Skocz do zawartości
goclik

Tańsze odpowiedniki markowych dodatków

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

Wszystkie suplementy można zrobić samemu z surowców dostępnych w sklepach chemicznych.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lecę bez podmian i nie stosuję metody DSR. Bazuje na co dwu miesięcznym teście icp (wcześniej co miesiąc) i wodę mam lepszą jak wcześniej stosując regularne podmiany. Korale też mają większe przyrosty. Medota wymaga mniej nakładu pracy ale wymusza większą systematyczność. Wszystko jest do opanowania, jedynie yrzeba się wdrożyć i pilnować tego co nas nauczy zbiornik. 

Co do tańszych odpowiedników suplementacji, należy wykazać się precyzją żeby stworzyć równie dobry roztwór jak poprzedni żeby nie powodował rozjechania micro/macro. A dostępność produktów na rynku jest kompletna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Tester napisał:

Na pewno sie nadaje...

Tak tylko gdzie to dostać, bo nie mogę znaleźć kto to dystrybuuje. Na stronach POCHu są same karty charakterystyki, żadnych odnośników gdzie sprzedają.


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, ryzyk.fizyk napisał:

Na stronach POCHu są same karty charakterystyki,

Poch sprzedaje tylko firmom, nie prowadza sprzedazy detalicznej. Dzwonilem i pytalem.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, Panie i Panowie, wapń, magnez i kH mogę kupić w "odczynnikach" - oczywiście CZDA. Zapieczętowane i firmowe - więc chyba wiarygodne.

A skąd wziąć zamiennik minerałów ? SBS i mikroelementów?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SBS gotowe z firmówek... bo ile tak naprawdę tego dozujesz. Chyba nie ma sensu szukać zamiennika.

A mikroelementy o ile naprawdę masz potrzebę dozować to znajdziesz w wersji chemicznej bez najmniejszego problemu... np Warchem.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mib86 napisał:

Poch sprzedaje tylko firmom, nie prowadza sprzedazy detalicznej. Dzwonilem i pytalem.

To ze sprzedają na fakturę to jakiś problem 21 wiek mamy? Wystarczy szwagra o dane poprosić do faktury i wziąć na byle jakiego znajomego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, chwialek napisał:

SBS gotowe z firmówek... bo ile tak naprawdę tego dozujesz. Chyba nie ma sensu szukać zamiennika.

A mikroelementy o ile naprawdę masz potrzebę dozować to znajdziesz w wersji chemicznej bez najmniejszego problemu... np Warchem.

Prowadzę zbiornik z mocno ograniczonymi podmianami, z resztą, nawet przy podmianach tendencja stężenia jest spadkowa - bo uzupełniasz jedynie znikomy procent tego co było na starcie.

Czemu "nie ma sensu szukać tańszego zamiennika" ? Jak szaleć - to do końca :) Przecież producenci tak nas okradają - w żywe oczy i za naszą zgodą... Takie marże i ceny... Kto to widział, Panie? :)

Mikroelementy mam potrzebę dodawać, jak z resztą każdy, kto ma poprawnie działające refugium, czy nawet samo akwarium. No i nie robi podmian dużych.

Skoro to już ustaliliśmy :), to może przybliżysz jakie związki należy zakupić i jakie stężenia ich zrobić  - tzn. ile czego odmierzyć i odważyć, aby dozować równie prosto jak gotowe setupy.

Powiedzmy trzema kanałami całość. Aby utrzymać parametry wyjściowe - obecnie leję - przyjmijmy 100 cm3 ballinga AF.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

 Przecież producenci tak nas okradają - w żywe oczy i za naszą zgodą... Takie marże i ceny... Kto to widzial

Aleś dowalił....  :)

Wszystko zależy od relacji popyt- podaż. Nie możesz nazwać kogoś złodziejem jeśli świadomie płacisz żądaną cenę- nawet nie wiadomo z jaką marzą. Chyba że producent oszukuje na składzie - wtedy to jest kradzież.

Druga sprawa jest taka że płacisz za czyjeś knowhow. Jeśli nie umiesz i nie wiesz to kupujesz. A jak umiesz i wiesz (i ci się chce) to robisz sam. 

Pieczesz własny chleb? robisz własne wędliny? Sery? Słodycze? Ktoś tam pewnie coś robi ale wiekszosc z nas kupuje. A przecież przepisów jest multum i mają robić samemu.

