Skocz do zawartości
Gość Paragon

Instalacja solarna Off-Grid

Rekomendowane odpowiedzi

Mi sie wydaje, ze porownywanie instalacji on-grid i off-grid ma sens tylko w kontekscie dobrze sprecyzowanego uzytkownika i budynku. Kwestie takie jak profil zuzycia energii, dostepne taryfy, wymagania dot. niezawodnosci i instalacja we wlasnym zakresie moge znaczaco zmienic wyniki.

Jesli mowimy np o daczy czy domku na wsi to off-grid moze sie sprawdzic bardzo dobrze. Rowniez instalacje offgrid z kogeneracja, wiatrakami, hydrogeneracja czy ogniwami paliwowymi moga sie sprawdzic w niektorych przypadkach.

Baterie tez nie musze byc drogie jesli ktos lubi majsterkowac. Za 2000-3000 euro mozna kupic baterie 24kWh z uzywanego nissana leaf. Przy instalacji off-grid ona moze wystarczyc na 20 lat/6000 cykli co daje ponizej 10gr/kWh.

A co do rzutu nadmiaru energii - tutaj proponuje podgrzewac przydomowy basen lub jaquzzi albo zbierac energie do duzego bufora/CWU.

 

 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
21 godzin temu, dadario napisał:

@Paragon trochę nie rozumiem chęci "odcięcia" się od energetyki.

a gdzie to wyczytałeś :P , nie chce być prosumentem i tyle

Szymon ogólnie jak pisałem będę się powtarzał kolejny raz :) instalacja jest off-grid bo tak chcę, nie chcę licznika dwu kierunkowego ogólnie z założenia ma być tak ile da rady ze słońca (od razu dodam wiem że może być różnie ale na pewno będzie lepiej z jak bez ) reszta z sieci no i może 20-30% z akumulatorów ale raczej będą w formie buforu jako zasilanie awaryjne i tyle nie wiem nad czym się rozwodzić, poza tym instalacja jest robiona tak aby w razie wu jak mnie naleci podmienię inwerter i tyle, ale raczej nie chociaż nigdy nie wiadomo :P

20 godzin temu, VDR napisał:

Staram się zrozumieć gdzie jest myk, ze to sie bardziej kalkuluje niż magazyn 80%

No to dalej jak napisałem wyżej, coś nie bardzo jestem w stanie wam wytłumaczyć że nie będę siedział przy świeczkach :), ogólnie zaczyna rozumieć że nie rozumiesz tego co chcę zrobić i jak działa taki inwerter hybrydowy no ale musisz sam to rozkminić ja już się poddaje w tłumaczeniu :) 

11 godzin temu, dadario napisał:

Uważasz, że instalacja off grid o mocy maks 5kw pociągnie 7kw przez 10minut??? 

to nie do mnie ale Ci odpowiem że nie hehe ale te inwertery mają fajną opcję i można łączyć je szeregowo i z tego co pamietam system pozwala na podpięcie maks 9szt np: po 3 szt. na każda fazę co ci da maks 15 szalonych kW na każdą z faz albo po 5kV lu 10 kombinacji jest sporo 

4 godziny temu, Ura napisał:

 na upartego można postawić wielki bank aku LiPo  Litowo Polimerowych takich jak się montuje do samochodów elektrycznych, są do tego dedykowane regulatory ładowania, napięcie też jest OK - można postawić taki blok co będzie przetrzymywał 10kWh i po problemie - tylko to spory koszt, ale i tak w długiej perspektywie niższy niż stare technologie typu kwasówki nawet te do głębokiego rozładowania, wg mnie szkoda kasy na kwasówki, to już lepiej chińskie do samochodów.

dokładnie może za dwa trzy lata technologia troszkę pójdzie do przodu i aku będą tańsze, poczytaj o akumulatorach LTO wytrzymują od 20000 do 30000 cykli, inaczej mówiąc przeżyją mnie i Ciebie hehe, ja mam kwasiaki ze wzmocnionej płyty olowiowej do głębokich rozładowań, ale to i tak w najlepszej perspektywie 600 cykli, ja je mam jak pisalem wyżej w formie upsa

4 godziny temu, Ura napisał:

Jest jeszcze jeden dość męczący problem, mianowicie pożary, przy inwerterze on-grid, jak odłączysz głównym bezpiecznikiem prąd, to inwerter się wyłączy i spokój, a on grida nie da rady,

musisz to przeczytać i poprawić bo nie kumam :P, bo z tego co wiem to on-grid jest łączony w duże stringi o dużych napięciach i tu jest duże ryzyko pożaru, tu masz coś o pożarach paneli :

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/100552/holendrzy-zbadali-przyczyny-pozarow-instalacji-pv

4 godziny temu, Ura napisał:

Podobnie jest z myśleniem takim, że założę sam będę miał super tanio a później się podepne pod on-grid, i tu błąd wymagają papierów i uprawnień firma monterska musi mieć uprawnienia, jest odbiór istalacji gdzie przychodzi pan z energetyki i sprawdza, tak samo sprawdzają papiery na inwerter, panele itp.

Papiery sa tylko na inwerter, technik musi tez mieć odpowiednie uprawnienia i tyle nie mieszaj to nie jest nic trudnego zgłoszenie też jest proste, a myślisz że fachman zrobi lepiej :)

już nie jednego widziałem i po nie jednym poprawiałem więc nie dzięki wolę zrobić sam wiem że będzie na lata

11 minut temu, harnas napisał:

Mi sie wydaje, ze porownywanie instalacji on-grid i off-grid ma sens tylko w kontekscie dobrze sprecyzowanego uzytkownika i budynku. Kwestie takie jak profil zuzycia energii, dostepne taryfy, wymagania dot. niezawodnosci i instalacja we wlasnym zakresie moge znaczaco zmienic wyniki.

Jesli mowimy np o daczy czy domku na wsi to off-grid moze sie sprawdzic bardzo dobrze. Rowniez instalacje offgrid z kogeneracja, wiatrakami, hydrogeneracja czy ogniwami paliwowymi moga sie sprawdzic w niektorych przypadkach.

