Skocz do zawartości
Gość Paragon

Instalacja solarna Off-Grid

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
Teraz, sith114 napisał:

Co do akumulatorów LTO to „polskie” google samo mało o tym mówi widziałem jakieś ceny typu 250zl? za jedna cele o pojemności 40Ah i napięciu 2,4V nie wgryzałem się w prądy rozładowania itp. @Paragon robiłeś może jakieś porównanie cen Twojego obecnego zestawu baterii do Life i LTO ile by kosztował podobny zestaw jak masz oparty na innej technologi?

Oglądałem testy  koleś obciążał te akumulatory ogromnymi prądami, pakiet zbudowany na tych ogniwach jest zaje... ale również jest zaje drogi na pakiet 48V potrzebował bym 24szt a do mojego inwertera potrzebuję minimum 100-200Ah więc 24x 3 co da zestaw 48V o pojemności 120Ah koszt ogromny 250zł x 72szt 18 tyś, w chinach widziałem gotowe pakiety 48V o pojemności 100Ah w cenie do 8 tys z darmowa dostawą :)

Nie porównywałem cen bo moje aku kosztowały 1600zł i od początku nie miały być eksploatowane cyklicznie tylko jako bufor, ze wzgledu na to co pisałem z zanikami prądu u mnie,  na tą chwilę zestaw fajnie śmiga w ciągu dnia praktycznie 80-90% idzie z Paneli testowałem nawet na suszarce z poborem 2,4kW hehe po 17-18 przechodzi na sieć od 22 mam tańszy prąd zobaczymy jak to bedzie wyglądało za rok, mój główny cel to zasilanie awaryjne i w jakims stopniu niezależnośc energetyczna jak rachunki spadną to też bedę happy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi 11 zmian akumulatorów z roznicy cen. Droga ta nowa technologia, ale ciekawa jak stanieje może dać dużo możliwości 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 godzin temu, sith114 napisał:

Czyli wychodzi 11 zmian akumulatorów z roznicy cen. Droga ta nowa technologia, ale ciekawa jak stanieje może dać dużo możliwości 

dokładnie na ta chwile to raczej nie opłacalny interes dodatkowo testy testami, a nie wiadomo jak baterie będą się zachowywały za 5 czy 10 lat

inwerter ustawiłem w trybie SBU czyli tak:

- pierwsze słońce

- potem akumulator ( ustawiłem żeby schodził maks do napięcia 50V to jest jakieś 75% pojemności zestawu),

- potem ma się przełączyć na sieć, bez ładowania aku

 

następnego dnia jak wstanie słońce ma doładować w pierwszej kolejności aku do 100% i tak w kółko, dodam tylko ze dom od 18:30 chodzi na aku z małą pomoc paneli ale nie dużą bo od 18 juz dają dosyć słabo, zaraz będzie 21 i na akumulatorach jest 50.4V, więc prawie by się udało dociągnąć do tej 22 :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragonno i jak??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, dadario napisał:

@Paragonno i jak??? 

To znaczy Szymon? :P

Jeżeli pytasz o sam system po remoncie to gra i buczy, sama instalacja działa lepiej niż zakładałem ze względu na słabą pogodę i burze miałem okazję przetestować jak działa to co mnie interesowało najbardziej w systemie czyli UPS i płynność działania, więc mogę powiedzieć że jest zaje wyłączali kilkakrotnie prąd przełączanie między siecią a inwerterem jest niezauważalne cala wioska bez prądu a u nas jakby nic się nie stało ( nawet sąsiad który ma 11 paneli na dachu siedział na świeczkach :P ).

Fajne takie uczucie spełnienia ze system działa i to działa bardzo dobrze, na obecna chwilę po wielu zabawach z ustawieniami system pracuje w trybie SUB, czyli pierwsze panele, potem sieć a jak nie ma obu to dopiero baterie, ustawione tak aby napięcie nie zeszło poniżej 60% pojemności), wszystko działa płynnie jeżeli coś pobiera więcej niż dostaje z paneli to system braki dobiera z sieci jest to niezauważalne, jak widzisz dokończyłem rozpiskę rozdzielni dla żony, filament (literki) są ze świecącego filamentu fluo i w nocy fajnie świeci się na zielono :)

s5kb04hRejRtVVNayMUUp4UJcFOZNfcyvvtdrcyR

 

