Skocz do zawartości
R3BEL

Ustawienie pomp cyrkulacyjnych

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam dylemat dotyczący umiejscowienia pomp cyrkulacyjnych w nowym zbiorniku 360L (100x60x60). Ale może na wstępie napiszę jak wygląda sytuacja. Ze względu na możliwe umiejscowienie akwarium niestety będzie je można oglądać tylko z przodu oraz prawej strony, dlatego też w tych miejscach zastosowałem szkło jest OW. W tych okolicznościach planowałem aby pompy cyrkulacyjne (2x Maxspect Gyre 330) umiejscowić na tylnej ścianie, która nie będzie używana oraz wylot powrotu z komina (zasilany przez pompę Maxspect Turbine Duo 6K) także skierować w kierunku przedniej szyby, tak aby na całej szerokości akwarium zapewnić odpowiednią cyrkulację wody. Jednakże mam pewne obawy czy ustawiając w ten sposób zapewnię odpowiedni przepływ w lewej części akwarium, w której jest komin(o wymiarach 24x12x55), czy nie będą powstawały tam martwe strefy w okolicach dna komina? W ostateczności mogę zamontować oba cyrkulatory po przeciwległych stronach akwarium, ale wolałbym osobiście tą prawą szybę zostawić pustą (z kilku powodów).

Czy ktoś miał podobny dylemat? Jak to wyglądało w przypadku Waszych zbiorników? Zdaję sobie sprawę, że najlepiej wszystko wychodzi w praktyce, jednakże jeśli to możliwe to chciałbym wiedzieć przed zalaniem czy mój pomysł ma w ogóle w takich warunkach rację bytu. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, uwagi.

Więcej

Akwarium_1.jpg

Edytowane przez R3BEL (wyświetl historię edycji)

Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest prosty temat. Bez wody i skały nie wiadomo jak woda będzie krążyć. Z własnego doświadczenia powiem że lepiej dmuchać wzdłuż długiej ściany. Dmuchając z pleców na przód woda będzie się odbijać od frontowej ściany i wracać dołem, a na dole będą korale.... Nie zastanawiaj się nad tym tylko jak zalejesz to będziesz wtedy kombinować. Ja mam 130x50x50 i ostatnio dołożyłem małą RW4 na pół mocy w jednym narożniku. Mam też dwie RW8 które skręciłem na 70%. Im więcej korali dochodzi tym trudniej ustawić to tak żeby nie było martwych stref i żeby koralom główek nie urwało ;).  


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ustawieniem cyrkulacji jest zawsze trochę zabawy, a i czasem trzeba coś coś skorygować, bardzo dużo zależy od ułożenia skały i korali i w zasadzie bez tego trudno Ci będzie ocenić czy jest dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za Wasze opinie i sugestie. W takim razie poczekam na spokojnie z tematem do zalania zbiornika, ale chyba rzeczywiście zdecyduję się na cyrkulację wzdłuż dłuższej jego krawędzi. Pozdrawiam.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam jeszcze taką możliwość, ale tylko jedna się zmieści. Dodatkowo musiałbym to zrobić przed zalaniem zbiornika, ponieważ szafka będzie w rogu dwóch ścian i później odsunięcie jej nie będzie możliwe (szafka pod akwarium będzie połączona rurami z kuchnią po drugiej stronie ściany). Niestety jestem ograniczony umiejscowieniem szafki i muszę się dostosować do warunków. Jednak jest to lepsze rozwiązanie niż nie posiadanie w ogóle zbiornika, o którym się marzyło :) Drugą pompę umieszczę na prawej szybie i myślę że przy odpowiednim ustawieniu ich obu cyrkulacja powinna dać radę ogarnąć każdy zakątek zbiornika.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka będziesz miał przerwę od ściany na ile cm? Daj pompę właśnie na czarną szybę to nie będzie tak widoczna jak będziesz mieć pompę z falami Gyre to jedna duża plus mała normalna za skałę powinny dać radę ale to zależy tak jak koledzy wcześniej pisali od ilości skały i ułożenia.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Nikt Ci na to pytanie nie odpowie, sam musisz sie pobawic cyrkulatorami...

Taka historyjka: poprzedni zbiornik to kostka 3X45 cm i tam robote i to znakomita robote wykonywala jedna CP-25 Gyre, ktora zamontowalem wertykalnie co mialo duzy plus estetyczny i malo ja bylo widac, natomiast po niedawnej przeprowadzce na display 55X55X35 ,zamontowalem ja w ten sam sposob i....d*pa, zamiast pieknego falowania jak poprzednio, zaczelo mi szarpac korale, ktore tez bardzo podobnie porozstawialem...

Po dluzszym czasie sprobowalem ustawic poziomo i jest super, jednak dlugi Gyre zbyt dobrze nie wyglada w takiej pozycji a poza tym troche wiecej czasu zajmuje mi codzienne czyszczenie tej szyby...

Tu taka refleksja na temat radzenia przez ludzi rzeczy, ktorych nigdy nie mieli...