Baterie tez nie musze byc drogie jesli ktos lubi majsterkowac. Za 2000-3000 euro mozna kupic baterie 24kWh z uzywanego nissana leaf. Przy instalacji off-grid ona moze wystarczyc na 20 lat/6000 cykli co daje ponizej 10gr/kWh.

A co do rzutu nadmiaru energii - tutaj proponuje podgrzewac przydomowy basen lub jaquzzi albo zbierac energie do duzego bufora/CWU.

 

 

no dokładnie pierwsza osoba która, rozumie jedną fundamentalną kwestię, że jest to sprawa indywidualna, co do akumulatorów czekam na lepsze czasy ale można zrobić DIY (coś o tym wiem :) ) pakiety w niedużych pieniądzach kupują też jak już wspomnialeś pakiety z aut nissana czy nawet tesli jest tego mase na ebaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to dalej jak napisałem wyżej, coś nie bardzo jestem w stanie wam wytłumaczyć że nie będę siedział przy świeczkach [emoji4], ogólnie zaczyna rozumieć że nie rozumiesz tego co chcę zrobić i jak działa taki inwerter hybrydowy no ale musisz sam to rozkminić ja już się poddaje w tłumaczeniu [emoji4] 

 

Doskonale rozumiem tylko nie rozumiem po co wydawać tyle kasy i dać się dalej dymac energetyce. Przecież z tą Twoja instalacja większość prądu, którego zużyjesz pociagniesz z sieci a nie z paneli. Czyli używając Twojego słownictwa - dasz się wydymać energetyce. Aby ta Twoja instqlacja jako tako działała musisz wpompować w to mnóstwo kasy. Ta Twoja instalacja to żaden off grid a zwykle źródło energii, w dodatku malo efektywne i kompletnie nieoplacalne. I staram się cały czas zrozumieć po co wyrzucać pieniądze w bloto. Na zasadzie na złość babci odmroze sobie uszy ? Naczytałes się głupot o okradaniu przez firmy bo przelicznik 0,8 a pakujesz się w akumulatory kwasowe. Choć jak pisales one głównie jako backup. Więc zamiast odebrać to co wygenerowales wiosną, latem i jesienią w okresie zimowym, bedziesz płacił energetyce bo Twoja instalacja większość czasu nie będzie pracowała z pełną moca. Nie ma z tego żadnych korzysci. Budujesz formule F1 by w niedzielę jeździć nią do kościoła. I tyle w temacie.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragon na początku pisałeś, że dążysz do samowystarczalności. A skoro zostawiasz przyłącze, to nie rozumiem, czemu nie ongrid i licznik dwukierunkowy. Przecież i tak będziesz musiał płacić stałe opłaty dla elektrowni. 
Rozumiem, że to hobby i eksperyment, ale skoro chcesz inwestować nie małą kasę w sprzęt, to warto chyba realnie mieć z tego jakieś plusy. A tak niestety sporo pary pójdzie w gwizdek. 
Zdaję sobie sprawę, że nastawienie wynika z " ja chcę SAM", mam podobnie i nie lubię "fahofcuf" u siebie na podwórku, jednak czasami warto odpuścić. 
 

 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
29 minut temu, VDR napisał:

 

Doskonale rozumiem tylko nie rozumiem po co wydawać tyle kasy i dać się dalej dymac energetyce. Przecież z tą Twoja instalacja większość prądu, którego zużyjesz pociagniesz z sieci a nie z paneli. Czyli używając Twojego słownictwa - dasz się wydymać energetyce. Aby ta Twoja instqlacja jako tako działała musisz wpompować w to mnóstwo kasy. Ta Twoja instalacja to żaden off grid a zwykle źródło energii, w dodatku malo efektywne i kompletnie nieoplacalne. I staram się cały czas zrozumieć po co wyrzucać pieniądze w bloto. Na zasadzie na złość babci odmroze sobie uszy ? Naczytałes się głupot o okradaniu przez firmy bo przelicznik 0,8 a pakujesz się w akumulatory kwasowe. Choć jak pisales one głównie jako backup. Więc zamiast odebrać to co wygenerowales wiosną, latem i jesienią w okresie zimowym, bedziesz płacił energetyce bo Twoja instalacja większość czasu nie będzie pracowała z pełną moca. Nie ma z tego żadnych korzysci. Budujesz formule F1 by w niedzielę jeździć nią do kościoła. I tyle w temacie.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

no ok a 8 tyś - tam ze 3 tysie zwrotu czyli 5 tysi na czysto za instalację foto nie uważam za kupę  kasy, skąd masz tą wiedze że większość prądu wezmę z sieci sorki ale nie mieszkasz w moim domu (co nie nie mieszkasz :P więc skąd takie a nie inne przypuszczenia że sobie nie zrobiłem jakichś założeń, rozumiem ze jest bum na fotowoltaikę nawet rząd zaczyna dopłacać aby tylko ludzie zakładali i dopłaty tylko do on-grida hmmm hehe dodatkowo uważam że zmniejszając rachunki nawet o połowę to nie czuje się rypiany przez energetykę dodatkowo staję trochę bardziej niezależny od sieci ale nie odcięty, za to uważam że Prosumenci są Rypani na potęgę nawet jak udawadniają sobie na wzajem jak to jest cudownie wspomagać energetykę :)  

Nie rozumiesz bo nie chcesz zrozumieć że ktoś chce tak a nie inaczej nic na to nie poradzę, zresztą moja kasa to moja sprawa a nie twoja nie rozumiem skąd to poruszenie więcej wywalam w błoto na głupoty, poza tym czy gdzies pisałem że potrzebuję księgowego w sprawie inwestycji???

aha dalej mi nie napisales a pytam z 4 raz po co mam zakrywać panele fotowoltaiczne????

