Skocz do zawartości
gizmocs

Dojrzewanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym się was poradzić w kwestii odczytania parametrów mojego akwarium:

Wyniki 24-04-2019.pdf

 

NO2 i NO3 niewykrywalne. Akwarium ma około 1 miesiąca. Czy czekać na kolejny wzrost NO3 czy wpuścić już jakieś ślimaki i coś do przekopania piasku? czy dalej czekać?

1151638829_2019-04-2411_13_31.thumb.jpg.51bdd2e756b1fd73409232eb24226e6e.jpg

 

Drugie pytania to zaobserwować spadek zasolenia, czy to możliwe że sól uciekła razem z system wylewanym z kubka odpieniacza. Po tygodniu pracy wylewam z niego zazwyczaj kubek brudnej wody?

 

 

Pzdr

Kuba

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy wcześniej zaskoczylo nh4 które dało no2 A następnie no3'i cykl się skoczył czy w ogóle masz niewtkrywalne no2 dlatego ze cykl jeszcze w ogóle nie zaskoczył. Jak startowales? Co lales do baniaka? 

Ogólnie na przyszłość jak Ci się spieszy tak jak mi np to są bakterie atm colony po których życie możesz wrzucić od razu, oczywiście w rozsądnej ilości bo system i tak ma ciężko 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja użyłem bakterii, na początku miałem wszystko na 0, teraz mam wzrost NH3/NH4, NO2 i NO3 , czekam także na koniec dojrzewania, czyli wyzerowanie odpowiednich parametrów.

Co do odpieniacza, to także tak mam, że bije pianę ale jak zajrzę za jakiś czas to mam pół kubka wody, jednak zasolenie nie spada, mam w obiegu ok. 330l a tej wody wylewanej nie ma aż tak wiele, zmniejszyłem moc pompy, podobno na tym etapie chodzi głównie o napowietrzanie.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Rezus napisał:

To zależy czy wcześniej zaskoczylo nh4 które dało no2 A następnie no3'i cykl się skoczył czy w ogóle masz niewtkrywalne no2 dlatego ze cykl jeszcze w ogóle nie zaskoczył. Jak startowales? Co lales do baniaka? 

Ogólnie na przyszłość jak Ci się spieszy tak jak mi np to są bakterie atm colony po których życie możesz wrzucić od razu, oczywiście w rozsądnej ilości bo system i tak ma ciężko 

@Rezus,jak czytam twoje wypowiedzi to bez urazy- ale mi ręce opadają

Cytuję "jak Ci się spieszy tak jak mi"

to hobby to nie pociąg pospieszny,jesli już coś chcesz napisać to choć napisz z logiką,a dwa jeszcze napisz ze akwarium jest dojrzałe.:P

bo drugi kupi obsadę pójdzie coś nie tak i będzie miał pretesje do Ciebie,każde akwarium jest inne.

tu na tym forum nie jeden był temat o tych bakteriach i były plusy i minusy,więc warto poczytać o tym.

zresztą wczoraj widząc twoja wypowiedz do mnie,co tam szkoda się odezwać,życzę powodzenia

i proszę nie pisz że się czepiam,ale trudno coś nie pisać jak piszesz takie bzdury.

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Rezus napisał:

Ogólnie na przyszłość jak Ci się spieszy tak jak mi

Nie, dzięki nie spieszy mi się. Aczkolwiek chciałbym wiedzieć co się aktualnie dzieję w zbiorniku, przyglądanie się jak działa natura jest fascynujące a próba zrozumienia zachodzących zmian jest jego częścią. Akwarium zakładam od 2 lat wiec czas nie jest najważniejszy, aczkolwiek chętnie wpuściłbym coś ruszającego się do akwarium kiedy warunki na to będą już wystarczające.

 

Godzinę temu, Rezus napisał:

To zależy czy wcześniej zaskoczylo nh4 które dało no2 A następnie no3

Nie mierzyłem NH4 wiec nie wiadomo, aczkolwiek wykrywalne było no2 i no3 wcześniej. Wystąpiły obficie plagi okrzemki a teraz jest kilkanaście mały zielonych zakwitów.

