Skocz do zawartości
jacgues

Ciągle spadające zasolenie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od tygodni obserwuję, że moje zasolenie wody spada.
Na jakiś czas przestałem je mierzyć aż zleciał do 1020 i zaobserwowałem straty w główkach niektórych LPSów a także gorszej kondycji Zoa.

Zawsze trochę brudnej wody wylewam wraz z czyszczeniem odpieniacza, ale jej ilość nie jest na tyle duża, by mogła tłumaczyć takie spadki. Mieliście takie przypadki?
Zastanawiam się o co może chodzić - chlorek sodu się gdzieś wytraca, odkłada, coś go absorbuje?  Macie jakieś pomysły?

Aby było dobrze, nigdy nie dolewam wody RO, tylko lekko zasoloną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz zasolenie? Na jakim poziomie masz magnez i wapń ?


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr po kalibracji. Magnez i wapń odpowiadają poziomowi zasolenia wg mojej zasoli AF Sea Salt.
Staram się mieć ok 1025 i ~ 1350 Mg / 400 Ca / 8.5 - 9kH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jacgues napisał:

Zawsze trochę brudnej wody wylewam wraz z czyszczeniem odpieniacza

Masz odpowiedź :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę brudnej, nie są to na tyle duże ilości, by w pełni tłumaczyć tempo, w jakim wydaje się spadać zasolenie, stąd moja wątpliwość co jeszcze potencjalnie mogłoby powodować taki efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko oki ale jaka pojemność zbiornika ?


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo u siebie, tłumaczę sobie właśnie wywalaniem urobku z od pieniacza, co 4 podmianę robię gęstszą wodę, i jest ok 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zaszalałem i kupiłem sobie elektroniczny miernik zasolenia Hanna.

I ...  przeżyłem lekki szok ... kierując się tanim refraktometrem z Allegro ... przez kilka dobrych  miesięcy miałem niedosolony zbiornik co teraz tłumaczy zgony korali.

Na refraktometrze 34ppm a na Hanna 30pmm. Uważajcie na te zabawki.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, R.I.P napisał:

Ostatnio zaszalałem i kupiłem sobie elektroniczny miernik zasolenia Hanna.

I ...  przeżyłem lekki szok ... kierując się tanim refraktometrem z Allegro ... przez kilka dobrych  miesięcy miałem niedosolony zbiornik co teraz tłumaczy zgony korali.

Na refraktometrze 34ppm a na Hanna 30pmm. Uważajcie na te zabawki.

PK

A kalibrowałes go na płynie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik 128l. Swój refraktometr kalibruję przede wszystkim wodą słodką z innego akwarium. Mam też płyny referencyjne od testów AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... zadajecie pytania jakbym założył sobie akwarium miesiąc temu.

Czy ktoś z was kiedykolwiek rozbierał to urządzenie? Jeżeli nie to przy ewentualnej decyzji kupna lepszego miernika zasolenia rozbierzcie go i sami wyciągnijcie wnioski.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, R.I.P napisał:

.... zadajecie pytania jakbym założył sobie akwarium miesiąc temu.

Czy ktoś z was kiedykolwiek rozbierał to urządzenie? Jeżeli nie to przy ewentualnej decyzji kupna lepszego miernika zasolenia rozbierzcie go i sami wyciągnijcie wnioski.

PK

@R.I.P - Paweł długo masz akwarium ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel ty na poważnie...?

pK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, jacgues napisał:

Swój refraktometr kalibruję przede wszystkim wodą słodką z innego akwarium. Mam też płyny referencyjne od testów AF.

 

8 godzin temu, R.I.P napisał:

ty na poważnie...?

 

10 godzin temu, R.I.P napisał:

.... zadajecie pytania jakbym założył sobie akwarium miesiąc temu.

Czy ktoś z was kiedykolwiek rozbierał to urządzenie? Jeżeli nie to przy ewentualnej decyzji kupna lepszego miernika zasolenia rozbierzcie go i sami wyciągnijcie wnioski.

PK

Budowę urządzenia znam, proste jak budowa cepa. Czym się różni lepszy miernik? W takim razie trzeba kupować z hanny.. bo refraktometry wszystkie takie same. Ja swój kupiłem w "owadzie" we Wrocku. Dałem ponad 200zł, niby z H2Ocean a wygląda tak samo jak ten z ali za 40zł. Więc gdzie jest logika? 