 

28 minut temu, dadario napisał:

@Paragon na początku pisałeś, że dążysz do samowystarczalności. A skoro zostawiasz przyłącze, to nie rozumiem, czemu nie ongrid i licznik dwukierunkowy. Przecież i tak będziesz musiał płacić stałe opłaty dla elektrowni. 
Rozumiem, że to hobby i eksperyment, ale skoro chcesz inwestować nie małą kasę w sprzęt, to warto chyba realnie mieć z tego jakieś plusy. A tak niestety sporo pary pójdzie w gwizdek. 
Zdaję sobie sprawę, że nastawienie wynika z " ja chcę SAM", mam podobnie i nie lubię "fahofcuf" u siebie na podwórku, jednak czasami warto odpuścić. 
 

 
 

 

Szymon jak wyżej 5 tysi nie przesadzaj serio ile wydajesz na akwarium???

Chce po prostu spróbować i tyle nie wiem co Tu się tylu księgowych znalazło :) , tak serio według moich tajnych wyliczeń zejdę z 340zł za miesiąc na 120 więc teoretycznie więc to jakieś 1400zl oszczędności w skali roku więc powinno się zwrócić po 4-5 latach więc może nie będzie tak efektywne jak instalacje prosumenckie ale swoje zrobi wszystko zweryfikuje czas a ja mam frajdę chyba mogę Panowie co mogę ????

aha niżej filmik jak działa inwerter żeby było klarowne:

 

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragon ale ja Ci naprawdę nie bronię, wydaje mi się jednak, że Twoje wyliczenia są trochę zbyt optymistyczne. 
Już szybciej poszedł bym w kierunku jaki wymyślił sobie mój dziadek(wzorował się na forach camperowych). Ma kilka paneli(używki z alledrogo) na dachu, które bezpośrednio ładują akumulatory. A z nich przez przetwornicę zasila 2lodówki oraz pompy z CO. Układ prosty, ale dzięki temu w pełni wykorzystywany. Zna dzienne zapotrzebowanie na energię i tak dobrał moce paneli i pojemności akumulatorów, żeby nie zainwestował "na zapas" a jednocześnie akumulatory nie dostają po d*pie. 
 

Chociaż nie powiem, jestem ciekaw tego Twojego pomysłu. 
Ale z sympatii wolałbym, żebyś postawił sobie za tą kasę baniak, niż wydał kasę na instalację, która okaże się średnio wydajna/opłacalna. 
W każdym razie czekam na rozwój sytuacji. 

 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 minut temu, dadario napisał:

@Paragon ale ja Ci naprawdę nie bronię, wydaje mi się jednak, że Twoje wyliczenia są trochę zbyt optymistyczne.

a wyliczenia ludzi co zakładają jako Prosument to już są w 100% realistyczne oj weź chociaż bądźmy ferr :), każdy zawsze Ciągnie w swoją stronę, moje kalkulację pewnie że są optymistyczne ale jak bym podchodził pesymistycznie do każdego tematu to bym nie robił NIC, co do zwrotów z rządowych programów to mega lipa wystarczy wspomnieć "Czyste Powietrze" wielu znajomych do tej pory a miną prawie rok się nie doczekało jakichkolwiek zwrotów, siostra dostała po 8 miesiącach ja skladałem po instalacji ogrzewania gazowego chyba w czerwcu papiery wiszą jako zarejestrowane poprawnie i tyle totalna porazka, teraz masz "Twój Prąd" myślisz że będzie inaczej ??

Drażnią mnie tylko bezpodstawne argumenty o tym że off-grid się zapali a on-grid to już nie, lub jak mam off-grida to musze zakrywać panele, i takie tam podobne bzdury więc ciężko się nie wkurzyć

11 minut temu, dadario napisał:

Chociaż nie powiem, jestem ciekaw tego Twojego pomysłu. 
Ale z sympatii wolałbym, żebyś postawił sobie za tą kasę baniak, niż wydał kasę na instalację, która okaże się średnio wydajna/opłacalna. 
W każdym razie czekam na rozwój sytuacji. 

Szymon sam jestem ciekawy, pomysł na to wpadł przypadkiem jak robiłem nowa rozdzielnię pomyślałem a może by zrobić zasilanie awaryjne i dodać kilka paneli :clowning

aha wracając do tematu dzisiaj zrobiłem przenosiny odpaliłem i dom nie stanął w płomieniach hehe

przepraszam za pisownie jak tu mi wypomniał VDR, ale o tj godzinie zazwyczaj jestem już co najmniej po 2 piwku :)

hkiSdLps-9qGxVtrOAu0cZ-EDyY9aW62Mr7H41uk

 

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Paragon, Jacek zjechał z 1200 na 200, ktoś tam pisał o 43zl miesięcznie , ktoś tam pisał o 140 zł rocznie a Ty dalej piszesz bzdety o tym dymaniu na potęgę [emoji23]

Magazyn za który płacisz 0,2 z tego co wyprodukujesz, resztę odbierasz w miesiącach zimowych albo mało słonecznych, jest dla Ciebie dymaniem.

A nie jest dymaniem kupowanie docelowo paneli za prawie 10k, które i tak nie spowodują, ze będziesz samowystarczalny. Dalej będziesz płacił PGE te same opłaty stałe co ja. A w zimie Twoja instalacja nie bedzie pracowała. Moja będzie bo odbiorę energię z magazynu.

Pytałem o szczegóły zużycia, napisałeś ze ich nie znasz czyli robisz instalacje na pałe. Największe zużycie masz między 10-16, masz taryfę G12w. 680zl na dwa miesiące - spore zużycie bym powiedział. Tyle udało mi się od Ciebie dowiedzieć. Panele nie generują od rana do wieczora na max. Większość energii pójdzie z sieci bo aku będą jako backup. Chyba ze rozbudujesz instalacje ale wtedy zima i tak będa robiły tylko za składowisko śniegu. Zreszta 4aku połączone w szereg będą miały 48v i tylko 100Ah. Lodówki jak sadze nie masz na 48V wiec to inwerter zamieni na 230V. Pieca kondensacyjnego nie masz, ładowarek nie używasz, urządzeń na standby itd. Tylko lodowka i ledy. Pytanie jakie Ledy bo potrafią i 6A szarpnąć jak to jakaś taśma 5050. Zreszta to i tak bez znaczenia. Zima to co co mógłbyś zaoszczędzić w okresie słonecznym oddasz energetyce. Prosument nie bo jeśli będzie miał nadwyżkę to odbierze zima. Grunt to przemyślana instalacja a nie taka na palę.