Przed przeprowadzka sam sugerowalem ludziom takie ustawienie w zbiornikach o zupelnie innych wymiarach, nieswiadomie wprowadzajac w blad...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę że cyrkulator będziesz raz na jakiś czas wyciągać do czyszczenia więc z lewej między szybą a ścianą musisz zostawić miejsca na tyle żeby złapać za magnes.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za Wasze rady. Szafka niestety z lewej strony dochodzi na styk do ściany, ale akwarium jest od ściany oddalone o 2cm, tak wiec magnes spokojnie tam wejdzie. Planowałem go przykleić taśmą dwustronną po zewnętrznej stronie szyby, tak żeby później w razie czyszczenie nie odpadł po odczepieniu pompy z wewnętrznej strony. Całość wygląda jak na zdjęciu, wcisnąłem szafkę w jedyną możliwą wolną przestrzeń. Proszę się też nie sugerować wolnym miejscem z prawej strony szafki, nie mam niestety możliwości odsunięcia szafki bardziej od ściany - tymczasowo dla ułatwienia prac została od akwarium odsunięta szafka RTV, stąd ta luka po prawej. Zanim kupowałem te dwie Gyre 330 myślałem nad zakupem jednej większej Gyre 350, ale jednak zdecydowałem się na dwie mniejsze z dwóch powodów, raz że w razie awarii jednej dalej będę miał cyrkulację w akwarium, a dwa - w przypadku umiejscowienia ich po przeciwległych stronach (pomimo chęci umiejscowienia ich z tyłu brałem też taką opcję pod uwagę) uważam że miałbym większą możliwość eliminowania martwej strefy. Tak więc pomp już niestety nie zmienię, za duży poniesiony koszt, muszę jakoś poradzić sobie z tym co mam :) Dlatego też pewnie umiejscowię obie pompy po przeciwległych stronach zbiornika, a jak się okaże później, że gdzieś się będzie zbierał syfek za skałą to dorzucę jeszcze jedną mniejszą normalną pompę.

20190418_210704.jpg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz 2 pompy Gyre to jadna możesz ukryć na kominie pionowo a druga na lewej stronie poziomo. Musisz wsadzic skale i zobaczysz w które miejsce będzie Ci się zbierał detrytus.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, R3BEL napisał:

  Tak więc pomp już niestety nie zmienię, 

 

Niestety??...Masz chyba najlepsze pompy i pierwsze, ktore sa w stanie tak dmuchac, ze o martwych strefach mozna zapomniec (To byl wlasnie glowny cel produkcji tych pomp)...Teraz tylko pokombinowac z ustawieniem...

Nie wiem czy planujesz piasek, jezeli nie to szybko Ci pojdzie z ustawieniem a jezeli tak to nie wiem, gdyz nigdy nie mialem gyre w czasie,kiedy mialem piasek...

Ja szczegolny nacisk postawilbym na te lewa szybe, gdyz tam moze powstac problem np. z czyszczeniem...

Ja robie to codziennie, gdyz wole poswiecic pare minut po obudzeniu,nizeli skrobac syf, ktory tam zalega od dawna raz na ruski rok...

Dwa centymetry to malo, dlatego pomyslalbym tez o zabezpieczeniu tej szyby przed przypadkowym chlapnieciem wody, gdyz sol z ktorej odparuje woda wyglada fatalnie...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, planuję cienką warstwę piasku na dnie. Zdaję sobie sprawę, że nie posiadanie jego ułatwiłoby mi wiele spraw, ale jakoś nie mogę się przekonać do zbiorników w których na dnie widać tylko gołą szybę.

Na górę zbiornika mam już przygotowaną koronę, która będzie wystawała 10cm, powyżej zbiornika i którą nie będę demontował podczas czyszczenia, więc mam nadzieję, że w ten sposób zabezpieczę ściany przed wodą.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat dla mnie . Dzięki . Ja właśnie kupiłem dwa gyre 350 do akwarium 1200x960  . Pomyślałem sobie ze są może za mocne ale są znacznie dłuższe niż 330 i skręcę je na min  wiec nie powinno być martwych stref . Ale do rzeczy zastanawiam sie by nie przyklejac ich besposrednio do szyby akwarium tylko do wzmocnienia wklejonego nad taflą wody . Wtedy były by odsunięte od szyby i łatwiej było by czyścić , no i żaden ślimak lub koral by w nie nie wszedł . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem Gyre na przeciwko siebie a wylot wzdłuż po plecach akwarium.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.04.2019 o 10:14, R3BEL napisał:

Dziękuję bardzo za Wasze rady. Szafka niestety z lewej strony dochodzi na styk do ściany, ale akwarium jest od ściany oddalone o 2cm, tak wiec magnes spokojnie tam wejdzie. Planowałem go przykleić taśmą dwustronną po zewnętrznej stronie szyby, tak żeby później w razie czyszczenie nie odpadł po odczepieniu pompy z wewnętrznej strony.

Magnes jak to magnes reaguje na metal. Zamiast zaklejać go (na stałe) taśmą może łatwiej i lepiej było by go w czasie serwisu wyjmować jakimś metalowym płaskownikiem.


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy podobnym układzie komina i ustawieniu zbiornika mam jeden falownik na lewej ściance, a drugi na tylnej plus wiadomo powrót z sumpa.

YMUddDf.jpg

Trzeba tylko uważać żeby prądy w falowników nie uderzały w siebie bezpośrednio bo powstanie burza piaskowa ;)


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.