Skocz do zawartości
wojciechH

Dojrzewające akwarium niskie Ca i Mg

Rekomendowane odpowiedzi

 Część . Na wstępie opiszę zbiornik . Start 23 marca, około 190 litrów w obiegu ,10 kg Marco rocks, 6 kg żywej, 30 litrów wody z działającego zbiornika. Piasek aragonit suchy . Bakterie Microbe lift Special blend . Dwa litry sera siporax, sera silicate clear. Obieg pompa aqua medic 3000l/h ustawiona na ok 70% podwójny lock linę .dwie Tunze 6015,odpieniacz Bubble Magus C 3.5 lampa 4 razy 39W .Świecę dwie niebieskie od10 do 21 i niebieska z białą od dwunastej do 16.Wszystkie rury ATI. Wschody i zachody lampa aqua medic led 36w .W akwarium są dwa korale były na żywej skale i jedna rurówka .Ostatnio pojawiło się też dużo drobnego życia.A teraz do rzeczy.Z czystej ciekawości zrobiłem testy i trochę się zdziwiłem .Sól jaką używam to Red Sea niebieska zasolenie 35 ppm mierzone refraktometrem .Praktycznie od początku niezmiernie, nie musiałem korygować.Ph dzisiaj rano 7,7. około południa 7,95 .17 godzina

8,03. 21.30-8,03 . Testy Salifert 07 04 2019-Ca 355,Mg-990 , kh- 6,7 , Po4-0,03 , No3-około 50 , No2-01 dwa tygodnie później 21.04 2019 Ca-335 , Mg-1000 , kh-8,2 , Po4 , No3-około 50 , No2-00 . Glony po tygodniu trochę zielony nalot ,potem brązowe na skale i piasku a teraz były było na piasku kilka małych placków zielono brązowych glutów z bąbelkami -odessałem i na szybach są pędzelki centymetr do dwóch długości zielone.Zdjęcia dodam jak zdążę jeszcze dzisiaj.Moje pytania są następujące : Czy wyczyścić te wszystkie glony z szyb czy jeszcze poczekać. 2 doradźcie co zrobić z parametrami (może zamówić nowe testy na Ca i Mg bo kh sprawdziłem płynem referencyjnym i jest ok) odrazu kupiłbym proszki żeby wyrównać parametry.3 czy to możliwe żeby tak niskie były wartości Ca i Mg w akwarium w którym nic nie ma co by pochłaniało?

DSC00852.JPG.5f43310c2e685d390cbf9b7a0d38e2db.JPG

Jutro dodam pare zdjec przy dziennym swietle .Sorry nie mam teraz polskich znakow

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź świeżo przygotowaną solankę, jeśli tam ca będzie niskie - przesyp całą sól do większego wiadra i bębnuj... Znaczy mieszaj tak, by frakcje jednolicie się wymieszały. Obstawiam właśnie rozwarstwienie soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź innym testem ale  żeby oba testy były walnięte to musiał byś mieć niezłego pecha. Mi to raczej wygląda na walnięty refraktometr. Zasolenie masz niższe i stąd tak niskie stężenie Ca i Mg. Może to być też wina soli. Słabo wymieszana jak pisze @Sagerrak1 albo wadliwa partia. Wymieszaj i zrób testy na świeżej solance. Nie podbijał bym tego proszkami tylko podmianami. Życia masz niewiele, zbiornik w początkowej fazie dojrzewania więc zrobił bym ze dwie podmiany na tydzień do momentu wyrównania parametrów.

Szyby czyścił bym normalnie.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól kupiłem w wiaderkach 7 kg i na start poszło jedno praktycznie całe została mi garstka tak na 10 15 litrów solanki .Tak z ciekawości na Weekend rozrobię trochę z tego i sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry nie spadły same bo nie masz konsumpcji. Ich niska wartość musi być spowodowana solą lub jej niskim stężeniem (refraktometr). Dziwne żeby oba testy kropelkowe zaniżały pomiar choć to też możliwe. Jak masz niedaleko do sklepu albo innego akwarysty sprawdził bym zasolenie, Mg i Ca na innych testach.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr mam Aqua Medic myślę że jest dobry kalibrowałem go płynem Salifert i potem jeszcze przy robieniu wody rodi patrzyłem. W sobotę zrobię solankę z tej reszty co mi zostało i z nowego wiaderka .Porównam obie próbki. Kupię nowe testy na Ca i Mg .Myślę żeby kupić Colombo, ale tu w sklepach nie spotkałem.Trzeba będzie w necie zamówić.Darek85 ile procentowo zrobić. Na raz tej podmiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmieniał bym 10% dwa razy w tygodniu solą o prawidłowych wartościach Mg i Ca aż do osiągnięcia Ca powyżej 400. Jak jedziesz do sklepu osobiście zabierz wodę z akwarium i niech ci w sklepie sprawdzą te 3 parametry (zasolenie, Mg i Ca). Taniej wyjdzie niż kupno nowych testów a upewnisz się czy pomiary masz prawidłowe. Nie będziesz może musiał wymieniać testów.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Kup dobrą sól czyli np. redsea albo kent.  

Magnez i wapń możesz uzupełnić za pomocą chlorku wapnia i chlorku magnezu. Policz i dodaj tyle żeby podnieść stężenie magnezu do 1250 i wapnia 380 mg/l [35 ppt]. Podnieś najpierw magnez a potem wapń. kh podnieś do 8 jak podbijesz wapń. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanokaczor zbiornik mam zalany redsea niebieska, bo na tej soli myślę prowadzić zbiornik .Stawiam na walnięte testy .Zobaczymy jutro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WP_20190425_20_44_00_Pro.jpg.b7354103004c856ff8b51d041ece9b0e.jpgWP_20190425_20_44_11_Pro.jpg.5e8f5a04d635743db9dcaa156bed21af.jpg

Wstawiam zdjecia  pala sie dwie BLUE PLUS tak to teraz wyglada Przy okazji  zapytam -co to za korale.Glonow za wiele nie ma praktycznie tylko tylna szyba, bo jej nie czyscilem.

 

Edytowane przez wojciechH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.