Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Prawda Beti.

Ok, cykl azotowy cyklem azotowym, być może owy dopalacz działa cuda i zamyka go szybko, bez plag... Może. Jak będę zakładał kolejne mogę to przetestować z codziennymi testami na wszystkie 3 wskaźniki azotowe. Ale nie o tym:

Drodzy początkujący, szybkie przejście cyklu azotowego nie jest jednoznaczne z szybką dojrzałością. Obsada winna dalej powoli wchodzić, pozwolić bakteriom zasiedlić skałę, wprowadzać detrytusożerców, glonożerców budując powoli równowagę - bo o to ostatecznie chodzi, by całe życie w akwarium żyło w równowadze jeśli prowadzimy mixed reef.

Tylko patrzeć jak na naszym rynku potwierdzi się jakość dopalacza, a sklepy zaczną sprzedawać akwarium i docelową obsadę koralową i rybną jednego dnia.

Biznes jest biznes. Byłem w wielu, w niemal każdym, "profesjonalne" opinie sprzedawców kończą się jednym wynikiem: musisz kupić X jedyne rozwiązanie na Twój problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Beti@@BetiBetimysleBetiBeti

Jak zwykle sorry za to linijke wyżej ale jak zwykle nie mogę tego ogarnąć:stuart: wiesz, bakterie majątku nie kosztują a skoro da się w mgnieniu oka przyspieszyć cykl azotowy i zacząć się cieszyć kilkoma rybami to jestem za. Na razie coś już cieszy oko i dalej puki co nie zamierzam się rozpędzić zwłaszcza jeśli chodzi o pierwsze plagi kiedy ewentualnie korale miały by naprawdę ciężko.

A bakterie sprzedaje również jadwiga morska jakby ktoś szukał.

@sagerrak1 zdaje sobie sprawę że cykl azotowy to nie dojrzewanie a do stabilnego pełnego żucia zbiornika jeszcze daleka droga ale małymi kroczkami po woli do przodu. 

Mam zaplanowana obsadę od dawna jeśli chodzi o ruby ale tak jak mowisz, systematyczne. Najpierw muszą pojawić się glony, robaczki żeby planowana obsada miała co jeść i pilnowala żeby zycie niższego szczebla było pod kontrolą. 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Rezus napisał:

@@Beti@@BetiBetimysleBetiBeti

Jak zwykle sorry za to linijke wyżej ale jak zwykle nie mogę tego ogarnąć

proponuję zapoznać się z regulaminem forum pkt 6,11

pomogę ci to ogarnąć


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edycja ani delate nie pomaga. 11? Nawet w tym momencie próbowałem i nic. Wszystko mogę edytować, usunąć tylko właśnie nie to. Sam tego nie rozumiem 

Edytowane przez Rezus (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, ludzie nie testują tej metody tylko dlatego, bo sa niecierpliwi czy leniwi, ale też z ciekawości.  Są tacy, co wolą iść już gotową, przetestowaną drogą na szczyt, a są też tacy, którzy lubią próbowac nowosci. Albo będzie triumf, albo jednak nie tędy droga. Kiedyś ludzie jeździli konno, potem ktoś wymyślił pociąg, rower, samochód czy samolot. I dalej nam mało, teraz chcemy latać w kosmos. Dla mnie jest ok, że w akwarystyce też się próbuje szukać innych rozwiązań. Kiedyś jedyną słuszną droga było hqi, teraz są też ledy. Za krótko jestem akwarystyką, żeby wyliczyć inne diabelskie wynalazki, które z początku byly krytykowane, a z czasem się przyjęły, ale zapewne takie były. 

Kilka osób na tym forum ma z tym specyfikiem pozytywne doświadczenia za sobą, z tego, co czytałam. Nie twierdzę, że trzeba caly czas isc "z duchem wynalazkow" i każdy preparat natychmiast lać do akwarium, bo się można nadziać. Ale po to mamy fora, żeby się dzielić doswiadczeniami, a co któryś "wynalazek" akurat może się okazać przydatny. Ja sama tej metody nie stosowałam, bo raz, nie miałam parcia, żeby od razu akwarium zasiedlac, dwa, to jest dość kosztowne. Ale nie neguję tej metody, skoro kilka osób wyraziło zadowolenie, a nie kojarzę, aby ktoś z tym wtopił. Na przykład @Hepatusek

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie!

