Skocz do zawartości
lapsiak84

Jak się pozbyć valonii w sposób mechaniczny?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Jak pozbyć się valonii ze skałki którą mogę wyjąć. A mianowicie kawałka favii w której dwa oczka są martwe i w nich panoszy się valonia.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja spróbowałem Dino X,  ale chyba nie polecam. Przeprowadziłem dwie kuracje z rzędu. Jedną dawkowałem zgodnie z instrukcją, potem ponowiłem kurację dawką x 2. Łącznie zajęło mi to 2 x 21 dni. Wiązało się to z ograniczeniem świecenia. Efekt to zdecydowane ograniczenie tego glonu ale odkupione pokurczeniem koralowców  (na szczęście mam ich mało). Ogólnie efekt raczej nie jest zadowalający bo po tym czasie około 30 % glona jeszcze jest. To co zginęło nie wyparowało z akwarium,  po prostu było łatwiejsze do odessania od skały. Sam chętnie się dowiem co jeszcze można zrobić,  żeby się jej pozbyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... ty piszesz o Valoni czy Dino?

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Percnon skutecznie usunął u mnie valonie. Mitrax był tylko darmozjadem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Zebrasomę scopas która skubała Valonię. 

Sprzedałem scopasicę i Valonia zaczęła pojawiać się ponownie.

Obecnie mam  Z.xanthurum i znów zero Valoni.

Nie wiem ? ... może trzeba trafić na egzemplarz ... ale czyżby mnie udało się trafić dwa razy pod rząd?

A zapomniałem dodać ... zlikwidowałem odpieniacz , podmieniam wodę raz w miesiącu ... może to?

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie skutecznie zeżarł walonię borsuk, odkąd pływa w akwarium nie widzę glona.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lapsiak84 napisał:

 

Cześć.

 

Jak pozbyć się valonii ze skałki którą mogę wyjąć. A mianowicie kawałka favii w której dwa oczka są martwe i w nich panoszy się valonia.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Wyjmij, odłup i włóż z powrotem.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega pisał, nie lej tego paskudztwa , bo po tym zbiornik dochodzi do siebie przez dwa miesiące. to co dasz radę usuń i kup percona , nie przekarmiaj w końcu zacznie jeść. Ja walczę z tym ok roku , mam dwa pokolce i percona , idzie to powoli ,ale z mojej winy bo nie mam sumienia ich głodzić. Populacje valonii utrzymują na przyzwoitym poziomie. dodam że nie da się jej zagłodzić, wręcz mam wrażenie ,że w super czystej wodzie lepiej rośnie. Chemia na to paskudztwo nie działa ,moczyłem nawet kulki w ace , zrobiły się przezroczyste i tyle. Czyścic ręcznie ile się da, resztę muszą załatwić zwierzęta.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyniosłam szczepki spsow ze sklepu, na których dopiero po wsadzeniu do akwa zauważyłam valonie, na podstawkach.Chciałam wyjąć i wyczyścić ale ubiegły mnie jezowiec globulus. Wyczyscił do białego... Nie wiedziałam, że to jedzą:huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że ta valonia jest pomiedzy oczkami favii. Moge wyciagnac i wyszorowac ale boje sie ze szorując uszkodzę favie. 29195cfefd8ea17325d1816cad22dc26.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja recznie sciagałem, u mnie byly one dosc twarde cos jak roszek. powoli palcami wyciagalem i do dzis nie mam, ale u mnie bylo moze z 6 sztuk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to tylko tyle to faktycznie spróbuj oderwać od skały i odessij. Na przykład możesz włożyć sitko do sumpa i do tego sitka skierować końcówkę węża. Jak zassiesz wodę to będzie wpadać do sumpa pzez sitko. Górną końcówkę węża warto zwęzić wężykiem o mniejszej średnicy(dla poprawy precyzji i zwiększenia ciśnienia zasysania). Jak dopuścisz do rozmnożenia glonu po całym akwarium to masz problem, jak ja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez wyciągania. Wężyk do odsysania a na końcu kawałek zaostrzonej rurki ściętej pod skosem. Zasysasz wodę np. do podmianki i skrobiesz rurką glona wtedy się nie rozsieje.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie używam kijka do szaszłyka. Wyciągnij szczepkę i daj do pojemnika z solanką ze zbiornika. Delikatnie podważ Wykałaczką albo czymś w tym stylu i oderwiesz wszystkie kulki bez podrażniania korala.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pęseta i dużo cierpliwości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się wyciągnąć skałkę z akwarium w misce z wodą akwariową.

Odczepiałem wykałaczką, ostrym nożykiem, skalpelem a miejsca w których były kulki jeszcze delikatnie poskrobałem. Zobaczymy czy się nie odrodzi.
d44fa1771b5f4f23552b41918ef16194.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.