Skocz do zawartości
goclik

Tańsze odpowiedniki markowych dodatków

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Na rynku jest dostępnych wiele markowych produktów do uzupełniania niedoborów w naszych akwariach takich jak np. ca, mg, kh i wiele innych. Okazuję się, że bardzo dużą część można zastąpić tańszymi produktami - zamiennikami, które mają takie samo działanie. Dla przykładu zamiast produktów popularnych firm do podnoszenia kh można kupić prawie 1 kg proszku Wodorowęglanu sodu NaHCO 3 za 8 zł. Niestety początkujący akwaryści nie mają o tym pojęcia a wiele tematów i wypowiedzi jest porozrzucanych po forum. Może warto więc, aby bardziej doświadczone osoby wypowiedziały się w tym temacie i wypisały listę "zamienników" oraz proporcje jak rozrabiać i podawać? Oczywiście każdy może wypisać to co wie i/lub stosuje. Chodzi o to, aby wszystko było w jednym miejscu.

Aby nie być gołosłownym pozwolę sobie zacząć (oczywiście poniższe dane znalezione na forum - konkretnie wypowiedź @Paragon)

1. Wodorowęglan sodu  NaHCO 3 (KH) 84g na 1L RODI - do rozpuszczenia najlepiej użyć ciepłej wody (nie gorącej)

https://allegro.pl/wodoroweglan-sodu-cz-d-a-1-kg-stanlab-i7730739303.html?snapshot=MjAxOC0xMi0xOVQyMTo0NTozMC40NjZaO2J1eWVyOzUxMzkwNDgzYmI0ZTdlYjU5MjczNTZkMjU4Y2I5YTViNTNmMDY1NGM3MjI5MjNlMzUxMzg4MGMyOTY3YjJmYWY%3D

2 Chlorek wapnia bezwodny CaCl 2  (Wapń) 55.5g na 1L RODI

https://allegro.pl/chlorek-wapnia-bezwodny-cz-d-a-1-kg-stanlab-i7706954221.html?snapshot=MjAxOC0xMi0xOVQyMTo0NTozMC40NjNaO2J1eWVyO2VjNTcyZWUxYmNhZWU0NmJiYTdmOWYzNGNlZjM2NTRkMDE5OGIxZGQ5MDZhODFhNTMwYjVjNTgwN2RkMDk5ZDI%3D

3. Chlorek magnezu sześciowodny MgCl 2 *6H 2 O (magnez) 17g na 1L RODI

https://allegro.pl/oferta/chlorek-magnezu-szesciowodny-cz-d-a-1-kg-stanlab-7521353648?snapshot=MjAxOC0xMi0xOVQyMTo0NTozMC40NzVaO2J1eWVyOzgzYTdhNzY3YWM4NTY1ZWMxYTgxYTM0M2Y5NDI5Nzk0ZmE2YjI3OTAzM2VjYjJhMjgxMDczZmU1MDJiNjE4Njc%3D

4. Zamiast markowych produktów podnoszących jod można w aptece kupić wodny roztwór jodu (płyn lugola) - zawiera jod oraz jodek potasu.

https://www.aptekagemini.pl/plyn-lugola-40g.html


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten temat zaraz zniknie ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, katani napisał:

Ten temat zaraz zniknie ;]

Czemu? 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

   masz rację 

Ja np. w zeszłym miesiącu  kupiłem    Wodorowęglan sodu  NaHCO 3  ,  5kg.    za 25zł .  czystosć czda 99,5%  ,wychodzi 5 zł za kg. 4 lata kupowałem po ponad 40zł za kg . nieżle nas rżną w sklepach akwa. kupuje tez wapno i magnez   .baling leci bez zadnych klopotów i zmian.  ponizej przykład 

https://allegro.pl/oferta/soda-oczyszczona-czysty-wodoroweglan-sodu-5kg-6661216229

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo potrzebny temat 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Myślę, że jeśli zaczynasz od kosztu, to na kosztach się skończy. Wydaje mi się że nie chodzi o koszty tylko o wiedzę. Jeśli bowiem wiesz to jesteś wolny a wolność jest bezcenna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, nanokaczor napisał:

Myślę, że jeśli zaczynasz od kosztu, to na kosztach się skończy. Wydaje mi się że nie chodzi o koszty tylko o wiedzę. Jeśli bowiem wiesz to jesteś wolny a wolność jest bezcenna. 

