Skocz do zawartości
Dareklisc

Białe światło

Rekomendowane odpowiedzi

WCześć, Chcę zapytać jak to jest z białym światłem w akwariach morskich ? Czy takie światło jest niezbędne ?  może to kwestia czysto estetyczna?  A może korale mają się pod takim światłem lepiej ?

Być może źle szukam ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania które pojawiły się po zbudowaniu belki LED DIY . Są 4x3W 10-15K + 10Rb/B 3x . Białe w takim wypadku mam skręcone na 10% mocy a niebieskie 75% w innym układzie średnio mi się to podoba. 

 

Jeśli mi się nie podoba to co widzę to zrobię dobrze jeśli  zamienię białe diody które są skręcone i tak na 10% na RB/B aktynike czy jakiekolwiek inne które będą rozkręcone na 90% ? 

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zobacz na filmiki gdzie widać rafy koralowe w naturze i jak wyglądają koralowce - ich kolory.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne Fresz ale jeśli przeliczamy w akwariach moc oświetlenia na PAR , Waty czy inne jednostki na litr, powierzchnie już sam w sumie nie wiem jakie założenia są prawidłowe bo wszędzie piszą inaczej. To jeśli mam 4x3W białe skręcone na 10% mocy bo inaczej jest nie ładnie to nie lepiej zastąpić to niebieskimi 4x3W które pójdą na 100% ? Nie mówię o kwestii gustu, co kto lubi ale jak jest lepiej dla korali ? 

Jak to jest ? 

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie posiadam 50/50ale chyba będę zmieniać jedna jeszcze na białą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam długo eksperymentowalem z oświetleniem, obsada miękkie, zoa i kilka lps, jak miałem chinke 165w to przez 2 miesiące świeciła kanałem niebieskim bez białego na 100%, później dodałem 2x24w i świetlówki ati Blue plus i kolejny miesiąc przelecial, korale bardzo mocno się pompowaly i rosły całkiem dobrze. Jak dodałem białego światła to korale rosły szybciej ale glony też. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zapoznać się z zjawiskiem generowania światła z wykorzystaniem zjawiska elektroluminescencji oraz zapoznać się z tymi artykułami
https://reefhub.pl/wplyw-czerwonego-swiatla-na-stylophora-pistillata/
https://www.nurkomania.pl/nurkowanie_fizyka_swiatlo.htm
oraz sprawdzić jakie spektrum dają lampy/diody w belce.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.