Skocz do zawartości
MichalCz

Pierwsze słone 200l

Rekomendowane odpowiedzi

Mała aktualizacja

Bujnych glonów zielony dalej niema ale pojawiło się chyba cyjano. Zdjęcie sprzed kilkunastu dni, obecnie jest tego trochę więcej 

20190717_131146_compress12.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.05.2019 o 10:01, MichalCz napisał:

Coś konsumuje magnez i wapń a mam tylko kilka mikro ślimaków, wężowidło, chyba 2 wieloszczety i 2 asteriny czyli to co przyjechało z żywą skałą.

A może to zasolenie masz jakieś niskie? Zazwyczaj jak w świeżym baniaku jest niskie Ca, Mg, KH, to albo się skala w spławiku przesunęła, albo refraktometr trzeba skalibrować;-)

 

15 minut temu, Jointela napisał:

Potwierdzam cyjano :)

No, takie ładniutkie nawet jeszcze, kolorowe;-) Ale jak miałeś przejścia z temperaturą wysoką, to stad i cyjano mogło się przyplątać. Ale spoko, pewnie samo pójdzie, jak i samo przyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tym zasoleniem to troche mam mętlik w głowie.

Kupiłem płyn do kalibracji refraktometru. Skalibrowałem na 35 i po pomiarze zasolenia wyszlo 1026 a spławik pokazuje 1022. Na wodzie RO jest równo 00. Pytanie co przekłamuje. Obstawiam spławik bo mi spadł na podłogę.

Dodam że refraktometr ma na skali napisane 20 stopni C a woda mierzona ma 25 st. C czy to moze być przyczyną przekłamań? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spławik w jakiej skali pokazuje - też SG - bo to jest mega ważne w tym przypadku. Jeżeli pokazuje w Density, to przekłamanie jest niewielkie, bo powinno być 1023.3

Table 3. Density and specific gravity as a function of salinity of seawater.3 The darker blue rows represent the range usually encountered in the open ocean.

Salinity (PSU)

Density (25° C)

Specific Gravity (25° C)

0

997.05

1.0000

29

1018.8

1.0218

30

1019.6

1.0226

31

1020.3

1.0233

32

1021.1

1.0241

33

1021.8

1.0249

34

1022.6

1.0256

35

1023.3

1.0264

36

1024.1

1.0271

37

1024.9

1.0279

38

1025.6

1.0286

39

1026.4

1.0294


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, MichalCz napisał:

Pytanie co przekłamuje. Obstawiam spławik

I dobrze obstawiasz:-) Spławik to najlepiej od razu wywal, bo te "morskie" to jest jakaś kpina. Temperaturą w refraktometrze się nie przejmuj - po to jest atc (automatic temperature compensation:-) w nim, żeby mierzył dobrze niezależnie od temperatury. Jedyne co, to przy kalibracji dobrze by było, żeby refraktometr (nie temperatura wody, a refraktometru się liczy, bo ta kropla wody na szkiełku momentalnie uzyska temperaturę taką samą jak przyrząd) miał około 20 stopni - to właśnie znaczy to 20st na nim napisane, że kalibrować go w 20 stopniach.

Jak refraktometr po kalibracji (zakładam, że nie zrobiłeś jakiegoś dramatycznego błędu przy kalibracji) pokazuje sg 1026, czyli ciut poniżej 35ppt (naprawdę nie rozumiem co Wy ludzie macie z tymi gęstościami. Przecież nie ma wygodniejszej i bardziej jednoznacznej skali do mierzenia zasolenia niż ppt/psu), to pewnie zasolenie jest ok. Co jest ciut dziwne w związku z poziomem wapnia i magnezu. A robisz już jakieś podmiany? Jak nie, to może stąd te wartości... I jaki refraktometr? Jakiś chińczyk, czy coś markowego?

W każdym razie... dobrze by było mieć pewność 100% tego zasolenia. Jakiś kolega akwarysta w okolicy? A jak nie to sklep (pewnie dużą hankę albo przynajmniej porządny refraktometr powinni mieć). Ze swojego doświadczenia wiem, że zasolenie to podstawa, musisz mieć absolutną pewność zasolenia, zanim cokolwiek zrobisz w akwarium, cokolwiek nawet pomyślisz żeby skorygować parametry. Ja zaczynałem na spławiku, potem miałem elektroniczne cudo made in Tajwan... a problemy skończyły się po zakupie przyzwoitego refraktometru i płynu kalibracyjnego. Miałem glony, skoki KH, a po wyprowadzeniu zasolenia na prostą, inne problemy też zniknęły.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spławik jest wyskalowany w density a refraktometr nie jest markowy tylko jakas chińszczyzna za 100zl. 