Koszt jest jednym z elementów. Kluczowe w całej sytuacji jest właśnie wiedza - jestem początkujący i (przynajmniej według mnie) brakuje takiego tematu. O większości "zamienników" dowiedziałem się z przypadku - szukając innych zagadnień. Po nitce do kłębka. Nie chodzi mi o to, aby w tym temacie rozwodzić się nad metodą ballinga, sumplementacji i innych tego typu rzeczy - te są zmienne dla każdego zbiornika. Chciałbym jedynie zrobić listę rzeczy, które można kupić po prostu taniej. Chyba każdy się zgodzi, że akwarystyka morska jest drogim hobby, więc jeżeli można na czymś zaoszczędzić to czemu nie? A gdy już jakiś początkujący dowie się, że coś czymś można zastąpić to dalej już może sam poszukać szczegółowych informacji na temat dozowania itp.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z niektorymi tanimi zamiennikami to byl uważał, miałem kiedyś chlorek wapnia bezwodny cz.d.a który po rozpuszczeniu dawał żółto brazowa breje a nie klarowny roztwór. Należy zwrócić uwagę też na stopień uwodnienia. Odczynniki chemiczne maja też różne specyficzne dodatki,  mimo , że z zawodu jestem chemikiem  wolę te parę złoty przepłacić niż wysadzić zbiornik


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kareks  wybacz  ale 800% ,1000% przebicie to w/g Ciebie pare groszy ?  NIE !!  to jest rozboj w bialy dzien . chcesz to przeplacaj (niech Cie dalej okradaja) no chyba ze nie masz co robic z pieniedzmi . co do chlorku wapnia  taz nie raz mialem brazowy roztwor np.z firmy Royal Nature.  pozdrawiam .

ps. a kupujac firmowa hemie jestes w 100% pewny co kupujesz ?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podam CI  moje parametry wody na zamiennikach.   Testy Saliferta

NO3   -5 ,    PO4   0-0,003 ,     KH  8,3  ,      CA - 400,  MG  1320.     PH 7,8     Balinga leje po 180ml  każdego roztworu na dobę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.05.2019 o 16:54, tedeus63 napisał:

   masz rację 

Ja np. w zeszłym miesiącu  kupiłem    Wodorowęglan sodu  NaHCO 3  ,  5kg.    za 25zł .  czystosć czda 99,5%  ,wychodzi 5 zł za kg. 4 lata kupowałem po ponad 40zł za kg . nieżle nas rżną w sklepach akwa. kupuje tez wapno i magnez   .baling leci bez zadnych klopotów i zmian.  ponizej przykład 

https://allegro.pl/oferta/soda-oczyszczona-czysty-wodoroweglan-sodu-5kg-6661216229

 To nieprawda. nie kupiłeś CZDA tylko  CZYSTY.    więc nie wiadomo co zawiera, przypuszczalnie jakiś antyzbrylacz (żelazocyjanek potasu)  i inne zanieczyszczenia. To wcale nie zanczy że firmowe są czda.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleje do klejenia koralowców w żelu (cyjanoakrylowe)

Po co przepłacać kilkukrotnie za firmowy klej dedykowany do akwarium morskiego,  jak można zastosować na przykład ten klej: Klej cyjanoakrylowy PARFIX 3454 20 uniwersalny żel,

podobno bardzo dobry .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tedeus63 napisał:

Kareks  wybacz  ale 800% ,1000% przebicie to w/g Ciebie pare groszy ?  NIE !!  to jest rozboj w bialy dzien . chcesz to przeplacaj (niech Cie dalej okradaja) no chyba ze nie masz co robic z pieniedzmi . co do chlorku wapnia  taz nie raz mialem brazowy roztwor np.z firmy Royal Nature.  pozdrawiam .

ps. a kupujac firmowa hemie jestes w 100% pewny co kupujesz ?

Nikt tu nie mówi o okradaniu. Każda firma, aby istnieć musi na czymś zarabiać - w końcu trzeba opłacać rachunki, ludzi, rozwój itd. no i dobrze by było jakby coś jeszcze zostało na koniec miesiąca. Wiem, bo sam mam firmę. Na jednych produktach marże są niższe, na innych większe. Niestety jakoś się utarło, że w akwarystyce morskiej są one dużo większe, jednak nie o tym jest ten temat. Podobnie jak nie o tym kto i za co woli płacić. Każdy sam decyduje na co wyda własne pieniądze. Jeden woli zaoszczędzić fundusze, a drugi czas, gdyż np. nie lubi bawić się w chemika i kupi produkt gotowy do użycia.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, TMK napisał:

 To nieprawda. nie kupiłeś CZDA tylko  CZYSTY.    więc nie wiadomo co zawiera, przypuszczalnie jakiś antyzbrylacz (żelazocyjanek potasu)  i inne zanieczyszczenia. To wcale nie zanczy że firmowe są czda.

