Skocz do zawartości
Gość Paragon

Instalacja solarna Off-Grid

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
22 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Odpisze wieczorem z notka bo klepanie na tel mnie osłabia hehe.

W międzyczasie pstryknij fotkę połączonych baterii i samej baterii, chcę je zobaczyć. 

ok fajnie na razie mam to wyłączone wole poczytać niż na pałę włączać

 

Tutaj masz fotę calego zestawu, przewód to 35mm miedz, bezpiecznik 80A

HXh5KlHcCuREFTlnpFAtD7hYN3BtOyTsIIvscTLh

 

a tu samego akumulatora, odowietrzniki ma po bokach, ale pod naklejką  palcami są wyczuwalne korki

Rg4iQbKxeReJpwgNUtSfW-2NQ352PGimu5N_fIz3

 

aha a tutaj moje aktualne ustawienia w programie może coś Ci się rzuci w oczy co warto poprawić:

q4ZFWysAsQHGgUgkZ5fMmwoJlZztN7Kyt5scPDEE

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęć na przeglądarce nie widać, ale na telefonie się wyświetlają. Doczytaj na temat prawidłowego prowadzenia przewodów DC i unikania pętli indukcyjnych. Ten czerwony przewód powinien lecieć tuż obok czarnego, wzdłuż akumulatorów IMHO. Ewentualnie w drugą stronę czarny. wzdłuż czerwonego. Tak samo plus i minus między panelami PV (zdjęcia nie widzę ale na wszelki wypadek piszę gdybyś poprowadził przewody "na skróty"). Pole powierzchni między tymi przewodami powinno być jak najmniejsze.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Paragon napisał:

kurcze do ciebie mam największa pretensję, że się nie wypowiedziałeś wcześniej w temacie bo, muszę przyznać że pomysł z fotowoltaiką zaszczepileś mi Ty, za co dziękuję Ci bardzo bo zaczyna mi się podobać

Miło mi, że dla kogoś mogłem być inspiracją, chociaż zupełnie o czymś takim nie pamiętam (chociaż chyba gdzieś tam był temat z Urą o PV). 

Ja podejście do tego tematu (chociaż opiera się na doświadczeniach z rodzinnego domu/ewentualnie z eksperymentów dziadka) mam raczej prosumenckie. Maksymalne zwiększenie wydajności. Co oznacza wykorzystanie sieci energetycznej jak akumulatora o sprawności 80%(czyli dużo większej niż nawet najlepsze ogniwa polimerowo litowe). Ale dla mnie każda zajawka która sprawia komuś frajdę a nie powoduje krzywdy u innych jest zrozumiała i w pełni ją popieram. Wtedy kasa schodzi na dalszy plan...
Dlatego szczerze kibicuję i mam nadzieję, że rozwiniesz temat... A może nawet założysz drugi falownik ongridowy i pojedziesz po bandzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.08.2019 o 12:36, Paragon napisał:

mam do Ciebie kilka pytańbo widzę że z bateriami masz do czynienia :)

Jakim prądem mogę rozładowywać moje akumulatory aby zaraz ich nie zajechać, 50-60A przy systemie 48V jest ok ( 2400-2900W), pytam o obciążenie stałe  nie chwilowe

 

Kolejne pytanko, mam takie dwie opcja jak na zdjęciu poniżej możesz coś podpowiedzieć:

1. Battery equalization - to rozumiem na czym polega przynajmniej tak mi się wydaje czyli na okresowym odsiarczaniu akumulatora kwasowego w celu jego dłuższej żywotności, wiadomo z czasem spada pojemność itd., to jest zalecane do włączenia w moim przypadku bo mam akumulatory zalewane kwasowe, mam odpowietrzniki więc nie wiem czy to wystarczy czy tez muszę wykręcać korki przy  tym procesie, mam ustawione fabrycznie co 30dni po 60min nie wiem czy zmieniać czy zostawić

2. Real-time activate battery equalization - to już nie wiem kompletnie do czego służy i czy jest przeznaczone dla akumulatorów zalewanych kasowych

 

CErs9RksV15hGoh-jDy0gQd2kgtCojRbiQpj6Pd9

Cześć. Sorry, że dopiero teraz :/

1. Wszystko poniżej 2. 2A jest ok do discharge. 

2. Nie robiłbym tego w automacie. Manual, korki off, obciążenie off i jedziemy. Pamiętaj, że ten proces robi overcharge Twoich baterii, będzie się gotować no i zachowaj normy bezpieczeństwa.