2 dni wstecz robiłem pierwszą podmianę z powodu obumierania i blaknięcia kawałka żywej skały ( skała to syntetyk z działającego zbiornika ze sklepu zaczęła się robić biało-różowa czyli wraca do stanu fabrycznego) choć akwarium jeszcze nie dojrzało. Wydaje mi się że to wina tych zbyt niskich wartości Ca i Mg. Testów niestety jeszcze nie robiłem.   

Przed chwilą skalibrowałem refraktometr i zmierzyłem zasolenie. Wyszło 1025 

Spadło ale to wina podmiany.

20190718_201305_compress26.jpg

 

[Edyta]

Zrobiłem dzisiaj testy i po ostatniej podmianie 25 l bardzo się nic nie zmieniło

Ca- 290

Mg- 1130

Kh- 7.5

No2- 0

No3- 0

Po4- 0 ( aqua forest)

Muszę się przyczepić do testu na Po4 od AF bo ledwo go otworzyłem i się okazało że jeden regent (ten sypki) ma same grudki i jest bardzo twardy. Raczej nie jest to prawidłowy jego stan a wszystko było hermetycznie zafoliowane.

A zastanawiam się nad wprowadzeniem  albo mułu albo wody z działającego zbiornika bo w tym tempie życie będę wprowadzał w przyszłym roku.  

Edytowane przez MichalCz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z samego rana podmieniłem 40L wody na świeżą solankę i po pomiarze Ca klapa. Wzrosło zaledwie do 300 z 290<_<

Przeszukałem internety i się okazało że ta sól IO ma taki niski poziom wapnia i magnezu. Jedyne co mi pozostaje to wymiana na inna bo chyba z LPS'ami będzie ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, MichalCz napisał:

Dzisiaj z samego rana podmieniłem 40L wody na świeżą solankę i po pomiarze Ca klapa. Wzrosło zaledwie do 300 z 290<_<

Przeszukałem internety i się okazało że ta sól IO ma taki niski poziom wapnia i magnezu. Jedyne co mi pozostaje to wymiana na inna bo chyba z LPS'ami będzie ciężko.

Czy sól ma niski poziom ? taki najbliżej jak mówiąc naturalnej wodzie morskiej.
Samo podniesienie Ca to polecam po prostu gotowym roztworem do kupienia na Ca w akwarystycznych ,albo sobie samemu zakupić proszek chlorek wapnia CaCl2 rozpuść w ilości 500g na 1l bardziej stężony roztwór to jest tylko uważaj bo przy mieszaniu występuje trochę reakcja i lubi się to robić b.ciepłe. Wymieszaj i zacznij od małych dawek robiąc testy do uzyskania odpowiedniego poziomu bo roztwór jest bardziej stężony od zwykłego ballingowego.

 

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MichalCz napisał:

Dzisiaj z samego rana podmieniłem 40L wody na świeżą solankę i po pomiarze Ca klapa. Wzrosło zaledwie do 300 z 290<_<

Przeszukałem internety i się okazało że ta sól IO ma taki niski poziom wapnia i magnezu. Jedyne co mi pozostaje to wymiana na inna bo chyba z LPS'ami będzie ciężko.

Dokładnie tak jak kolega Robert podpowiada roztwór Ca do podbicia. Ale nie wyklucza to zmiany soli na bogatszą ;)
Wszystko jest kwestią jak zamierzasz prowadzić akwarium. Ale jeśli na początku skupisz się na podmiankach znajdź sól ktorej poziomy będą Tobie odpowiadać. Lekko podbijesz parametry roztworami. A potem wyrównasz podmiankami. A jak zapotrzebowanie przekroczy dodatek z podmianek no to balling ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najbardziej ekonomicznie będzie kupić bogatszą sól niż kupować cały czas "ubogą'' i do tego płacić za balinga. Tym bardziej że ceny soli nie różnią sie od siebie zbyt dużo.