   TMK dałem tylko przykład   ja kupiłem czda   :)  TAKA SAMA CENA JEST CZDA.

TO  jest dokładnie ten który kupiłem .

https://allegro.pl/oferta/soda-oczyszczona-czysty-wodoroweglan-sodu-czda-5kg-7457950455

Goclik rozumie ze kazda firma musi zarabiac .ale 1000% marzy ???? chyba jest jakas  granica przyzwoitosci . ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witamina c widziałem ze w nowej soli jest dodawana np. https://allegro.pl/oferta/kwas-l-askorbinowy-witamina-c-czda-500g-stanlab-7597600398

stront np . https://allegro.pl/oferta/chlorek-strontu-czysty-100-g-7374650464

tedeus63 - oba co podałeś maja ta sama czystość przy czystości 99,5% nikt nie będzie dodawał antyzbrylaczy itp. to bezsens musiał by mieć produkt końcowy na poziomie prawie 100% 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, tedeus63 napisał:

Kareks  wybacz  ale 800% ,1000% przebicie to w/g Ciebie pare groszy ?  NIE !!  to jest rozboj w bialy dzien . chcesz to przeplacaj (niech Cie dalej okradaja) no chyba ze nie masz co robic z pieniedzmi . co do chlorku wapnia  taz nie raz mialem brazowy roztwor np.z firmy Royal Nature.  pozdrawiam .

ps. a kupujac firmowa hemie jestes w 100% pewny co kupujesz ?

Sorki ale 100 pln za komplet Balinga 3 x 1kg od FM to uważam, że nie jest to majątek przy całkowitych kosztach naszego hobby. Taki Balling starcza mi na dobre pół roku.Znacznie więcej wydaje w tym czasie na światło i jedzenie dla ryb i korali. W swojej pracy miałem nie jeden raz w reku odczynniki min. polskich dostawców, że w opakowaniach była inna niż deklarowana zawartość (mieli nawet zakaz brania w przetargach u nas) o chemii z Indii to już nie warto wspominać. Jak macie pewne sprawdzone źródło i dołączone są certyfikaty z analizy to czemu nie i 100% pewności że lejecie to co ma być wlane. Przy moim zużyciu balinga zostanę przy odczynnikach akwarystycznych. Jak będę szukał oszczędności to pójdę raczej w reaktor wapnia. Moi podopieczni są dla mnie bezcenni i nie będę na nich oszczędzał.


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja od prawie 3 lat używam tylko stanlabu i wszystko ok, nie widzę różnicy poza ceną. aecb524ad767ad05379763be1178f25b.jpg

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, kareks napisał:

Sorki ale 100 pln za komplet Balinga 3 x 1kg od FM to uważam, że nie jest to majątek przy całkowitych kosztach naszego hobby. Taki Balling starcza mi na dobre pół roku.Znacznie więcej wydaje w tym czasie na światło i jedzenie dla ryb i korali. W swojej pracy miałem nie jeden raz w reku odczynniki min. polskich dostawców, że w opakowaniach była inna niż deklarowana zawartość (mieli nawet zakaz brania w przetargach u nas) o chemii z Indii to już nie warto wspominać. Jak macie pewne sprawdzone źródło i dołączone są certyfikaty z analizy to czemu nie i 100% pewności że lejecie to co ma być wlane. Przy moim zużyciu balinga zostanę przy odczynnikach akwarystycznych. Jak będę szukał oszczędności to pójdę raczej w reaktor wapnia. Moi podopieczni są dla mnie bezcenni i nie będę na nich oszczędzał.

Co jednemu starcza na pół roku innemu na parę tyg. Uważasz że te firmy używają odczynników najwyższej jakości ? Rusznice w czystości odczynników są tak znikome że jak myślisz co producent weźmie i będzie sprzedawał lepszy znikome lepszy odczynnik czy taki na którym więcej zarobi ? 

Ps. Ja do czda dostawałem chyba kartki z szczegółowym skaładem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, nanokaczor napisał:

Myślę, że jeśli zaczynasz od kosztu, to na kosztach się skończy. Wydaje mi się że nie chodzi o koszty tylko o wiedzę. Jeśli bowiem wiesz to jesteś wolny a wolność jest bezcenna. 