Jeśli chodzi o zasolenie to od momentu startu wylałem jakieś 5 kubków brunatnej wody.

Wieczorem spróbuje jeszcze wy-kalibrować hydrometr i sprawdzę jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@BetiBetikazdtBetiBetikazBetiBetikazdtBetiBetikBetiBetikazdtBetiBetiBeti

W dniu 24.04.2019 o 13:48, @Beti napisał:

@Rezus,jak czytam twoje wypowiedzi to bez urazy- ale mi ręce opadają

Cytuję "jak Ci się spieszy tak jak mi"

to hobby to nie pociąg pospieszny,jesli już coś chcesz napisać to choć napisz z logiką,a dwa jeszcze napisz ze akwarium jest dojrzałe.:P

bo drugi kupi obsadę pójdzie coś nie tak i będzie miał pretesje do Ciebie,każde akwarium jest inne.

tu na tym forum nie jeden był temat o tych bakteriach i były plusy i minusy,więc warto poczytać o tym.

zresztą wczoraj widząc twoja wypowiedz do mnie,co tam szkoda się odezwać,życzę powodzenia

i proszę nie pisz że się czepiam,ale trudno coś nie pisać jak piszesz takie bzdury.

 

 

 

Każdy ma własny rozum więc niech każdy ma pretensje do siebie! Nikt nie napisał że akwarium po bateriach jest dojrzałe tylko,że niesamowicie przyspiesza cykl azotowy więc nie dodawaj sobie kobieto! O tych bateriach bylo i ich działanie jest potwierdzone i ludzie na całym świecie z powodzeniem ich używają. A co ja do ciebie napisałem??? Zapytalas czemu tak długo świece to odpowiedziałem że świece docelowo i również ta metoda jest powszechnie stosowana! Bakterie! Użyłem trzech różnych bakterie w zalecanej dawce przez producenta (były wątki ze mieszanie bakteri jest poprawne) to odpowoedzialas kąsliwie ze za tydzień będę pytała co zrobić z zakwitem... szkoda to, że nie potrafisz moralnie wyjaśnić człowiekowi jeśli zadaje pytanie bo jak mniemam uwazasz się za alfe i omege i tobie nie wypada...

Autor postu zadał proste pytanie i nie było chętnych żeby mu powiedzieć łącznie z toba Ale cZas na kilka "waznych" uwag do mnie znalazlas...

@gizmocs kup sobie refraktometr nawet i z aliexpres za 40zł z przesyłka. Wtedy będziesz pewien zasolenia. Prowadzę akwarium od 5 dni także nie zdobyłem jeszcze doświadczeni na tyle żebym mógł Ci pomoc. Gdyby to było moje akwarium wrzucil bym coś wytrzymałego a zarazem pożytecznego. 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Rezus napisał:

kup sobie refraktometr nawet i z aliexpres za 40zł z przesyłka

Miałem na myśli refraktometr.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosze koledze nie zasmiecac tutaj tematu, a spory ewentualne przeniesc na PW

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu akurat "koledze", a koleżanka to co? Do tanga trzeba dwojga, a tutaj oboje równo tańcowali, no to raczej kolega został poproszony do białego tanga :)

A może chodzi o "łamanie kanonów" :) ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale , przeczytaj jeszcze raz to co napisał @luft


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, gizmocs napisał:

Witam

Chciałbym się was poradzić w kwestii odczytania parametrów mojego akwarium:

Wyniki 24-04-2019.pdf

 

NO2 i NO3 niewykrywalne. Akwarium ma około 1 miesiąca. Czy czekać na kolejny wzrost NO3 czy wpuścić już jakieś ślimaki i coś do przekopania piasku? czy dalej czekać?