Druga sprawa, jak sprawdzałeś na płynie to pokazywało 35? a jak wodę z akwarium to 30? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś porównywaliśmy chyba trzy reflaktometry i każdy pokazywał inaczej.Ja mam Knopa,ale coś się w nim zepsuło jak jeszcze miałem stare akwarium i zaczął pokazywać głupoty a co się w nim stało nie mam pojęcia,na pewno nie spadł.Porównując mój do innych to waga mojego razy trzy do innych.Teraz kupiłem Hanne HI  98319.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze są z Aqua Medic też fajne , reszta to piórka i co chwila do sprawdzania czy się nie rozkalibrowały 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, inmar napisał:

...zaczął pokazywać głupoty a co się w nim stało nie mam pojęcia,na pewno nie spadł...

Miałem podobnie. Mój leżał 4 lata nieużywany i jak go "odpaliłem" na wzorcowym płynie to był kosmos, a pamiętam że robiłem nim pomiary do samego końca osuszania zbiornika. Ale w czasach kiedy był używany regularnie robiłem często drugi pomiar spławikiem Tropic Marin. Wielkie ustrojstwo, nawet specjalną menzurę musiałem kupić, ale legenda głosi że podobno najlepszy na rynku. Zawsze mi się zgadzał spławik z refraktometrem (tego od czasu do czasu korygowałem płynem referencyjnym). Spławik oczywiście pokazuje w skali Density, ale wg tabeli odpowiednik SG i zasolenia się zgadzał. 

Ale jak tak was czytam, to chyba czas iść do piwnicy po spławik.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, @Beti napisał:

Masz odpowiedź :)

 

Sorki Beti ale trochę wody z odpieniacza nie jest w stanie zmienic tak drastycznie zasolenia. Mi dziennie z baniaka ubywa jakies 5 litrow wody i jest dolewane raz dziennie bo dolewka mi padla i .... refraktometr nie zauwaza roznicy w zasoleniu.

 

13 godzin temu, jacgues napisał:

Mam zbiornik 128l. Swój refraktometr kalibruję przede wszystkim wodą słodką z innego akwarium. Mam też płyny referencyjne od testów AF. 

Nie bardzo wiem na czym ta kalibracja miała by polegać ale obawiam się, że problem w tej Twojej kalibracji. Powinieneś kalibrować na 35ppt np. korzystając z płynu referencyjnego Saliferta.

 

13 godzin temu, R.I.P napisał:

Czy ktoś z was kiedykolwiek rozbierał to urządzenie? Jeżeli nie to przy ewentualnej decyzji kupna lepszego miernika zasolenia rozbierzcie go i sami wyciągnijcie wnioski.

Rozbieral. Powiedz mi - jeśli skalibruje refraktometr Salifertem na 35ppt i wynik później jest powtarzalny i zaraz po tym zrobię pomiar solanki to ..... co może zakłamać wynik ?  Teoretycznie jakby gwintu wystarczyło to mógłbym ustawić by 35ppt Saliferta wskazywało np. 20ppt na skali refraktometru i solankę solić do 20ppt na tym refraktometrze. Chyba, że nie kalibrowałeś to jestem w stanie uwierzyć.

 

2 godziny temu, elespero napisał:

Dałem ponad 200zł, niby z H2Ocean a wygląda tak samo jak ten z ali za 40zł. 

Te z alli wygladaja podobnie jeśli chodzi o obudowę - ale skala jest inna. Co oczywiście ma małe znaczenie jeśli refraktometr kalibrujemy. Zresztą podobną obudowę znajdziecie w refaktometrach do pomiaru stężenia chłodziwa czy np. cukru. Zresztą i takim po kalibracji na 35ppt, gdyby tylko załamanie było widać gdzieś na skali dałoby radę przygotować solankę. Ważny jest punkt załamania a nie to co tam na tej skali jest napisane.

No i jeszcze jedno - mimo zaleceń niektorych producentów by kalibrować RO na zero - można rozjechać się o dobre kilka ppt. Mam w domu dwa h20 deltec i jeden kalibrowany salifertem na 35ppt wskazuje na RO zero, drugi kalibrowany na 35ppt  RO w zerze nie jest. Ale w środku coś się wykrystalizowało. Oczywiście po kalibracji i jeden i drugi na referencyjnym wskazują 35ppt i to nawet po miesiącu od ostatniego użycia.

 

11 minut temu, Ironista napisał:

Ale jak tak was czytam, to chyba czas iść do piwnicy po spławik.