3. Ja bym nie dotykał. 

Bierz an luźno moje rady. Wynikają z maintenance dużych (100kg sztuka) baterii 6v do rozruchu silników ;)

Co 3 tyg koreczki off i mierzysz poziom elektrolitu no chyba że bezobsługowe, jak potrzeba to dolewka demi wody. 

Dodatkowo zawsze używałem cienkiej warstwy wazeliny na klemach (nie przy bezobsługowych). 

Często sprawdzaj czy klema ciasno siedzi. 

Daj model baterii to sobie poczytam co tam masz bo niestety obrazki się nie ładują.

VDR dobrze prawi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
12 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Cześć. Sorry, że dopiero teraz :/

1. Wszystko poniżej 2. 2A jest ok do discharge. 

2. Nie robiłbym tego w automacie. Manual, korki off, obciążenie off i jedziemy. Pamiętaj, że ten proces robi overcharge Twoich baterii, będzie się gotować no i zachowaj normy bezpieczeństwa.

3. Ja bym nie dotykał. 

Bierz an luźno moje rady. Wynikają z maintenance dużych (100kg sztuka) baterii 6v do rozruchu silników ;)

Co 3 tyg koreczki off i mierzysz poziom elektrolitu no chyba że bezobsługowe, jak potrzeba to dolewka demi wody. 

Dodatkowo zawsze używałem cienkiej warstwy wazeliny na klemach (nie przy bezobsługowych). 

Często sprawdzaj czy klema ciasno siedzi. 

Daj model baterii to sobie poczytam co tam masz bo niestety obrazki się nie ładują.

VDR dobrze prawi. 

 

Wiesz nie wiem czemu prawdopodobnie masz coś źle ustawione w przeglądarce jak nie chce wyświetlać bo "u mnie działa" :P

Ogólnie już zrobiłem zwiady w temacie wiem o co biega, a więc tak:

1. Battery equalization - można to włączać w automacie u mnie jest ustawione co 30 dni w nowych bateriach wystarczy 30 minut lub godzina  na napięciu 14.8-15V jest to bezpieczne nie trzeba się bawić z korkami itd., w zestawach co mają już powiedzmy rok i więcej trzeba zaopatrzyć się w tester gęstości elektrolitu oraz destylówkę na dolewkę i można już przeprowadzać takie głębsze wyrównania są nawet wskazane wtedy tak jak piszesz korki w gorę i cala ta zabawa dodatkowo zalecane napięcie już jest na poziomie 15.1-15.5V niektórzy piszą nawet o 16V ale to już trzeba mocno monitorować aku szczególnie jeżeli chodzi o temperaturę, oraz przez powiedzmy 2h z czasem jak zestaw jest coraz "starszy" czas można wydłużać nawet do 4 czy 6 godzin takiego gotowania 

2. Real-time activate battery equalization - jest to opcja do wywołania tego co wyżej czyli Battery equalization ale od razu a nie w trybie cyklicznym

 

Ustawienia pozmieniałem trochę testowałem i mój zestaw nie nadaje się do dużych obciążeń,  żeby zestaw wytrzymywał duże obciążenia powiedzmy 2-3kW potrzebował bym co najmniej 200Ah, czyli musiał bym dołożyć drugi taki am pakiet, a tak przy obciążeniu 50A (testowałem :) napięcie na akumulatorach spada do 12.1V co od razu sygnalizuje inwerter że lepiej odpuścić szkoda aku :), zostawię jak było czyli w formie upsa,   Co do zaciśnięcia klem itd., nie ma co panikować raz zaciśnięte chyba same się nie poluzują to nie samochód stoją sobie w miejscu w komfortowych warunkach :) 

Niżej jeszcze raz wkleję foto ale w inny sposób może będzie ok :)

IMG_20190820_124709.thumb.jpg.addce6c54bc0bac60b09fa538b901817.jpg

IMG_20190820_124718.thumb.jpg.fddf3bbe12c027b1bb46b0e2b41118ec.jpg

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No masz racje, ja jestem zboczony przez statek hehe. 

Ufaj ale kontroluj. Nic to nie zaszkodzi, trochę czasu zmarnujesz a będziesz spał spokojnie. Mowa o elektrolicie, klemach etc. Pamiętaj, że coś może chlapnąć, gdzieś ubędzie materiału i klema zrobi bzzzzzt I jazda hehe. Ale fakt, w domowych warunkach mniej prawdopodobne. 

Inaczej mówiąc - z bankami baterii tego typu nawet w chałupie nie ma żartów. 

Zrobisz jak uważasz, ja odsiarczania baterii przy zamkniętych korkach bym nie robił no i na pewno nie w automacie gdzie mnie przy tym nie ma. Pewnie znowu zboczenie zawodowe HEHE. 