Co do samych uzysków z fotowoltaiki to ciężko napisać coś po tygodniu ale każdy kWh za free cieszy :) poza tym jak już napisałem u mnie ostatnie dni to ciągle chmury 2 dni czy 3 lało non stop, instalacja uruchomiona w niedziele tydzień temu przez ten tydzień system wyprodukował 30kWh, a dom dostał fizycznie ze słońca 21kWh, trochę się bawiłem w ustawieniach za nim zostawiłem na tych finalnych, więc były straty bo reszta poszła na testy :)

Panele mam ustawione na południe jakiś prąd powiedzmy 200-300W pojawia się już po godzinie 7 rano działa powiedzmy do godziny 17 potem raczej prądu z PV jest poniżej 100W może na utrzymanie samego urządzenia, czy jestem zadowolony powiem Ci że tak bo panele dają mi prąd w tych godzinach w których mam droższą taryfę czyli od 6 do 22, a po 22 do 6 rano mam tańszą taryfę więc jakoś się to zgrywa, będę prowadził co miesiąc statystykę to za jakiś czas może rok wiadomo dobrze było by zestawić lato i zimę napisze coś bardziej sensownego.

 

W planach jest dostawienia paneli na zachód ale to za jakiś czas nie wiem tylko jak to pogodzić technicznie bo tak, poniżej postaram się to jakoś przedstawić:

Mój inwerter ma jedno wejście MPPT, producent przewidział ze maksymalnie mogę podłączyć 5000W i napięciu 500V max w tych że panelach, jednocześnie nie mogę przekroczyć 21A, zaleca łączenie w jednym szeregu 12 paneli (dał dla przykładu panele 250W) lub w 2 stringach po 8-10szt, niestety nie ma nic w temacie czy panele mogą być w dwóch różnych kierunkach np południe-zachód czy oba szeregi muszą być w tym samym kierunku.

Dajmy przykład zakładając że panel ma 30V i 9A

1. szereg 10szt paneli 300V i 9A
2. szereg 10szt paneli 300V i 9A

jak połączymy je równolegle otrzymamy 300V i 18A tak?, to zakładam w sytuacji gdy panele będą zwrócone w jednym kierunku np: południe ale kiedy każdy szereg będzie w innym kierunku co się wtedy stanie, południowa strona będzie szybciej oświetlona i da te teoretyczne 300V i 9A kiedy w tym samym czasie string od strony zachodniej będzie miał inne napięcie dla przykładu 340V (Voc jest zawsze wyższe jak dobrze rozumiem więc suma napięć na stingu mniej oświetlonym będzie wyższa tak?) a amperaż niższy ze względu na nie oświetlony jeszcze dobrze string powiedzmy 3A, co się wtedy stanie, czy napięcie spadnie do tego niższego czyli 300V a amperaż się zsumuje 9 z pierwszego i 3 z drugiego dajac 12A, oraz jak to zniesie sama ładowarka MPPT

 

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowiek siedzi w dużym mieście, gdzie awarie prądu praktycznie nie występują ( jakiś raz w roku na kilkanaście minut) i nawet sobie nei zdaje sprawy, że w Polsce są ciągle tereny gdzie ciągły i nieprzerwany dostęp do elektryczności nie jest oczywistością.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
21 minut temu, katani napisał:

Człowiek siedzi w dużym mieście, gdzie awarie prądu praktycznie nie występują ( jakiś raz w roku na kilkanaście minut) i nawet sobie nei zdaje sprawy, że w Polsce są ciągle tereny gdzie ciągły i nieprzerwany dostęp do elektryczności nie jest oczywistością.