Po drugie cos zle liczysz te procenty. Z 8tys to nie jest 3tys. Skąd Ci się taka kwota wzięła ?

Po trzecie to nie jest stricte odliczane od sumy wydanej, doczytaj warunki jakie stawia skarbówka ;) Te 6 lat na zwrot nie biorą się znikąd ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, VDR napisał:

Widzisz Paragon, Jacek zjechał z 1200 na 200, ktoś tam pisał o 43zl miesięcznie , ktoś tam pisał o 140 zł rocznie a Ty dalej piszesz bzdety o tym dymaniu na potęgę emoji23.png

Sam piszesz bzdety o zakrywaniu paneli, o tym że coś się chcesz dowiedzieć w temacie a tylko robisz śmietnik jak zresztą wszędzie gdzie ktoś ma inne zdanie od Cibie nie raz i nie dwa

 

3 minuty temu, VDR napisał:

Magazyn za który płacisz 0,2 z tego co wyprodukujesz, resztę odbierasz w miesiącach zimowych albo mało słonecznych, jest dla Ciebie dymaniem.

A nie jest dymaniem kupowanie docelowo paneli za prawie 10k, które i tak nie spowodują, ze będziesz samowystarczalny. Dalej będziesz płacił PGE te same opłaty stałe co ja. A w zimie Twoja instalacja nie bedzie pracowała. Moja będzie bo odbiorę energię z magazynu.

kolejne bzdety od kiedy w Zimie instalacja PV nie dział ogarnij się dzień jest krótszy więc pracuje krócej a nie wcale, poza tym doinformuj się że w niższej temperaturze panel PV jest wydajniejszy

4 minuty temu, VDR napisał:

Pytałem o szczegóły zużycia, napisałeś ze ich nie znasz czyli robisz instalacje na pałe. Największe zużycie masz między 10-16, masz taryfę G12w. 680zl na dwa miesiące - spore zużycie bym powiedział. Tyle udało mi się od Ciebie dowiedzieć. Panele nie generują od rana do wieczora na max. Większość energii pójdzie z sieci bo aku będą jako backup. Chyba ze rozbudujesz instalacje ale wtedy zima i tak będa robiły tylko za składowisko śniegu. Zreszta 4aku połączone w szereg będą miały 48v i tylko 100Ah. Lodówki jak sadze nie masz na 48V wiec to inwerter zamieni na 230V. Pieca kondensacyjnego nie masz, ładowarek nie używasz, urządzeń na standby itd. Tylko lodowka i ledy. Pytanie jakie Ledy bo potrafią i 6A szarpnąć jak to jakaś taśma 5050. Zreszta to i tak bez znaczenia. Zima to co co mógłbyś zaoszczędzić w okresie słonecznym oddasz energetyce. Prosument nie bo jeśli będzie miał nadwyżkę to odbierze zima. Grunt to przemyślana instalacja a nie taka na palę.

a nie musisz wiedzieć bo nie robie rozliczenia finansowego, jak tez inwentaryzacji tego co mam w swoim domu, straciłem ochotę pisania z tobą już stronę temu, nie zakladalem tematu o finansowych korzyściach posiadania takiej instalacji dla twojej wiadomości jak zrobi Ci dobrze robie to ze stratą bo tak lubię i g..Ci do tego

7 minut temu, VDR napisał:

Po drugie cos zle liczysz te procenty. Z 8tys to nie jest 3tys. Skąd Ci się taka kwota wzięła ?

poprawiłem się nie nadążasz za zmianami :) poza tym nawet jak będzie to 8 tysi to i tak nic Ci do tego

8 minut temu, VDR napisał:

Po trzecie to nie jest stricte odliczane od sumy wydanej, doczytaj warunki jakie stawia skarbówka ;) Te 6 lat na zwrot nie biorą się znikąd ;)

Nie muszę mam od tego człowieka, Ciebie :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po co się irytować ? Oczywiście ze nic mi do tego, równie dobrze możesz spuścić kasę w kasynie, wiele osób tak robi. Tylko po co dorabiać do tego teorie, ze kiedyś wygram i się odkuje. Z tym zasłanianiem paneli to była taka ironia. Ty po prostu nie będziesz produkował w tym czasie choć byś mógł. To jest tak jakbyś kupił 20 ciężarówek i raz na tydzień 10 z nich by pojechało w kurs. A reszta stała by na placu bo co komu do tego. Owszem mozesz ale z ekonomia nie wiele ma to wspolnego. I o tym pisze. Chciałeś opinii to ja napisałem, a ze nie widzisz co inni piszą tylko upierasz się przy swoim.

 

A teraz na koniec wisienka na torcie. Twoja instalacja będzie się różniła od prosumenta tylko tym, ze prosument nadwyżkę odda do sieci i bedzie mógł odebrać 0,8. W ongrid również energia idzie na bieżące zużycie i nadwyżka jest przesyłana do magazynu. Ty tego magazynu mieć nie będziesz albo go co 2 lata wymienisz.