 Wyjdzie w praniu

Nie wytrzymałem napięcia i zrobiłem małe zakupy w sklepie. Kilka zoasów, briareum, pachyclavularia, rozgwiazde piaskową, ślimaka tectus i kraba paguristes cadenati.

A pomarańczowe rico które dostalem w gratisie odkleiło się i wpłynęło gdzieś w skały. Jak ją znajde to włoże do kieliszka z gruzem może się przyklei.

[Edit]

Udało się zlokalizowałem pacjenta pomiędzy skałami i wydmuchałem cyrkulatorem.

 

 

 

20190726_151808_resize_50_compress27.jpg

Edytowane przez MichalCz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę kogoś prosić o identyfikacje co mi się urodziło? Wredne czy pożyteczne?

Ja wiem tylko że to ślimak

 

20190728_100211_crop_0.jpg

Edytowane przez MichalCz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz.

 Jak tak patrzyłem to collonista by pasował kształtem ale nie kolorem. W sumie szkód nie robi więc zostaje. 

Jedyne co zaczyna mnie martwic to ślimaki osiadłe na skale obok, pajęczynki już pływają:/  czytałem o zaklejaniu ale są zbyt małe. Na początku miałem 2 potem je zdrapałem ze skały i teraz mam 6 (szybko licząc).

 

 

Edytowane przez MichalCz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osiadłe też mam. Jak widzę że jakiś drażni korala to go pęsetą zeskubuję.  Ale to doraźne rozwiązanie. Zaklejania nie próbowałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na osiadłe możesz potem kupić jakąś rybkę co je posprząta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo no racja dzięki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update

Po akwarium panoszy sie jeżowiec kilka dodatkowych ślimaków i krabów.

NO3  podskoczyło aż do poziomu 0.02 :rolleyes:

Mati21 byłeś ciekaw odpieniacza, ja w sumie też bo w sklepie mi powiedzieli że kwadratowe to raczej beznadziejna konstrukcja. 

Na początku miałem problemy z ustawieniem bo wywalał bąbelki przez otwór gdzie zaciąga wodę. Olałem to, podniosłem go wyżej i po jednym dniu już było okej.

20190731_104738_compress68.jpg

20190731_114423_compress70.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o mała identyfikację bo (chyba:D) wiem co kupiłemkupiłnie do końca wiem które to które.

To są 2 różne korale tak? 

 

20190731_104604_resize_37.jpg

20190731_104547_resize_43.jpg

Edytowane przez MichalCz
Nie dodało zdjęć (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując monolog zmartwił mnie bardzo malutki przepływ wody w sumpie.  Postanowiłem że przykleję na jedną z przegród cyrkulator jvp-101. Nie wiem do końca czy tak można więc proszę o wypowiedz fachowców. 

Druga sprawa to odpieniacz w komorze spływu. Z odpieńka wydostają sie bąbelki powietrza i zaklejają cale spagetti w środkowej komorze. Plan mam taki że odpieniacz wstawie do środkowej komory. W pierwszej zrobie miejsce na 2 skarpety filtracyjne żeby wymieniać na przemian a glony spagetti wstawie do reaktora (jak go w końcu zbuduję). I to też bym prosił zweryfikowac co do poprawności moich planów. 

I ostatnia sprawa. Jak już uda mi się poskladać ten reaktor to tu na forum kilka osób używa do tego pompy aquael mk 650. Czy ona sie nadaje do słonej wody? Bo nigdzie nie znalazłem informacji na temat jej osi. Gdyby ktoś coś wiedział to bardzo proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, MichalCz napisał:

Postanowiłem że przykleję na jedną z przegród cyrkulator jvp-101. 

Czytałem tutaj na forum że niektórzy używają cyrkulatorów w sumpie.  Więc chyba można. W pozostałych kwestiach się nie wypowiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można liczyć na fotki z obecnego stanu akwarium ?:D


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już chyba czas na mały Edit :D

Przez ostatni miesiąc nie zmieniło się zbyt wiele. Przybyło kilka szczepek między innymi euphylia od kolegi @dadario. Dziękuję za zdrowe zwierzątko, miło było poznać:)

Do tego kilka zoasów, jeszcze jedna szczepka euphylii, 2 błazenki, sarcophyton i goniopora w gratisie. Niestety PO4 (milwaukiee instruments) i NO3 (salifert) spadły do 0. Niektóre korale nie mają się zbyt dobrze. Sarco zbielał z dnia na dzień ale cały czas napompowany. Briareum tylko w nocy otwarte ale to wina światła, podniosłem lampę nieco wyżej i od razu lepiej.  Wczoraj wyłączyłem odpieniacz a po dzisiejszej podmianie usunę część spaghetti i będę więcej karmił niepłukanymi mrożonkami. Trzeba troszeczkę zabrudzić wodę.