No dokładnie może dla większości ludzi nie jest to jakieś męczące, ale mnie strasznie drażni kiedy wszystko w domu mi się resetuje, poza tym elektronika strasznie nie lubi takich akcji i często skraca to jej żywotność, jak miałem jeszcze akwarium to w ogóle lipa straszna wiesz jak jest, a w mojej okolicy ludziom pewnie nie specjalnie przeszkadzają takie zaniki prądu  na kilka sekund, bo nie słyszałem żeby ktoś się skarżył do PGE hehe, bo takie duże Michał powiedzmy kilku godzinne zdażają się u mnie bardzo rzadko może raz lub dwa do roku zawsze jest to związane z pogoda albo modernizacją/pracami remontowymi na sieci

EDIT: Miasto wiadomo że jest zawsze bezpieczniejsze energetycznie od wsi i nie trzeba tego tłumaczyć, (chociaż mój kumpel z pracy ostatniego sylwestra spędził w bloku przy świeczkach kiedy cały blok miał awarię i dopiero na drugi dzień była usunięta) u nas od roku modernizują po kawałku sieć likwidują słupy i sieć energetyczną przenoszą pod ziemię, przy dobrych lotach za kilka/kilkanaście lat będzie lepiej hehe

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21kWh czyli jakies 8zl w najwyższej taryfie G12W ;) Jeszcze 1000 takich tygodni i instalacja się zwróci - czyli jakieś 20 lat ?  Załóżmy nawet, że 15 biorąc pod uwagę wzrost cen prądu. No i pod warunkiem, że zimą będziemy mieć takie dni jak teraz, co nie jest niemożliwe. Ponoć ocieplenie klimatu idzie ;) 

Co do MPPT -  mppt to taki regulator ładowania pwm tylko z algorytmem nazwanym mppt - który odpowiednio steruje tym pwm`em na podstawie charakterystyki V i A. Tak w skrócie.

Twój MPPT będzie widział Twoje panele jako "jeden panel".  Czyli napięcie i prąd jakie zestaw baterii da na wejście MPPT.  I na tej podstawie będzie Ci ładował akumulatory zgodnie z zadanym algorytmem.
 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam takie projekty :)  Sam u siebie na statku zrobiłem od nowa zasilanie UPS na całe MCR (inverter, rectifier, banki baterii, instalacja alarmowa, diody przed przeciążeniem, breakery etc.) i wszystko low volt oraz grzebię przy tym jak tylko nadarzy się okazja.

Z tego co widzę zrobiłeś sobie po prostu domowy UPS zasilany solarami, nice. Jak masz takie problemy z zasilaniem u siebie to również poszedłbym w off-grid. Nie wiem skąd napinka u niektórych osób.

On-grid to mógłbym u siebie gdzie ostatnia awaria była z 5 lat temu hehe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Paragon napisał:

Co do samych uzysków z fotowoltaiki to ciężko napisać coś po tygodniu ale każdy kWh za free cieszy

I to jest w tym bardzo własnie fajne.

Też to czuje.

A może w ciągu 2mies odpalę 4kw

 

27 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Z tego co widzę zrobiłeś sobie po prostu domowy UPS zasilany solarami, nice. Jak masz takie problemy z zasilaniem u siebie to również poszedłbym w off-grid. Nie wiem skąd napinka u niektórych osób.

O to też zauważyłem  ale coś tu napisać to ci zaraz posty kasuja albo banuja .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Uwielbiam takie projekty :)  Sam u siebie na statku zrobiłem od nowa zasilanie UPS na całe MCR (inverter, rectifier, banki baterii, instalacja alarmowa, diody przed przeciążeniem, breakery etc.) i wszystko low volt oraz grzebię przy tym jak tylko nadarzy się okazja.

Z tego co widzę zrobiłeś sobie po prostu domowy UPS zasilany solarami, nice. Jak masz takie problemy z zasilaniem u siebie to również poszedłbym w off-grid. Nie wiem skąd napinka u niektórych osób.

On-grid to mógłbym u siebie gdzie ostatnia awaria była z 5 lat temu hehe. 

Dzięki tez uwielbiam takie projekty da się to chyba zauważyć :) często mi żona zarzuca ze za bardzo się wciągam w każdy projekt który zaczynam ale efekty zazwyczaj są zadawalające i nawet Angelika przyznaje że wyszło zaje :) u mnie z kolei jest High Volt dzięki temu inwerter jest lżejszy bo nie musi podnosić napięcia oraz ma możliwość pracy bez baterii, za to minus jest taki że do startu wymaga minimum 120-150V czyli jakichś 5-6 paneli w szeregu

