Skocz do zawartości
sky

bardzo słabe szkielety lps i sps

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem, mianowice od jakiegoś czasu korale typu lps i sps mają coraz słabsze szkielety, większy ruch wody dosłownie łamie korale...

sprawdzałem testami kilka razy wode na przestrzeni kilkunastu dni i parametry są takie jakie bym chciał... korale ogółem super polipują i rosną ale szkielety są coraz gorsze...

od jakich pierwiastków jest zależny szkielet ?? wiem że głównie Ca i Mg, ale musi być chyba coś jeszcze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łamliwość to również niedobór strontu, warto to sprawdzić, ale gdzie to kiedyś wyczytałem to już nie pamiętam

Edytowane przez NAP (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stront bierze udział w kalcyfikacji wapnia. Jeżeli szkielety są słabe to na pewno masz braki w wodzie. Robiłeś ICP? 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem że przy niskim kH szkielety są bardziej łamliwe 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, junior13 napisał:

Ja zauważyłem że przy niskim kH szkielety są bardziej łamliwe 

U mnie kh jest na poziomie 6,4 i acra o średnicy 0,5cm podczas łamania była w stanie unieść skałę 7,5kg. Musiałem wziąć obcinaczki do drutu stalowego bo nie szło jej ułamać. Co do strontu to się zgodzę. Poniżej 5mg koralowce potrafiły się łamać pod ciężarem kraba. Powyżej 7mg efekt łamania się zatrzymał. Wpływ na łamliwość mogą mieć też inne parametry, ale stront to podstawa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze przedawkowanie ma podobny wplyw na lamliwosc korali, jak niedobor.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez ICP to wróżenie z fusów. Sam Mg i Ca to nie wszystko. Musisz mieć niedobory w wodzie i bez sprawdzenia poziomów można tylko gdybać.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

icp już zamówiony,

zobaczmy czego brakuje ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.