 

Życzę powodzenia w zimowym okresie [emoji51][emoji23]

 

P.s nie czytam w kółko postow ktore raz przeczytałem. Fajnie ze się poprawiłeś, przynajmniej tego już jesteś świadomy.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 minut temu, VDR napisał:

A teraz na koniec wisienka na torcie. Twoja instalacja będzie się różniła od prosumenta tylko tym, ze prosument nadwyżkę odda do sieci i bedzie mógł odebrać 0,8. W ongrid również energia idzie na bieżące zużycie i nadwyżka jest przesyłana do magazynu. Ty tego magazynu mieć nie będziesz albo go co 2 lata wymienisz.

a skąd wiesz że za dwa lata nie załorzę akumulatorów litowych albo banków z Tesli i będę magazynował lepiej od Ciebie???

a moze wszystko zlikwiduję i polecę na Marsa :)

9 minut temu, VDR napisał:

I po co się irytować ? Oczywiście ze nic mi do tego, równie dobrze możesz spuścić kasę w kasynie, wiele osób tak robi. Tylko po co dorabiać do tego teorie, ze kiedyś wygram i się odkuje. Z tym zasłanianiem paneli to była taka ironia. Ty po prostu nie będziesz produkował w tym czasie choć byś mógł. To jest tak jakbyś kupił 20 ciężarówek i raz na tydzień 10 z nich by pojechało w kurs. A reszta stała by na placu bo co komu do tego. Owszem mozesz ale z ekonomia nie wiele ma to wspolnego. I o tym pisze. Chciałeś opinii to ja napisałem, a ze nie widzisz co inni piszą tylko upierasz się przy swoim.

 Ja nie chciałem opinii czy kosztorysu inwestycji bo sam wiem co ile kosztuje, ja chciałem popisać z ludźmi co mają takie instalacje, lub jakieś doświadczenie z nimi aby uniknąć jakichś dużych błędów, ale znalazłeś się Ty, człowiek który nie ma nic do powiedzenia poza wyliczaniem nie swoich pieniędzy.............

9 minut temu, VDR napisał:

Życzę powodzenia w zimowym okresie emoji51.pngemoji23.png

a ja życzę lepszego urlopu następnym razem co byś nie musiał wrzucać smutnych fotek kawałka nogi i piwa emoji23.png

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz nawet sobie elektrownie jądrowa wybudować by zasilić ledy i lodówkę. Nic mi do tego :)

Oczywiscie można gdybać tylko albo jestes poważnym gosciem albo dyziem marzycielem. Wybór nalezy do Ciebie.

Ale skoro piszesz o dymaniu prosumentow to wybacz ale nie mogłem się powstrzymać by nie skomentować takiej bzdury w kontekście Twojej instalacji. Twoja kieszeń mnie mało obchodzi. Co najwyżej, ktoś czytając wątek trzy razy się zastanowi czy iść Twoja droga.

A urlop udany, po mojej nodze stwierdziles ze był smutny ?IMG_0028.jpg[emoji23][emoji23][emoji23]

To dla Ciebie jeszcze jedna fotka, jak zgadniesz skąd to Ci browara postawie [emoji23]


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, VDR napisał:

Możesz nawet sobie elektrownie jądrowa wybudować by zasilić ledy i lodówkę. Nic mi do tego :)

Oczywiscie można gdybać tylko albo jestes poważnym gosciem albo dyziem marzycielem. Wybór nalezy do Ciebie.

Ale skoro piszesz o dymaniu prosumentow to wybacz ale nie mogłem się powstrzymać by nie skomentować takiej bzdury w kontekście Twojej instalacji. Twoja kieszeń mnie mało obchodzi. Co najwyżej, ktoś czytając wątek trzy razy się zastanowi czy iść Twoja droga.

A urlop udany, po mojej nodze stwierdziles ze był smutny ?IMG_0028.jpgemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

To dla Ciebie jeszcze jedna fotka, jak zgadniesz skąd to Ci browara postawie emoji23.png
 

Reda? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do domu, teraz mogę więcej wrzucić. Ponieważ nikt nie odniósł się do rewelacji Paragona, że zimą panele PV mają lepszą wydajność i nie wyjaśnił na czym ów lepsza wydajność polega, ani nie sprostował tego marketingowego bełkotu, w krótkich słowach postaram się to wyprostować.
Owszem zimą panele PV mają lepszą wydajność ale to wynika z ich budowy. Po prostu latem nagrzewają się bardziej i ich wydajność spada. Nikt jednak nie mówi, że zimą owszem wydajność jest większa ale nijak to nie rekompensuje braku słońca w zimowe dni. Niestety brak słońca powoduje, że panele działają po prostu marnie w stosunku do sezonu np. letniego.
Wrzucam 4 wykresy dla instalacji SolarEdge z optymalizatorami mocy - to taka instalacja, w której każdy panel sterowany jest oddzielnie i zacienienie jednego nie powoduje obniżenia sprawności całego stringu. Krótko mówiąc - wydajność takiej elektrowni jest większa od typowej instalacji fotowoltaicznej.

Dla porównania - losowo wybrany dzień sierpnia, losowo wybrany dzień grudnia i wykres miesięczny w rozbiciu na poszczególne dni.
Niech każdy sobie oceni sam, czy zimą ta większa wydajność ma jakiekolwiek znaczenie w stosunku do sezonu np. letniego.

Widać również, że i w lecie wcale nie jest tak kolorowo jak np. słońce schowa się za chmury.

 

lato.png

zima.png

sierpien.png

grudzień.png

 

 

P.s @sith114 - niestety przez Rede i Rumię tylko przelecieliśmy i nie było czasu by odwiedzić :/ :/  Akwarium w markecie w pewnym europejskim mieście ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.08.2019 o 09:09, dadario napisał:

Uważasz, że w ramach gwarancji po uszkodzeniu inwertera będziesz miał nowy do 24h w domu?? Nie ważne czy będzie święto, niedziela itp? 

Ja Ciebie nie rozumiem ?

Co myślisz że jak powali słup wysokiego napięcia to ci to w 1 godzine słup naprawią ?

Dałeś nie porównywalne i banalne przykłady .

Poza tym prąd będziesz miał zawsze bo , masz dwa a nie jedno żródło więc jak przewali słup masz ofgrid a jak panel cizerwie wichura  to i tak reszta bedzie pracowac -- dla tego to dla mnie te twojhe sianie paniki jest smieszne a.

A co do produkowania pradu ile ci tam potrzeba etc.

ile se wyprodukujesz tyle zaoszczedzisz nie widze w tym inic dziwnego a dodam ci ze w zime nawet jak bedzie 1 h sońca to tez  z niego wezmiesz prad .