Tak dokładnie jest jak piszesz, tam na początku zanim zrobił się wielki śmietnik pisałem o tym że na początku był chaos hehe,  na początku był plan na większy zasilacz awaryjny (musze dodać tutaj że zawsze byłe przeciwnikiem fotowoltaiki :) ) przy okazji przebudowy rozdzielni a w miedzy czasie wpadł pomysł może by to wspomóc fotowoltaika :) i tak się skończyło jak widzisz na obecną chwilę koszt zamknął się w jakichś nie całych 8 tysiącach będzie się zwracało ze 20 lat jak to już zostało sumiennie policzone a nawet więcej ze 30 lat bo jest plan na dodatkowe 6szt paneli skierowane na zachód ale to za rok może dwa :) 

Co do napinki, to w pewnym sensie rozumiem skąd to idzie (ale tylko w pewnym sensie)  ludzie zakładają fotowoltaikę nie po to żeby mieć zasilanie awaryjne nie po to żeby mieć fun tylko żeby zarobiła na siebie i jak najszybciej się zwróciła, każdy ma tam swoje przeliczniczki złote założenia no i jaka by nie była ta instalacja  to zwraca się w 5 maks 7 lat ok nie potęmpiam oby tak było sam szczerze g.. wiem dopiero się uczę, a dzięki temu że w gruncie rzeczy wszystkiego dowiedziałem się na innym forum i w kontakcie z instalatorami bo temat był założony w innym celu a skończyło się na przepychance z Prosumentami :) ,

tak mi się przypomina przykład z tym wyliczaniem to tak jakby chcieć wyliczyć kiedy zwróci się inwestycja w akwarium :), mogę śmiało porównać to z akwarystyką bo cały montaż tej instalacji traktuje w 100% hobbystycznie , albo kupujesz zmywarkę czy suszarkę do ubrań przeliczając wcześniej kiedy się zwróci i czy jest uzasadnione eknomicznie, ekologicznie itd., a nie zastanawiając się nad tematem że ktoś kupuje zmywarkę bo po prostu nie chce mu się zmywać, lub suszarkę bo nie lubi jak ubrania wiszą mu całymi dniami po grzejnikach hehe

 

2 minuty temu, Caban napisał:

I to jest w tym bardzo własnie fajne.

Też to czuje.

A może w ciągu 2mies odpalę 4kw

 

widzisz pracuje od tygodnia ale dni słonecznym miałem raptem 3-4 i to tez taki pół na pół z chmurami, a i tak udało się wyprodukować te 30kWh, byłem bardzo zaskoczony ze mimo ustawienia na południe startuje praktycznie od 7 rano, i że mimo chmur jest prąd na poziomie 300-400W co spokojnie zaspokaja moje podstawowe potrzeby :) 

a Ty co odpalasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak za osiem klocków to naprawdę tani duży ups z taką technologią hehe.

Ja za jakieś smieszne 2 rectifiery ale marinized to zamawiałem po 2 klocki od sztuki aheheheh. Teraz dorzuć sobie baterie i całą resztę elektroniki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Jak za osiem klocków to naprawdę tani duży ups z taką technologią hehe.

też tak uważam tym bardziej że z tych 8 tysi coś jeszcze się urwie dołożę i kupie wincy paneli hehe

4 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Ja za jakieś smieszne 2 rectifiery ale marinized to zamawiałem po 2 klocki od sztuki aheheheh. Teraz dorzuć sobie baterie i całą resztę elektroniki ;)

dokladnie, a co do baterii ciekawi mnie jedna rzecz na jakim poziomie powinno być utrzymywane "plywające napięcie zasilania" bo mam taką opcję ustawiona na 54V nie wiem czy zostawic jak jest czy coś z tym kombinować przypominam że mam obecnie kwasiaki jenoxa do głebokich rozladowań

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to acid bateria to float v powinien być ok 2.25v per cell z tego co pamiętam, w necie powinieneś znaleźć.

Ergo jeśli masz baterię 6 komorową to 6*2.25v.

O tutaj masz to opisane jeśli mówimy o tym samym: https://www.upsbatterycenter.com/blog/float-voltage-battery-chargers/

Do tego jak powyżej jest napisane uważaj na temperaturę. Jakieś thermal sensorki się przydadzą tak samo jak heat & smoke detector w pomieszczeniu z bateriami. Mam nadzieję, że baterie nie masz "sklejone" razem, jest między nimi przestrzeń etc.