Nie potrafię znaleźć dobrego miejsca dla goniopory i ricordei. Jedna główka euphyli ze sklepu cały czas nienapompowana a druga jest ok. Obie szczepki stoją koło siebie. Z lewej od kolegi @dadario a z prawej sklepowa. Przepływ ten sam światło też. Nie do końca wiem co jest grane ale narazie zostawię jak jest może się jej poprawi. 

W szafce pod akwa jak zwykle za przeproszeniem ,,burdel'' :P. Jak przyjdą dodatkowe gniazdka to wywale tą szafkę po prawej stronie i zrobię porządek z kablami. Wyciągnołem Algae Scrubber bo jakoś narazie nie chciał działać. Kupiłem nowe skarpety filtracyjne te nylonowe i są o niebo lepsze. Wystarczy 5 minut płukania i jest czysta. Te co miałem poprzednio niby też tworzywo sztuczne ale tak gęste i grube że najpierw musiałem prać ręcznie a potem na płukanie i wirowanie w pralce (za dużo zachodu). 

Zmieniłem sól na AF Reef Salt. Zostało mi około 10 kilo IO jakby ktoś coś to PW:rolleyes:

Pospawałem sobie już drugi uchwyt na testy i zamontowałem na drzwiach. 

W planach jeszcze:

- zabezpieczający czujnik poziomu w bańce na dolewkę (żeby pompa na sucho nie szła)

- siatka zabezpieczająca na akwa (siatka już jest tylko ramki brak)

- osobne sterowanie dolewką

- sterowanie pompami perystaltycznymi do ballinga ( to już na dniach będzie poskładane)

 

Poniżej kilka zdjęć z telefonu z dzisiaj rana więc bez szału.

20190914_122537.jpg.13bf6d65fd96be841445db939c09f0ad.jpg20190914_122623.jpg.da52dfbeffa562af10bcb8dda8678fd7.jpg20190914_084838.jpg.6f4eed8d1d91d3500174ff304859a842.jpg20190913_120016.jpg.9936e3c7d5b1b48c5ed973ea96a8589d.jpg20190914_085113.jpg.6612426553e03bfa78efabd381f6930b.jpg20190914_122645.jpg.ae2626faee52b167a5e5365992595959.jpg20190914_122638.jpg.78c882e0ab00611dde3759489d5443b0.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiało możesz do sumpa dać dodatkowe pompki. Jeśli dobrze zauważyłem, wentylacja to te dwa wentylatorki i otwór na hydraulike. Uważam, że to za mało. Parowanie wody z sumpa jest spore a w szafce masz elektryke , sterowniki o testach nie wspomnę;). Ogólnie projekt fajny. A i jeszcze jedno. Naprawdę dałeś do tego akwa ponad 30kg piasku? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.09.2019 o 13:21, pawellb napisał:

Śmiało możesz do sumpa dać dodatkowe pompki. Jeśli dobrze zauważyłem, wentylacja to te dwa wentylatorki i otwór na hydraulike. Uważam, że to za mało. Parowanie wody z sumpa jest spore a w szafce masz elektryke , sterowniki o testach nie wspomnę;). Ogólnie projekt fajny. A i jeszcze jedno. Naprawdę dałeś do tego akwa ponad 30kg piasku? 

Tak wentylacja to tylko tyle ale działają przez cały dzień a w nocy maja przerwę. Jeżeli wierzyć producentowi to przemiał powietrza mają naprawdę spory. 

Tak, dałem 30 kg piasku ale jak tak patrzę to nie jest go zbyt dużo. Pewnie dlatego że większość jest z tyłu i pod skałami.  Ale popełniłem jeden błąd. Najpierw go wyspałem a potem układałem skały.  No cóż nie wszyscy lubią czekać i planować.

 

Prosiłbym o zidentyfikowanie tego białego ,,gluta" porastającego briareum. 

 

20190921_202124_compress16.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.