Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam takie pytanie: ile mm poziomu wody musi spaść w komorze z czujnikiem żeby dolewka się uruchomila? Piszcie jakie macie dolewki i jaki jest jej próg działania


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 godzin temu, Rezus napisał:

 ile mm poziomu wody musi spaść w komorze z czujnikiem żeby dolewka się uruchomila?

zależy jaki to czujnik

ja mam DIY na "pływakach" i dolewka dolewa około .. szklanki przy różnicy poziomów około 1cm

 

--//-- edit --//--

popatrzyłem teraz dokładniej - dolewka dzieli 0,5l wody na 3 dawki (czyli dolewa po jakieś 170ml)

około (poniżej) 1cm to cały zakres ruchu pływaka a zadziałanie powoduje opadnięcie o jakieś 6mm

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś obiło mi się o uszy właśnie, że różne dolewki mają właśnie różny próg działania. Stąd właśnie takie pytanie żeby zrobić rozeznanie która dolewka reaguje na najmniejszy spadek poziomu wody. Wystarczyła by mi nawet dolewka typu wc Bo zbiornik rodi i tak mam nad akwa ale jeśli żeby taka dolewka miała za działać po spadku wody 1cm i więcej to w mojej sytuacji ja dyskwalifikuje. Dolewki typu "eye" też odpadają bo nie mam jej jak zamontowac.

Puki co radzę sobie tak ze w komorze na dolewke mam przejście przez szkło dla węża rodi i woda grawitacyjnej kapie do akwa stlumiona małym zaworkiem ale męczy mnie to bo codziennie muszę regulować bo codziennie jest nieco inne parowanie 

Edytowane przez Rezus (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej samemu sobie zrobić, wtedy będziesz miał jak Ci wygodnie. Wszystko to co jest na rynku to imitacje dolewek. Ja mam na dwóch plywakach. Dolny załącza elektrozawor do osmozy i pompę podwyższającą ciśnienie. W menu ustawiam sobie wg potrzeb ile minut ma dolewać wodę aby osiągnąć założony poziom wody. Górny pływak pełni rolę awaryjną. Poza tym dolewka stale sprawdza sprawność pływaków żeby np nie doszło do przelania.

 

 


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka czym częściej dolewa tym lepiej bo mamy pewność o stałym zasoleniu.

Każdy ma swoje teorie i praktykę,ale każdy sump jest też inny wielkość komory a spadek wody o 1cm może się okazać kluczowy w stałym wyniku zasolenia.

Można to zobaczyć mając np elektroniczny miernik zasolenia  z dokładnością.

Przykladowo 1cm wody z komory sumpa  = 2l wody Ro i wynik? 

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja polecam dolewkę zrobioną tak że automat dolewa do zbiornika który jest nad lustrem wody w sumpie a woda dolewa się "grawitacyjnie" do głównego obiegu. Bardzo fajnie sprawdzają się dolewki do poideł dla zwierząt. Są tanie, mają duże pływaki i sprawdzają się bardzo dobrze - sam stosuję kilkanaście takich i jeszcze z żadnym nie miałem problemu.

Zbiornik do którego dolewa się woda z automatu powinien mieć awaryjny spływ do kanalizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad ,możesz wkleić jakie kupujesz? z ofert internetu trudno stwierdzić które nie maja elementów mosięznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja polecam dolewkę zrobioną tak że automat dolewa do zbiornika który jest nad lustrem wody w sumpie a woda dolewa się "grawitacyjnie" do głównego obiegu. Bardzo fajnie sprawdzają się dolewki do poideł dla zwierząt. Są tanie, mają duże pływaki i sprawdzają się bardzo dobrze - sam stosuję kilkanaście takich i jeszcze z żadnym nie miałem problemu.
Zbiornik do którego dolewa się woda z automatu powinien mieć awaryjny spływ do kanalizacji.


I tak tez sobie np ja zaprojektowalem. Procesor analizuje stan czujników, uruchamia RO i pompę. W sumpie na górze znajduje się awaryjny odpływ do kanalizacji. Teoretycznie nie moze nic złego się stać.

cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej używałem tunze osmolator nano, który (kiedy jeszcze działał i nie świrował) dolewał naprawdę małe ilości wody, pewnie ze 100ml na raz. Reagował na zmiany poziomu rzędu milimetrów, choć to akurat ciężko mi jednoznacznie stwierdzić, bo u mnie czujnik był w zbiorniku głównym (brak sumpa), więc duży wpływ miało tu falowanie powierzchni. Generalnie dolewka działała super do czasu zamontowania lampy led DIY - nie toleruje zakłóceń elektromagnetycznych, jakie się pojawiają przy wysokich wartościach prądów stałych zasilających ledy. Także ostatecznie nie polecam.

Natomiast jak najbardziej polecam dolewki pływakowe. Tam woda dolewa się dosłownie po kropelce (kiedy tylko pływak opuści się o ten ułamek milimetra, że odrobina wody będzie w stanie przecisnąć się przez zaworek). Żadna dolewka elektroniczna nie zapewni tak idealnego trzymania poziomu i zasolenia jak pływak. Dodatkowo, praktycznie każda elektroniczna dolewka komuś tam nawaliła, przelała, przestała dolewać itd itp..., więc 100% pewności nigdy nie masz. To tylko elektronika, która jest zawodna, i jakieś oprogramowanie, w którym zawsze znajda się dziury i nieprzewidziane sytuacje. A pływak to pływak, czysta fizyka. Wystarczy okresowo dbać o sprawność mechanizmu i najgorsze co może się stać, to dolanie pół centymetra wody więcej, jak jakiś większy ślimak wlezie na na pływak.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Eye i dolewa rzadko, ma czujnik optyczny ale jak przywiozłem szczepki i do woreczków dolewałem wodę z akwa to 3 razy w krótkim czasie dolała, oczywiście skorygowałem tez zasolenie, bo spadło.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Rezus napisał:

Stąd właśnie takie pytanie żeby zrobić rozeznanie która dolewka reaguje na najmniejszy spadek poziomu wody.

jak chcesz się bawić to w kilka minut można sobie "stuningować" pływak dodając jakąś podkładkę (metoda prób i błędów) i zadziała Ci nawet na 2-3mm różnicy

bo dolewka to urządzenie które zadziała jak dostanie sygnał z czujnika - więc szukasz dokładnego czujnika a nie całej dolewki :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dolewkę DIV. Pływak to czujnik poziomu CAT/011, który steruje przekaźnikiem włączającym pompkę Atman AT-304. Pływak reaguje na minimalne różnice poziomu wody ( <1mm), bo pojedyncze dolanie to mniej niż łyżka wody. Całość działa od roku, oczywiście brakuje mi logiki, która by reagowała na nieprawidłowości jak brak wody czy jakieś rozszczelnienie akwarium, tak by nie wlać przypadkiem całej zawartości zbiornika dolewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam dolewki AQUA-TREND Levelautomatic. Pracuje w moim akwarium już trzeci rok i nigdy nie miałem z nią problemów. Potrafi dolewać wodę dwa, trzy razy na godzinę po kilkadziesiąt mililitrów. Mam wrażenie, że reaguje na zmianę poziomu wody w milimetrach.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Już mniej więcej wiem jak temat ugryźć ;)


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.