Zrób sobie taki mały plan, że raz w tygodniu oglądasz baterie, sprawdzasz wszystko (szczególnie kable, styki, klemy etc.) a raz na pół roku każdą osobno testujesz. Z bateriami nie ma żartów, ja już kilka "wybuszków" przeżyłem ;)

Sorry za pisanie bredni w większości po eng ale polskiego już nie umiem technicznego hehe.

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Caban napisał:

ale coś tu napisać to ci zaraz posty kasuja albo banuja

to pisz poprawnie posty zgodnie z regulaminem to nie będą kasowane,sprawa prosta,i proszę nie rób z siebie teraz ofiary,jak nie spamy,to ortografia...itp

prosiłam też o poprawę (edytowanie)postów nie zrobiłeś tego...

zapraszam do dyskusji zgodnie z zasadami tego forum,to tyle a może aż tyle.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
33 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Jeśli jest to acid bateria to float v powinien być ok 2.25v per cell z tego co pamiętam, w necie powinieneś znaleźć.

Ergo jeśli masz baterię 6 komorową to 6*2.25v.

O tutaj masz to opisane jeśli mówimy o tym samym: https://www.upsbatterycenter.com/blog/float-voltage-battery-chargers/

Do tego jak powyżej jest napisane uważaj na temperaturę. Jakieś thermal sensorki się przydadzą tak samo jak heat & smoke detector w pomieszczeniu z bateriami. Mam nadzieję, że baterie nie masz "sklejone" razem, jest między nimi przestrzeń etc.

Zrób sobie taki mały plan, że raz w tygodniu oglądasz baterie, sprawdzasz wszystko (szczególnie kable, styki, klemy etc.) a raz na pół roku każdą osobno testujesz. Z bateriami nie ma żartów, ja już kilka "wybuszków" przeżyłem ;)

Sorry za pisanie bredni w większości po eng ale polskiego już nie umiem technicznego hehe.

tak jest to bateria typu "zalana" czyli kwasiak :) do zastosowań w fotowoltaice ponoć w sam raz, żel się nie nadaje do głębokich rozładowań, AGM również bo strasznie spada jego żywotność jeżeli temperatura jest wyższa niż 20 stopni, czyli klimatyzowane pomieszczenie lub zakopanie na minimum 1 metr pod ziemię co zresztą robią przy miedzy innymi przejściach dla pieszych gdzie widzimy często fotowoltaikę lub wiatraczki :) a kwasiaki wiele wybaczają, najlepiej było by zastosować jakieś litowe ale na ta chwilę wystarczą takie jakie są...

dzięki za link o to mi chodziło czyli by się zgadzało 13,5 na akumulator 54V na zestaw, co do baterii są na przewodzie 35mm2 i na bezpieczniku 80A, oddzielone od siebie około 12cm przestrzeni, pomieszczenie jest wentylowane, baterie pracują w buforze więc nie maja ciężko, poza tym mam zamiar sprawdzać okresowo czy odpowietrzniki w akumulatorach działają chyba tylko w przypadku jego zatkania bateria może eksplodować 

 

46 minut temu, @Beti napisał:

to pisz poprawnie posty zgodnie z regulaminem to nie będą kasowane,sprawa prosta,i proszę nie rób z siebie teraz ofiary,jak nie spamy,to ortografia...itp

prosiłam też o poprawę (edytowanie)postów nie zrobiłeś tego...

zapraszam do dyskusji zgodnie z zasadami tego forum,to tyle a może aż tyle.

 

Widzę że już działasz pełną parą Beatko :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragon mam nadzieję (przynajmniej z mojej strony) że nie odbierałeś tego jako ataków "prosumenta". Fakt, że ktoś kto do tej pory opierał się na ongridowych założeniach (czyli maksymalizacja wydajności aby uzysk dzienny/tygodniowy/roczny był jak największy). 
 