A na dalsze przemyslenia dodam ci ze wiatrak do paneli to moze byc jeszcze lepsza sprawa = nie ma słonca jest wiatr i po elketrowniach w polsce .

 

23 godziny temu, Paragon napisał:

Sam piszesz bzdety o zakrywaniu paneli, o tym że coś się chcesz dowiedzieć w temacie a tylko robisz śmietnik jak zresztą wszędzie gdzie ktoś ma inne zdanie od Cibie nie raz i nie dwa

 

To forum całe jest zapchane trolami .

58 minut temu, VDR napisał:

Widać również, że i w lecie wcale nie jest tak kolorowo jak np. słońce schowa się za chmury.

Właśnie dla tego dobrze było by miec wiatrak dodatkowo .

Tu proponuje popatrzeć na dorgach czasem widać takie połączenia nad światłami , nic tu nie odkryłem . ( a i tak kijowo działają takie światła )

 

Każdy żeglarz wie że jak zajdzie słonce to zaraz pojawia sie wiekszy wiaterek .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Caban napisał:

To forum całe jest zapchane trolami .

Właśnie dla tego dobrze było by miec wiatrak dodatkowo .

Tu proponuje popatrzeć na dorgach czasem widać takie połączenia nad światłami , nic tu nie odkryłem . ( a i tak kijowo działają takie światła )

Jaką turbinę i jaki wiatrak proponujesz aby zastąpić panele do utrzymania domu o powierzchni np. 170m2 użytkowej ?

Piszmy o konkretach. Proponujesz wiatrak a za chwilę piszesz, że takie rozwiązanie przy światłach i tak działa kijowo. To w końcu sprawdza się czy się nie sprawdza ?

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, VDR napisał:

y zastąpić panele do utrzymania domu o powierzchni

nie utrzymania kolego to nie atomowka , to jest siec pomocnicza , jak by to było takie fantastyczen to zamiast elektorni na wegiel mieszko 1 załozył by se panele na gród w gnieznie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Caban napisał:

nie utrzymania kolego to nie atomowka , to jest siec pomocnicza , jak by to było takie fantastyczen to zamiast elektorni na wegiel mieszko 1 załozył by se panele na gród w gnieznie.

 

Pod warunkiem że Mieszko I żyłby w 18 wieku kiedy odkryto krzem a tak na prawdę w 19wieku. A teraz wróćmy na normalne ścieżki historii i odpowiedz na pytanie - jaka turbinę i jaki wiatrak jak to nazwałeś pomocniczy proponujesz dla takiej instalacji - ale konkrety.

 

P.s Obejrzałem w końcu film który lansuje Paragon - totalny bezsens przedstawiony w tym filmie. Przewymiarowana instalacja, ponadto nie zauważyłem by pokazano fakturę więc można powiedzieć wszystko, świat akumulatorów czy jak tam to sie nazywało - noo dziwne by zachwalali ongrid :D   Dołki sobie kopać przecież nie będą.
 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Caban napisał:

nIE JESTEM ZNAWCA .

Pisze tylko o tym co wiem .

Załoze to Ci powiem .

Zalezt to od zuzycia itd w przypadku ofgrida to jest raczj tka jak z nami morszczakami tu nie ma zamontuje sobie pralke i po sprawie . tu sa cały czas kombinacje i mysle ze morszczaki sobie z takimi instalacjami na pewno poradza bo jak tu widze sa tu mądrzy ludzie ktorzy nie taie proste sprawy rozwiazuja .

J tu pisze bo mi sie spodobał temat a sam go cwicze i niczego tu nie bede Tobie ani innym udowadniał po prostiu se mam działa to i najsłabsza tego problemu pięta sa akumulatory i generowanie pradu . ale przy tanich panelach to moze sie opłacac ba .. ciekawe czemu robia farmy. ba.. przy tak niskich przychodach , ciekawe ?

 

Obawiam się, że cały czas kombinując pompuje się kasę sprzedawcom akumulatorów, paneli, wiatraków i cholera wie komu jeszcze.  Taką instalację się projektuje, są nawet do tego programy profesjonalne wraz z symulacją statystyczną regionu w jakim ta instalacja jest montowana - co ma spore znaczenie bo centrum a wschód kraju to nie to samo, na podstawie danych konkretnego budynku. 680zl - szkoda że Paragon nie napisze chociaż ile kWh zużywa w ciągu tych 2 miesiecy. Nie mogę znaleźć faktury z PGE by zerknąć na opłaty stałe, ale dla najwyższej taryfy w G12W (ilość kWh zużytych będzie najmniejsza), bez opłat stałych - 680zl/0,3520 (cena kWh w PGE za GW12w w taryfie dobowej) = 1931kWh/2 msc. Załóżmy że to będzie ~500kWh miesięcznie.  Poniżej wykres pracy instalacji 5kW - czyli 3x większej niż aktualna Paragona. 500kW miesiecznie w okresie zimowym raczej ciężko do uzyskania. W zasadzie tylko przez pół roku te 500kWh osiągamy. Ale to instalacja która maksymalizuje zyski i nadwyżki wysyła do sieci. Nadwyżki u Paragona nie wystąpią - jeśli budynek o 16tej będzie ciągnął 100W a panele będą produkowały 50W to nadprodukcji np. z godziny 12 nie odzyska.


2018.png.1b766d1042c0f40bbd233032ef5aaf38.png


Wróćmy do 4 akumulatorów 100Ah podłączonych w szeregu dających napięcie 48V.  To jest jakies 4,8kWh.  500kWh miesiecznie -średnio 16,13 kWh dobowo. Nie dość, że instalacja 5k, która kosztowałaby około 14 tysiecy nie wyrabia w zimie (docelowa inwestycja Paragona), to i bank akumulatorów zdecydowanie za mały gdyby uznać pracę cykliczną, bo przy 80% to tak jakby go nie było. Jakby nie liczyć to przez pół roku ciągniemy większość z sieci a już tym badziej przy 6 panelach a nie planowanych 18tu. Pomijam już całkiem, że instalacja nie będzie generowałą max zysku - więc te wyliczenia i tak moooocno na korzyść off-grida. W realu pewnie będzie jeszcze gorzej ;P Pomijam całkowicie, że bank baterii to 48V i trzeba jeszcze trochę stracić na przetworzenie do 230V.