Ja decyzję o zakupie podejmuje na podstawie tego czy mnie stać, a nie na podstawie tego że ktoś za dużo zarobi. I nawet jeśli mnie nie stać nie nazywam producenta zlodziejem- w każdym razie z tego konkretnego powodu.

 

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nikt do wieczora nie wrzuci składu na pełnego Ballinga to postaram się odszukać. Problem z przygotowaniem pełnego Ballinga jest taki, że ilości pierwiastków w poszczególnych roztworach są tak niewielkie, że kupowanie ich staje się mało opłacalne, w szczególności jeśli ktoś nie leje jakiś gigantycznych ilości. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Tester napisał:

Aleś dowalił....  :)

...

 

 

 

To nie ja :) To ktoś przede mną powiedział  Ja tylko użyłem sarkastycznej formy wypowiedzi :) - zdaje się Tedeus czuł się orżnięty przez sklep :)

 

Tester z VDR wskazali dobry kierunek:

- trzeba znać dokładny skład firmowych - sprawdzonych roztworów, lub potrzeby akwarium - a tego bez doktoratu (co najmniej) nie znajdziesz samemu...

- trzeba wiedzieć jakie to roztwory mają być (nie skład pierwiastkowy), znać wpływ stężeń na życie w baniaku (sławny cytat Paracelsusa...)

- trzeba kupić te roztwory lub je otrzymać

- trzeba je dokładnie odmierzyć

Na tym forum, zakładam, że na palcach jednej ręki można było by policzyć ludzi którzy byli by w stanie zrobić pełny zamiennik ballinga.

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dale napisał:

Tester z VDR wskazali dobry kierunek:

- trzeba znać dokładny skład firmowych - sprawdzonych roztworów, lub potrzeby akwarium - a tego bez doktoratu (co najmniej) nie znajdziesz samemu...

- trzeba wiedzieć jakie to roztwory mają być (nie skład pierwiastkowy), znać wpływ stężeń na życie w baniaku (sławny cytat Paracelsusa...)

- trzeba kupić te roztwory lub je otrzymać

- trzeba je dokładnie odmierzyć

Na tym forum, zakładam, że na palcach jednej ręki można było by policzyć ludzi którzy byli by w stanie zrobić pełny zamiennik ballinga.

No bez przesady. "Firmowe" roztwory to żadna wiedza tajemna. Skład wody morskiej jest powszechnie znany. Nawet na reefhub jest artykuł o DSR po plsku (można też u źródła poczytać) i nie wymaga to doktoratu z chemii, raczej znajomości podstaw ze "starej" podstawówki (nie wiem, jak to teraz wygląda), a z licealną wiedzą to już możesz być ekspertem od DSR. Generalnie, masz kalkulator, masz info jaki roztwór przygotować, wystarczy odrobinę staranności, chęci, no i regularne ICP to raczej podstawa (choć pewnie jako samo SBS to by wystarczyło trzymać się proporcji z NSW). Dostęp do chemii to też nie problem, jest allegro, są różne pomniejsze sklepy... A chemia cała potrzebna to też żadne substancje niebezpieczne, do których dostęp byłby jakoś ograniczony prawnie. Tak więc, żadna to wiedza tajemna, do tego dość dokładnie opisane już wszystko w sieci (dla tych co z chemią w szkole byli na bakier:-).

Inna sprawa, to opłacalność takiego przedsięwzięcia. Zarówno finansowa (trochę tej chemii jednak potrzeba. Jak wszystkiego kupić choćby po pół kilo, to się tego zbierze sporo) jak i praktyczna (przygotowanie roztworów, ich dozowanie, wszystko zajmuje czas). Może jak ktoś ma baniak kilka m3 pełen spsów, że tego balinga leje faktycznie ogromne ilości, to jeszcze się to jakoś kalkuluje, ale w akwarium przeciętnym lub małym... wątpię. Mowa oczywiście o SBS i mikro, bo wapń, magnez i kh pewnie zawsze się będzie opłacało kupić odczynniki zamiast "markowego" ballinga, bo przecież to dokładnie to samo.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

