Skocz do zawartości
lapsiak84

Płyny spływające z wężyków

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, lapsiak84 napisał:

W pompie na pewno są te czyli 1.6 ale nie wiem czy to ma znaczenie że dalej są ciut większe.Cuda panie cuda 

https://www.sklep.aqua-trend.pl/waz-norprene-do-pomp-perystaltycznych-1616mm-p-39.html


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek masz tu jeszcze jedną opcje .Białą spinkę ściągnąć i poprowadzić wężyki tak jak narysowałem (niebieski kolor),w miejscu gdzie czerwona strzałka wężyki jak najniżej, a w sumpie pozostawiamy bez zmian .Przy takim ułożeniu wężyków powinno się tylko zapowietrzyć w tym miejscu na tym krótkim odcinku nie dalej (zielony kolor).

21ecc015b58edb6d3f09e90ad56daed0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotrek masz tu jeszcze jedną opcje .Białą spinkę ściągnąć i poprowadzić wężyki tak jak narysowałem (niebieski kolor),w miejscu gdzie czerwona strzałka wężyki jak najniżej, a w sumpie pozostawiamy bez zmian .Przy takim ułożeniu wężyków powinno się tylko zapowietrzyć w tym miejscu na tym krótkim odcinku nie dalej (zielony kolor).
21ecc015b58edb6d3f09e90ad56daed0.thumb.jpg.eeac1c426bc03385643c291ddb79f3b8.jpg


Dzieki Krzysiek. Ja mogę w zasadzie od samej pompy puscic w dół. Nie muszę górą. Robiłem tak aby było trochę estetyczniej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Daj znać jak to zda egzamin.


Przerobiłem. Rano dam znać jak wygląda poziom płynu w wężyku


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SgtOddball napisał:

Nie jest istotne umiejscowienie pompy dozującej, tylko wylot wężyka względem lustra płyny w zasobniku.

 

Dokladnie tak jest, zle to sformulowalem a napisalem o dozowniku ponizej chyba dlatego ze byl z dziesiec cm. powyzej lustra plynow, by nie robic spaghetti, ktorych wystarczajaco jest z kablami za ktore tez bede musial sie zabrac...

 

Godzinę temu, dla syna napisał:

Ponoć jeden zaworek załatwi sprawę i ma być tylko na początku (przy zasysaniu). Dwa zaworki mogą powodować dziwne zjawiska wg osoby, która projetkuje układy zasilające paliw ciekłych. Próbowałeś z jednym na początku układu? Jakbyś spróbował i dałbyś znać, będę wdzięczny bo u mnie dostęp do "ssaka" jest ograniczony i będę miał tylko jedną próbę. 

Tak, probowalem chyba wszystkie konfiguracje i po jakims czasie, pojawialy sie te bable...Kupilem tez po kilka roznych wezykow, silikonowych, twardych i miekszych...

Napisalem tez do goscia z US, ktory twierdzil ze problem rozwiazal, kupujac inne zaworki do ktorych nawet dal mi link, lecz i one nie za bardzo pomogly, wydluzyly tylko czas poprawnego dzialania o pare dni...

Gdzies nawet znalazlem ze zadne zaworki nie sa potrzebne...

Cudowalem tez z tasma teflonowa, owijajac nia wejscia i wyjscia zaworkow...

Jako ze mam nowy zbiornik, wiec i montaz dozera bedzie inny, moze szczescie dopisze tym razem...

 

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Daj znać jak to zda egzamin.


No i wygląda na to, że rozwiązanie było banalnie proste. Wstałem rano sprawdziłem i wężyk jest wypełniony całkowicie. Nic nie wykapało (czyli też i nic się nie cofnęło).

Człowiek uczy się całe życie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, lapsiak84 napisał:

No i wygląda na to, że rozwiązanie było banalnie proste. Wstałem rano sprawdziłem i wężyk jest wypełniony całkowicie. Nic nie wykapało (czyli też i nic się nie cofnęło).

Człowiek uczy się całe życie.

Niekiedy tak jest ,człowiek kombinuje jak koń pod górę a rozwiązanie jest takie proste.Grunt że się udało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
13 godzin temu, lapsiak84 napisał:

Mam pytanie odnośnie płynów wyciekających z wężyków pompy dozującej.

ile lat ma pompa dozująca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ile lat ma pompa dozująca?

