Skocz do zawartości
atk

Ukwiał i jego wielkość

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, jak nabyłem w lutym używane akwarium to ukwiał pomimo przenosin rósł i pompował się gigantycznie:

IMG_20190515_070134.jpg.d612fc6219f802837f91a961bc5764a2.jpg

A nawet jeszcze bardziej :)

Natomiast od 2 mięsiecy jest Maluśki i nie chce współpracować :

IMG_20190504_144847.jpg.0359b4b480ff99ce4c8a323e753e118a.jpg

Wiem że wszystko może na to mieć wpływ, przy czym zmieniło się od tamtego stanu: nowe lampy T5, cyrkulator z chińszczyzny na jebao ow-10, zmniejszam no3 i po4 na wszelkie możliwe znane i bezpieczne sposoby :)

Jakiś pomysł co może być nie tak lub jak polepszyć jego pompowanie? :)

Reszta miękasów rośnie na potęgę, tylko ten ukwiał jakiś taki smutny, a błazenki razem z nim. Kiedyś się mogły całe schować w niego, a teraz ledwo pomiziać :(

...Tak patrząc na te dwa zdjęcia zastanawiam się czy może teraz ma za jasno i nie musi walczyć o światło tak jak kiedyś? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 "nowe lampy T5" może tu jest przyczyna? Może nastąpiła jakaś zmiana parametrów - mnie po przeprowadzce do nowego baniaka padły wszystkie ukwiały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Coś nie tak z wodą bo widzę że caulastrea też nie w sosie, widać glony i chyba cyjano. Zrób fotkę całości i podaj parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, atk napisał:

Natomiast od 2 mięsiecy jest Maluśki i nie chce współpracować :

karmisz go ? (ile, czym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo miękasy nie potrzebują dużo  światła, a ukwiały wręcz przeciwnie  oświetlenie silne w tym biały kolor jest ważny, no i żarcie od czasu do czasu ale regularnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo.

Jak zmieniłem oświetlenie wyskoczyło cyjano, parametry trochę skoczyly i ukwial się  tak skurczyl.  Narazie walczę z parametrami i jest coraz lepiej, więc podejrzewam że masz to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka może być przyczyna tego, że mój ukwiał (quadri czerwony) przy zapalonym świetle pompuje się tak, jakby miało go zaraz rozerwać, a w nocy maksymalnie się kurczy (czasem nawet chowa się w stopie)? Jest tak każdego dnia. Dokarmiam co kilka dni mrożonkami. Mam go jakieś półtorej miesiąca i podwoił swój rozmiar.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że za bardzo aktualnie nie karmię go niczym, poza tym co ma w akwarium.

wcześniej dostawał 1/2 rozmrożonej krewetki koktajlowej, ale zawsze jakoś męczył ją niemiłosiernie.

Czym polecacie karmić takiego ukwiała i jak często? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, parametry:

e133f5bf4f92eaa23f9f2b1ab1cb1713u1853a16

KH - mała hanka; PO4 - z tabeli konwersji 0.123 mierzony P małą hanką 40 ppb ULR

Edytowane przez atk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No to poprawisz parametry i powinno wrócić do normy ;)  tak jak pisałem wcześniej nawet po caulastrei widać że z wodą jest coś nie tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, =Fresz= napisał:

poprawisz parametry

A jakiś jeszcze pomysł jak poprawić parametry?

Akwarium 105 L => Aktualnie leję 2ml rano i 2ml wieczór af phosphate minus + zamontowany purigen + phosguard + 12 kulek biosphere, na to pro bio-s + np pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, atk napisał:

A jakiś jeszcze pomysł jak poprawić parametry?

Na początek zająłbym się pH. kH masz w normie, czyli to raczej nie skoki dzień-noc. Albo woda za słabo napowietrzana (słaby ruch powierzchni, za słaby przepływ...), albo coś Ci tam gnije (złogi osadów i resztek w zakamarkach, jakiś padły zwierzak...). Obstawiał bym drugą opcję, czyli że trzeba po prostu zadbać o higienę w akwarium. A wtedy to pewnie i nutrienty się poprawią. Może trzeba poprawić cyrkulację, żeby martwych stref nie było i osady były lepiej przedmuchiwane. Może dodać/poprawić filtrację mechaniczną (masz watę w obiegu?), czy po prostu częściej watę zmieniać. A może trzeba wziąć pipetę do ręki i czasem przedmuchać porządnie skałę i wszystkie zakamarki w niej. Ostatecznie może być też kwestia niedostatecznego wietrzenia pomieszczenia, w którym stoi akwarium - za dużo CO2, a za mało O2 w powietrzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium stoi w jadalni otwartej na salon i korytarz... jakieś 70m2 i żona wietrzy aż za nadto :P;) 

Faktycznie musiałbym chyba odessać mechanicznie detrytus, który leży i nie pomaga na podłożu, skałka przedmuchiwana, wata filtracyjna na zlocie zmieniana 2x w tygodniu. Woda napowietrzana przez ruch wody cyrkulatora jebao ow-10 - ładnie faluje :D zdaje się że cyrkulacja też w miarę ok...

Widok akwarium przed czyszczeniem:

IMG_20190504_144912.jpg.b3be88d029273779d716273ec06a5aba.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
29 minut temu, atk napisał:

A jakiś jeszcze pomysł jak poprawić parametry?

Akwarium 105 L => Aktualnie leję 2ml rano i 2ml wieczór af phosphate minus + zamontowany purigen + phosguard + 12 kulek biosphere, na to pro bio-s + np pro.