Zbiornik ma się całkiem całkiem, powoli sobie dojrzewa, robię cotygodniowe testy i widać lekkie wachania parametrów. Akwarium prowadzone na probiotycznej soli AF. Podmiany 10L regularnie co tydzień. Lampa świeci na ustawieniach fabrycznych do wzrostu korali, 12h dziennie. Póki co od zalania nie zaobserwowałem żadnego glona, na szybie piasku czy na skale. Bakterii żadnych nie dodaje. Akwarium ruszyło na dopalaczu i to był ostatni środek który trafił do akwarium póki co. Na dzień dzisiejszy obsada to:

- dwa błazenki

- kardynałek

- coral beauty

- dwa kraby

- krewetka

- niebieska rybka z żółtą płetwa(zapomniałem nazwy) jeżeli ktoś rozpozna będę wdzięczny

Z korali są 3 szczepki zoa  i szczepek Euphyllia paraancora.

Póki co żadnych problemów, wydaje mi się że korale mają się dobrze, euphyllia zaczyna puszczać nowe szczepki po bokach. Ryby mają się świetnie, podczas karmienia prawie się mają pozabijać :lol:

Parametry to :

tydzień temu

zas: 1.020

kh : 9,5

ammonia : 0.8

no2 : 0

no3 : 2

po4 : 0

ca : 330

Mg : 1250

Teraz:

zas : 1.022

kh : 8,5

ammonia : 0,2

no2 : 0

no3 : 1

Po4 : 0

Ca : 350

Mg : 1500

Narazie żadnych nawozów.

1. Zastanawiam się nad baliniegiem i pompa dozującą? Nie wiem czy to dobry pomysł na tym stadium zbiornika.

2. Kiedy mogę myśleć o jakiś koralowcach twardych?

Dzięki za podpowiedzi!

IMG_5695-min.jpg

IMG_5683-min.jpg

IMG_5690-min.jpg

IMG_5702-min.jpg

Edytowane przez patrykpyka1995 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że robisz błąd nie dodając regularnie bakterii. A karmisz je czymś w ogóle?  Baling?'nie masz praktycznie konsumpcji, a to co spada przy tej obsadzie bez problemów jeszcze przez długi czas w miarę powiększania się obsady korali uzupełnisz podmiana. Przy acrach i reszcie sps nie muszą być idealne parametry ale muszą być dobre a co najważniejsze stabilne. Tego jeszcze długo będzie nam brakować(tez mam zwierzę akwa).


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Rezus napisał:

Myślę że robisz błąd nie dodając regularnie bakterii. A

 :) @Rezus

 nie musi tego robić :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Do akwarium trafiły kolejne korale. Jest ich już w sumie 13 sztuk. Obsada rybna się nie zmieniła. 

Zastanawiam się kiedy zacząć stosować suplementy dla korali. Mam cały zestaw z AF, build, energy, vitaliny i amino mix. Myślicie że to dobry pomysł aby spróbować dodać do wody tak 1/4 zalecanej dawki?

IMG_5851.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.06.2019 o 22:01, patrykpyka1995 napisał:

Zastanawiam się kiedy zacząć stosować suplementy dla korali.

Dla zabicia nudy możesz 1/4 dawki. Efektów za dużych nie zobaczysz przy tym stadium zbiornika Polecam ci ściągniecie briareum z głównej konstrukcji. U wież jak zacznie rosnąc to będziesz mieć tylko zielona wyspę     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.05.2019 o 20:02, patrykpyka1995 napisał:

ammonia : 0.8

Mnie tam tylko to martwi bo jezeli nadal tak jest to cykl azotowy sie nie zamknal, chyba ze dawno jest to juz nieaktualne.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim bedziesz cokolwiek dozował wyrównaj zasolenie...

Poza tym, przy tak małych koralach podmiany wystarczą. 

Myslisz, że co skonsumuje te nadwyżki suplementów? Bo na pewno nie korale :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma się dobrze, znaczy tak mi się wydaje.. Podmiany co tydzień, zasolenie 1.026, dozuję raz na tydzień po kropelce AF build, energy, vitality i amino. W czasie wakacji chyba spotkało mnie jakieś zachwianie parametrów bo po tygodniu zastałem akwarium całe brązowe, taki nalot na szybach skale i koralach. Parę dni czyszczenia i szczotkowania dało radę. Od niedzieli dodatkowo święcę tylko niebieskim na 70%, białe wyłączyłem żeby pozbyć się tego nalotu. Myślę że to wszystko przez jeszcze świeży zbiornik dlatego narazie stała obsada, czyszczenie i do przodu. Z odpieniaczem mam problem, codziennie pełny kubek, nie mogę go wyregulować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@patrykpyka1995 Co słychać w Twoim baniaczku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.