Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko,

W końcu po paru dobrych latach marzeń o akwarium morskim wczoraj nadszedł ten dzień. Akwarium po 10h produkowania wody ro, zostało zalane. 

Temat akwarystyki morskiej znany w stopniu podstawowym, jestem człowiekiem który uczy się w praktyce, tak było w szkole, tak jest w życiu i tak musi być też tutaj. 

Do rzeczy :

- akwarium Red Sea Reefer 170

- oświetlenie Ecotech Radion XR15 Pro G4

- pompa obiegowa Sicce Syncra 2.0

- odpieniacz  AFM Marine PSK-H1.0

- grzałka 2x Aquel 75W

Akwarium zalane na soli Aquaforest Probiotic Salt 

Skała 12kg Caribsea Life Rock Shapes

W sumpie 1.5L Marine Pure Biofilter Media plus wata jako mechaniczna

Dzisiaj dodane bakterie ATM Colony 500ml

Zasolenie 1.030

Temperatura 25 stopni

Za wszelkie porady, uwagi bardzo dziękuje. Wszelkie błędy biorę na klatę.

Pozdrawiam, Patryk

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_5434.jpg

Po nocy woda już się trochę wyklarowała.

IMG_5438.jpg

IMG_5440.jpg

Edytowane przez patrykpyka1995 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny zestaw. Lej bakterie i czekaj. Zasolenie w dół. Tak ok 1.025. Masz w sumpie jeszcze sporo miejsca. Daj więcej ceramiki. Piasek planujesz? Oczywiście musisz dodać jeszcze cyrkulatory. Myślę, że dwa np. rw4 spokojnie dadzą radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, właśnie zamowiłem dodatkową porcje bakteri i 1kg ceramiki maxspecta. Zobaczę jutro zasolenie jak woda w baniaku sie domiesza, w razie w ,zredukuje. Jadą do mnie dwie MP40 ,powinny być jutro więc wszystko wystartuje jak należy. Udało mi się również wyrwać Vectra M1 w dobrej cenie, wyląduje w baniaku w przyszłym tygodniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sól probiotyczna na start jest dobrym wyborem. Zaczął bym od SeeSalt albo ReefSalt.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką dostałem razem w zestawie z akwarium więc taką użyłem. W takim przypadku mogę się spodziewać dłuższego okresu dojrzewania i silniejszego? 

 

Tak jak zapowiadałem, do akwarium trafiły dwa falowniki MP40 i nowa pompa obiegowa Vectra M1. Trochę mnie poniosło z mocą bo Vectra na pełnej mocy wyrzuca mi wodę z akwarium.. Przez przypadek zostawiłem na noc włączone MPki na 50% mocy(ustawienie starego wlasciciela) i zmętniała mi woda, takie mleko trochę. Czytałem że to przez zbyt mocną cyrkulacje mogło się pojawić. Czy ktoś może to potwierdzić? Jak to zniwelować żeby woda wróciła do kryształu? 

 

Obecnie obieg ustawiony na 30% mocy.

Dwie MPki w dzień 10% w nocy 6% mocy.

Do akwarium wleciało również dodatkowe kilo kulek macspekta.

Zdjęcia wrzucę po weekendzie, wybieram się na kilka dni do Polski, akwarium zostanie pierwszy raz same na 3 dni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, patrykpyka1995 napisał:

zmętniała mi woda, takie mleko trochę

To raczej nie jest wina cyrkulacji tylko zakwitu bakteryjnego. Mozesz dolac troche wodki powinno pomoc.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, mib86 napisał:

To raczej nie jest wina cyrkulacji tylko zakwitu bakteryjnego. Mozesz dolac troche wodki powinno pomoc.

To ja czegoś nie rozumiem... Jest zakwit bakteryjny, a Ty sugerujesz, że dostarczenie bakteriom pożywki ma pomóc? I to jeszcze przy bogatej probiotycznej soli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojecia o soli priobiotycznej bo nigdy na niej nie robilem zbiornika. Poza tym pare kropli nie zaszkodzi. Oczywiscie ja sie moge rowniez mylic i jezeli ktos bardziej doswiadczony mnie poprawi to ok nie mam z tym problemu.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obstawiałbym zakwitu bakteryjnego tak szybko. Najprędzej cyrkulacja wypłukuje syf że skały. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, mnie potrafil sie zrobic po kilku godzinach, no ale...


