Skocz do zawartości
Mini

Zbyt dużo ceramiki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mam takie pytanie. Ostatnio zaczęło mnie zastanawiać czemu od około miesiąca mam totalnie zerowe po4 i no3. Widać to po koralach capnella zrobiła się wyblakła, tak samo inne koralowce prawie wcale nie rosną. Niektóre wyblakły, a niektóre zbrązowiały np clavularia. Dodatkowo nierówność w stosunku no3 po4 potwierdza cyjano na piachu. Trochę dziwna sprawa bo kiedy wyłączam odpieniacz na noc cyjano znika praktycznie do zera. Czy to może być przyczyną wszystkich problemów? Dodatkowo mam pełny wkład biokulek maxspect plus siphorax w sumpie. Dodam że te biokulki są przeznaczone do 2000l wody co daje wydajną, chyba za bardzo, filtracje. Pytanie brzmi czy biokulki mogą powodować tak duży spadek no3 i po4? I czy warto je wyciągać? 

Akwa 400l wody w obiegu. 

Może głupio brzmi takie pytanie ale mnie to nurtuje dość mocno. 

Ostatnio zacząłem karmić mrożonkami bez płukania ale chyba za krótko żeby coś stwierdzić bo około tydzień. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa sprawa: podaj parametry wody No3 i po4. Nie wyłączaj odpieniacza na noc. Nie znika tylko jest mniej widoczne z braku światła, a nie odpieniacza. Zmierz i podaj parametry i wrzuć aktualne zdjęcie akwarium i korali to forumowicze coś doradzą, a tak to mogę Ci powróżyć z fusów od herbaty.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Steron napisał:

Podstawowa sprawa: podaj parametry wody No3 i po4.

No3 0 mierzone przed chwilą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewnej grupie na facebooku poruszony został dokładnie ten temat i chłopaki doszli do wniosku że te kulki wypraly im wode. Po zmniejszeniu ich ilości parametry zaczęły być wykrywalne


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph 8.2

No2 0

Kh 6.85

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze tu https://www.facebook.com/groups/reefworld/

Gość nazywa się aqua amator i wrzuca filmy na yt

Edytowane przez Rezus (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak widziałem ten film dlatego zacząłem się zastanawiać czy te kulki faktycznie nie wyprały mi wody. 

Dodatkowo mam drobne ilości phosguardu i węgla w sumpie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo masz tego na 400l? 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Rezus napisał:

Dużo masz tego na 400l

Jedno całe opakowanie. 

Phosguardu garść, węgla małą ponczochę. 

Ca 425

Po4 0

 

Czyli wyciągnąć te kulki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Akwarium mam 5dni i posiadam 2bloki w obiegu. Z tego co pamiętam aqua amator miał 3kg w 300l i zostawił 2kg


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20190424_210247.jpg

IMG_20190424_210200.jpg

Nie jestem pewien czy mam rację ale wszystko wskazuje na wypranie wody. Glony w ostatnim czasie zmarniały mi prawie do zera. 

Miałem ich pełną garść na starcie, teraz mam 1 kłącze.

IMG_20190424_210124.jpg

IMG_20190424_210131.jpg

Wstawiam też zdjęcie swojej lampy. Może ktoś zauważy coś czego jako nowicjusz nie widzę. 

Jedynie co rośnie to zoa i briareum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo masz akwarium? Na jakiej skale startowałeś i ile jej masz?Czy masz jakieś ryby bądź inne życie?. U mnie takie zachowanie korale miały jak były prześwietlone, briareum było brązowe a capnella i sinularia białe. Zmniejszenie światła bardzo szybko poprawiły sytuację. Daj więcej informacji co do obsady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj ATI Nutrition CNP wylicz z kalkulatora ATI ile lać czego i wszystko ruszy.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mati21 napisał:

Jak długo masz akwarium

Około 2 miesiące. Skała była sucha plus 2 kg żywej z frachtu. Mam 2 nasariusy,

4 trochusy,

1 turbo,

2 krewetki czyszczące, 

4 chromisy,

zebrasoma scopas

Plus korale miękkie, euphylia i favia na próbę oraz ukwiał quadricolor. 

Na początku były bakterie BioS przez 3 tygodnie. 

