Skocz do zawartości
przemciu1986

Koral umiera - bieleje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

chyba się zadomowię w tym dziale na dłużej :/

Wiecie może co jest przyczyna takiego bielenia korala jak na zdjęciach poniżej.

Parametry: Zasolenie 1025, Temp. 25, KH 8,6, NO3 2, PO4 0,20, Ca 500, Mg 1440

image001.jpg

image002.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zaczął tracić tkankę ? Może jak ci ukwiała wciągnęło to parzydełka latały po akwarium i go poparzyło ? Trochę duże po4 masz

Edytowane przez Nexor4 (wyświetl historię edycji)

127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiem. Staram się walczyć z tym Po4 ale co trochę spadnie to zaraz wzrasta. Leje ten preparat no3 po4 X jak wleje go za duzo to się robią gluty w akwarium, jak troszkę mniej (1 ml) to znowu rośnie :) i tak non stop :) 10ml/24h - robią się gluty, 9ml/24h - za mało po4 rośnie :)

No właśnie nie, zaczął tracić tkankę jakiś czas wcześniej, zanim ukwiał wpadł w cyrkulator.

Edytowane przez przemciu1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sporo tego musisz lać. Ja na taki sam litraż lałem 3ml i w pewnym momencie też pojawiły się w sumpie gluty. Może skała oddaje PO4? skąd i jaką masz?  wygląda mało ciekawie na zdjęciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ją razem z akwarium. Kupiłem używany zbiornik mniej więcej w listopadzie 2017 roku razem ze skałą. Później na początku grudnia 2018 przenosiłem zbiornik do innego mieszkania tak że od nowa musiało dojrzewać i wydaje mi się że chyba jeszcze dojrzewa.

Gość od którego kupowałem akwarium mówił że jest to żywa skała, ale tak prawdę mówiąc to właśnie nie wygląda najlepiej, nie jest ładna taka różowo fioletowo niebieska tylko wygląda jak zwykły kamień taki bury :/ cały czas coś na niej osiada jak jakieś śmieci, bardzo dużo jest na niej takiego jakby kurzu czy nie wiem jak to nazwać, a curkulacje mam dość mocną bo jest obiegówka plus Mover M5800 plus MACRO AQUA CYRKULATOR CROSSFLOW S (4000-9000L/H) .

Próbowałem już przestawiać tą cyrkulację w każdą stronę kombinowałem na wszystkie sposoby i nic to nie daje. Cały czas na skale jest pełno syfu. Wygląda to tak jakby ten syf rósł na tej skale a nie na niej osiadał. Plag nie ma żadnych, dino, cyjano, okrzemek. Pod tym względem jest ok. Jedynie co to wydaje mi się że dużo mam takiego zielonego klona, tzn. Jak nie czyszczę scian akwarium np przez 3 dni to jest na nim pełno takiego właśnie zielonego osadu. Na skale czy piachu go nie widzę wcale.

Edytowane przez przemciu1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skałę przewoziłeś w wodzie z akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Cały czas skala była w wodzie. Przeprowadzka trwała jeden dzień. To znaczy od 8 rano do 20 wieczorem tak że nie jakoś strasznie długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa
6 godzin temu, przemciu1986 napisał:

jak wleje go za duzo to się robią gluty w akwarium

lejesz jednorazowo całą dawkę czy dzielisz na kilka razy??

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzone te parametry?

Ja mam po4 znacznie wyższe, podobnie no3, acropora się trzyma.

Ten koral wygląda, jakby był jakiś czas zakopany w piachu, poniżej linii żyjącej jeszcze tkanki widać, że oblazly go wormsy piaskowe lub jest poprzyklejany piach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym karmisz i jaki masz poziom strontu? Spróbuj na po4 gfo od sachema. U mnie zeszło z 0.63do 0.21 i dalej spada

Nie był koral długo zasypany piaskiem?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, michalfa napisał:

lejesz jednorazowo całą dawkę czy dzielisz na kilka razy??

 

Leje rano i wieczorem. Dawkę dzienną dzielę na dwie.

Godzinę temu, Nik@ napisał:

Czym mierzone te parametry?

Ja mam po4 znacznie wyższe, podobnie no3, acropora się trzyma.

Ten koral wygląda, jakby był jakiś czas zakopany w piachu, poniżej linii żyjącej jeszcze tkanki widać, że oblazly go wormsy piaskowe lub jest poprzyklejany piach. 

Kurczę właśnie to trochę mało możliwe ponieważ jest na podstawce jak 3 inne spsy i wszystkie sprawdzam co rano czy właśnie nie są zakopane itd. Sprawdzam to kilka razy dziennie tak naprawdę.

