Skocz do zawartości
xyz2017

Podnoszenie MG preparaty od ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z spadającym MG parametry z dzisiaj:

 

Dozowanie ro 2x dzienne po 23ml= 46ml dziennie.

 

Zbiornik to 625l brutto

 

Mg - 1100

Ca - 410

 

Czy mogę rozrobić MG z ballinga i dolać bez pozostałych dwóch preparatów? Czy aby zachować równowagę jonowa trzeba dolewać po równo wszystkiego. Jeśli nie to jak podbić i ewentualnie jak skorygować ballinga bo wydaje minusie ze 20% Mg w Ca to dość dużo. Jak jest u was z Mg bo ja mam probelm od długiego czasu

 

 

1. Roztwór CA

5 litrow RO (CaCl2) =277,5

Dodajemy MG:

102g MgCl2x6H2Ol na 1000ml RO (wylewając 1l roztworu CA)

 

2. Roztwór KH

Wodoroweglan sodu NaHCO3

5litorw RO 420g preparatu

 

3. Roztwór Sól bez soli NaCl

5 litrów RO 125g preparatu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

"Balling" to metoda  teoretyczna [ powstała z hipotezy sprawdzonej doświadczeniem] - w praktyce się jej nie stosuje bo nikt nie leje preparatów zgodnie z przewidywanymi reakcjami biochemicznymi jakie mogą zachodzić w zbiorniku. Składniki dozuje się na podstawie pomiaru zmian stężeń pierwiastków chemicznych rozpuszczonych w wodzie. 

W zbiorniku może zachodzić wiele rożnych reakcji chemicznych i biochemicznych. Stężenia poszczególnych składników mogą zmieniać się w różny sposób - w zależności od tego co rozwija się w zbiorniku.  Jeśli więc obniża się tylko stężenie magnezu to wystarczy dodać chlorek magnezu. Chloru w wodzie morskiej jest tak dużo [ 18980 mg/l] że zmiana jego stężenia nie będzie duża i przy podmianach rzędu 10% objętości miesięcznie nie będzie miała żadnego wpływu na zbiornik. Siarczanu magnezu lepiej nie dodawać bo w wodzie morskiej jest tylko ok 884 mg/l siarki... 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy coś cie niepokoi u koralowców ? może Mg nie spada ? Na wszelki wypadek warto zweryfikować test a miałem kiedyś taki przypadek: Salifert Mg szybko wietrzeje i znacznie obniża pomiar. Sprawdzenie magnezu np na solance wykluczy wątpliwość.

 

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też wydaje mi się że może to być kiepski test. Ja dozuje Balinga patrząc na zachwiania Ca. Używałem już kilku różnych soli i zawsze wartości Mg były poza skalą Salieferta Mg>1500. Dziwne że notujesz spadki magnezu kiedy wapń stoi. Magnez uczestniczy w kalcylikacji wapnia więc i Ca powinno być niskie. Chyba że masz kiepską sól która ma bardzo niski poziom magnezu i podmianami sam go zbijasz. W takim przypadku podbijanie go chlorkiem magnezu jest bez sensu bo może w soli brakować też innych elementów i wyjalawiasz wodę przez jej dalsze używanie. 

-Sprawdź wodę innym testem albo ICP.

-Sprawdź wartość Mg w świeżej solance.

Jeżeli pomiar w zbiorniku będzie rzeczywiście niski a solanka OK to pozostają kiepskie proszki od Balinga. 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem testy ICP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ról leje RedSea (zwykła).
Zastanaiwa mnie kwestia równowagi jonowej w akwarium - jak wiadomo nie przez przypadek balinga leje się 3x równe ilości..

1300928f324d27143ee33afb1ef2400f6656.jpg

Czy coś cie niepokoi u koralowców ? może Mg nie spada ? Na wszelki wypadek warto zweryfikować test a miałem kiedyś taki przypadek: Salifert Mg szybko wietrzeje i znacznie obniża pomiar. Sprawdzenie magnezu np na solance wykluczy wątpliwość.
 
 

Montipory są wyblakłe i przyrosty są słabe..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście znam ten artykuł, z niego wynikało czy mogę dolać sam roztwór magnezu. Żeby raz podbić i już samym balingiem sprawdzać czy się utrzymuje.

Z mojego rozumowania wynikało ze nie mogę bo zachwieje równowagę jonowa w zbiorniku tak ja pisał autor. Zastanawia mnie tylko jak to się dzieje ze są preparaty z MG do odlewania „ręcznego” i czy to nie wpływa na wyżej wspomniana równowagę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja nie dozuję takich samych ilości i zbiornik żyje. Jakoś nie widzę braku równowagi ani wzrostu zasolenia.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pojawia się następne pytanie - czy przestrzegać zasad czy nie..? Może są mocniej niż to konieczne wyeksponowane (choć tak mi się nie wydaje)

Jaki masz zbiornik? Ja mam zamiar iść w SPS wiec muszę pilnować wszystkiego bardzo starannie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
To pojawia się następne pytanie - czy przestrzegać zasad czy nie..? Może są mocniej niż to konieczne wyeksponowane (choć tak mi się nie wydaje)

Jaki masz zbiornik? Ja mam zamiar iść w SPS wiec muszę pilnować wszystkiego bardzo starannie
Masz w stopce link do mojego tematu.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem jakoś mega doświadczonym akwarystą morskim  (nie jestem też ortodoksyjny :)) i osobiście mam podejście oparte na logice np jak przedstawione w filmie o dozowaniu ballinga z AF. Badamy co jest absorbowane i tego dostarczamy, aby wszystkie elementy były na wyznaczonym poziomie. np. wapń Inaczej będą wciągać korale miękkie a inaczej SPS'y  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie są potrzebne żadne markowe magiczne preparaty. Wszystko co jest potrzebne można kupić w sklepie chemicznym. 