1151638829_2019-04-2411_13_31.thumb.jpg.51bdd2e756b1fd73409232eb24226e6e.jpg

 

Drugie pytania to zaobserwować spadek zasolenia, czy to możliwe że sól uciekła razem z system wylewanym z kubka odpieniacza. Po tygodniu pracy wylewam z niego zazwyczaj kubek brudnej wody?

 

 

Pzdr

Kuba

 

Kuba :)

1.zrobić test na nh3/nh4 dostępne w sklepach jesli będzie zero możesz stopniowo wprowadzic życie,jeśli no2 i no3 jest zero.

2.jak dużo wylewasz z kubka to tak może trochę zasolenie się zmienić i trzeba to kontrolować,choć teraz życia w nim nie ma,to jak go wprowadzisz to staraj sie utrzymac na jednym poziomie np 35ppt.

Dojrzewanie akwarium to długi cykl czasem trwa 6mies a czasem nawet rok,ale też nie myl z cyklem azotowym.

3.akwarium masz bardzo fajne masz sporo piasku, oby się nie okazało to w przyszłości problemem z no3  :)

 

 

 

@dale daj spokój proszę :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti , czytam od jakiegoś czasu Forum  i myślałem , że zakończony cykl azotowy jest równoznaczny z dojrzewaniem , jeśli nie to jak świeżak taki jak ja może stwierdzić , że jest dojrzałe ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, pdz napisał:

@Beti , czytam od jakiegoś czasu Forum  i myślałem , że zakończony cykl azotowy jest równoznaczny z dojrzewaniem , jeśli nie to jak świeżak taki jak ja może stwierdzić , że jest dojrzałe ?

to poszukaj na forum :)

o cyklu azotowym,a o akwarium w pełni dojrzałym który potrafi nie jedno zachwianie biologi przetrzymać :)

 

http://skrawekmorza.blogspot.com/2013/12/dojrzewanie-cykl-azotowy.html?m=1

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rezus popraw swoją pisownię bo strasznie razi w oczy ogrom błędów.

I tak jak wcześniej kolega moderator zwrócił uwagę - ewentualne spory proszę przenieść na PW. Jak sytuacja się nie poprawi to będziemy zmuszeni oczyścić temat ze zbędnych "kwasów".

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti :) forumowy "tytuł" zobowiązuje :)

 

@Gizmo1124 - zauważ że spadało też kH, wraz ze spadkiem gęstości. Jak możesz, sprawdź wynik na jakimś refraktometrze i ewentualnie zrób podmianę wyrównującą.

Co do startu, jesli to ma być miks koralowy, to ja bym już wsadził miękkie, a jak by się zachowywały normalnie, za tydzień lps i coś twardego. Po kilka szczepek na tydzień. No i jakieś życie, na start, jak zostaną Ci glony na szybach, jakieś ślimaki. Co do ryb, zrób sobie listę i ustal kolejność wpuszczania. Polecam zakupy z jednego, sprawdzonego, sklepu. Na starcie odradzam sklepy typu e-rybka (jesli chodzi o samo życie), niestety zwierzęta przychodzą w różnym stanie.

Odpuść sobie również "zaprzyjaźnione sklepy u Ździśka, za rogiem" no chyba że dasz za nich głowę. Ja w ciemno polecić mogę Jadwigę Morską czy Salariasa lub Coral House - w tych sklepach brałem życie, wiem jak jest traktowane i wiem że nie lecą na masówkę.

Ważne jest również byś "słuchał rad" jednej osoby. Inaczej pomieszasz metody i wyjdzie klops.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @@Beti i @dale

 

Myślę że na tym etapie wprowadzenie kilka ślimaków od zaprzyjaźnionego akwarysty, tak aby oddalić moment pierwszych korali i ryb. Może za 2-3 tygodnie dorzucę jakieś wężowidło.

 

A moderatorów mogę prosić o usunięcie zbędnych treści, tragicznie później czyta się takie posty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie karmisz, to co Twoim zdaniem ma jeść wężowidło :) ?

Nie bój się, możesz wpuszczać życie, powoli i nie wymagające na początek.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.