Skocz do zawartości
Konrad-J

Przejście z nano reefa na reefmaxa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kupiłem wczoraj reefmaxa w starej wersji z T5 i potrzebuje kilku wskazówek jak bezpiecznie przenieść się na nowe akwarium. Od 4 lat jestem posiadaczem nano reefa więc przyszedł czas na zmianę. W obecnym akwarium jest uboga obsada bo tylko dwa błazenki i "miliony" wieloszczetów  w 2 kilogramowym kawałku żywej skały. Reef max jest nowy więc teraz nasuwa się pytanie czy wystartować na oryginalnym wyposażeniu czy od razu coś wymienić ? Dodam że akwarium stało bardzo długo na wystawie w sklepie i jest dość zakurzone więc nie wiem czy to w jakiś sposób może wpłynąć na późniejsze parametry. Na pewno kupię nowy piasek i kilka kg skały ale nigdzie nie mogę znaleźć żywej, w każdym sklepie tylko sucha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa skała z frachtu to rarytas teraz. Głównie można kupić suchą ozywioną albo z likwidacji zbiornika. Osobiście polecam suchą. Miałem rrr i była bardzo dobra, mam teraz AF rock i też jest super. 

Co do modyfikacji polecam klub reefmaxa na forum. Sporo fajnych pomysłów tam jest... 

Powodzenia... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem użytkownikiem reefmaxa 4 lata , staram się nic w nim nie modyfikować ale awarie wymusiły zmiany. Startowałem na pokrywie z t5 a skończyłem na pokrywie led więc mam porównanie. Na twoje pytanie "czy od razu coś wymieniać ?" odpowiedziałbym -  i tak i nie. Na świetlówkach akwarium dużo lepiej wygląda ale na ledach jest taniej i prościej (bez częstych wymian i napraw) Trochę zależy którą wersję t5 posiadasz . Ze statecznikami ukrytymi w obudowie czy widocznymi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś, a co do oświetlenia to mam złe doświadczenia z lampami LED od Aquaela. W nano reefie palą się co 3 miesiące, jest to strasznie uciążliwe. Pokładam nadzieje w świetlówkach tym razem, mam nadzieje że wytrzymają dłużej niż 3 miesiące. Na pokrywie jest panel do sterowania temperaturą ale nie wiem jak go zaprogramować, jaką temperaturę ustawić ?

t5.jpg

Edytowane przez Konrad-J (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na panelu ustawiasz max temp. przy której włącza sie wentylator, ktory obniża temperaturę. Niestety wyłączyć trzeba go już z ręki.


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już ta lepsza wersja. W takim wypadku nie zmieniałby oświetlenia Chyba że tak jak ja w razie awarii ( nie mieli już w serwisie pokryw t5). Aquael ma świetny serwis więc wszystko da się naprawić. Co do reszty sprzętu nic nie wymieniałem i poza drobnymi zmianami typu pozbyciem się fizeliny z patyków i wymiany po awarii pompy w odpieniaczu  (na newajet 1200 - lepsza niż ta Aquaela) da się jechać na oryginalnym reefmaxie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co włożyć zamiast fizeliny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic, polecam woreczek z nano tech bio sphere... 

Nie wiem co masz oryginalnie w koszykach po lewej stronie... w moim reefmax którego zakupiłem już po zmianach i n-lat używania przez poprzedników mam wymienioną pompę na newa jet 1200, po lewej dwa koszyki z siporax i na wierzchu fizeline do filtracji - zbiera dużo syfu... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tam gołe patyki bez fizeliny żeby trochę ograniczyć powrót pęcherzyków powietrza do akwarium a w pierwszej komorze tak jak u kolegi z tym , że mam 3 koszyki siporaxu bo nie mam tam czujnika dolewki. Na samej górze pastek waty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.