Dodatkowo odpieniacz wywala bardzo duzo mazi, takiej jakby zielonej brei która przylepia się do ścianek. Wygląda jak błoto. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mini:)

a ile masz tego siporaxu 1 lub 2 litry z tego co widać

ja na 660l mam 12litrow siporaxu plus kulki 1 opak.1kg

i nic mi nie pierze wody :)

a odpieniacz pracuje 24/h trzeba pilnować wszystkiego i są do tego suplementacje to i woda będzie taka jak ma być :)

masz słabo obciążony jeszcze zbiornik a dobrą filtrację biologiczną oraz mechaniczna,zacznij zasiedlac zbiornik przybędzie życia to i no3 i po4 ciut się podniesie :)

a testy jakie Po4 hanka? no3 ?

 

Godzinę temu, Mini napisał:

Phosguardu garść

to możesz wyciągnąć

za dużo wszystkiego dodajesz na raz,zacznij dodawać obsade i obserwuj zbiornik i paranetry,kh bym też podniosła trochę,zasolenie chyba trzymasz w normie tak :)

ile masz ryb na te 400 litrów i jakie?sądzę że niewiele 

przypomnij jaka sól chyba nie probiotyczna do tego?juz nie pamiętam jak opisywales w innym temacie.

 

a co do cyjano młody zbiornik nic nowego ale do ogarnięcia :)

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @Beti pisze świeży zbiornik, obsada nikła wiec spokojnie wszystko przed Tobą:P Dodaj życia a po4 i no3 napewo podskoczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, @Beti napisał:

a testy jakie Po4 hanka? no3

Salifert 

6 minut temu, @Beti napisał:

przypomnij jaka sól chyba nie probiotyczna do tego?juz nie pamiętam jak opisywales w innym temacie.

AF reef salt

7 minut temu, @Beti napisał:

a ile masz tego siporaxu 1 lub 2 litry z tego co widać

1 litr plus 1 kg kulek :)

8 minut temu, @Beti napisał:

ile masz ryb na te 400 litrów i jakie?sądzę że niewiele 

Zebrasoma scopas, 4 chromis virdis

Główny zbiornik ma 300l wody. 

9 minut temu, @Beti napisał:

za dużo wszystkiego dodajesz na raz,zacznij dodawać obsade i obserwuj zbiornik i paranetry,kh bym też podniosła trochę,zasolenie chyba trzymasz w normie tak :)

Poszedłem po rozum do głowy i właśnie idzie do mnie refraktometr:)

Znaczy szczepek korali jest sporo 15 gatunków. 

Dolewam wody z ręki na razie ale to tylko tymczasowo. Niedługo buduję dolewkę automatyczną do której właśnie dostałem pływaki.

12 minut temu, @Beti napisał:

za dużo wszystkiego dodajesz na raz,zacznij dodawać obsade i obserwuj zbiornik

Znaczy dodaję raz na kilka tygodni ryby plus korale. Dołożyłem ostatnio tylko ten węgiel i phosguard. 

Tylko martwią mnie te glony w sumpie. Czy to może być kwestia słabego światła nad refugium, w sensie że glony bieleją? 

15 minut temu, @Beti napisał:

masz słabo obciążony jeszcze zbiornik a dobrą filtrację biologiczną oraz mechaniczna,zacznij zasiedlac zbiornik przybędzie życia to i no3 i po4 ciut się podniesie :)

Czytałem gdzieś że na 300l 7 ryb to maximum ale to chyba nie prawda. Ile można mieć ryb przy dobrej filtracji? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Mini napisał:

Poszedłem po rozum do głowy i właśnie idzie do mnie refraktometr

Brawo to jest podstawa

 

8 minut temu, Mini napisał:

Dolewam wody z ręki na razie ale to tylko tymczasowo. Niedługo buduję dolewkę automatyczną do której właśnie dostałem pływaki.

a to też jest ważne i jak ważne

 

10 minut temu, Mini napisał:

1 litr plus 1 kg kulek

to jest nic..spokojnie

po prostu kup rybki :D:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszą przedmówcy. Nie masz obciazonego zbiornika stąd nutrieny minimalne. Ja bym tak kulek max specta nie przeceniała. Sama mam chyba z 8 kg na 840 litrów i na ,, wypraną,, wode nie narzekam, wręcz przeciwnie. Tylko 7 sporych ryb robi robote, w jeszcze mlodym zbiorniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

10 minut temu, @Beti napisał:

Brawo to jest podstawa

A co z lampą? Ona ma 1 kanał niebieski plus 2 kanały białe. Ostatnio eksperymentowałem z czasem święcenia i ustawiłem na razie od 6 do 10, 40% biały potem od 10 do 18 100% niebieski i 20 biały, i znowu od 18 do 22 na 40 % biały, czy tak będzie okej czy raczej więcej białego dać w ciągu dnia? 