Anyway bardzo ładna konstrukcja, schludnie, czysto i na pewno mordy w siłowni bym na Ciebie nie darł, że kijowo zrobione i pomyślane :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dziękuje bardzo, wszystkie twoje rady biorę sobie do serca wiem że taki system już trzeba doglądać i mieć na uwadze niżej foto całości bo pisałeś że nie ładują Ci się wcześniejsze foty, tutaj wklejam przez forum:

 

1.thumb.jpg.4ea203a1cbac0538027402a2cc89f72a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paragon z ciekawości na ile ci starczą te akumulatory? I czy cały dom czy tylko część instalacji jest pod nie podpięta?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, katani napisał:

Paragon z ciekawości na ile ci starczą te akumulatory? I czy cały dom czy tylko część instalacji jest pod nie podpięta?

Michał mam cały dom łącznie z oświetleniem wewnątrz i na zewnątrz na tym systemie oprócz kuchni i łazienki, wiadomo inwerter nie dał by rady uciągnąć suszarki 2,5kW i indukcji czy piekarnika na raz, inwerter wytrzyma moc ciągłą 5000W i chwilowo 10000W, pralnia jest oddzielnie poza łazienką i tez jest pod fotowoltaiką, jak by chcieć cały dom musiał bym dołożyć jeszcze jeden inwerter i spiąć je w szereg (można łączyć tak do 9 jednostek po 3szt na fazę uzyskując 15kW na każdej) wtedy mam do dyspozycji 10kW i to starczy na cały dom, ale pisze tylko o swoim konkretnym przypadku ja mam bardzo dużo elektroniki w domu, dla innej osoby 5kW by wystarczył dla innej jeszcze i 15kW będzie za mało.

Podkreślam to jest sprawa indywidualna każdy ma inne zużycie, inne wymagania, w jednym domu zużycie jest od rana do nocy w innym domu, domownicy pojawiają się dopiero w domu w godzinach 15-17 a ten czas od rana nie ma nikogo więc zużycie prądu jest różne w różnych porach, tak jak jest u mojej siostry wszyscy o 7 rano wychodzą szkoła praca i wracają późnym popołudnie, kiedy teoretycznie fotowoltaika już nie działa lub działa słabo, z kolei u mnie największe zużycie prądu jest od samego rana dzieciaki w domu, tv bajki żona robi porządki ogólne prace przy domu i u mnie ten system się sprawdza, więc na razie jestem happy

Co do samych akumulatorów to tak samo zależy ile prądu pobierasz, niżej masz wartości poglądowe:

sdgshxgfhcjdj.thumb.JPG.8b843992070c9bbfe89697efee3ac5ee.JPG

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli teoretycznie przy max obciążeniu 5000 twoje 4 akumulatory wystarczą na 160 min. Oczywiście jeśli tyle urządzeń będzie w danej chwili działać. Czyli całkiem nieźle teoretycznie, bo wiedząc np. że była wichura, nie ma prądu, i niewiadomo kiedy wróci, to wyłaczając niepotrzebne rzeczy, typu pralka, piekarnik czy suszarka, powinno starczyć na kilka godzin.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
34 minuty temu, katani napisał:

czyli teoretycznie przy max obciążeniu 5000 twoje 4 akumulatory wystarczą na 160 min. Oczywiście jeśli tyle urządzeń będzie w danej chwili działać. Czyli całkiem nieźle teoretycznie, bo wiedząc np. że była wichura, nie ma prądu, i niewiadomo kiedy wróci, to wyłaczając niepotrzebne rzeczy, typu pralka, piekarnik czy suszarka, powinno starczyć na kilka godzin.

tak ale to czysta teoria, tak na prawdę akumulatora kwasowego jaki by nie był nie chcesz rozładować do "0", więc teoretycznie ze 100Ah akumulatora nie chcąc go zajechać masz do dyspozycji tylko około połowę pojemności czyli jakieś 50Ah, dlatego banki do fotowoltaiki oparte na kwasowych akumulatorach muszą być przewymiarowane, takiego zestawu jak mój nie obciążysz takim prądem jak w tabelce bo po kilku takich akcjach akumulatory wywalisz na śmietnik 5000W to w tym systemie to ponad 100A prądu, myślę że ten zestaw to maks 40-50A prądu ciągłego, czyli 2000-2500W to bezpieczne maksimum, do bardziej wydajnej pracy jak by chcieć cyklicznie używać akumulatorów z takimi prądami trzeba by było 200Ah co najmniej, u mnie z założenia miało być w formie ups-a, a prąd na bieżąco z paneli i przy tym zostanę tak jest ok przy aktualnym setupie, za jakiś czas będe robił rozbudowę to zobaczymy :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Bardzo ładnie :D