Ale Twoje w pełni  profesjonalne podejście do tematu zasługuje na szacunek...
Czekam dalej na info z placu boju. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, dadario napisał:

 mam nadzieję (przynajmniej z mojej strony) że nie odbierałeś tego jako ataków "prosumenta". Fakt, że ktoś kto do tej pory opierał się na ongridowych założeniach (czyli maksymalizacja wydajności aby uzysk dzienny/tygodniowy/roczny był jak największy). 

kurcze do ciebie mam największa pretensję, że się nie wypowiedziałeś wcześniej w temacie bo, muszę przyznać że pomysł z fotowoltaiką zaszczepileś mi Ty, za co dziękuję Ci bardzo bo zaczyna mi się podobać :)

Spokojnie nie mam do nikogo żalu no może, taki mały pomijalny za to że nie do końca o to mi chodziło zakładając temat o instalacji off-gridowej i nie chodzi mi o to żeby każdy mowił że taka instalacja jest super i klepał mnie po plecach, ale żeby wypowiadał się w temacie, to tak jak założyć temat o bieganiu na bieżni a zostaniesz zasypany niepotrzebnymi informacjami o wyższości biegania na dworze, to takie pokrętne porównanie ale wiesz o co mi chodzi staje się to po prostu irytujące i tyle, ale ok ja tez czasami reaguję emocjonalnie taki już jestem nie ukrywałem tego nigdy, po prostu irytuje mnie jak ktoś nie liczy sie ze zdaniem innych i tyle, poza tym luzik sam jak wspomniałem g.. wiem w temacie i na pewno w miarę jak wiedzy będzie więcej to i podejście będzie też inne   

10 minut temu, dadario napisał:

Ale Twoje w pełni  profesjonalne podejście do tematu zasługuje na szacunek...
Czekam dalej na info z placu boju.  

Dzięki Szymon postaram się co jakiś czas aktualizować, u mnie w tej chwili chodzi dofinansowanie do Fotowoltaiki, ale wymagania są takie ze od razu 80% ludzi jest odsiana hehe

PS: Nadal czekam na zwrot kasy (jaki zwrot czekam na odpowiedz jeszcze hehe) za wymianę pieca hehe te rządowe programy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paragon - żadnej napinki nie było tylko suche fakty, które nie bardzo Ci się podobały. Przy Twoich rachunkach potrzebujesz 13kWh dziennie jak nie lepiej. Średnio, choć nie jest tajemnica, że tak na prawdę latem/wiosna zużywamy mniej niż jesienią/zima.

Masz krótkotrwałe zaniki pradu. Stawiasz UPS za 8k do krotkotrwalego podtrzymania zasilania. Jak to mówią, kto bogatemu zabroni ;) Ale jeśli to ma być UPS to za taką kasę można by postawić duże lepsze cacko [emoji16]Ok rozumiem że to hobby i chęć posiadania po prostu fotowoltaiki ale do akwarium bym nie porownywal ;) No chyba, że ktoś lubi sobie popatrzeć jak ładnie błyszczą na dachu ;)

 

I jeszcze jedno Ty na razie nie masz prądu za free. Wydales 8k ;) Nie można po prostu robić takich uproszczeń. Ładnie brzmi to marketingowo ale jest nadużyciem bo jednak kasę na ten "free" prąd wydałeś. Za darmo to on będzie jak się inwestycja zwróci.

 

No i szkoda tych 7kWh. Nawet z tym x0.8 miałbyś do odebrania około 5,5kWh. Połowa dziennego zapotrzebowania. A w słoneczne dni obcięta gorka może być jeszcze większa.

 

P.s co do czystego powietrza, papiery złożyłem w lutym, umowe podpisałem w czerwcu albo w lipcu (już nie pamiętam), wypłatę kasy ustaliłem na IV kwartał 2019. Kwestia oddziału NFOSIGW i ilości złożonych wniosków podejrzewam.

 

 

 

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

c'mon Panowie, wielu z nas ma w akwariach korale i ryby warte więcej niż 8k i jak mu padnie obsada, bo zapomniał podkręcić kurek na reaktorze, to co najwyżej ciut poprzeklina.

A tu Paragon za 8k postawił na komfortowe rozwiązanie problemu zanikającego prądu. Ceny komfortu nie da się w prosty sposób przeliczyć na kasę. A prawda jest taka, że za 10-20 lat instalowanie ogniw przy budowie nowego domu będzie obowiązkowe i wszyscy to będą wliczać jako stały element wyposażenia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, katani napisał:

c'mon Panowie, wielu z nas ma w akwariach korale i ryby warte więcej niż 8k i jak mu padnie obsada, bo zapomniał podkręcić kurek na reaktorze, to co najwyżej ciut poprzeklina.