2 minuty temu, Arashi_ napisał:

Tak jak piszą przedmówcy. Nie masz obciazonego zbiornika stąd nutrieny minimalne. Ja bym tak kulek max specta nie przeceniała. Sama mam chyba z 8 kg na 840 litrów i na ,, wypraną,, wode nie narzekam, wręcz przeciwnie. Tylko 7 sporych ryb robi robote, w jeszcze mlodym zbiorniku

A co z glonami? Czemu one tak marnkeją w oczach? :(

46 minut temu, mati21 napisał:

briareum było brązowe

Briareum mam zielone, a capnelle białą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwnie świecisz. Daj więcej białego w ciągu dnia, a zmniejsz przy wschodach i zachodach. Postaraj się odwzorować naturalny cykl słońca. Oświetlaj zbiornik maksymalnie 12-13h z odwzorowaniem wschodów i zachodów. Białym i niebieskim świeć mocniej jakieś 6-8 godzin w południe. A na wschód i zachód świeć samym niebieskim lub niebieskim z odrobiną białego. Dalej nie wiemy jakie masz PO4, może być wysokie. Zwiększyłbym karmienie niepłukanymi mrożonkami dopóki nie zwiększysz obsady. Koniecznie zmierz PO4. Możliwe że można by podbić NO3 chemicznie, ale zrób najpierw test.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mini napisał:

A co z lampą?

a uważam że za mocno nią dajesz zmniejsz trochę i zaobserwuj korale i tak jak napisał Ci kolega @Steronzmień układ

3 godziny temu, Mini napisał:

Tak widziałem ten film dlatego zacząłem się zastanawiać czy te kulki faktycznie nie wyprały mi wody.

Mini :)

prosze Cię zacznij słuchać,ogarnij zbiornik,i nie sluchaj głupot.

wyprać to można brudne ciuchy albo kasę :)przepraszam ale nie daj się wkręcić w jakieś fanaberie.

oglądałam ten filmik i proponuję go zrozumieć,bo czy kulki były czy je wyciągnął no3 bylo nadal zero,nie miały wpływu na to,zresztą wszystko było robione na odwrót,zgadzam sie tam z wypowiedzią Darka.B naszego z forum i Laszka01 byłego forumowicza NR,a filmik powstal juz dawno wiec no3 i po4 juz są pewno inne.

2 godziny temu, Mini napisał:

Czytałem gdzieś że na 300l 7 ryb to maximum ale to chyba nie prawda. Ile można mieć ryb przy dobrej filtracji?

hehe dobre pytanie?zobacz na mój :)

jakie ryby można miec 7 małych chromis i co to Max?

każdy zbiornik jest inny 

ja mam 24ryby w tym 7 pokolcy dużych i się kręci :) ale to wszystko było stopniowo i akwarium ma 25miesięcy jest dojrzałe ono też inaczej reaguje niż zbiornik 2 miesięczny :)weź to pod uwagę,a wodę się liczy całą w obiegu,czyli masz 400 lit

Ps test na po4 kropelkowy nie jest dokładny stawiam ze będzie na hance okolo 0.04

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Steron napisał:

Zwiększyłbym karmienie niepłukanymi mrożonkami dopóki nie zwiększysz obsady. Koniecznie zmierz PO4.

Było napisane wyżej że po4 jest zerowe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mini wyłączenie odpieniacza na noc pomaga w wyzerowaniu no3 i po4. To że wyłączasz powoduje brak trzepania  bakterii w wodzie które sobie przepracowują niepożądane azotany i fosforany.  Za dnia gdy włączasz odpieniacz usuwasz po części do kupka nagromadzone przez noc życie. Ja zawsze miałem problem z fosforanami w moim obecnym akwarium, zupełne wyłączenia urządzenia spowodowało, że ten problem zupełnie znikł. W akwarium, z tego co czytam, masz mało ryb i dlatego prawdopodobnie tak ładnie ci się to bilansuje. Na testach no3 i po4 0  jest ok - w morzach są takie parametry a mimo to koralowce miękkie i lps żyją w sąsiedztwie sps. Problem by był, jak byś użył jakiegoś silnego absorbentu który by wyciągnął z wody fosfor i azot ale w tedy by nie było życia.  

Cjano, w nocy "schodzi" bo jest ciemno, wraz ze wschodem słońca go przybywa.

Reasumując, nic nie zmieniaj - powoli do przodu.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.