no trzeba być świadomym i przede wszystkim uczciwie podejść do tematu :) , moim zdaniem bardzo dobrze spisały by się baterie litowe, ludzie bardzo sobie chwala banki akumulatorowe z aut typu tesla czy szewroooolet :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Paragon napisał:

no trzeba być świadomym i przede wszystkim uczciwie podejść do tematu :) , moim zdaniem bardzo dobrze spisały by się baterie litowe, ludzie bardzo sobie chwala banki akumulatorowe z aut typu tesla czy szewroooolet :P

:) jest teraz na OLX bank z tesli S   85 kWh pojemności ale cena powala 65 tyś zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 minut temu, Ura napisał:

:) jest teraz na OLX bank z tesli S   85 kWh pojemności ale cena powala 65 tyś zł.

tak tylko pomyśl sobie ile to jest 85kWh hehe

EDIT:

mój system 100Ah ma tak naprawdę do dyspozycji 50Ah a w napięciu 48V jest to jakieś 2.4kWh czyli 85kWh / 2.4kWh daje to jakieś 36 razy więcej moje aku kosztowaly 1600zl x 36 = prawie 58tyś zł jak dodasz do tego że baterie litowe mają ilośc cykli na poziomie 2-5tys razy w porownaniu z kwasiakiami 300-600 razy zrozumiesz że te 65 tys to może  nie tanio ale cena jak najbardziej ok za 85kWh

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kur**. Taki Bank 85kWh to bym chciał pomacać i zaprojektować coś pod niego :wub: aż się podjarałem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

hehe trzeba by jeszcze mieć czym to naładować te baterie 85 kWh hmmmm to już nie mini elektrownia  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypominam ze to forum publiczne i kategorycznie zabrania sie na tym forum wulgaryzmów,emocje do kieszeni Panie @FajnyRadziu

Regulamin pkt 10,następnym razem będzie ban for ever!!!


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hehe trzeba by jeszcze mieć czym to naładować te baterie 85 kWh hmmmm to już nie mini elektrownia  [emoji4]
5kWh z własnej produkcji oddałeś Panu Bogu. 17 dni z takimi nadwyżkami w teorii i miałbyś ja na full (gdyby ja tylko ladowac, pomijając koszty ładowania i autorozladowywania) Wystarczyłaby prawie na tydzień zasilania Twojego domu. A masz tylko niecałe 1,8kWh o ile pamietam na dachu.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
W dniu 31.08.2019 o 22:57, FajnyRadziu napisał:

O kur**. Taki Bank 85kWh to bym chciał pomacać i zaprojektować coś pod niego :wub: aż się podjarałem :D

jakim prądem mogę ładować akumulatory kwasowe połączone w 48V 4x12V chodzi mi o "amperaż" aktualnie w ustawieniach inwertera ograniczyłem prąd ładowania do 20A za mało za duzo  w sam raz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ja chyba rusze z systemem on-grid - 4.5kW .

Firma proponuje mi panele Perlight Mono 320w/p, ale niby popularne w UK, a nie moge znaleźć solidnej recenzji. 

Zaczałem grymasić to mi zaproponował LG 350 NeON ale 4.14kW a za to o 700 funtów drożej. Warto płacic za logo LG?

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Fajna sprawa ja tam jestem zadowolony, mimo że to off-grid :) , jak wybierasz panele szukaj z listy Tier:

https://review.solar/latest-tier-1-solar-panels-list-2019/

 

Ogólnie panel to panel jak jest na tej ;liście to firma jest solidna i możesz mieć pewność że ma jakąś renomę, skoro tam trafiła, poza tym gwarancja żywotności, ja mam CSUNY Mono 310W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, tez założyłem instalacje off-grid ale nie wiem jak ten inwerter ustawić logi mi się nie zapisują. Są jakieś błędy w inwerterze, nawet hasła zmienić nie mogę z domyślnego. Nie chce się nawet zaktualizować oprogramowanie. Wszystko ustawiam po USB bo COM nie mam w swoim kompie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, neo11986 napisał:

Witam, tez założyłem instalacje off-grid ale nie wiem jak ten inwerter ustawić logi mi się nie zapisują. Są jakieś błędy w inwerterze, nawet hasła zmienić nie mogę z domyślnego. Nie chce się nawet zaktualizować oprogramowanie. Wszystko ustawiam po USB bo COM nie mam w swoim kompie.

 

jaki masz inwerter?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.