A tu Paragon za 8k postawił na komfortowe rozwiązanie problemu zanikającego prądu. Ceny komfortu nie da się w prosty sposób przeliczyć na kasę. A prawda jest taka, że za 10-20 lat instalowanie ogniw przy budowie nowego domu będzie obowiązkowe i wszyscy to będą wliczać jako stały element wyposażenia.

@katani  jedno nie ma związku z drugim IMHO.  Akwarium nie jest nikomu do niczego potrzebne. To tylko nazwijmy to kaprys i chęć posiadania. Fotowoltaika dla większości nie. 

Porównywanie akwarium do fotowoltaiki jest dla mnie dziwne. Ja czerpię przyjemność z akwarium - z fotowoltaiki nie :) Ale tak jak pisałem hobby są różne i pod tym względem nie oceniam w ogóle tej instalacji. Jedynie z czystej ekonomicznej i praktycznej strony.  No i każdy komfort ma swoją cenę - czasami niższa, czasami wyższą. Ja podchodzę do tego bardzo pragmatycznie.  Niestety diabeł tkwi w szczegółach.  Dla samego UPS ta instalacje można było by zrobić znacznie mniejszą i ....pewnie komfort nadal byłby zachowany a i kasy by zostało w kieszeni. Można dla komfortu w bagażniku wozić jedno koło zapasowe, ale nikt nie zabroni wozić czterech na wypadek jakbyśmy przebili 4 opony ;)







 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
46 minut temu, katani napisał:

c'mon Panowie, wielu z nas ma w akwariach korale i ryby warte więcej niż 8k i jak mu padnie obsada, bo zapomniał podkręcić kurek na reaktorze, to co najwyżej ciut poprzeklina.

A tu Paragon za 8k postawił na komfortowe rozwiązanie problemu zanikającego prądu. Ceny komfortu nie da się w prosty sposób przeliczyć na kasę. A prawda jest taka, że za 10-20 lat instalowanie ogniw przy budowie nowego domu będzie obowiązkowe i wszyscy to będą wliczać jako stały element wyposażenia.

Dzięki Michał ale szkoda twojej energii uwierz mi na słowo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Paragon napisał:

Dzięki Michał ale szkoda twojej energii uwierz mi na słowo :)

Widzisz może porownianie z bieżniami do Ciebie trafi. To jest temat o tym, że ktoś kupuje sobie 4 bieżnie do biegania. Ktoś inny pisze, że może jedna wystarczy, a ktoś inny odpowiada, że nie i jeszcze dodatkowe 4 sobie kupi bo ma takie hobby.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Zrób sobie taki mały plan, że raz w tygodniu oglądasz baterie, sprawdzasz wszystko (szczególnie kable, styki, klemy etc.) a raz na pół roku każdą osobno testujesz. Z bateriami nie ma żartów, ja już kilka "wybuszków" przeżyłem ;)

mam do Ciebie kilka pytańbo widzę że z bateriami masz do czynienia :)

Jakim prądem mogę rozładowywać moje akumulatory aby zaraz ich nie zajechać, 50-60A przy systemie 48V jest ok ( 2400-2900W), pytam o obciążenie stałe  nie chwilowe

 

Kolejne pytanko, mam takie dwie opcja jak na zdjęciu poniżej możesz coś podpowiedzieć:

1. Battery equalization - to rozumiem na czym polega przynajmniej tak mi się wydaje czyli na okresowym odsiarczaniu akumulatora kwasowego w celu jego dłuższej żywotności, wiadomo z czasem spada pojemność itd., to jest zalecane do włączenia w moim przypadku bo mam akumulatory zalewane kwasowe, mam odpowietrzniki więc nie wiem czy to wystarczy czy tez muszę wykręcać korki przy  tym procesie, mam ustawione fabrycznie co 30dni po 60min nie wiem czy zmieniać czy zostawić

2. Real-time activate battery equalization - to już nie wiem kompletnie do czego służy i czy jest przeznaczone dla akumulatorów zalewanych kasowych

 

CErs9RksV15hGoh-jDy0gQd2kgtCojRbiQpj6Pd9

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpisze wieczorem z notka bo klepanie na tel mnie osłabia hehe.

W międzyczasie pstryknij fotkę połączonych baterii i samej baterii, chcę je zobaczyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.