Skocz do zawartości
lukiblack

Ślimak Cypraea moneta ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Wiem że powszechna opinia o ślimakach Cypraea moneta krąży iż mogą podgryzać koralowce - jednak w swoich akwariach nigdy nie zauważyłem takich zachowań więc sobie po akwarium 3 sztuki śmigają. Mam je od ponad roku i powiem szczerze, to chyba najciekawsze ślimaki jakie miałem (prócz nagoskrzelnych). Dzisiaj rano podczas czyszczenia szyby natknąłem się na taki oto obrazek

20190418_100657.jpg.148d543214a5067dfd0b1e374614c07e.jpg

20190418_100712.jpg.3684956ec449a2d70660128f67d785a8.jpg

 

Oczywiście wiem że mam w rogu niedoczyszczoną szybę (czyścik ma trudności z dotarciem do rogu) - natomiast właśnie to miejsce wybrał sobie ślimak na złożenie jaj i jak widać, pilnuje przyszłego potomstwa. Bardzo ciekawy sposób rozrodu jak na ślimaka. Czy ktoś z was słyszał o rozrodzie tego gatunku w akwarium ? Mam odrobinę wątpliwości co do diety młodych ślimaków, może nie tyle wątpliwości co ciekawi mnie co stanie się ich pierwszym pożywieniem. Jak wiadomo bezkręgowce to dość płodne zwierzęta i mam nadzieję że podobnie do rodziców będą ładnie objadać glony z tylnej szyby a nie tkankę z SPSów :P 

Ciekawe ile tak ślimak będzie wysiadywał jajka i czy młode od razu będą miały twardą skorupkę czy może staną się żywym pokarmem dla wargatka :D Mam nadzieję że uda mi się uchwycić moment rozejścia się młodych po akwarium i wyłowię kilka do innego zbiornika. Będę chciał wstawić zdjęcia z następnych etapów rozwoju młodych ślimaczków. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz archiwalnie do tematu rozmnażania ślimaków. Zasięgnąłem języka na reefcentral i okazuje się że rozmnażanie tych ślimaków wcale takie łatwe nie jest. Złożenie jajek to dopiero pierwszy i nie najtrudniejszy krok. Wyklute młode przechodzą stadia larwalne i potrzebują bardzo drobnego pokarmu w pierwszym okresie życia. W akwariach zwykle są zjadane przez ryby i koralowce więc widmo plagi mi nie grozi. Natomiast od czasu zdjęć z 18 kwietnia ślimak już po raz 4 wysiaduje jajka zawsze w tym samym rogu akwarium. Może kiedyś starczy mi zapału żeby spróbować odchować choć kilka sztuk. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Super.

Niesamowite jest to że on broni złożonych jajek. 

Czy ich larwy pływają w toni? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Konrad :) niesamowite prawda ? 

miałem nadzieję że się odezwiesz w temacie. Nie widziałem larw ani raz, obecnie siedzi w rogu pilnujący ślimak a obok niego krab, Strombus i Turbos. Ciekawe dlaczego hmm ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.