Skocz do zawartości
orlando83

Nano Reef 36l - skimmer - zasadność zastosowania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Idąc tropem kolejnych porad, po uzyskaniu info n.t. zmiany oświetlenia, wyboru oraz zasadności użytkowania odpieniacza, mam teraz pytanie odnośnie skimmera, a konkretnie jego zastosowania w akwarium. 

Otwórz od samego początku posiadam skimmer SunSun JY-02, gdyż po różnych opiniach oraz uzyskanych informacjach wydawał mi się niezbędny,  i niby w niczym poza estetyką i zajętym miejscem w akwa mi nie przeszkadza, teraz zastanawiam się nad sensem jego posiadania. 

Czy jest on rzeczywiście potrzebny? Czy spokojnie mogę z niego zrezygnować? 

Wyprzedzając, nie posiadam odpieniacza, raz w tygodniu regularna podmiana. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skimmer ma za zadanie zbieranie syfu z powierzchni wody, ale jak masz przykryte akwarium i ruch wody przy powierzchni to nie jest niezbędny. Można do kaskady dorobić szybko skimmer do rurki zasysającej i będzie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, mati21 napisał:

Skimmer ma za zadanie zbieranie syfu z powierzchni wody, ale jak masz przykryte akwarium i ruch wody przy powierzchni to nie jest niezbędny. Można do kaskady dorobić szybko skimmer do rurki zasysającej i będzie dobrze

Idea zastosowania skimmera jest dla mnie znana. Pytanie tylko właśnie czy jeśli: "ale jak masz przykryte akwarium i ruch wody przy powierzchni to nie jest niezbędny" taka sytuacja u mnie występuje mogę śmiało z niego zrezygnować? Co wtedy z syfem powierzchniowym? Czy nie zaburzy to parametrów? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że spokojnie możesz zrezygnować. Miałem chwilę kostkę aquaela 30l i nie miałem problemu z syfem na powierzchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swojej kostce nie mam skimera powierzchniowego, nie mam odpieniacza, pokrywy też nie mam (w sumie nie wiem, jaki związek "mania" pokrywy z filmem bakteryjnym na powierzchni miałby być) i żadnych problemów z kożuchem. Ale cyrkulator mam blisko powierzchni i skierowany na nią, więc bardzo intensywnie nią bełta. Jeśli czasem zauważam w narożnikach zaczątki kożucha, to: 1. wymieniam watę w kaskadzie, 2. czyszczę rurkę zasysającą kaskady, 3. daję bakterie. Czyli,  pojawianie się kożucha świadczy zwyczajnie to o zaniedbaniu higieny akwarium z mojej strony. Także jeśli masz porządnie mieszaną powierzchnię wody - spokojnie możesz skimery (samodzielne czy jakieś rurki do kaskady dokładane) sobie odpuścić. Inna sprawa, czy możesz ustawić cyrkulator na powierzchnię? Czy Ci wtedy na dole martwe strefy nie powstaną? Bo sam spływ z kaskady to niestety za mało na kożuch. Ja mam u siebie falownik jebao OW-10, czyli mocno przewymiarowany na kostkę 35, więc mogę w razie czego zrobić dowolnie intensywną "pralkę" w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Słony leszcz napisał:

W swojej kostce nie mam skimera powierzchniowego, nie mam odpieniacza, pokrywy też nie mam (w sumie nie wiem, jaki związek "mania" pokrywy z filmem bakteryjnym na powierzchni miałby być) i żadnych problemów z kożuchem. Ale cyrkulator mam blisko powierzchni i skierowany na nią, więc bardzo intensywnie nią bełta. Jeśli czasem zauważam w narożnikach zaczątki kożucha, to: 1. wymieniam watę w kaskadzie, 2. czyszczę rurkę zasysającą kaskady, 3. daję bakterie. Czyli,  pojawianie się kożucha świadczy zwyczajnie to o zaniedbaniu higieny akwarium z mojej strony. Także jeśli masz porządnie mieszaną powierzchnię wody - spokojnie możesz skimery (samodzielne czy jakieś rurki do kaskady dokładane) sobie odpuścić. Inna sprawa, czy możesz ustawić cyrkulator na powierzchnię? Czy Ci wtedy na dole martwe strefy nie powstaną? Bo sam spływ z kaskady to niestety za mało na kożuch. Ja mam u siebie falownik jebao OW-10, czyli mocno przewymiarowany na kostkę 35, więc mogę w razie czego zrobić dowolnie intensywną "pralkę" w akwarium.

No właśnie taki przykład jest wzorem. Posiadam cyrkulator Hydor Coralia Nano 900 EU, ustawiony właśnie tak, aby poruszał taflą wody, oraz oczywiście nie pozostawiał martwych stref przy dnie. Poza tym skimmer ustawiony jest na całkowite minimum jeśli chodzi o cyrkulację, więc obawiam się, że zajmuje tylko miejsce w akwarium.

@Słony leszczczy falownik Jebao OW-10 nada się do mojej kostki 36l? Mozna w nim ustawić moc pracy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, orlando83 napisał:

czy falownik Jebao OW-10 nada się do mojej kostki 36l? Mozna w nim ustawić moc pracy?

Moc można regulować na ośmiu poziomach i chyba 4 czy pięciu trybach pracy - standardowo jak we wszystkich jebao, aquanova czy innych chińczykach podobnych. Także jedyna kwestia to pewnie ciut większy rozmiar cyrkulatora, bo moc można skręcić. Za to masz normalny magnes w mocowaniu, a nie jakieś przyssawki.

Zamiast gdybać - po prostu wyciągnij ten skimer i sprawdź, czy się kożuch nie będzie robił. To nie elektrownia jądrowa, pewne eksperymenty są dopuszczalne:-) Dla spokoju sumienia, w czasie eksperymentu mierz częściej pH, czy nie spada z powodu gorszego napowietrzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.