Święte słowa, brawo.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny temat, pozwalający młodym zapoznać się z innymi alternatywami i jakoś zmniejszyć koszty, dla jednych to jest nic, a dla innych to być albo nie być w hobby - z racji na rosnące koszty energii i ogólnie wszystkiego.

Jest jeszcze aspekt psychologiczny o którym ktoś wspominał to te 1000% marży, po prostu nie powinno się przekraczać pewnego poziomu w biznesie i uważać swoich klientów za bezmózgie portfele pozwalające na zakup dyrekcji wypasionych samochodów :(  - żeby nie było sam mam firmę od wielu lat, i nauczyłem się już tego ze nie wolno tak robić, bo to daje korzyści ale tylko na krótką metę.

Odemnie dodam :

Ceresit CX5 - klej do klejenia skały - po zmieszaniu z gruzem koralowym z suchej skały i piachem ( nie żywym) można ulepić sobie fajne podstawki do korali - można je wymoczyć w RO kilka tygodni zmieniając wodę, i nie będą dawać krzemianów do wody.

Klej do korali - Milliput Teracota - klej epoksydowy dwu składnikowy, doskonale się sprawdza a jest tani :)

TO są przetestowane towary u mnie w akwarium, do tego używam kropelki w żelu i skłaniam się powoli w kierunku Stanlabu i odczynników do Ballinga 

 

Do przetestowania mam  takie moje tropy

Chitofos - proszek z zmielonych muszli morskich do wiązania fosforanów w fosforan wapnia, oraz chitosan z skorupiaków ( dobrze znany z preparatu Coral Snow LPS firmy KZ ) nie powiem że to jest dokładnie to samo, ale takie mam przeczucie że właśnie CS LPS to ten proszek rozmieszany z wodą RODI . Taki mam trop, nie testowałem i nie nakłaniam nikogo do testowania, wolę najpierw sam przetestować, wtedy zdam relację. 

 

Mam nadzieję że temat przetrwa więcej niż tydzień.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

O większości zamiennikach było na forum i nikt postów nie usuwał więc i ten temat nie powinien przepaść w czeluści : P ja też używam prochów CZDA do ballinga, kleju milliput terracota i ostatnio coś o nazwie tadam : P bakterie special blend pachną mi jak szambo ale nie odważył bym się szamba użyć : P szafkę al'a red sea zrobił mi kumpel, a lampę led DIY na sterowniku od Magu wystrugałem sam. No nie wspominając że akwarium używane mam od Sebastiano z forum po które pojechałem na drugi koniec polski : P Można też zaoszczędzić na wodzie i soli bo ja przez ponad rok podmian nie robiłem i wszystko łącznie z acroporami rosło (żeby nie było był balling i Grotech ABCM). Można kupować firmowy fitoplankton a można też hodować samemu i podobnie z żywym pokarmem jak solowiec. Można kupować firmowe mikroelementy ale jak ktoś mam pojecie minimum chemiczne to można samemu rozrabiać płyny. Podobnie jest z absorberem na fosforany. No i słynne VSV...

Aha kto szuka nie błądzi. Dzisiejsza "młodzież" woli mieć podane wszystko na przysłowiowej tacy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się dorzucę z przepisami na DIPy za parę złotych - płyn lugola i nadmanganian potasu. Ostatnio przetestowałem z rewelacyjnym skutkiem kąpiel padającej u mnie caulastreii w takich roztworach:

1. płyn lugola 2% wodny (leczenie, dezynfekcja) = 25 kropli na 2l wody ze zbiornika i moczyć korala ok 15-20 min.

2. pół tabletki nadmanganianu potasu na 2 l wody ze zbiornika i trzymać 2 h , po dwóch tyg powtórka ( konieczne ) żeby zabić wyklute larwy

Efekt taki, że caulastrea po kąpieli zaczęła się pompować z dnia na dzień. Są to kąpiele sterylizacyjne i na pozbywanie się pasożytów  (również dla nowych korali wprowadzanych do zbiornika). 

Alternatywy DIPów w sklepach z morszczyzną od 50 do 100 PLN.

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytajcie o metodzie DSR. Są w niej same zamienniki nawet podmian się nie robi.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o DSR i nawet stosuję :). Oprócz podstawowych roztworów- chlorek wapnia, chlorek magnezu i sody, trzeba suplementowac pierwiastki śladowe i aminokwasy. Można faktycznie jechać bez podmian. Testy parametrów co tydzień Salifert.

U mnie poczatki dopiero - więc co do efektów nie mogę się wypowiedzieć. Na razie 4 miesiące bez podmiany.

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.