Jakies 2 tygodnie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

o to ciekawe bo zazwyczaj czytałem że ten problem dotyczy zużytych wężykow tych w tej części ruchomej i przepuszczaja dlatego ścieka, w sprawnych nowych powinno to działać już jak zaworek zwrotny, u mnie pompa cykała rok i nie miałem takich problemów 

File.aspx?FileID=91148D87-13F1-485E-B212

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
o to ciekawe bo zazwyczaj czytałem że ten problem dotyczy zużytych wężykow tych w tej części ruchomej i przepuszczaja dlatego ścieka, w sprawnych nowych powinno to działać już jak zaworek zwrotny, u mnie pompa cykała rok i nie miałem takich problemów 
File.aspx?FileID=91148D87-13F1-485E-B212-7B0681D31214


Pompa dziala jak trzeba sciekali z wezyka na koncowce. To jakby zupelnie dwie inne sprawy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

według mnie nie bardzo skoro Ci ścieka jak piszesz tzn., że układ nie jest szczeliny i zaciąga powietrze z pojemników z których dozujesz inaczej gdyby działało jak na rysunkach powyżej miał byś szczelny układ i nie ma prawa ścieknąć nic bo robi się "podciśnienie" tak to widzę ale pewności na 100% nie mam  :)

EDIT:

tak mi wpadło do głowy masz może pęcherzyki powietrza w wężyku w którym spływa Ci płyn? 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Ten temat dal mi sporo do myslenia i chyba jeszcze dzisiaj podlacze dozer o ile nie przyjda jacys nigdy nie zapowiadajacy sie przyjaciele...

Tez myslalem ze moze to byc ten wezyk, ktory pracuje w dozowniku, chociaz duzo przebiegu on nie ma a problem co prawda troche inny nizeli u Piotrka, istnieje od poczatku...

Mam tez dedykowane pojemniki z calym podlaczeniem do dozera, wiec tam raczej powietrze sie nie dostaje...

Zostala chyba tylko teoria spiskowa ze chinskie wezyki robione oczywiscie najtaniej jak sie da, od nowosci nie sa szczelne i trzeba kupic te uzywane w medycynie, gdyz tam chodzi o zycie czlowieka, wiec nie moze byc mowy o nieszczelnosci...LOL...

 

 

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Ja bym stawiał na te wężyki, jak by było szczelnie to by się płyn nie cofał, poza tym  jebao to wiadomo high endowy producent nie jest, chociaż używam ich produktów i jestem zadowolony, pompa dp-4 działała u mnie bardzo dobrze :) , poza tym do głowy przychodza mi jeszcze tylko zapowietrzenia w węzykach tych dostarczających już płyny do sumpa

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Paragon napisał:

według mnie nie bardzo skoro Ci ścieka jak piszesz tzn., że układ nie jest szczeliny i zaciąga powietrze z pojemników z których dozujesz inaczej gdyby działało jak na rysunkach powyżej miał byś szczelny układ i nie ma prawa ścieknąć nic bo robi się "podciśnienie" tak to widzę ale pewności na 100% nie mam  :)

EDIT:

tak mi wpadło do głowy masz może pęcherzyki powietrza w wężyku w którym spływa Ci płyn?

Leszek przy takim ustawieniu wężyków jak miał Piotrek czyli w dół zawsze by ściekało niezależnie jaki by to był wężyk ,grubość wężyka .Niby jest ,,podciśnienie" ale jak wężyk jest skierowany w dół to ciecz w nim pomału będzie spływać w dół,nie wiem czemu tak jest, ciecz cięższa od powietrza albo przyciąganie ziemskie.Przed chwilą zrobiłem test na wężu ogrodowym .około 1.5 metra długości .

A)Napełniłem go wodą do pełna i zatkałem jedną stronę węża końcówką do pryskania ,żeby było szczelnie ,drugi koniec skierowałem do dołu wtedy woda wyleciała,niby podciśnienie powinno trzymać ale jednak woda uciekła .

B)Drugim razem napełniłem wąż wodą  ,strona gdzie końcówka do pryskania trzymałem  na wysokości głowy ,druga stronę węża skierowałem w dół, ale samą końcówkę węża skierowałem do góry i wtedy rzeczywiście podciśnienie działało woda nie uciekła .

Proponuje zrobić taki eksperyment.Według mnie ważne jest ułożenie samego węża względem punktu wylotowego,musimy go tak ułożyć aby miał kształt syfonu i będzie dobrze.

