Skocz do zawartości
Starazolin

Prośba o pomoc z sumpem

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Przyszedł w końcu i u mnie czas na akwarium morskie, ale żeby się nie rozpisywać i nie przynudzać od razu przejdę do rzeczy. Mam prośbę o sprawdzenie sumpa jaki sobie wymyśliłem. Powiem szczerze że nie daje mi ten temat spokoju stąd prośba do bardziej doświadczonych kolegów o pomoc w tej kwestii. Zbiornik będzie miał wymiar 100x50x50 z wewnętrznym kominem. Do niego prosty sump który będzie miał wymiary 60x35x45. Chciałbym wsadzić do niego odpieniacz RedStarfisha RS-N130 Plus, który pracuje na poziomie wody od 19 do 25 cm. W planach jest też biologia oraz w następnym kroku jakiś mały reaktor z mediami. To co nie daje mi spokoju to kwestia jak mi się ustali poziom wody w tym sumpie i czy w praktyce to zagra przy wymiarach jakie sobie wymyśliłem. Oczywiście w necie jest wiele rozwiązań jednak podpowiedziano mi, że w z związku z tym że sump będzie bardzo mały to fajnie by było zrobić pierwszą malutką komorę na rurę spadową żeby wytracić ewentualne bąbelki ze spadu wody. W drugiej komorze będzie odpieniacz. Trzecia na wytracenie bąbelków z odpieniacza, a w czwartej pompa na powrót. Prośba wielka czy bardziej doświadczeni koledzy mogą zerknąć na te wymiary i moje obliczenia. Założyłem że sump musi mi przyjąć wodę z komina o wymiarach 30x15x44 (pewnie trochę za duży) co da 16l wody. Do tego jeszcze nadmiar 2 cm wody z akwarium w postaci różnicy pomiędzy taflą a grzebieniem da ok 6l wody no i jeszcze to co w rurze spadowej kolejne ~2l co da łącznie 24 litry. Cały sump ma pojemność 88l, a poszczególne komory będą zalane wodą w ilości 46l więc będzie on mógł przyjąć jakieś 42l dodatkowej wody. Więc chyba z moich wyliczeń i mojego toku myślenia wynika że trochę przesadziłem z tym sumpem ….

Aż sam jestem zaskoczony bo hodowla krewetek nauczyła mnie cierpliwości, a przy tym temacie aż przebieram nogami aby zamówić w końcu zbiorniki. I choć z tego co widzę – oczywiście jeśli się mylę i kogoś obrażę to z góry przepraszam – Wrocławski świat Morszczaków jest mały to może mimo wszystko znalazł by się jakiś Kolega z Wrocławia, który przy piwku albo kawce poświęcił trochę czasu młodemu zapaleńcowi, który chciałby się uczyć …….

Z góry dziękuję za poświęcony czas nad moimi problemami.

Z koleżeńskim pozdrowieniem – Starazolin

P.S. Żona mówi że muszę wziąć Was na litość bo doktoryzuje się nad tym cały dzień a nikomu się nie będzie chciało tego doczytać do końca ;-) 

Projekt Sumpa.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie rozumiałem po co ludzie robią takie ilości komór, to tylko zbiera miejsce, zwłaszcza że panuje jakieś dziwne prawo, im mniejszy sump, tym więcej komór napaćkanych. Ja mam sump 360 litrów i dwie komory - zrzut z odpieniaczem, miejscem na inne filtry z mediami i co tam sobie jeszcze zażyczę, i druga na pompę obiegową. Rozdziela je jeden bubblestop i to też tylko dlatego że służy jednocześnie za miejsce na watę filtracyjną w razie potrzeby, bo inaczej byłaby to jedna zwykła przegroda. 