 

Parametry mierzone Hanka i salifertem

36 minut temu, karol86 napisał:

Czym karmisz i jaki masz poziom strontu? Spróbuj na po4 gfo od sachema. U mnie zeszło z 0.63do 0.21 i dalej spada

Nie był koral długo zasypany piaskiem?

Co do piasku to Nika zasugerowała to samo. Raczej nie. Być może babka go trochę piachem obsypala ale to zaraz zdmuchnely cyrkulatory. Napewno nie był zasypany np dzień czy dwa do poziomu w którym teraz jest biały.

Poziomu strontu niestety nie znam  :/ nie robiłem testu bo go nie mam niestety, a w sklepie z akwarystyka morską  do którego jeżdżę i gdzie robią mi testy,  stront  nie wchodzi w skład pakietu "test dokladny".

Co do karmienia to ryby wiadomo mrożonki różne, dodatkowo raz na jakiś czas sype troszkę fitoplanktonu w proszku nie pamiętam firmy i dla korali też jakiś proszek rozpuszczamy raz na 3-4 dni i wlewam do akwarium zgodnie z zaleceniem producenta biorąc pod uwagę litraz. Niestety nie ma mnie w domu i też nie pamiętam nazwy tego preparatu ale jest niby przeznaczony dla lps i sps.

Przepraszam z brak polskich znaków ale pisze z tel i słownik non stop coś poprawia.

Edytowane przez przemciu1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 90% masz za wysokie zasolenie, sprawdź miernik lepiej u kogoś lub w sklepie ale  zasolenie zwłaszcza, że Ca masz 500 a Mg tez wysokie z ciekawości jakiej soli używasz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, azgar napisał:

na 90% masz za wysokie zasolenie, sprawdź miernik lepiej u kogoś lub w sklepie ale  zasolenie zwłaszcza, że Ca masz 500 a Mg tez wysokie z ciekawości jakiej soli używasz ?

Używam soli RED SEA SALT

Do mierzenia zasolenia używam refraktometru takiego jak ten tutaj: https://sohal.pl/produkt/642/refraktometr_w_etui.html

Posiadam do niego płyn do kalibracji. Ostatnio go sprawdzałem przy pomocy tego płynu i niby wskazania były prawidłowe. Według tego urządzenia zasolenie to 1025. Sugerujesz że powinno być niższe?

Sprawdzę jeszcze raz dziś urządzenie i poziom zasolenia.

Może to wina soli? Polecacie jakąś inną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację po przenosinach zbiornika. Po przenosinach parametry były bardzo dobre, ale coś nie do końca poszło ok i zaczęło się lekkie dojrzewanie i parametry podskoczyły PO4 0,20, NO3 ponad 20 zmierzone jak już milka wyglądała już jak u Ciebie. Codziennie małe kawałki tkanki odchodziły od korala, myślałem że już po koralu ale się zatrzymało. Wg. mnie powinieneś zbić PO4, czym nie doradzę bo jest masa specyfików (zresztą już lejesz :) ), ja do sumpa wsadziłem Orca lab nitra guard i orca lab phospa guard, ale czy to one pomogły, czy akwa zaskoczyło to nie wiem ale parametry się poprawiły. "Odkurzał" bym też skałę przy podmianach bo na zdjęciu widać że jest trochę syfu na niej, chyba że tak wyszło na zdjęciu. Powodzenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, budinese napisał:

Miałem podobną sytuację po przenosinach zbiornika. Po przenosinach parametry były bardzo dobre, ale coś nie do końca poszło ok i zaczęło się lekkie dojrzewanie i parametry podskoczyły PO4 0,20, NO3 ponad 20 zmierzone jak już milka wyglądała już jak u Ciebie. Codziennie małe kawałki tkanki odchodziły od korala, myślałem że już po koralu ale się zatrzymało. Wg. mnie powinieneś zbić PO4, czym nie doradzę bo jest masa specyfików (zresztą już lejesz :) ), ja do sumpa wsadziłem Orca lab nitra guard i orca lab phospa guard, ale czy to one pomogły, czy akwa zaskoczyło to nie wiem ale parametry się poprawiły. "Odkurzał" bym też skałę przy podmianach bo na zdjęciu widać że jest trochę syfu na niej, chyba że tak wyszło na zdjęciu. Powodzenia.