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak akwarium sobie poradzi w ten weekend. Te bakterie które leje są ciekawe bo sprzedawca zapewniał mnie że mogę wpuszczać odrazu w pierwszy dzień rybki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko,  akwarium bez problemów przetrwało bez opieki 3 dni, zastosowałem clearmax z Fluvala i woda jest kryształ, po prostu nawet jej nie widać.  Narazie oznak glonów też nie ma. Leje dalej bakterie te które na początku. Jak długo trzeba je dodawać do wody? Zastanawiałem się nad dodaniem do sumpa Phosguardu i Purigenu, czy to dobry pomysł? Zasolenie zbiłem do 1.027. Czy mogę już pomyśleć o dodaniu piasku do zbiornika? Sory za jakość zdjęć ale nie wiem jak je dodać żeby jakość była super a dużo miejsca nie zajmowały..

IMG_2954.JPEG

IMG_2955.JPEG

IMG_2956.JPEG

Edytowane przez patrykpyka1995 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawkowanie bakteri jest podane na butelce, pozniej dodajesz tylko dawke uzupelniajaca raz na tydzien. Ja piasek dodalbym teraz bo pozniej jak juz Ci np zbiornik dojrzeje albo zacznie dojrzewac to dodanie piasku wznowi/przedluzy okres dojrzewania.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, patrykpyka1995 napisał:

Siemanko,  akwarium bez problemów przetrwało bez opieki 3 dni, zastosowałem clearmax z Fluvala i woda jest kryształ, po prostu nawet jej nie widać.  Narazie oznak glonów też nie ma. Leje dalej bakterie te które na początku. Jak długo trzeba je dodawać do wody? Zastanawiałem się nad dodaniem do sumpa Phosguardu i Purigenu, czy to dobry pomysł? Zasolenie zbiłem do 1.027. Czy mogę już pomyśleć o dodaniu piasku do zbiornika?

Bakterie lej zgodnie z wytycznymi producenta - nie znam ich, więc więcej nie jestem w stanie powiedzieć. Obserwuj czy z czasem nie będzie zakwitu, bo sama sól probiotyczna zawiera już w sobie dawkę batkerii. Wtedy ewentualnie koryguj ilość lanych bakterii/pożywki.

Co do Phosguardu i Purigenu, to ja bym się wstrzymał. Przerobiłem dawanie absorberów "na zaś"  na własnej skórze przy samym starcie baniaka i z perspektywy czasu jest to dla mnie bez sensu. Szczególnie jeżeli jeszcze nie mierzysz PO4/No3. W chwili obecnej skupiłbym się na kontrolowaniu cyklu azotowego i utrzymywaniu odpowiedniego zasolenia.

Jeżeli ze skały nie wydmuchuje Ci dużych ilości nadmiernego syfu (łatwiej go usunąć bez piasku na dnie), to piasek możesz smiało dodawać.

PS. a to co mówią sprzedawcy, zawsze lepiej sobie zweryfikować u różnych źródeł. Są tacy, którzy mają ogromną wiedzę i Ci dobrze podpowiedzą, ale jest ich niestety niewielu...

Edytowane przez eXo (wyświetl historię edycji)

c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to z mediami się wstrzymuje. Na bakteriach pisze ze po ich dodaniu według zaleceń producenta, można odrazu ryby wpuścić, po warunkiem że odpieniacz będzie wyłączony na 4 dni. Jak myślicie, mogę po dwóch tygodniach od zalania myśleć o jakiś ślimakach, krewetkach lub małych kolarowcach na początek? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rany chlopie ale Ty masz parcie, chcesz wegiel? Sprawdz czy nie masz w wodzie amoniaku i azotynow i jak nie bedzie to wpusc.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak mib86 piszę, sprawdź związki azotowe (NH4, No2 i No3) i w zależności od wyników (dwa pierwsze powinny być zerowe) możesz zacząć myśleć o pierwszym życiu. W zasadzie to przy wpuszczaniu czegokolwiek dobrze by było też znać pozostałe podstawowe parametry, jak Kh, Ph czy Po4.

