym lampę UV i woda ostatecznie trafiłaby do odpieniacza. Ma to sens?

IMHO nie ma. Ewentualne patogeny i tak Ci się dostaną do głównego tanku. Lampa UV na wylocie z kwarantanny nie oznacza, ze zostaną one zniszczone. Dwa nijak nie jesteś w stanie zastosować chemii w razie W bez dostania się jej do głównego tanku. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, VDR napisał:

IMHO nie ma. Ewentualne patogeny i tak Ci się dostaną do głównego tanku. Lampa UV na wylocie z kwarantanny nie oznacza, ze zostaną one zniszczone. Dwa nijak nie jesteś w stanie zastosować chemii w razie W bez dostania się jej do głównego tanku. 

To był tylko taki pomysł bo czytałem o ospie i fazach jej rozwoju. Oczywiscie wymaga to udoskonalenia. Myslę że jestem w stanie. Zamykam zawór i wszystko kisi się w jednym miejscu. Następnie po kuracji otwieram obieg a spływ wypuszczam do kanalizacji. Będę o tym myslał ??? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie wlasnie rozwiązanie podpowiwdzial mi @Shellik. Normalnie stoi sobie zbiornik niby osobny, ale połączony z sumpem. Rura spływu z trojnikiem i dwoma zaworami, na codzień otwarty zawór do tego dodatkowego zbiornika, z którego woda przelewa się do sumpa czy to rurami, czy balkonikiem, czy inaczej. Kiedy wracam z rybka ze sklepu otwieram zawór spływu prowadzący do sumpa, zamykam ten do kwarantanny i mam gotową kwarantannę, odcięta od reszty obiegu. Ten zbiornik zamykany i otwierany za pomocą zaworów może również służyć do podmian. Nadal nie mam niestety tego rozwiązania, ale ciągle jest w planach.  Uważam że to bardzo przydatne i do kwarantanny i do podmian. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do podmian tak - ale do kwarantanny IMHO to taki sobie pomysł. Osobiście wolę mieć dedykowany zbiornik z daleka od obiegu.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Nik@ napisał:

Takie wlasnie rozwiązanie podpowiwdzial mi @Shellik. Normalnie stoi sobie zbiornik niby osobny, ale połączony z sumpem. Rura spływu z trojnikiem i dwoma zaworami, na codzień otwarty zawór do tego dodatkowego zbiornika, z którego woda przelewa się do sumpa czy to rurami, czy balkonikiem, czy inaczej. Kiedy wracam z rybka ze sklepu otwieram zawór spływu prowadzący do sumpa, zamykam ten do kwarantanny i mam gotową kwarantannę, odcięta od reszty obiegu. Ten zbiornik zamykany i otwierany za pomocą zaworów może również służyć do podmian. Nadal nie mam niestety tego rozwiązania, ale ciągle jest w planach.  Uważam że to bardzo przydatne i do kwarantanny i do podmian. 

Ja o tym pomyślałem jak czytałem o twojej walce z ospą i myślałem wtedy o kwarantannie a nie o lecznicy ale wszystko można dopracować. Cieszę się że jeszcze ktoś o tym myśli bo to znaczy że nie jest to takie głupie. W moim projekcie uwzględnię to na pewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, VDR napisał:

Do podmian tak - ale do kwarantanny IMHO to taki sobie pomysł. Osobiście wolę mieć dedykowany zbiornik z daleka od obiegu.

Dokładnie. Należy pamiętać że w niesprzyjających okolicznościach wystarczy kropla wody by przenieść chorobę. Poza tym, w wypadku choroby trzeba mieć możliwość zdezynfekowania całości sprzętu użytego do kwarantanny - co nie jest możliwe przy zestawie wpiętym w jeden obieg.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.