Usuń tą pierwszą komorę niczemu nie służącą (po co chcesz wytrącać bąbelki, jak za chwilę odpieniacz zrobi ci ich miliony), chyba że do gromadzenia syfu, a jej szerokość skutecznie będzie utrudniać jego usuwanie. I albo daj ten drugi bubblestop szerszy, albo też go usuń i daj tylko zwykłą przegrodę. Daj dwie komory, z jedną przegrodą i już. Zyskujesz 10 cm komory. Jak będziesz kiedyś chciał większe pienidło, czy dodać jakiś filterek na węgiel czy coś innego, to ci się chociaż zmieści. Szkoda miejsca na pierdylion komór.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że w sumpie wystarczy jedna przegroda. Jeśli nie będzie wykozystywany do wytworzenia specyficznego przeznaczenia typu "karcer dla niesfornych zwierzaków, refugium itp" sump dwukomorowy spełni swoje zadanie w 100%. Jedynie pozostaje opcja wycięcia części sumpa pod wodę rodi do autodolewki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.04.2019 o 22:28, Ironista napisał:

po co chcesz wytrącać bąbelki, jak za chwilę odpieniacz zrobi ci ich miliony

W sumie racja ..... 

A czy mój tok myślenia i wysokość przegród jest ok ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuć pierwszą komorę, jest kompletnie zbędna. Komorą zrzutu będzie jednocześnie komorą odpieniacza, zrób ją na szerokość pod interesujący Cię odpieniacz. Ja chciałem pierwotnie zakupić bubble magus A7 i okazało się że nie wejdzie, więc kupiłem rns-130 plus, z czego jestem bardzo zadowolony. Za komorą odpieniacza zrób coś Ala bubble stop, szerokość ok 6-7 cm , będzie idealnie na wate filtracyjną. Następnie komora na media, im większa tym lepiej, na koniec wiadomo , powrót. 

Wysokość pierwszej przegrody 25cm jest ok , ale będziesz musiał podnieść ten odpieniacz do góry na jakiejś kratce lub podstawce 

Edytowane przez Sqr3byk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak chciałem zrobić tylko długość sumpa to 60 cm i idąc od prawej strony zgodnie z Twoją propozycją na odpieniacz 25 cm (bo jego wymiary to 200x190x485mm) na pompę 15 cm a na jedną przegrodę zakładamy 5 cm więc zostaje 15 cm na media - czy to ma sens ? czy warto ? No i jeszcze komora na odpieniacz wychodzi taka mała .....

Dzięki za zainteresowanie tematem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że ma sens, 15 cm na media w zupełności wystarczy, umieścisz tam kilka litrów siporaxu lub kulek maxpecta, będzie za świat, jeszcze Ci zostanie miejsce na jakiś absorber.  Komora odpieniacza jest wystarczająca,  byle by rurki się zmieściły plus sam odpieniacz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz dużą komorę na pompę powrotu to będziesz miał duże dolewki wody ro. Lepiej mniejsza komora i lepiej dolewać częściej i małymi porcjami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pawellb napisał:

Jak zrobisz dużą komorę na pompę powrotu to będziesz miał duże dolewki wody ro. Lepiej mniejsza komora i lepiej dolewać częściej i małymi porcjami. 

Ot to, bardzo cenna uwaga kolegi.

Będzie musialo dużo wody odparować zanim autodolewka zareaguje, przez co będzie musiało więcej wody ro na raz iść, a to raczej niepożądane jest.

Edytowane przez Sqr3byk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pawellb napisał:

Jak zrobisz dużą komorę na pompę powrotu

Dziękuję za uwagi. Czy komora o wymiarach 15x35 jest za duża ? Pompę jaką chciałem tam wsadzić to Jebao/Jecod DCP-6500 (lub 5000) albo Aqua Nova N-RMC 5000 a one mają jedna 90 a druga 120 szerokości. Zmniejszyć tak na styk tą komorę na pompę ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komore zrób taką byś łatwo w niej operował pompą, np. wyciąganie do czyszczenia. A pompę weź tą mocniejszą. Większy zakres ustawień. Może w hydraulice zrobisz miejsce na dodatkowe podłączenia (bypasy). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto na powrocie zrobić sobie bypass na lampę uv bądź jakiś filtr przepływowy,  ja tego nie zrobiłem i pewnie czekam mnie przeróbka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sqr3byk 

W dniu 30.04.2019 o 22:27, Sqr3byk napisał:

Warto na powrocie zrobić sobie bypass na lampę uv bądź jakiś filtr przepływowy,  ja tego nie zrobiłem i pewnie czekam mnie przeróbka.

Na powrocie spróbuję zrobić dwa jednak mój sump ma tylko 60 cm więc nie wiem czy się uda. Udało mi się w końcu ułożyć skały więc jutro wstawię jakieś zdjęcia z prośbą o opinię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.