Ph w górę czyli tak jak pisze Słony leszcz poprawić cyrkulację, tafla wody nie może "stać". Ca trochę niżej do 430. Lejesz ballinga? Według mnie sprawdzony sposób na Po4 i No3 to bakterie special blend i pożywka RedSea nopox albo tańszy zamiennik DIY czyli VSV. Nic nie zastąpi natury ;)  Odpieniacz masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz pieni bez problemu ;) Nie leję balinga, jedynie bakterie af pro bio s + np.

A do redukcji no3/po4 => nitra phos minus z aqua forest - z tego co widzę to taki VSV :D

Jak obniżyć Ca ?

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie ;) :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, =Fresz= napisał:

bakterie special blend i pożywka RedSea nopox albo tańszy zamiennik DIY czyli VSV

Special blend - polecam. Dodatkowo ładnie czyści z "syfu", choć jak masz złogi dytrytusu, to cudów nie zrobi. Nie masz piachu, to musisz odsysać regularnie. VSV też polecam. Ja daję minimalne ilości, raczej na podkręcenie biologii (bakterie i różne robaczki, które żywią się w dużej mierze filmem bakteryjnym z podłoża), niż zbicie nutrientów. A im więcej drobnego życia, tym mniej resztek zalegających. Choć jak dajesz już zestaw od AF, to pewnie też podobnie działać to powinno, w końcu to też bakterie + pożywka.

Teraz, atk napisał:

Jak obniżyć Ca ?

Jak nie dajesz balinga, to sprawdź zasolenie i ewentualnie zweryfikuj poprawność pomiary (kalibracja jakaś). Czym w ogóle mierzysz zasolenie i jakie masz? Bo wysoki poziom Ca może wskazywać na zbyt wysokie zasolenie. Jeśli tak, to jak skorygujesz zasolenie, to i Ca wróci do normy.

Chyba, że jakiejś rafowej ("reef" lub "pro" w nazwie) soli używasz z podbitą  zawartością wapnia, ale to pewnie i KH miałbyś wyższe wtedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło możesz wykluczyć miałem w akwarium kilka ukwiałów quadrii i kiedyś nagle czerwone mi zmarnialy oba jednocześnie co ciekawe jeden był w akwarium pod T5 drugi w sumpie  pod ledami i druga rzecz oba quadrii czerwone .

Ca nie ma znaczenia większego z tego co zaobserwowałem, mam teraz quadrii trujkolorowego i ma się tak samo odkąd ostatnio Ca podnioslem z 380 na 420. 

Co do vsv nie polecam kiedyś lałem i zauważyłem że ukwiał miał się po tym tylko gozej jeśli nie byle w dobrej kondycji.

Odnośnie detrytusu nie bardzo wiem gdzie go masz może jakieś małe ilości są u ciebie ale jeśli nawet to nie to ale masz cjano widać na jednym zdjęciu.

 Calastere powinna się poprawić po dozowaniu mikroelementów może też jodu brakować. Co do ukwiała to karmić ale poszukaj czegoś co nie będzie wypłowiałe bo z twoim tak może być. Według mnie może mu czegoś w wodzie też brakować.

Ps jakie masz azotany bo z tel pisze i nie mogłem znaleźć albo nie podałeś i czy balinga lejesz i jakie podmiany robisz ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmian i ballinga póki co nie robię, walczyłem z cyjano i chyba gdzieś niegdzieś nadal jest :(

Zamówiłem odsysacz elektryczny i będę detrytus odsysał nie ma go najzwyczajniej dużo ale leży na szkle. 

Faktycznie zaczynam się zastanawiać czy ukwialowi nie przeszkadza vsv... Stosuje od 1.5 miesiąca i tak jakoś bez zmian i jak dziś rano wlałem 2ml nitraphos minus to jakby kilka minut później się wciągnął do tyłu..

No3 25 i reszta z reefstat:

http://images.reefstats.net/stats/e133f5bf4f92eaa23f9f2b1ab1cb1713u1853a1672.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, atk napisał:

wlałem 2ml nitraphos minus

to możesz wykluczyć,ja dozuje z pompy od 7 miesięcy i ukwialy są normalne :)

-podnieść Ph

-sprawdź jod,potas :)

pozd :)

 

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

sprawdź jod,potas

a czym polecasz sprawdzać jod i potas - bazując na doświadczeniu i efektach ? ;) 

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się za bardzo ale przyszło mi do głowy , że może problem z cyrkulacją ? Czy nie powinna poruszać detrytusu , tym bardziej , że nie ma piachu? Czy ukwiał może z tego powodu grymasić ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, atk napisał:

a czym polecasz sprawdzać jod i potas - bazując na doświadczeniu i efektach ? ;) 

Pozdrawiam ;)

jeśli nie masz testów to wyślij wodę do badania ICP będziesz wiedzial o wiele więcej :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pdz napisał:

Nie znam się za bardzo ale przyszło mi do głowy , że może problem z cyrkulacją ? Czy nie powinna poruszać detrytusu , tym bardziej , że nie ma piachu? Czy ukwiał może z tego powodu grymasić ?

mam ukwiała w sumpie jak pisałem detrytusu tam mam pełno i mu nic nie przeszkadza a od czasu do czasu jak np prądu nie ma czy wleje tam wodę to cały detrytus się unosi aż nic prawie nie widać :P

atk zacznij dozować mikroelementy np REEFLOWERS IONIC BALANCER & TRACE ELEMENTS 250ML i napisz jak z podmianami u ciebie zawsze co tydzień czy czasami pominiesz :P??

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.