@Caban - dlatego cały czas pytam o konkrety a nie pisanie dla pisania. Bo za chwile się okaże, że zaproponujesz turbinę związana z gruntem i potrzeba będzie pozwolenia na budowę. Pomijam już kwestie inwertera - jeszcze nie przejrzałem co ów inwerter Paragona potrafi i czy da radę do niego wiatrak dorzucić ale jeśli nie - to kolejny wydatek. Dlatego pytam Paragona o zużycie godzinowe bo wtedy można się odnieść bardziej konkretnie do jego projektu.

Napisałeś - że jeśli cokolwiek wyprodukujemy to już oszczędzamy jest tylko połowiczną prawdą.  Pełne zdanie brzmi - jeśli cokolwiek wyprodukujemy to już oszczędzamy pod warunkiem, że koszty instalacji nam się już zwróciły. Jeśli coś nam się nie zwróci bo np. wcześniej się popsuje, albo będziemy musieli dokładać kolejne klocki by coś działało to oszczędzać nie będziemy. Oszczędzanie nie polega na tym, że wydajemy 10tys złotych i zapominamy o tym, że je wydaliśmy.

P.s Farmy nie działają na akumulatorach - poczytaj o rynku zielonych certyfikatów - zobaczysz czy jest tak kolorowo jak miało być. Nie mieszaj Prosumenta z firmami sprzedającymi prąd.  To trochę inaczej działa.

P.s.2 - jest późna pora, trochę zmęczony jestem - więc mogłem popełnić gdzieś błąd.
P.s3 - Paragon - no offence - obiecałem, że po powrocie trochę więcej napiszę - więc dotrzymuję obietnicy.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

VDR jesteś śmieszny  z każda chwilą coraz bardziej, co ja lansuję opisuję tylko co robię i jak wygląda taka instalacja, co najwyżej ty lansujesz on-grid i to mocno, ja nie opisuję wyższości jednej nad drugą tylko Ty, przyczepiłeś się do tematy ale nie po to żeby coś podpowiedzieć tylko żeby wylać swoje żałosne frustracje, i nie wiem po co się podniecasz, tą cała prosumencką fotowoltaiką, off-grid  dla mnie jest to sieć pomocnicza a nie główny cel życiowy na oszczedności jak wspomniał Caban nie potrzebuje zejść bardzo nisko wystarczy mi aby w jakimś stopniu obniżyć rachunki taka instalacja zalicza się do małych i akumulatory 100Ah w systemie 48V spokojnie wystarczy aby cała noc podtrzymać oświetlenie i prace lodówki, przecież nie chcę na tych akumulatorach spawać, jak zerknąłem przed chwilą dom pobiera aktualnie 165W  jesteś geniusz to sobie policz na ile to wystarczy, pomoge Ci to jest nie całe 4 ampery, wiesz jakie to robi wrażenie na akumulatarach, taki samo jak Ty na mnie,  dodatkowo chcę się zabezpieczyć energetycznie, nic nie rozumiesz albo rozumiesz doskonale, wszystko co piszesz jest super tylko od początku do końca na temat robisz mi tylko wielki śmietnik jak ktoś się zainteresuje tematem to zobaczy 3 strony twoich wypocin bez sensu.....

aha wytłumaczysz mi w końcu po co mam zakrywać te panele czy będziesz cały czas udawał że nie było pytania wytłuszcze zebyś lepiej widział bo chyba nie widzisz skoro pytam tyle razy i nie znasz odpowiedz na to co sam napisałeś?????

 

2 godziny temu, Caban napisał:

To forum całe jest zapchane trolami . 

no niestety 3 strony tematu sam śmietnik

Godzinę temu, Caban napisał:

nIE JESTEM ZNAWCA .

Pisze tylko o tym co wiem .

Załoze to Ci powiem .

Zalezt to od zuzycia itd w przypadku ofgrida to jest raczj tka jak z nami morszczakami tu nie ma zamontuje sobie pralke i po sprawie . tu sa cały czas kombinacje i mysle ze morszczaki sobie z takimi instalacjami na pewno poradza bo jak tu widze sa tu mądrzy ludzie ktorzy nie taie proste sprawy rozwiazuja .

J tu pisze bo mi sie spodobał temat a sam go cwicze i niczego tu nie bede Tobie ani innym udowadniał po prostiu se mam działa to i najsłabsza tego problemu pięta sa akumulatory i generowanie pradu . ale przy tanich panelach to moze sie opłacac ba .. ciekawe czemu robia farmy. ba.. przy tak niskich przychodach , ciekawe ?

 

system będzie pracował głównie w buforze, akumulatory będą rozładowywane do maks 70%, zapewnia to wydlużoną żywotność, w między czasie bede kombinował coś z innymi pakietami na ebau mozna trafić tanio spore banki z aut typu spark czy tesla, ciekawi mnie jak inwerter sobie poradzi z zanikami prądu u mnie czasami wyłanczają prąd na 1 sekundę czasami raz na tydzień czasami kilka razy dziennie mam dwa tartaki w swojej miejscowości i to pewnie wynika z tego

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Paragon napisał:

 

aha wytłumaczysz mi w końcu po co mam zakrywać te panele czy będziesz cały czas udawał że nie było pytania wytłuszcze zebyś lepiej widział bo chyba nie widzisz skoro pytam tyle razy i nie znasz odpowiedz na to co sam napisałeś?????