Daj spokoj, płyn Saliferta to 14zl - nie majątek, a z menzurki to Dar Puszczy można pić ;P BTW też miałem tego TM, chyba ze 150zl za niego dałem ale kontakt z podłogą mu się niezbyt spodobał ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, VDR napisał:

Sorki Beti ale trochę wody z odpieniacza nie jest w stanie zmienic tak drastycznie zasolenia. Mi dziennie z baniaka ubywa jakies 5 litrow wody i jest dolewane raz dziennie bo dolewka mi padla i .... refraktometr nie zauwaza roznicy w zasoleniu.

@VDR zgoda,tylko zwróć uwagę co pisze autor w pierwszym poście,że zasolenie nie mierzone od pewnego czasu ile ?tygodniam ?,czy dzienne opróżnianie kubka z odpieniacza nie zachwieje zasoleniem ;)wydaje mi się że po dłuższym czasie tak.

luźna rozmowa :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, @Beti napisał:

@VDR zgoda,tylko zwróć uwagę co pisze autor w pierwszym poście,że zasolenie nie mierzone od pewnego czasu ile ?tygodniam ?,czy dzienne opróżnianie kubka z odpieniacza nie zachwieje zasoleniem ;)wydaje mi się że po dłuższym czasie tak.

luźna rozmowa :)

Nie mierzenie zasolenia nie wpływa na zasolenie ;) W dodatku autor nie dolewa RO tylko lekko zasoloną. No i musiałby nie robić podmian by miało to wpływ po dłuższym okresie. Podobny efekt by mogło mieć nabieranie trochę wody z akwarium do rozpuszczenia mrożonek. U mnie nagminne, a zmian w zasoleniu nie widzę.  Zresztą, kto próbował podnosić zasolenie w zbiorniku podstawiając np. solankę zamiast RO dla dolewki wie, że potrafi to trwać i trwać.  Jak dla mnie to może się okazać, że zasolenie jest w miarę stabilne a metoda kalibracji refraktometru powoduje, że za każdym razem ma inny wynik. A korale mogą lecieć bo tak na prawdę nie wiadomo jakie to zasolenie jest. A tym bardziej jeśli podbija je po pomiarze refraktometrem kalibrowanym na slodkiej wodzie z innego akwarium.

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że zasolenie tam jest większe niż 35... I to jest problem.

Godzinę temu, VDR napisał:

Te z alli wygladaja podobnie jeśli chodzi o obudowę - ale skala jest inna.

Uwierz że jest identyczny. Dałem się dobrze wyd...ć..

Godzinę temu, VDR napisał:

No i jeszcze jedno - mimo zaleceń niektorych producentów by kalibrować RO na zero - można rozjechać się o dobre kilka ppt

Mój po ustawieniu na 0 przekłamuje o 1 stopień. Ustawiłem na płynie 35 raz i mam spokój. Ostatnio sprawdzałem i trzyma. 

Godzinę temu, VDR napisał:

Rozbieral. Powiedz mi - jeśli skalibruje refraktometr Salifertem na 35ppt i wynik później jest powtarzalny i zaraz po tym zrobię pomiar solanki to ..... co może zakłamać wynik ?

Po odpowiedzi Pawła wnioskuję że tak się dzieje... :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Uwierz że jest identyczny. Dałem się dobrze wyd...ć..


Większość tych z alliexpress ma skalę od 0 do 100% Salinity. Mój ma do 40% Salinity. O ile dla 35ppt to nie problem to pośrednie wartości podziałka przy podziałce. U mnie skala jest bardziej "rozciągnieta" więc łatwiej np 33ppt sobie ustawić. Jak masz jakąś aukcje u chińczyka z taką samą skala jak w H2O to możesz wrzucić choćby na priv :) Kiedyś jak szukałem to nie znalazłem.


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, R.I.P napisał:

Ostatnio zaszalałem i kupiłem sobie elektroniczny miernik zasolenia Hanna.

I ...  przeżyłem lekki szok ... kierując się tanim refraktometrem z Allegro ... przez kilka dobrych  miesięcy miałem niedosolony zbiornik co teraz tłumaczy zgony korali.

Na refraktometrze 34ppm a na Hanna 30pmm. Uważajcie na te zabawki.

PK

Wystarczyło co parę miesięcy porównać odczyt refraktometru z płynem kalibracyjnym 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

azgar , vdr - czy wy na prawde macie mnie za takiego idiotę? ... bo czytam wasze wpisy i nie mogę uwierzyć co piszecie pod moim adresem.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.