No bez przesady. "Firmowe" roztwory to żadna wiedza tajemna. Skład wody morskiej jest powszechnie znany. Nawet na reefhub jest artykuł o DSR (można też u źródła poczytać) i nie wymaga to doktoratu z chemii, raczej znajomości podstaw ze "starej" podstawówki (nie wiem, jak to teraz wygląda), a z licealną wiedzą to już możesz być ekspertem od DSR. Generalnie, masz kalkulator, masz info jaki roztwór przygotować, wystarczy odrobinę staranności, chęci, no i regularne ICP to raczej podstawa (choć pewnie jako samo SBS to by wystarczyło trzymać się proporcji z NSW). Dostęp do chemii to też nie problem, jest allegro, są różne pomniejsze sklepy... A chemia cała potrzebna to też żadne substancje niebezpieczne, do których dostęp byłby jakoś ograniczony prawnie. Tak więc, żadna to wiedza tajemna, do tego dość dokładnie opisane już wszystko w sieci (dla tych co z chemią w szkole byli na bakier:-).

Właśnie udowodniłeś że nie do końca wiesz o czym piszesz :) Czy Ty myślisz że jeśli weźmiesz wodę morską i zrobisz popularny ICP albo inny jego odpowiednik, to dostaniesz receptę na wodę? Nie dostaniesz tylko przybliżoną ilość danego pierwiastka/jonu w roztworze. A dlaczego przybliżoną? Ano dlatego że są związki które nie uwolnią w normalnych warnach pierwiastka i test go nie policzy go. A zwierzak go przyswoi... Na buteleczce też masz podany skład jonowy a nie kompletną recepturę. np. środowisko roztworu... czy też same związki chemiczne... No ale czego się spodziewać po kimś bazującym na wiedzy podstawówki lub liceum :)? 

Skład roztworów też musi być na tyle przemyślany, by np. nie powstawały trudno rozpuszczalne sole czy inne związki. Dodatkowo pozostaje problem dokładnego sporządzenia roztworu. - jakoś nie widzę siebie robiącego r-r pierwiastków śladowych. Nawet jeśli bym kupił zbliżone rozwory gotowe.  Zaś co do dostępności w handlu... to muszę Ciebie zaskoczyć, ale część pierwiastków śladowych, w powszechnym handlu, najtaniej wychodzi właśnie jako pojedyncze elementy różnych systemów suplementacji akwarystycznej.

 

Gdyby to było takie proste i oczywiste, mieli byśmy gotowe zamienniki roztworów drogich - a tak - mamy, co mamy.

Ale proszę udowodnij że się mylę, że nie mam racji :) - kup komplet, - zrób....

Bo ja twierdzę że nie jest to takie proste jak niektórzy moi przedmówcy piszą. Co innego zastąpić dwa - trzy podstawowe związki, a co innego cały system.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, dale napisał:

Właśnie udowodniłeś że nie do końca wiesz o czym piszesz :) ..

A powiedz mi, gdzie ja piszę o robieniu ICP wody morskiej? Zanim będziesz kontynuował, wpisz w guglach "metoda DSR", albo wejdź na wspomnianego reefhuba i tam przeczytaj artykuł o tej metodzie. W skrócie, jest gościu, który to wszystko policzył, dodatkowo jeszcze sprawdził eksperymentalnie w swoim akwarium, a na koniec zawarł wszystko w arkuszu excela, którego publikuje za free. Więc nie musisz wcale wymyślać koła na nowo, wykradać tajemnic z AF, wystarczy zrobić ICP, wprowadzić dane do arkusza i dostajesz gotowca, ile czego potrzebujesz dodać.

Nie mam zamiaru też "kupować kompletu" tylko po to żeby coś Ci udowadniać, bo po pierwsze, jak pisałem, jest to nieopłacalne wg mnie (ja nawet bufor kh kupiłem sobie gotowy w płynie od razu, bo tak mi się całościowo lepiej kalkulowało), po drugie - mi wystarczą same podmianki, więc nie mam obecnie "problemu balinga".

Ja nie twierdzę, że samodzielne zrobienie, czy pełnego balinga, czy soli, jest możliwe. Twierdze, że jest to powszechnie znany fakt, temat dawno został już solidnie opracowany. Firmy sprzedające "ballinga" nie wkładają tam absolutnie żadnego know how "chemicznego", co najwyżej technologię jednorodnego wymieszania składników sypkich, utrzymania stabilności składu itd. Także, zanim zarzucisz komuś niewiedzę, lepiej sam się wcześniej doinformuj.