Już Ci pisałem - to była ironia. Pytałem co będziesz robił z nadwyżką byś zrozumiał, że możesz wybudować instalacje 30kW a nawet elektrownię atomową - tylko po co ? Skoro będzie ona produkowała na ćwierć gwizdka. Piszesz, ze płacisz 680zł za 2 msc w PGE. Pokażesz fakturę z oplatami ? Dane osobowe i resztę możesz ukryć.  Zużywasz mniej w nocy - więcej w dzień. Jak każdy. Tylko kto powiedział, że nadwyżkę należy brać w nocy ? W dzień jej przy instalacji 5kW brakuje zimą.  Frustrację to ja widzę jedynie u Ciebie :) I jeszcze jedno - ja nic nie lansuje w przeciwieństwie do Ciebie. To Ty lansujesz, że dymają w prosumencie. Ja tylko dobitnie zbijam Twoje argumenty statystykami z instalacji pod Radomiem. Co Ci mam podpowiedzieć jak Ty chcesz zejść z rachunkami choć trochę wydając na to 8 tyś złotych i zapominając, że je wydałeś. 

Jak chce konkretnych danych to ich nie masz. Co ma Ci ktokolwiek napisać jak Ty nic nie wiesz na temat Twojego domu. Wiesz jedynie co chcesz kupić :D 

Chyba @dadario Ci napisał o instalacji dziadka. To ma sens. Ale musisz znać obciążenie Twojego domu. Zamiast się irytować i rzucać inwektywami skupiłbyś się na zebraniu danych.

P.s Wielokrotnie już pisałem na tym forum - jak ktoś nie ma za wiele do powiedzenia, ucieka w inwektywy. Tak jest najprościej Paragon. Tylko to właśnie robi śmietnik z dyskusji.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 godzin temu, VDR napisał:

P.s Wielokrotnie już pisałem na tym forum - jak ktoś nie ma za wiele do powiedzenia, ucieka w inwektywy. Tak jest najprościej Paragon. Tylko to właśnie robi śmietnik z dyskusji.

a ja powtarzam też zawsze jak ktoś za wszelką cenę chce napisać coś mądrego to odwraca kota ogonem, inwektywy ?? człowieku w którym miejscu Cie obraziłem co najwyżej podniosłeś mi raz czy dwa ciśnienie, nie obrażam ludzi na odległość tym bardziej na forum publicznym, wyraziłem tylko swoje zdanie ta temat tego że robisz tu śmietnik zasłaniając się pięknym pismem i fałszywa chęcią niesienia pomocy i tyle, jak mam coś do kogoś to mówię mu to w oczy, ogólnie nie wiem po co się w sumie wciągnąłem w pisanie z Tobą, raz że to bez sensu dwa że marnuje czas który mogę wykorzystać 100 razy lepiej, więc już naprawiam swój błąd, napiszę Ci tylko bez ironii żebyś nie musiał gdybać, że nie interesuje mnie twoje zdanie w temacie możesz sobie pisać do woli pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paragon napisał:

a ja powtarzam też zawsze jak ktoś za wszelką cenę chce napisać coś mądrego to odwraca kota ogonem, inwektywy ?? człowieku w którym miejscu Cie obraziłem co najwyżej podniosłeś mi raz czy dwa ciśnienie, nie obrażam ludzi na odległość tym bardziej na forum publicznym, wyraziłem tylko swoje zdanie ta temat tego że robisz tu śmietnik zasłaniając się pięknym pismem i fałszywa chęcią niesienia pomocy i tyle, jak mam coś do kogoś to mówię mu to w oczy, ogólnie nie wiem po co się w sumie wciągnąłem w pisanie z Tobą, raz że to bez sensu dwa że marnuje czas który mogę wykorzystać 100 razy lepiej, więc już naprawiam swój błąd, napiszę Ci tylko bez ironii żebyś nie musiał gdybać, że nie interesuje mnie twoje zdanie w temacie możesz sobie pisać do woli pozdrawiam :)

Ale co niby odwraca kota ogonem ?  Widzisz Ty mnie nie obrażasz  - próbujesz mnie obrażać ale na mnie to nie działa. Uważasz, że zasłaniam się fałszywą chęcią niesienia pomocy. Nie wiem na jakiej podstawie to wydedukowałeś. Piszesz jakieś bzdury o mówieniu prosto w oczy jak się coś do kogoś ma.  Kolejny jakiś wydumany zarzut. Przynajmniej rozumiem skąd ten napastliwy ton wypowiedz.  A co ja mam do Ciebie ? Chyba tylko to, że nie przyjmujesz żadnych argumentów, nawet tych z działającej instalacji PV 5kW i zamiast pisać konkrety na temat Twojej instalacji 1,86kW za 8tys - to uciekasz w jakieś bezsensowne słowne utarczki, których kompletnie nie rozumiem.

Twoje zdanie również mało mnie interesuje. Tak jak pisałem - bardziej mnie interesuje by ktoś kto zainteresuje się tym tematem, nie słuchał bzdur o jakiś dużych opłatach za prosumenta, jakiś bzdur o wydajności paneli zimą, które mają marginalne znaczenie, zastanowił się czy akumulator 4,8kWh wystarczy na zapotrzebowanie domu np. 16kWh dziennie (w ogóle uwzględniasz, że jak go rozładujesz to żeby go naładować musisz zużyć energię ?). Jak długo będzie się ładował akumulator 100Ah ? Poniżej filmik dla 5A - ponad 17h. W ogóle zdajesz sobie sprawę, że instalacja na swoją pracę również zużywa energię ?  

Moje zdanie nie musi Cię interesować, ale może  jak już to podniesione ciśnienie opadnie usiądziesz na spokojnie i sobie doczytasz na temat instalacji PV.

 


P.s jednak nie poprawiłeś postów i nadal widnieje 3tys zwrotu podatku z 8tyś.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak słusznie zauważył @Paragontrzymajcie się w miarę tematu,czytając to robi się to trochę rozjechane.

@Caban czekam na edycję ostatniego postu.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, @Beti napisał:

Panowie jak słusznie zauważył @Paragontrzymajcie się w miarę tematu,czytając to robi się to trochę rozjechane.

@Caban czekam na edycję ostatniego postu.

@Beti - z całym szacunkiem ale to wszystko na temat instalacji PV - no może poza wycieczkami Paragona np. na temat mojego urlopu ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.