Ogólnie to nie rozumiem zupełnie po co stosować icp po to żeby zmierzyć stężenie magnezu. To tak jak by pęsetą przekopywać trawnik w ogródku. Zupełnie bez sensu. Do tego wystarczy miareczkowanie. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa dwie szkoly falencika i otwocka. A w zasadzie jest ich wiele. Jedni leja po rowno, inni robia maksymalnie stezone roztwory po to zeby ich za czesto nie rozrabiac i uzupelniaja tylko niedobory. Wiekszosc leje "podstawowego ballinga" czyli kH, Ca.  Inni leja z Mg. Do tego dochodzi jeszcze kwestia SBS - która jedni dodaja aby nie miec za duzo NaCL inni nie.

Rowny Balling zaklada ze korale beda rownomiernie konsumowały co nie jest do konca prawda. 

Rownowaga jonowa jest wazna ale jesli kH schodzi wiecej niz Ca czy Mg to równe lanie zaburza tą równowagę - wiec dla mnie to mit z tym równym laniem. U siebie Mg w ogóle nie stosuję bo sól do podmian ma wyższe Mg.

No i jak @nanokaczor napisał - MgCl2 szesciowodny cz.d.a. kosztuje kilkanascie zlotych.  Jak kupilem kilka lat temu to do tej pory mam - pewnie juz zdażył się "przeterminować".


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
57 minut temu, VDR napisał:

No i jak @nanokaczor napisał - MgCl2 szesciowodny cz.d.a. kosztuje kilkanascie zlotych.  Jak kupilem kilka lat temu to do tej pory mam - pewnie juz zdażył się "przeterminować".

Podobnie u mnie, stoi i się kurzy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie są potrzebne żadne markowe magiczne preparaty. Wszystko co jest potrzebne można kupić w sklepie chemicznym. 
Ogólnie to nie rozumiem zupełnie po co stosować icp po to żeby zmierzyć stężenie magnezu. To tak jak by pęsetą przekopywać trawnik w ogródku. Zupełnie bez sensu. Do tego wystarczy miareczkowanie. 


W którym momencie napisałem ze robiłem testy ICP w celu badania Mg?

Ze względu na SPSy robię je raz na 3miesiace dla lepszej kontroli całego zbiornika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, xyz2017 napisał:

 


W którym momencie napisałem ze robiłem testy ICP w celu badania Mg?

Ze względu na SPSy robię je raz na 3miesiace dla lepszej kontroli całego zbiornika...
 

 

I co tam w testach Ci wychodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1100 było niedawno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No to jak masz kh i ca w normie to mg uzupełniasz powoli z ronsi i kontrolujesz. Zakładając że masz też poprawnie zmierzone zasolenie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie jest ok, kalibrowaniem ostatnio miernik.

Dolalem 20g czystego Mg - parametry nawet nie drgnęły ( w tolerancji błędu)

Zastanawiam się czy sypać więcej bo z moich obliczeń wynika ze aby podnieść o 100ppm 1l wody muszę dodać 0,1g czystego MG, chcąc podnieść do z 1100 do 1200 powinienem dodać 625x0,1g=62,5 gramów czystego Mg.

Obawiam się trochę dodania tak dużej ilości - czy nie pomyliłem się w obliczeniach?

Zbiornik 625l
Mg - 1100 (mierzone dwoma nowymi testami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja:
Dolalem dodatkowo 60g Mg- podskoczyło do 1180

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pamiętasz że pośpiech wskazany jest tylko przy zbieraniu wody z podłogi?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietam i jestem tego świadomy, przyznam ci 100% racji. Niestety mam wyjazd i muszę podnieść, najgorsze ze zastanawiam się czy nie dolać jeszcze jak się wymiesza..

Zastanawia mnie jedynie ze triton jak robiłem ostatnie testy, zalecił w dwa dni podbijać wszystkie parametry do oczekiwanych w swoich zaleceniach i to mnie przekonało żeby spróbować. Jak coś się stanie z szczerze napisze.. ostatnio przed podmiana miałem Mg na poziomie 990, podmiana podniosła o do 1080, wiec takie skoki to u mnie norma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg podbite - zle liczyłem. Moje założenie było ze 1g MG w krystalicznej formie zawiera 1g czystego Mg co oczywiście nie jest prawdą i na prosty rozum jest to jasne. Pomogło przeczytanie instrukcji na opakowaniu - w moim zbiorniku 5,2g kryształu podnosi o 1ppm. Dolałem na kilka razy 350g i dopiero teraz widzę poważny skok. Jestem zdziwiony ze tak dużo trzeba dodać aby zwiększyć zawartość tego pierwiastka w wodzie morskiej.. praktycznie 500g na 100 jednostek - producent nie zaleca podnoszenia dziennie więcej niż 100ppm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.