 

No właśnie jest syfu i to sporo i nie mogę sobie z nim poradzić. Ok dzisiaj wybiorę się do sklepu i coś zakupię na te moje dolegliwości związane z PO4. A może wrzucić do sampa więcej siporaxu? albo coś w tym stylu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, przemciu1986 napisał:

No właśnie jest syfu i to sporo i nie mogę sobie z nim poradzić. Ok dzisiaj wybiorę się do sklepu i coś zakupię na te moje dolegliwości związane z PO4. A może wrzucić do sampa więcej siporaxu? albo coś w tym stylu?

to kup sobie jakis adsorber po4 i refraktometr sprawdź w sklepie tez porównaj bo na tej soli Ca powinno byc 410 około jak nic nie lejesz to cos bardzo dziwne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, azgar napisał:

to kup sobie jakis adsorber po4 i refraktometr sprawdź w sklepie tez porównaj bo na tej soli Ca powinno byc 410 około jak nic nie lejesz to cos bardzo dziwne

Dokładnie sprawdź też zasolenie jak mówi azgar, i odsysaj syf, soli ja bym nie zmieniał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babka mogła zakopać i po kilku godzinach dopiero cyrkulator to zdmuchnal. Koral prawdopodobnie był w piachu na tyle długo, że oblazly go wormsy, więc pewnie kilka-kilksnascie godzin. To by już mogło wystarczyć, aby tkanka zeszła. O ile tak było faktycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy jak te wormsy już weszły na niego to go  zjedzą do końca? Bo od wczoraj do dzisiaj Napewno nie był zakopany A tej obumarlej tkanki jest znacznie więcej. Widać to gołym okiem  :(

zasolenie zaraz sprawdzę jak dojadę do domu bo mam refraktometr.

Edytowane przez przemciu1986 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak samo jak ty to nie piasek pasożyty też bym wykluczył zasolenie jak pisałem albo coś z parametrami najlepiej odłam część korala co jeszcze nie zbielała i zrób szczepke ale też nie wiadomo czy przeżyje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jeśli ta dobra część korala nie polipuje,to już z niego nic nie będzie:(

Smutne ale prawdziwe raczej odchodzi na wieczną rafe.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, azgar napisał:

Miałem tak samo jak ty to nie piasek pasożyty też bym wykluczył zasolenie jak pisałem albo coś z parametrami najlepiej odłam część korala co jeszcze nie zbielała i zrób szczepke ale też nie wiadomo czy przeżyje. 

Zasolenie sprawdzone. Refraktometr zkalibrowany. Zasolenie 1025.

Kurczę no już nie wiem co robić. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniz po4 bo reszta tez poleci, jest stanowczo za wysokie.Przypuszczam ze miales skok po4 dlatego koral tak szybko zareagowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, vunpepic napisał:

Obniz po4 bo reszta tez poleci, jest stanowczo za wysokie.Przypuszczam ze miales skok po4 dlatego koral tak szybko zareagowal

Dokładnie. Ja na Twoim miejscu tak jak pisałem, przy podmiance "odkurzaj" skały cały brud wyciągaj, jak masz jakieś długie glony usuwaj ręcznie, tak samo w sumpie, jak coś dodajesz na zbicie Po4 to dodawaj i trzymaj się jednej rzeczy, nie zmieniaj co chwile raz to raz co innego, przy podmianach dodawaj bakterie, milkę przeniósł bym wyżej do światła do dość mocnej cyrkulacji ale nie tak  żeby wiało bezpośrednio na korala. Nie wiem ile masz ryb i ile karmisz ale płukaj mrożonki i ja bym zaprzestał na jakiś czas podawania suchego dla korali i fitoplanktonu. I działaj systematycznie i spokojnie. Powodzenia
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, budinese napisał:

Dokładnie. Ja na Twoim miejscu tak jak pisałem, przy podmiance "odkurzaj" skały cały brud wyciągaj, jak masz jakieś długie glony usuwaj ręcznie, tak samo w sumpie, jak coś dodajesz na zbicie Po4 to dodawaj i trzymaj się jednej rzeczy, nie zmieniaj co chwile raz to raz co innego, przy podmianach dodawaj bakterie, milkę przeniósł bym wyżej do światła do dość mocnej cyrkulacji ale nie tak  żeby wiało bezpośrednio na korala. Nie wiem ile masz ryb i ile karmisz ale płukaj mrożonki i ja bym zaprzestał na jakiś czas podawania suchego dla korali i fitoplanktonu. I działaj systematycznie i spokojnie. Powodzenia
 

No do tej pory nie robiłem żadnych "gwałtownych ruchów" to znaczy nic nie zmieniłem. Zostaję przy tej soli która mam, kupiłem absorber na po4 żeby to zbić trochę. Właśnie o co chodzi z tym płukaniem mrożonek? Nigdy tego nie robię. W czym mam je płukać? Daje jedną kostkę mrożonek rano i jedną wieczorem. Wszystkich ryb w sumie mam 11 i wszystkie jedzą mrożonki. W sobotę będę robił podmiankę to spróbuje wyczyścić tą skałę. Glonów takich jakiś ciągnących się zielonych czy brązowych raczej nie mam wcale, ani na skale ani w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.