Możesz zacząć od jakiegoś wytrzymałego miękasa, typu Discosoma czy Rhodactis (u mnie oba świetnie się sprawdziły na początku). Z ślimakami się wstrzymaj chwilę. Niech dojrzewanie zaskoczy i pojawią się chociaż jakieś glony, co by te zwierzaki miały co jeść. +

Tak czy inaczej, pierwsze co to zmierz NH4 i No2.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parcie jest bo jak każdy, chciałbym już coś mieć w tym pustym szkle..:D Narazie z życiem muszę poczekać bo zdecydowałem się na cienką warstwę piachu. Dzisiaj ma do mnie przyjść, biały, żywy z Caribsea. Chcę dać tak z 1cm tylko dla ozdoby bo jakoś tak dziwnie bez tego piachu. No3 wczoraj wykazało kompletne 0. Czekam na testy na amoniak. Choć pewnie po dodaniu piachu wszystko się znowu wywróci do góry nogami na pare dni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze no3 jest zero to fajnie, ale amoniak jest rozkladany na azotyny a azotyny na azotany. Wiec jezeli nh4 = 0, no2 = 0 to wtedy jest spoko. Dla korali miekkich no3 i po4 nie jest takie straszne (ale bez przesady). Aha i nie wiem czy ktos wspomnial, samo lanie bakterii to tez nic nie da poniewaz musza sie one miec gdzie osadzic (ale siphorax pewnie masz), a zeby w ogole cykl wystartowal to wrzuciles cos co bakterie beda mogly przerabiac ? (jakas kostka mrozonki, przechodzona woda, skala ze starego zbiornika) ?


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam sporo tych kulek. Nie nic nie wrzuciłem, zbiornik wystartował na świeżej wodzie i skale. Czy jak dam żywy piasek to będzie dobrze? Czy szukać gdzieś wody/mrożonki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Żywy" piasek prosto ze sklepu raczej za wiele Ci nie da. Jeżeli nie masz żywej skały ani dostępu do wody z podmian z dojrzałego zbiornika, to możesz dodać trochę mrożonego pokarmu. Mrożonka zacznie się rozkładać i zapewni pożywkę dla bakterii, tym samym przyśpieszając rozpoczęcie dojrzewania.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak wystartowales na swiezej skale i swiezej wodzie to bedziesz czekal i czekal. Mozesz dac piasek wiecej "domku" dla bakterii. Wez od kogos jedna kostke mrozonki a jak skombinujesz wode to jeszcze lepiej.

Dokladnie jak @eXo napisal, zacznie sie rozkladac wytworzy sie amoniak a pozniej z jednego bedzie drugie itd

Edytowane przez mib86 (wyświetl historię edycji)

f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze musisz uzbroić się w cierpliwość,teoretycznie masz żywą skałę w której rozkładająca się organika powinna dostarczyć pożywki dla bakterii,niestety praktycznie teraz ciężko jest dostać dobrą żywą skałę.Zaopatrz się w testy na amoniak i azotyny,i patrz czy cykl w ogóle zaskoczył.Jak napisał Ci kolega Tomek obieg azotu musi nastąpić,wtedy jesteś pewien że bakterie dostają pokarm.Wcale nie jest dobrze że przy dojrzewaniu masz NH4,oraz NO2 na zero.Prawidłowy proces polega na tym że na Początku pojawia się NH4,potem powoli przechodzi w NO2 a następnie w NO3, dopiero wtedy kiedy testy pokażą zupełny zanik NH4 i NO2 a pozostanie NO3 możesz wnioskować że cykl azotowy się zamknął,oczywiście do pełnego dojrzenia baniaka jeszcze daleka droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.