 

Screen Shot 04-28-19 at 11.58 AM.PNG

Edytowane przez Krzysiek K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, Krzysiek K. napisał:

Leszek przy takim ustawieniu wężyków jak miał Piotrek czyli w dół zawsze by ściekało niezależnie jaki by to był wężyk ,grubość wężyka .Niby jest ,,podciśnienie" ale jak wężyk jest skierowany w dół to ciecz w nim pomału będzie spływać w dół,nie wiem czemu tak jest, ciecz cięższa od powietrza albo przyciąganie ziemskie.Przed chwilą zrobiłem test na wężu ogrodowym .około 1.5 metra długości .Napełniłem go wodą do pełna i zatkałem jedną stronę węża końcówką do pryskania ,żeby było szczelnie ,drugi koniec skierowałem do dołu wtedy woda wyleciała,niby podciśnienie powinno trzymać ale jednak woda uciekła .

duży waż zresztą nie przeźroczysty może być zapowietrzony zrób taki sam na igielitowym bezbarwnym w którym widać czy są pęcherzyki powietrza, nie jestem naukowcem, ale wydaje mi się że wypełniony w całści płynem wężyk zatkany z jednej strony szczelnie nie ma prawa nic przepuszczać, moze przepuszczac tylko wtedy gdy jest nieszczelny lub ma w sobie pęcherzyki powietrza, wiesz pęcherzyk idzie do góry i wypycha płyn tak to widzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Paragon napisał:

duży waż zresztą nie przeźroczysty może być zapowietrzony zrób taki sam na igielitowym bezbarwnym w którym widać czy są pęcherzyki powietrza, nie jestem naukowcem, ale wydaje mi się że wypełniony w całści płynem wężyk zatkany z jednej strony szczelnie nie ma prawa nic przepuszczać, moze przepuszczac tylko wtedy gdy jest nieszczelny lub ma w sobie pęcherzyki powietrza, wiesz pęcherzyk idzie do góry i wypycha płyn tak to widzę

Masz rację , gdy wąż jest zatkany z jednej strony szczelnie to nie ma prawa przepuszczać i nie przepuszcza ,ale tu sprawa jest inna ,powietrze dostaje się od strony wylotu bo wąż zwisa z góry do dołu ,źle jest ułożony i zawsze się będzie zapowietrzał niezależnie od grubości węża i długości,podciśnienie nie działa tak jak byśmy chcieli, jeżeli wąż będziemy żle ustawiony .Zrób test  to się przekonasz.Narysowałem wcześniej jak miałem wąż ustawiony.

Edytowane przez Krzysiek K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Krzysiek K. napisał:

Masz rację , gdy wąż jest zatkany z jednej strony szczelnie to nie ma prawa przepuszczać i nie przepuszcza ,ale tu sprawa jest inna ,powietrze dostaje się od strony wylotu bo wąż zwisa z góry do dołu ,źle jest ułożony i zawsze się będzie zapowietrzał niezależnie od grubości węża i długości,podciśnienie nie działa tak jak byśmy chcieli, jeżeli wąż będziemy żle ustawiony .Zrób test  to się przekonasz.Narysowałem wcześniej jak miałem wąż ustawiony.

U mnie też 3 wężyki zwisają i nic nie ucieka.Są według mnie tylko 3 powody albo nieszczelność i wtedy zasysa powietrze od dołu wężyka albo wina pomp które słabo dociskają wężyki lub za mała średnica wężyków w pompie.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
27 minut temu, Sygen napisał:

U mnie też 3 wężyki zwisają i nic nie ucieka.Są według mnie tylko 3 powody albo nieszczelność i wtedy zasysa powietrze od dołu wężyka albo wina pomp które słabo dociskają wężyki lub za mała średnica wężyków w pompie.

Też jestem takiego zdania, a o za małej srednicy węzyków nie pomyślałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest to, ze jak zmienilem położenie wężyka na dolne to problem minął. Teraz nic nie wylatuje i nic się nie cofa nawet na milimetr.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 godzin temu, lapsiak84 napisał:

Najważniejsze jest to, ze jak zmienilem położenie wężyka na dolne to problem minął. Teraz nic nie wylatuje i nic się nie cofa nawet na milimetr.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

tzn., nie rozumiem jak zmieniłeś na jak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Paragon napisał:

tzn., nie rozumiem jak zmieniłeś na jak :)

Leszek zmienił tak jak ta niebieska linia

 

W dniu 27.04.2019 o 23:40, lapsiak84 napisał:
W dniu 27.04.2019 o 23:37, Krzysiek K. napisał:

21ecc015b58edb6d3f09e90ad56daed0.thumb.jpg.eeac1c426bc03385643c291ddb79f3b8.jpg

 


Dzieki Krzysiek. Ja mogę w zasadzie od samej pompy puscic w dół. Nie muszę górą. Robiłem tak aby było trochę estetyczniej.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.