41 minut temu, dale napisał:

zrobisz popularny ICP albo inny jego odpowiednik, to dostaniesz receptę na wodę? Nie dostaniesz tylko przybliżoną ilość danego pierwiastka/jonu w roztworze. A dlaczego przybliżoną? Ano dlatego że są związki które nie uwolnią w normalnych warnach pierwiastka i test go nie policzy go

I jeszcze tu... też się mylisz. ICP polega właśnie na tym, że mierzy skład pierwiastkowy próbki, nie ważne w jakich związkach pierwiastki są zawarte. Praktycznie wszelkie atomy w teście ICP zostaną uwolnione (choć nie wszystkich zawartość jest mierzona) z dowolnych związków. ICP-OES = Spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem plazmowym. Znów, wpisz w goglach, poczytaj... Choć to akurat mało związane z wątkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale

 

bar również w postaci chlorku ilość 3,5g / litr roztworu.
i mamy jeden roztwór z mikroelementami - można dodać go do ballinga Ca.wg zapotrzebowania.

Który mikroelement chcesz uzupełniać?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozowanie magnezu - Mg

Podmieniamy CaCl2 na MgCl2 szesciowodny.

 

1g CaCl2 zamienia się na 1.75g MgCl2x6H2O

1g CaCl2x2H2O zamienia się na 1.38g MgCl2x6H2O

1g CaCl2x6H2O zamienia się na 0.93g MgCl2x6H2O

 

Mikroelementy - składniki

Stront Bar

roztwor 1 - 35.57g BaCl2x2H2O rozpuszczony w 1l wody

roztwor 2 - 243.45g SrCl2x6H2O + 10ml roztworu 1 rozpuszczone w 1l wody (roztwór do dozowania)

Metale ciężkie

roztwor 3 -  4g CoCl2x6H2O rozpuszczony w 100ml wody

roztwor 4 - 18.46g MnSO4xH2O, 9.82g CuSO4x5H2O, 8.8g ZnSO4x7H2O, 8.9g NiSO4x6H2O, 32.45g CrCl3x6H2O + 10ml roztworu 3 rozpuszczone w 1l wody

roztwor 5 - 4g FeSO4x7H2O + 10ml roztworu 4 rozpuszczone w 1l wody(roztwór do dozowania)

Jod i Fluor

2.5g KI (Kaliumiodid), 13.3g NaF rozpuszczone w 1l wody (roztwór do dozowania)


Nie biorę odpowiedzialności za powyższe, to z moich notatek. Ten przepis z pewnością był na tym forum. Dziwne jest to, że jak próbuje odszukać gdzieś w sieci to czarna dziura :o
Niestety przyznaję się, że szukałem krótko bo niestety na głowie więcej tematów, które muszę ogarnąć w pierwszej kolejności. Nie mniej jak ktoś znajdzie gdzieś stronkę z tym przepisem to niech da znać.
Tym bardziej, że gdzieś z tyłu głowy siedzi mi, że te gotowe roztwory do dozowania można było dodawać do podstawowych roztworów Ballinga. Ale tego nie jestem pewien.

Znalazłem:

 

I jeszcze jeden:

P.s Polecam lekturę forum z lat wcześniejszych ;)

I jeszcze jeden przepis - dobrze mi tam w głowie żaróweczka się zapalała, że coś takiego widziałem. Weryfikacja po Waszej stronie ;)

Oryginalna metoda ballinga

-roztwory mikroelementów :

roztwór I

35,57 g BaCl2 × 2 H2O + 1 litr wody RO

roztwór II

243,45 g SrCl2 × 6 H2O+ 1 litr wody RO + 10ml roztworu I

roztwór III

4 g CoCl2 × 6 H2O + 1 litr wody RO

roztwór IV

18,46 g MnSO4 × H2O

9,82 g CuSO4 x 5 H2O

8,8 g ZnSO4. 7 H2O

8,9 g NiSO4 × 6 H2O

32,45 gCrCl3 × 6 H2O

+ 10 ml roztworu III

+ 1 litr wody RO

roztwór V

4 gFeSO4 × 7 H2O+ 1 litr wody RO +10ml roztworu IV

roztwór VI

2,5 g KaJ +13,3 g NaF +1 litr wody RO

roztwory gotowe

1. 147g Cacl2 x 2 H2O + 34g MgCl2 x 6 H20 w 1,5L wody RO

+ 10ml roztworu II

+ 10ml roztworu V

i dolewamy do 2L wodą RO

2. 168g NaHCO3 + 1,5L wody RO

+ 10ml roztworu VI

i dolewamy do 2L wodą RO

3. 48g soli bez soli w 1,5litrze wody RO a następnie dolewamy do 2l wody RO

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, dale napisał:

 

Skoro to już ustaliliśmy :), to może przybliżysz jakie związki należy zakupić i jakie stężenia ich zrobić  - tzn. ile czego odmierzyć i odważyć, aby dozować równie prosto jak gotowe setupy.

Powiedzmy trzema kanałami całość. Aby utrzymać parametry wyjściowe - obecnie leję - przyjmijmy 100 cm3 ballinga AF.

 

Po mijam całość co tu piszecie .

Ale balling który pełny czy robiony.

I tak właśnie na dzień dobry sami strzelacie sobie w  kolano .

Jak juz piszecie bez zrozumienia .

Po drugie.

Spokojnie można poszukać w sieci pełnego zestawu chemi do metody ballinga.

Po trzecie .

Czy jest to naprawde potrzebne w twoim akwa ..

Po czwarte 

Nie ma jak iść po lini prstej.

Najwyżej powiesie się że to ich wina . Źle napisali .

Po piąte .

Nie pisze tylko do jednej osoby tylko do wiekszego grona . 

P.S

Prośba .

Nie zamieniajcie już tego Ca na Mg i odwrotnie .

Tylko użyjcie bufora . Bo po tem bedą jaja w drugą strone.

Pozdr. AnT 

 

Bo już nie wiem o który piszemy .

Tzw.:

Balling czysty 

Balling pełny.

Balling na 4 pojemniki 

Ballig z FM czyli ten tzw zmolowany 

Wiec ? 

Czy jeszcze coś innego .


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne. Tylu mamy chemików doskonałych na forum - nic tylko otworzyć fabryczkę i prochy mieszać. Skoro to takie proste i żadnej wiedzy do tego nie potrzeba :)

Teraz to już każdy "Kowalski" może sobie iść do chemicznego za rogiem i na kuchennej wadze zrobić pełną suplementację.

Szkoda tylko że nikt jeszcze nie dodał żeby stosować wodę do żelazek, bo taniej wychodzi niż RO, a dodatkowo zawiera mikroelementy:)

Pozwólcie że odpuszczę sobie dalszą dyskusję....

 

ps. zaś co do metody ICP i jej dokładności, to proponuję odszukać na forum temat gdzie kilka osób prowadzących wzorcowe zbiorniki się skarżyło na różnice - ja nie jestem w  stanie tego wątku teraz znaleźć - moze wieczorem, z domu uzupełnię.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, AnT napisał:

Nie zamieniajcie już tego Ca na Mg i odwrotnie .

O to to ;) chociaż oczywiście można ale uważam za prościej jest lepiej.

Ja w swoim SPSowym gdy stosowałem Ballinga to leciałem tylko na  Ca, KH i SBS.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 2kg magnezu kupionego bardzo dawno temu stoi na półce od kg do półtora kg.

SBS mi się zbrylila w szafce po jakiś 7-8 latach nie używania.

Im prościej tym lepiej, choć jak ktoś ma duże zużycie magnezu to podawanie w Ballingu nie jest zbrodnią.

Zupełnie inna sprawa że Ballingiem zaczęto nazywać prawie wszystko co jest w postaci płynnej dozowane. Metody Ballinga pączkują nieustannie.

Prawda jest, że preparaty akwarystyczne mają marże z kosmosu i nawet know-how tego nie tlumaczy. Akwarystyka morska była droga i.......tak już zostało, choć z pewnością mogłaby być tańsza. Chodzi mi głównie o preparaty itp.

Nie trzeba być chemikiem, wystarczy umiejętność używania wagi, nie jest to jakaś skomplikowana czynność i każdy homo sapiens jest w stanie to ogarnac.

Metod prowadzenia zbiornika jest wiele, ale nawet naśladownictwo tych z pięknymi zbiornikami nie prowadzi do sukcesu.






Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.